Turnuvalara Kayıt Yaptırıp Gelmeyenler.
Ben Mojo Jojo gibi,Amerika'da parka dışkısını bırakan köpeğe verilen ceza ile,Türkiye'de turnuvayı yarıda bırakan oyuncuya verilecek ceza arasında ilgi veya benzerlik kursaydım bu forumda mutlaka birisi karşıma çıkar ve itiraz ederdi.Ama Jojo bu ilgiyi kurabiliyor.Teşbihde hata olmazmış!
Jojo tartışılan konunun itiraz güvence bedelleri ve konaklama masrafları ile ilgisi olmadığını öne sürüyor.Her türlü ücret bu konu ile ilgilidir.Çünkü biz turnuvayı yarıda bırakana para cezası verilip verilmemesini tartışıyoruz.Jojo gençlerin 20 TL katılım ücreti verebileceğini söylüyor ve katılım ücretlerinin makul olmasını istiyor.Ama pek çok yarışmada katılım ücretlerinin ne kadar olduğunu da bilmiyor.Geçtiğimiz yıllarda katılım ücretlerinin 90 TL,kahvaltının 52 TL,çay fiyatının 12 TL olduğunu duyduk.Bu duyduklarımız doğru mudur?Serbest ekonomide isteyen istediği fiyatı uygular.Bunu değiştirmemiz mümkün değildir.Ama isteyen de benim gibi bu fiyatların hızla yükseldiğini kamuoyuna duyurur.İsteyen bu fiyatların kabul edilmemesi gerektiğini söyleyebilir.Ateş Ülker'in bu kadar rahat değerlendirme yapabilmesinin tek nedeni hesaplarını kişisel amaçlarına göre değil Toplumun içinde bulunduğu koşullara ve Satranç toplumunun ihtiyaçlarına göre yapmasıdır.
Mojo Jojo Piramidin ortasının yarışmalara katılamamasını turnuva olmaması ile açıklıyor.O "Turnuva yok"derken haksızlık ediyor.Az sayıda da olsa turnuva vardır.Ben "Piramidin ortası katılamıyor"derken oynanmış turnuvayı örnek gösteriyorum!!O turnuvadaki yabancı oyuncu sayısını,Elosu olmayan yerli oyuncu ve 1900-2300 aralığındaki yerli oyuncu sayısını veriyorum!Şu halde oynanmış ve yakında oynanacak turnuvalardaki tabloyu tartışıyorum.Buna karşılık "turnuva yok"şeklinde yazmak büyük haksızlık olur.O zaman burada hiç konuşacak konu kalmaz!
Mojo Jojo "maça gelmeyerek takımının hükmen yenilmesine ve küme düşmesine neden olan oyuncuyu"çalıştığı bankanın parasını alıp kaçan veznedara benzetiyor.Oysa senaryo bu kadar basit ve "tekdüze"değildir.Geçmişde sözüedilen veznedar görünmeyen güçler tarafından yolda durdurulmuş,bir ağaca iple bağlanmış ve lig maçına yetişmesi engellenmiştir!!Veznedarın takımı aynı gün 2 hükmen yenilgi alınca o Final yarışmasını bırakmış kabul edilmiştir.Bu defa seçme aşamasını başarı ile tamamlamış olan takım esasen seçme aşaması da aylarca önce oynanmış olmasına rağmen küme düşürülmüştür.Bir defa düşünün : 2 aşamalı bir takım ligi oynanıyor.İki aşama arasında 6 aylık boş bir zaman var.Bir takım ilk aşamayı başarı ile tamamlıyor.İkinci aşamada bir oyuncusu yolda meçhul kişiler tarafından kaçırıldığı için Final aşamasını terk etmiş sayılıyor ve küme düşürülüyor.Yani ilk aşamadaki başarısı da silinmiş oluyor!Meçhul kişiler veznedarı neden kaçırdılar?Herhalde başka bir takımın lige çıkmasını istiyordular.Veznedarın acıklı öyküsünü daha fazla anlatmayalım!Cezalar eğer para cezası ve oyundan alıkoyma şekillerinde olacaksa çok iyi hazırlanmalıdır.Yerli dinamikler para cezası ödeyecek kadar zengin değildir.Sayın Jojo turnuva yönergelerini benim gibi dikkatle izlerse itiraz güvence bedelinin 50 Euro olduğunu görecektir.Tabii göze küçük görünmesi için 125 TL olarak yazılmamaktadır.Ben itiraz etmek gerektiğine karar verirsem gözümü kırpmadan 50 Euroyu öderim.Acaba Jojo da öder mi?
Kurgu şeklinde anlattığım polisiye olayı bir kenara koyalım.Yine yakın geçmişde yaşadığımız masum bir olayı inceleyelim: Takım maçı yapmak üzere masadaki yerlerimizi aldık.Rakibimiz 6 masanın en az üçünde küçükleri oynatıyordu.Rakip takım oyuncularından biri gong vurduktan tam 1 saniye sonra salona girdi.Hakem geldi bizim takımı 6-0 galip ilan etti.Sadece 1 saniye ile hükmen 6-0 kazandık.Diğer takım herhalde bir alt küme olmadığından düşmedi.Ancak bu örnek zamanında gelip yerine oturmuş küçükler için çok heves kırıcı bir durum oldu.Oturmaları ile boş notasyon kağıdını imzalayıp kalkmaları aynı anda oldu!!Şimdi Jojo'ya soruyorum:Bu ceza Avrupa ülkelerinde var mıdır?Şu halde takım maçlarında 1 masa eksik oynamaya izin verilmediği gibi bir oyuncu 1 saniye gecikirse de takımı hükmen yenilmekte ve belki bazı durumlarda küme de düşmektedir.Bir oyuncunun yanlışı ile diğerlerini cezalandırmak sizce uygun mudur?Disiplini sağlamak için böyle olması gerektiğini savunmanız mümkündür.3 senedir yurtdışındaki birçok açık turnuvanın yönergesini dikkatle inceliyorum.Avrupa'da sıfır dakika kuralını uygulamak istemiyorlar!15-30 dakika pay bırakıyorlar.Hatta bazı düzenleyiciler eski 60 dakikaya dönmeye çalışıyor.Sıfır dakika kuralı Olimpiyat ve Milli maçlar gibi önemli etkinliklerde uygulanmalıdır.Yaygınlaştırılmamalıdır.Çünkü biz nasıl Piramidin ortasının Satrancı oynayamadığını farketmişsek,Dünyada da ekonomi bozuldukça Satranç oynayanların sayısı azalmaya başlayacaktır.Bugün Dünyanın zirvesindeki en güçlü oyuncuları ele aldığımızda FİDE nin onları destekleyecek kaynak bulmakta zorlandığını görüyoruz.Usta oyuncuların eskiye göre daha kolay kendi ülkesinden başka bir ülke adına oynayabilmesinin nedeni de budur.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 04-05-2013, 16:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: yusuf_omur - 05-05-2013, 18:18
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 05-05-2013, 22:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 05-05-2013, 22:42
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 05-05-2013, 23:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 06-05-2013, 15:32
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 06-05-2013, 19:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 06-05-2013, 22:18
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: trueblueturk - 06-05-2013, 23:00