İl Temsilcilerimize kısa kısa...
Sayın Aşkın bey ; Bana soracak olursanız siz burada bu başlığı boşuna açtınız.

Çünkü; sizin yapmış olduğunuz bu çalışmalara her il temsilcisi uymuyor veya uymak istemiyor. Siz istediğiniz kadar yazın bazı il temsilcileri bunları göz ardı ediyor. İl temsilcisine soruyoruz sayın il temsilcimiz yapmış olduğunuz turnuvalarda neden gençlik sporun madalyalarını veriyorsunuz ? Neden federasyonun madalyasını vermiyorsunuz? yada madalyadan başka bir hediye yok mu bu çocuklar boşunamı gelip gidiyorlar, çocukları çekecek cezbedecek başka hediyeler yok mu ? Aldığımız cevap çok ilginçtir.

Federasyondan hiç bir şey gelmiyor. İsteyen turnuvaya gelir istemeyen gelmez.

Siz olsanız ne yaparsınız?

Bizler dile getirdiğimiz zaman suçlanıyoruz. Hor görülüyoruz. Satranç Sporunun gelişmesine engel teşkil ediyoruz. Ya böyle düşünen il temsilcileri ne yapıyor?

Saygılarımla.

Unutmadan lütfen il temsilcilerin denetleyiniz, sorgulayınız, soruşturunuz BUNU YAPARKEN'DE il müdürlerine değil, sporculara, sporcu velilerine, kulüplere, okullara sorunuz.
Ara
Son cümlene yani kalın puntolarla yazdığınıza yürekten katıliyorum.
Doğru sözün üstunekonusulmaz....
Saygilarimla...
Ara
Mr. anand,
Bence bu başlığı hiç de boşuna açmadığımı sizin de katılmış olduğunuz en az üç yazınız söylüyor. Bakın ne güzel denetlemelerde bulunuyor ve isim vermeden de bazı il temsilcilerimizi topluma bir şekilde şikayet ediyorsunuz.
Bundan daha yararlı bir iş olabilir mi?

Ama şu konuyu anlayıp anlamadığınızı gerçekten anlayamadım.
Bu başlık, tarafımdan toplumu bilgilendirme, çalışan il temsilciliklerini örnek göstererek teşvik etme amaçlarına hizmet için açılmıştı.
Zamanla bu amaçlarımın beni dışına çekecek tahrik yazılar da yazıldı. Hiçbirine de cevap vermeyebilirdim, belki de doğrusu oydu. Ama susamayacağım yazılar yazıldı. O konularda da toplumu bilgilendirmek gereği ortaya çıktı.

Gelelim tespitlerinize...

Ben bilmiyor muyum sanıyorsunuz?
Elbette söyledikleriniz doğrudur. Şu madalyalar konusunda. Daha aylar öncesinde de bu konu yine gündeme geldiğinde yaptığım araştırmada illere gönderilen madalyaların listelerini gördüm. Hatta sadece madalyalarda değil. Hangi ilde hangi turnuva sonrası, o turnuvaya katkı sunan hangi kuruluş varsa ismi henüz yazılmamış ama plaketi de o ile gönderilmiş. Bunları ben gördüm.
Fakat siz " TSF madalyaları yerine neden gençlik sporun madalyalarını gönderiyorlar diyorsunuz?"
İşte bu konu bence O ilin sorunudur artık. Gönderilen madalyalar o il temsilciliğinin sorumluluğundadır. TSF burada neden suçlu olsun?
Sanki kurumu savundum ama öyle değil mi?
Bir de şu.
Neden artık isim vermeden il temsilcilerini eleştiriyorsunuz?
İsim verin lütfen açıkça toplum bilsin, kamuoyu oluşsun. İnsanlar çözümün içinde olsun, bu konuda adım atsınlar.

Artık çözüm için emek sarf etmeyenlerin şikayetlerini dinlemek, benim için çok sıkıcı olmaya başladı. Üzerinize alınmayın ama, artık bilmem kaçıncı kez yazdım bu konudaki çözüm önerimi.
Büyük ve koyu putonlar ile yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.
Çünkü aynı işaret ettiğiniz kitleyi; antrenörleri, sporcuları, velileri,çözüm önerisi olarak davet ettim aylardır.
Yazdıklarım sayfalar dolusu olarak bu alanda yer işgal ediyor.

Ama,
OKUNMADIKLARI İÇİN DE BİLİNMİYORLAR!

İl temsilciliklerini denetleme yetkisine sahip değilim. Bu alanda görevli başka bir arkadaşım var.

Ben sadece il temsilcilikleri alt komisyonlarına kendi alanımı ilgilendiren yapılanmalar ile katkı sunmaya çalıştım.

Sn. anand,
Bizlerin görevi fahri ve tam yetkili değiliz. TSF içinde katkı alanımız sınırlıdır.
Tabanın şikayetlerini, mesajlarını çok iyi anlıyorum.
ANCAK,
Lütfen şunun da farkında olalım.
Ülkemizde hiçbir federasyon tam anlamında bağımsız değildir. Onay almadan hiçbir düzenlemeyi kendi alanında yapamaz. Ben sorunların karşısında çözüm olarak gördüğüm her taslak yapılanmada hep ama hep aynı duvarı da gördüm karşımda. Bürokrasi duvarı.
Adını vermeyeyim ama futbol federasyonundan gelen yardım malzemelerinin nasıl talan edildiklerine de rastladım il müdürlüklerinde. Siz bir kaç madalyadan söz ediyorsunuz.
Çözüm üzerine yazdıklarımı lütfen inceleyiniz.
Benim omuzlarımdaki kuvvet beni her çözümün bir parçası yapmaya yeter.
Ama bu tek başına yetmiyor.
Ya çemberin içinde olacaksınız, ya da dışında kalacaksınız çemberin...
Saygı ve selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Değerli il temsilcileri,
Aynı zamanda bir satranç sporcusu olarak, yaklaşan il birincilikleri öncesi turnuva tüzüklerine son derece dikkat edilmesi, sporcuların ve hakemlerin mağdur durumda kalmamaları açısından son derece yerinde bir davranış olacaktır.
ELO hesaplarına katılmaya hak kazanan turnuvaların yönergeleri hazırlanırken; mutlaka öncelikle, sporcuların maddi manevi kazanımları açısından dikkatle hazırlanması konusu gerek sporcularınızın ve gerekse ilinizdeki potansiyel ELO lu sporcularınızın gelişimi açılarından hayati bir önemi vardır.
İl temsilciliği fahri, gönüllülük esasına göre yapılan bir iş olmasına rağmen özellikle İstanbul ve Ankara' da ki çalışma şartları ve zamanlaması göz önüne alındığında çalışma yoğunluğunun boyutları ortaya çıkmaktadır. Ama bu yoğunluğa tüm gücüyle göğüs geren arkadaşlarımız da mevcuttur.
Bu konudaki somut önerim, il içi görev bünyelerinizi oluşturarak sorunların üstüne gitmeniz yönündedir.
Lütfen yakın iller ve il temsilcileriyle, bölgeler ve bölge temsilcileriyle temasa geçiniz.
İletişim artık çok kolay...
İşlerinizde kolaylıklar ve başarılar dilerim...

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
- MATRANÇ -
Ara
Değerli arkadaşlar,

3 Kasım 2013 pazar günü Ankara'da Eğitim Kurulu ve Antrenörler Kurulunun birlikte toplantısı yapılacaktır.
Toplantının ana konularından biri de illerde düzenlenen antrenörlük kurslarında uygulanacak yeniliklerdir. Konu ile ilgili olarak ilinizde yaşadığınız sorunları, çözüm önerilerinizi, görüşlerinizi [email protected] adresine yazabilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
- MATRANÇ -
Ara
Değerli arkadaşlar,
Yaklaşan il birinciliklerinizde kullanılmak üzere ELO hesaplamaları için bilgi talebinde bulunan arkadaşlarımız için bir yazı sunuyorum.

ELO Hesaplamaları

Yarışmanın Ön Kayıt İşlemi Nasıl Gerçekleşir?
ELO hesaplamalarına dahil olması düşünülen yarışmaların aşağıdaki bilgileri ile en geç yedi (7) gün önceden ön kayıtlarının web üzerinden yapılması gerekmektedir. Bu nedenle İl Temsilciliği tarafından yarışmaya ait aşağıdaki bilgilerin e-posta yoluyla [email protected] adresine en geç on (10) gün önceden gönderilmesi gerekmektedir. Bu süreler hem ELO hem de Norm hesaplamalarına dahil olacak yarışmalar için en geç otuz (30) ve TSF?ye gönderim tarihi olarak en geç otuz beş (35) gün olarak geçerlidir. Yarışma ELO hesaplamalarına uygun gerçekleşmez ya da hiç organize edilemez ise ön kaydı yapılmış söz konusu yarışmanın kaydı sistemden sorunsuz kaldırılmaktadır.
Ön kaydı yapılmayan yarışmalar FIDE tarafından ELO hesaplamalarına kabul edilmemektedir.
Yarışmanın ön kayıt işlemi için gerekli bilgileri;

? Yarışmanın adı,

? Yarışmanın yapılacağı il,

? Yarışmanın hangi sistemde oynanacağı(isviçre, döner, takım),

? Yarışmaya katılacak tahmini sporcu sayısı,

? Yarışmadaki maçların oynanacağı tarihler,

? Yarışmanın zaman temposu,

? Yarışmanın Başhakemi(FIDE ID numarası ile, FIDE ID numarası olmayan Başhakemlerin ad-soyad ve doğum tarihi bilgilerini(gün-ay-yıl) [email protected] adresine e-posta olarak göndermeleri durumunda FIDE ID numaraları oluşturulacaktır.)

? Başhakemin FIDE kayıtlarında vizeli lisansa sahip olan en az Ulusal Hakem olması yarışmanın ELO hesaplamalarına girmesi için ön koşuldur.

Yarışma Datasında Hangi Veriler Yer Almalıdır?
ELO hesaplamalarına dahil olması düşünülen yarışmaların datalarında yer alması gereken veriler;

? Tüm sporcuların doğum tarihi bilgileri gün-ay-yıl olarak,

? Tüm sporcuların cinsiyet bilgileri(erkek=M, kadın=F),

? Tüm sporcuların FIDE?de federasyon kaydı varsa mevcut kayda göre, FIDE?de federasyon kaydı yoksa sporcunun vatandaşı olduğu ülke dikkate alınarak federasyon bilgileri(üç kodlu sistem kullanılır, Türkiye=TUR)

? Tüm sporcuların FIDE ID numaralarının olup olmadığı FIDE kayıtlarından kontrol edilir ve FIDE ID numarası olanların bu bilgileri yarışma datasına eklenir.

? FIDE ID?si olmayan yabancı uyruklu sporcular vatandaşı olduğu ülke federasyonundan FIDE ID sahibi olarak yarışma kayıtlarını gerçekleştirebilirler.

FIDE ID?si olmayan yabancı uyruklu sporcuların yer aldığı yarışma dataları FIDE tarafından ELO hesaplamalarına kabul edilmemektedir.
Yarışmanın Formatında Dikkat Edilmesi Gerekenler
ELO hesaplamalarına gönderilecek yarışmalar için,
Zaman Temposu : Her sporcuya her maç için kişi başı aşağıdaki sürelerin veriliyor olması gereklidir, varsayılan hamle sayısı altmış (60) hamledir. Örneğin; 90 dakika + 30 saniye eklemeli tempoda oynanan bir maç için,
30 saniye x 60 hamle = 30 dakika
90 dakika + 30 dakika = 120 dakika kişi başı verilen süredir.

? Yarışmada 2200 ya da üzeri ELO puanına sahip bir sporcu varsa zaman temposu kişi başı en az 120 dakika, Örnek; 90 dakika + 30 saniyeli tempo

? Yarışmada 1600 ya da üzeri ELO puanına sahip bir sporcu varsa zaman temposu kişi başı en az 90 dakika, Örnek; 60 dakika + 30 saniyeli tempo

? Yarışmadaki tüm sporcular 1600 ELO puanı altında ise zaman temposu kişi başı en az 60 dakika, Örnek; 30 dakika + 30 saniye eklemeli tempo

Belirlenen bir hamle sayısı kadar birinci zaman kontrolü var ise bu en az 40 hamle olmalıdır.
Tur Sayısı : Günde üç (3) turu ve toplam on iki (12) saati geçmeyen yarışmalar ELO hesaplamaları için uygundur. Toplam tur sayısı olarak alt-üst limit yoktur.
ELO Puanlı Sporcu Sayısı : İsviçre sistemi ve Döner sistem ile düzenlenen yarışmalarda toplam sporcu sayısının en az 1/3 kadar ELO puanlı sporcu yer alması koşulu aranır. Bu koşul İsviçre sistemi ile düzenlenen yarışmalarda esnetilmektedir. 10 ve daha az sporcunun yarıştığı Döner sistem turnuvalarda ise en az 4 ELO puanlı sporcu koşulu aranır.
Diğer
ELO hesaplamalarına gönderilecek yarışmalarla ilgili,

? Yarışma verilerinin Türkçe karakterlerde olması sorun yaratmamaktadır,

? Yarışma verilerinde sporcu katsayılarının yer alıp almaması ya da yanlış yer alması sorun yaratmamaktadır.
- MATRANÇ -
Ara
Değerli çalışma arkadaşlarım,
TSF Eğitim Kurulumuz ve Antrenörler Kurulumuzun birlikte 3.Kasım.2013 tarihinde Ankara' da düzenlediği toplantılarımız internet elektronik ortamında da devam etmektedir. Yaptığımız gündem dahilindeki çalışmalarımız, içinde bulunduğumuz Kasım ayı sonunda yine Ankara'da yapılacak olan 2 günlük toplantıyla sona erecektir.
Özellikle TSF ANTRENÖR YÖNETMELİĞİ başta olmak üzere;
1- Mevzuatın güncel ihtiyaçlara göre düzenlenebilmesi,
2- Kurslar,
3- Eğitim ve eğiticiler,
4- MEB Lisansları ve vizeleri,
5- Sınavlar
6- Kurslara başvurulardaki güncel düzenlemeler,
7- Sınavlara itirazlar vb.
gibi konular görüşülmektedir.

Toplantımızda her gündem maddesi için tüm katılımcı kurul üyelerimizin görüş, tespit ve çözüme yönelik fikirleri alınarak en uygun ve uygulanabilir şekliyle uzlaşılarak çalışmalarımızı gerçekleştirmekteyiz.
Bizlere gerek TSF mail adresimize ve gerekse şahsi mail adreslerimize yukarıda saydığım gündem maddeleri kapsamında görüş, tespit, önerilerde bulunan arkadaşlarımızın çok kıymetli katkıları olmaktadır.
Bu arkadaşlarıma teşekkür ederim.
Görüş, öneri, tespit ve çözüme yönelik yapıcı olan her türlü eleştirel iletişiminizi kurmanızı bekliyorum.
SAYGI VE SELAMLARIMLA...
- MATRANÇ -
Ara
Değerli arkadaşlar,

Yaklaşan Küçükler İl Birinciliği ile İl Birincilikleri yarışmalarında sponsorluk yapabilecek kurumlar ile İl Temsilcilikleri arasında yapılan anlaşmalardan bir örnek sunmak isterim.

Son zamanlarda satrancı ve satranç çalışmalarını bünyesine alarak etkinlik yapan kuruluşlar mevcuttur. Dershaneler, mental aritmetik merkezleri ve bazı özel eğitim kurumları buna örnek teşkil etmektedir.

Örneğin Kocaeli' de bu yıl yapılacak olan Küçükler İl Birinciliği için Kocaeli Altın Çocuklar Mental Aritmetik Merkezi sponsorluk teklifi vermiş ve görüşmelere başlanmıştır.

Sponsor kuruluş turnuva giderlerinin çok önemli bir bölümünü karşılayacağı gibi, turnuvayı tamamlayıp KÜÇÜKLER TÜRKİYE ŞAMPİYONASI' na katılacak sporcular için katkıda bulunmayı da taahhüt etmiştir.

Bu önemli bir gelişme ve örnek teşkil eden bir uygulamadır.
Bu önemli desteği sunan KOCAELİ MENTAL ARİTMETİK MERKEZİ'ne ve İl Temsilcimiz H. İbrahim BERZAH ile il komisyonlarında emeği geçen arkadaşlarımıza tüm çocuklarımız adına teşekkür ederim.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim...
- MATRANÇ -
Ara
Sevgili arkadaşlar,
Siteden İl Temsilciliklerimiz sayfalarına girip baktığımızda gerçekten çalışan araştırıp bulan ve neredeyse ortam ve olanak yaratan arkadaşlarımız var.

Bir örnek daha, Ankara'dan.

Küçükler il birinciliği için Ankara Sınav Koleji çok güzel destek sunmuş.

12 ayrı kategoride dağıtılacak ödüller;
-Her kategoride ilk üç sporcuya tablet pc,
-fotoğraf makinası,
-mp3 çalar ve satranç kitabı.

Aynı okulun taahhütleri turnuva süresince devam ediyor;
-Malzemelerin temini ulaşım ve kira bedeli,
-Görevlilerin turnuva süresince çay ve yemek gibi ihtiyaçları,
-Salon düzenlenmesi için personel görevlendirmesi,
-Sporcuların servislerle ulaşımları,
-Veli ikramları,
-Stant açma izinleri ve yer temini.

Evet, hiç kolay olmuyor! Bu tip bir turnuva düzenlenebilmesi ne yazık ki sponsor bulmaya bağlı. Yani araştırıp, gününüzü gecenize katıp başarabileceksiniz.
Tek başına veya ekiple!
Bazen rüyada görmeyince ya da hayal etmeyince olmuyor.
Çalışmayınca yada araştırmayınca nasıl olabilir ki?

Her şey aslında kendiliğinden gelişiyor. Gizli potansiyeller var.
Ama bulup çıkarıp hayat vermek gerek.
ALEKHİNE' nin dediği gibi.." pozisyon yaratılmaz, o zaten vardır ve oralarda bir yerlerde gizlidir."

Çalışan ve emeği geçen arkadaşlarımıza ve tüm bu olanakları sunan Sınav Koleji kurucu ve yöneticilerine teşekkürlerimi sunarım.
- MATRANÇ -
Ara
Merhabalar...
Çorum il birinciliği 14-16 kasım tarihleri arasında yapılacak(tı).
Bir kaç gün önce turnuvanın yönergesini görmüştüm ve lisansımda Çorum dan olduğundan federasyonun il birinciliği haklarından yararlanmak için istemesemde!! Çorum'da bir turnuvaya katılacaktım.
(İstemesemde diyorum çünkü Çorum'daki turnuvaların sadece ismi turnuva)

Bu gün ise kayıt yaptırmak istediğimde çokta şaşırmadığım bir şeyle karşılaştım.Sitede turnuvanın ödenek olmadığı için ileri bir tarihe ertelendiği yazıyordu.Daha öncede olduğu gibi bunun anlamı turnuvanın yapılmayacak olması...

İşin ilginç yanı ise sezon yeni açılmasına rağmen birsürü saçma turnuvaya ödenek bulunup İl birinciliğine bulunamamasıdır.
10 kişinin katıldığı ve 10 hakemin görevli olduğu bir sürü yapmacık turnuvalardan bahsediyorum
Bu ilk defa olan birşeyde değil son 3-4 yıldır sürekli böyle turnuvalar düzenleniyor.Aceba her seferinde turnuvaya katılımın fazla olacağını düşündüklerinden mi her sporcuya 1 hakem atıyorlar.Yoksa baska niyet mi var arkasında.

Bunların nedeni ise İl temsilcisinin Satrançla hiç bir alakası olmaması.
Defalarca federasyona mailler göndersek ve baska yollarla sesimizi duyurmaya calıssakta federasyon her zaman mevcut ve iş yapmayan il temsilcilerini korudu.Hatta üstün başarılarından dolayı da Bölge il temsilcisi yaptılar.
Şu an il temsilcisi olmasa işlerin daha düzgün gideceğini düşünüyorum.
Bu kadar insanın emeğine yazık.

Aslında federasyondan birşeyde beklemiyorum.Nasılsa yine düzen böyle devam edecek.Bir kişi yüzünden onlarca insanın hakkı yenecek...
Ara
Sn. wadef,
Söylediklerinizi gayet iyi anlıyorum. Hatta kişi bazında da araştırma yapmam gerek belki. Ama takdir edersiniz ki bu benim görev alanımın dışında olmasına rağmen "bu benim işim değil" diyemiyorum.
Kurum içi gerekli işlemler ilgili kurul görevlisi arkadaşımın görev alanındadır.
Ben sadece M. Aşkın TAŞAN olarak camiadan bir üye kimliğimle takip edebilirim olayı.
Ama Çorum' da olmasına rağmen mağdur olan sporcu ve katılımcıların da bu durumdan sorumlu olduğunu düşünürüm. Katılır ya da katılmazsınız bu düşünceme. Ben sürekli çözümlerden yana tavır koymak isterim.
Örgütlenebilme bilinci olmalıdır. Engel tanımadan...
Birleşebilmeli ve bir güce dönüşebilmelisiniz...
Yanlış düşünüyorsam lütfen bildiriniz.

Ancak belirtmek isterim ki; sonuçta siz bir rumuzdan da yazmış olsanız içinde bulunduğunuz durumu bir mağduriyet olarak kabul ediyorum.

Rumuzlara karşı artık yazmamayı düşünüyordum. Sebebi gerçek olmayan olayları baz alarak da yazabilme ihtimalleridir. Olmamış olayları kişi ya da kurumlara yüklemek ve sonrasını bir tiyatro seyreder gibi seyretme durumu çok olasıdır.
Ama bir mağduriyet söz konusu ise durum değişiyor benim için. Her ne kadar bir rumuzun arkasından da yazsanız bunu en azından gerçek kabul etme sorumluluğu ön plana çıkıyor.
Ben üstüme düştüğü kadarıyla, araştırmamı yapıyorum. İlgili arkadaşıma mail olarak sordum cevap bekliyorum. İlgili temsilcilik sayfasına da girdim ama şu ana kadar sayfa açılmadı.
Fakat bunlar yetersiz girişimlerdir.
Ben yanlışlar, eksiklikler ve haksızlıklar karşısında susmak, sinmek yerine, karşı duruş gösterecek nitelikli yapılanmayı-örgütlenmeyi savunurum.

SELAM VE SAYGILARIMLA...
- MATRANÇ -
Ara
Sayın Taşkın Bey ilginiz için teşekkür ediyorum.
Benim bu konuda ki sitemim şahsınıza değil.
Bizim tepkimiz federasyonun il temsilcisi seçiminedir.Ve yukarda bahsettiğim konu da sadece bir örnek.
Bir ilde İl birinciliği gibi bir turnuvayı bile organize etmek için ödenek bulunamıyorsa bu tamamen il temsilcisinin sorumlulugudur.Halbu ki daha bir ay içinde 2 turnuva düzenlenmiş ve bu turnuvalar etkinlik takviminde olmayan gereksiz turnuvalar.
Biz ildeki satranç camiası olarak bu işle uğraştık fakat bir sonuç alamadık.Çünkü federasyon her seferinde haksızda olsa il temsilcisinden yana oldu.
Bunları burada ifade etmemin tek nedeni insanların bunları bilmeleri.
Çünkü malesef ki federasyondaki herkes sizin gibi özverili değil.Siz herşeye koşturmaya calışıyorsunuz.Ama bir çok kişi daha kendi işini bile düzgün yapmıyor.

Rumuz konusunda da acıkcası dikkat etmedim.Burası bir forum olduğu için de çok gerek duymuyorum.Resmi bir yere yazsam ve hak aramak maksadıyla yazsam rumuz kullanmazdım.Ama yazmam birşeyleri değiştirecekse yazabilirim.

il temsilciliği linki http://corum.tsf.org.tr/

Saygılarımla...
Ara
M.Aşkın Taşan bey
Yukarıda bir çok kişi gibi bende Taşkın yazmışım.Neden böyle yazıyoruz anlamadım ama özür dilerim Smile
Ara
Sayın Wadef yazınızı okudum.

Gerçekten de belirtmiş olduğunuz ilin web sayfasını açtığımda yazılan yazı karşısında şaşkına döndüm.

Bilindiği gibi bir çok il il birinciliklerini bitirdi veya bitirmek üzere nasıl oluyorda Çorum ilinde ödenek olmadığından il birinciliği ileri bir tarihe erteleniyor anlamıyorum. Geçen senenin Türkiye Şampiyonası yönergesinde şöyle bir madde vardı. ( İl Birincilikleri 7 Ocak 2013 tarihinden önce tamamlanmalıdır. ) Bu sene nasıl bir madde olacak onu bilemiyorum ama eğer çorum ili il birinciliğini yapamazsa o ildeki sporculara yazık olacaktır. Haksız yere emekleri yenecektir.

Benim anladığım kadarıyla 2013 YILINDA Çorum ilinde turnuva yapmanın mümkün olmadığıdır.
Çünkü ödenek yok. Ödeneğin nasıl bittiği ise aşikadır.

Benim ricam Aşkın Beyin buna bir el atmasıdır.

Saygılarımla.
Ara
sn. wadef,
Özür dilemeyin lütfen, özürlük bir durum yok. Ama yanımda sizlerin de belirttiği gibi bir" Taşkın Bey" olsa daha faydalı olabilirdim her halde.

Küçük bir araştırma yaptım.
Aldığım bilgiler şöyle;
1- İl temsilcisi arkadaşımız gerçekten turnuva için başvurmuş ama kendisine daha sonra telefonla dönüş yapılarak" ödeneğimiz olmadığı için turnuva yapamıyoruz" denmiş. Tıpkı bizim Eğitim Kurulumuzun zamanla yaptığı çalışmaların en üst makamlardan geri dönüş gerekçeleri gibi...
Buradaki yanlışlık GSİM nün plansızlığı olabilir. Halbuki ödenekler sezon planlamalarına göre yapılır.

2- Yeni yıl için ödenek beklendiği bilgisine ulaşıyorum ki bu da kabul edilebilir değildir. Çünkü 7 0cak 2014 tarihi önemlidir.
Ama yetişebilir.
Turnuva düzenlenir ancak personel ücretlerinin ödemesi biraz gecikebilir.
Bu arada hakem ücretleri TSF tarafından değil GSİM bütçesinden ödeniyor.
Kurum olarak karışamıyoruz ancak bilgi amaçlı öğrenilebilir.
Bu durumda en makule yakın bir çözümdür bu. Yeter ki bunu kararlılıkla takip edecek bir "talepkar" kitle gündemde olsun.

3- Sponsora ulaşılabilecek bir örgütlenme olsaydı bunların hiçbiri yaşanmayacak hatta artı avantajlar da söz konusu olacaktı. Bazen bir tek il temsilcisi her şeye yetemeyebilir. Ama aylardır alternatif örnek gelişmeler de var. İşin içine satranççıların da girmesi lazım. Velisinde sporcusuna, idarecisinden hakemine kadar.

4- Ama bu konuda da 29 Kasım 2013 tarihinde yapılan alt komisyonları kurma toplantısına da -5- kişi katılmış. Bu sayı arkadaşları umutsuzluğa sevk etmiş. Bence başlangıç için 5 sayısı da yeterdir. Hiç yoktan iyidir. O beş kişi 5 ayrı adrese ulaşabilir, bir başka 5 kişiyi de çemberin içine çekebilir.

Ama yine de Çorum İli için umutlu bir başlangıç olabilir bu durum. Önemli olan Çorum' lu satranççı arkadaşlarımızın Çorum için birleşebilmeleridir.

Bu arada çok isterdim ama ödenek konusu benim yapabileceğim bir iş değil!

Yılmadan başarabilmeniz dileklerimle...
- MATRANÇ -
Ara
Benim burada dikkat çekmek istediğim nokta aslında İl birinciliği için ödenek bulunamaması değildir.Şunu belirtmeliyim ki gerçekten GSİM den ödenek almak zor olabilir.Sponsor bulmanın da belirli zorlukları vardır bunların farkındayım.Ben burada bu işler kolaydı neden yapılmadı demiyorum.

Belirtmek istediğim şey açıktır.
Son 2 ay içerisinde yapılan turnuvalara göz atarsak
29.09.2013 >>>İlköğretim Haftası Satranç turnuvası
27.10.2013 >>>Cumhuriyet kupası Satranç Turnuvası
24.11.2013 >>>Öğretmenler günü satranç turnuvası

Ve il temsilciliği sitesine sonuçlarıyla ilgili bir haber dahi konulmayan ve Ukd hesaplama kriterlerine de uymayan bir turnuva daha var.Aynı zamanda bu aylar içinde yeterli katılım olmadığı için ertelenen ve yapılmayan turnuvalarda var.
Bu turnuvalar etkinlik programında varmı? ve bu turnuvaları kaç il düzenliyor.Bence bu turnuvalardan birisini düzenlemeyip il birinciliği yapılabilirdi.Burada GSİM yi suçlamak biraz abes olmaz mı?
Ara
GSİM' yi suçlamadım.
Belli bir plansızlık olabilir dedim. Sebebi de şudur: İl temsilcisi yıllık etkinlik programını sunar. Onay İl Müdürlüğünden gelir. O ilin en büyük turnuvası için ödenek ayrılmalıydı. Diğer turnuvalar da zaten yapılabilecek ve her yıl yapılan turnuvalardır. Ama burada yine planlama gerekliydi. Bu gözden kaçmış olabilir.
Bazen de şu oluyor. Ayrılan ödenekler başka branşlara da aktarılabiliyor. Tabi böyle bir durum olup olmadığı bilemiyoruz. Sonuçta etkinliğin-spor branşının ildeki yayılımına ve lisanslı sporcu sayısına oranla bütçe de transfer edilebiliyor.

Önemli olan sahip çıkabilmektir.
Peşinden kararlıca koşabilmek, yararlı dönüşü olan etkinlikler sunabilmektir.
Aynı şeyi söyleyeceğim.
Bunları yapabilmek için "nitelikli örgüt- yapılanma" diyorum.
Selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Sayın Aşkın bey konu açılmışken müsadenizle bende bir şey sormak istiyorum.

Wadef arkadaşımızın bahsettiği konu gereği ilgili ilin web sayfasında bir inceleme yaptım.

1) Etkinlik takvimi hala değişmemiş 2012-2013 yılının etkinlik takvimi yayında.
2) Foto galeride ise o ilde yapılan turnuvalara ilişkin fotoğraflar değil federasyonun yapmış olduğu etkinliklere ait fotoğrafların yayınlanması
3)Turnuva haberleri bölümünde bitmiş bir turnuvanın sadece 2013 Mart ayında yapılan Okul sporları turnuvasının yayında bulunması
4) İl Düzenle kurulun oluşturulduğunu gördüm ama neden bu il düzenleme kurulu programı yayına sokmadı. Yada il programını bu kurul dışında il temsilcisi mi yaptı?
5) Ödenek olmadığından dolayı iptal edilen turnuvalar

Benim sitede gördüklerim bunlar Aşkın bey sizinde yazmış olduğunuz yazıyı suçu kimde arayacağımız.

Acaba
İL TEMSİLCİSİN'de mi?
İL TERTİP KURULUN'da mı?
İL HAKEM KURULUN'da mı?

Bana soracak olursanız ilk suçlu il temsilcisidir? öncelikle ilinde yapması gerekenleri yapmalıdır.

Peki bunlar nelerdir derseniz sizinde bahsettiğiniz gibi
varıyla yokuyla bu işe gönül vermiş bir il temsilcisi olmalıdır. Önceliği satranç sporu olmalıdır. İlinde satranç sporunun gelişmesi için elinden gelen her çabayı sarf etmelidir. Sözü dinlenen, sayılan biri olmalıdır.

1) İl tertip kurulunu toplamalı ve düzenlenecek turnuvalara sponsor bulma yoluna gitmelidir.
2) İlindeki kulüplerle ikili ilişkileri çok iyi kurmalıdır. Onların yardımını ve desteğini istemelidir
3) İl hakem görevlendirmelerini adaletli bir şekilde yapılmasını sağlamalıdır.
4) Yapılan her etkinliğin fotoğrafları sitede yayınlanmalı ve ilin yerel gazetelerine haber olarak çıkarılması sağlanmalıdır.
5) Yapılacak etkinlikler için değişik mekanlar aramalı ve sporcuları cezbedici hediyeler verilmesini sağlamalı
6) İlindeki antrenörlerle ikili ilişkileri sağlamlaştırmalı, yapılan etkinliklere sporcu katılımını yükseltmelidir.

250.000 nüfusa sahip, sanayisi kuvvetli olan bir ilde bir il temsilcisini sadece üç turnuva yapması çok aşikardır. Eğer böyle bir nüfusa rağmen sponsor bulmakta zorlanıyorsa bence bu onun acizliğindendir. Sadece satranç il temsilciliği makamını kullanmak istemesindendir.

Wadef arkadaşımızın dediği gibi

Son 2 ay içerisinde yapılan turnuvalara göz atarsak
29.09.2013 >>>İlköğretim Haftası Satranç turnuvası
27.10.2013 >>>Cumhuriyet kupası Satranç Turnuvası
24.11.2013 >>>Öğretmenler günü satranç turnuvası

peki bu turnuvalara kaç kişi katılmış bununda sorgulanması lazım. Kaç kişi bu turnuvaları tam anlamıyla oynayarak tamamlamıştır.

Bizlerde biliyoruz ki bir turnuvaya 250 kişi bile başvurabilir ama ikinci turda bu sayı gelmeyenler yüzenden hemen düşer.

Sayın Aşkın Bey;
Satranç federasyonunun sitesine baktığımda ise Çorum il temsilcisinin 1997 yılında beri aynı olduğunu gördüm.

Göreve geldiğinden bu yana 17 yıl gibi bir süre geçmiş, burada yazılanlara göre bu kadar şikayet varsa neden o ilde bir inceleme yapılmadı veya il temsilcisi değişikliğine gidilmedi.

Elbette bu beni ilgilendirmez, ben sadece kendi fikirleri mi ortaya koymak istedim. İşin asılın bu soruları o ilde yaşayan sporcular, veliler, antrenörler ve kulüpler sormalıdır.

Belki de dile getirdiler ama dinleyen çıkmadı.....

adı Soyadı: Hüseyin KARAKUŞ Atama Tarihi : 19.06.1997
Web Sitesi :http://corum.tsf.org.tr TSF E-Posta : [email protected]
Ara
İl temsilciliği gibi tepeden inme bir sistem olduğu sürece bu daha çok tartışılır. İl temsilcilikleri acilen kapatılmalı.

Sistem dış dünyaya o kadar kapalı ki, 45 yıl aynı sendikada başkan kalan sendika ağaları gibi modeller üretiyor ister istemez. O yüzden bir temsilcinin, Gülgün Feyman'ın Star1'de haber sunduğu, Galatasaray'ın Fenerbahçe'yi Kadıköyde yendiği, İmarbank'ın dövize en yüksek faiz verdiği zamanlardan bugüne aynı koltukta kalması şaşırtıcı değil. Şaşırtıcı olan bu sistemin sorgulanmaması.

Sistem satranç oyuncusu, satranç sever veya satranç oyunu için dizayn edilmiş değil, bürokrat için dizayn edilmiş durumda.

Bu yapıda çok ilginç bir veri, Wadef rumuzlu üyenin tespit ettiği ve neredeyse 10 kişiye tahsis edilen 10 hakemlik uygulamalar.

Meslea 1 Mart-3 Mart 2013 tarihinde Çorum Okul Sporları Küçükler ve Yıldızlar İl Birinciliği Turnuvasında görevli hakemler şöyle listelenmiş:

1- ABDULLAH TUNCAY- BAŞHAKEM
2- İDRİS YAMAN - BAŞHAKEM YRD
3- NECATİ ŞAHİN - BAŞHAKEM YRD
4- SEMA BÜYÜKBAŞ - HAKEM BİLGİSAYAR
5- HAYRETTİN KAYNAR - HAKEM BİLGİSAYAR
6- NECATİ ÇAMİÇİ - HAKEM
7- MUSTAFA YAĞLI - HAKEM
8- FEVZİ ÖZTEKİN - HAKEM
9- AHMET DAĞCI - HAKEM
10- SAİM BİCİ - HAKEM
11- ERHAN ÇİFCİ - ADAY HAKEM
12- ADNAN TOPAKKAYA - ADAY HAKEM
13- TURAN ERUL - ADAY HAKEM
14- NURDOĞAN AKMAN - ADAY HAKEM
15 - HÜSEYİN KARAKUŞ - HAKEM GÖZLEMCİSİ

(Yazarken, acaba yağlı güreş turnuvası listesi mi yazıyorum diye düşündüm bir an, bu kadar hakem birbirlerini ezmeden ancak çayırda durabilirler herhalde :rollSmile.

Maaalef bugün Mozambik'te, satranç üzerinden oligarşik bir yapı altında, çoğu satranççı olmayan, satranç kaliteleri rezalet, yöneticilikleri ondan daha rezalet, varlık nedenleri görevlerini suistimal etmek olan birileri var.

Bizim ülkemizde bu var mı, yok. Başkanımızdan disiplin kurulu başkanımıza tümü insan haklarına saygılı, satrancı seven, toplumu düşünen, çalışkan ve yüksek çaplı yöneticiler var.

Ama yine de merak ediyorum; Mozambik'in Nampula şehrinde, il temsilcisi hiç olmasa, orası ne kaybeder?
Ara
Turnuvalarda belli bir hakem / oyuncu oranının aşıldığı durumlar ister istemez şüpheye yol açıyor.

Eğer iddia edildiği gibi 1 ya da 2 oyuncuya 1 hakem düşüyorsa il temsilciliğinden başlanarak acilen soruşturma açılmalıdır.

GSİM'nin kaynak ayırmadığı iddiası bana çok komik geldi: GSİM'nin ayırdığı kaynaklar öğrenci turnuvalarında har vurulup harman savrulmuş görünüyor.

Sayın wadef, iyi-kötü ne olursa olsun Çorum'daki gelişmelerden bizi haberdar etmenizi rica ediyorum. Bazı şeyler yapanların yanına kar mı kalıyor, yoksa merkezden müdahaleyle hak yerini bulabiliyor mu, görelim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi