İl Temsilcilerimize kısa kısa...
İl temsilcilerimize kısa kısa…

TSF tarafından 9.Mart.2013 tarihinde Ankara’da düzenlenen İl Temsilcileri toplantısında da belirtildiği üzere temsilci arkadaşlarımızın işbirliği ile çalışmalarını kolaylaştırmak, verimlilik katmak ve yerel dinamiklere daha kolay ve etkili ulaşabilmenin yollarını açmak için alt komisyonlar kurma çalışmaları önerilmiş ve çok geniş bir fikirsel destek gelmişti.

Sonuç olarak bu gelişmelerin başlıcaları şunlardır;

Yaklaşık iki aya varan bir süre içinde de bu yapılanma çalışmaları belirli illerimizde başlamış, gerekli oluşumlar tamamlanmış, bazı iller hayatın içinde bu anlamda adımlar atmaya başlamışlardır.

Bu projenin somut işleyişi gerek yerel sosyal medyada gerek temsilcilik sayfalarında ve TSF resmi sitesinde haber niteliğinde kendini göstermektedir.

Artık turnuvalar hem sayıca daha artmış, ama çok daha önemlisi de nitelik kazanmıştır. Turnuvalara zemin olarak ev sahipliği yapan, maddi sponsorluk anlamında destek çıkan kuruluşların sayıları da artmaktadır.

Bu kuruluşların ortaya çıkış sebepleri, gerek komisyonlardaki görev alan insanların, gerekse öğrenci velilerinin bizzat kendilerinden ya da onların arayışı ve dayanışmacı anlamda sosyal referans içerikli ilişkilerinin eseri olmasıdır.
Satranç çemberimiz daha da genişleyerek içine daha çok insanı almaya başlamıştır.

Satranç gittikçe bir yükselen değer olduğunu etkili bir şekilde hissettirmiştir.
Hayatın içinden birkaç örnek;

• Büyük illerimizde başlayan yeni bir akım, yaz kampları, eğitim atölyeleri. Kuruluş itibarıyla farklı amaçlara yönelik. Kimi sportif kimi kültürel. Bir kısmı sanat, bir kısmı dil eğitimi veriyor. Bunların bir kısmı da tüm bu alanları birlikte verebiliyor. Mental aritmetik de olduğu gibi. Ama bir çoğunda da satranç pozitif katalizör, ortak eleman görevi görüyor. Kurs programlarında satranç eğitimleri de var. Katılımcılar sonuçlarını olumlu buluyorlar.
• İlimizde (Kocaeli) İl Temsilciliğinin alt komisyonlarından Sağlık Komisyonu ve Eğitim Komisyonunun ortak bir çalışması var. İlimizin her kesimden belli okullarında “Başarılı Sporcu, Başarılı Öğrencilik Projesi” kapsamında sohbet-mini konferanslar planlıyoruz. Konuşmacılar ise ülke satrancımızın tarihsel yolculuğu içinde seksenli yıllardan bilinen, tanınan ve sevilen satranç sporcularından sevgili arkadaşlarım Dr. Ayhan MUTLU ve Dr. Ferhan DAĞ! İçtenlikle görev kabul ederek okullarda sağlıklı yaşam reçetelerini sporcu ve başarılı öğrencilerle buluşturacaklar. Ellerine ve dillerine sağlık! Açılışı kendi okulumdan planlıyorum. Tabi bu bizim kendi il içi düzenlememiz oldu.
• TSF Eğitim Kurulu üyemiz, değerli psikolog Aytaç ONGUN’ un çalışması ise, bizlerin bambaşka bir büyük eksikliğini kapatacak nitelikte. 2007 yılından bugüne Türkiye Şampiyonalarının kararlı ve sabırlı gözlemleriyle analizlerini sağlıklı sporcu ve çocuk gelişimi için raporlaştırdı. Bunları ayrı bir başlıkta çok yakında siz değerli il temsilcileri arkadaşlarımla paylaşacağım. Antrenör ve sporcu eğitiminde altın niteliğinde bilgiler ve gözlemler var. Bana çok faydası olduğunu belirtmeliyim.
• Özgür Satranç Forumunda çok değerli tartışma konuları var. Takip eden il temsilcisi arkadaşlarımla mail aracılığıyla bilgi alışverişlerinde bulunuyoruz. Kahvehanelerde satranç aslında çok köklü bir gerçek ülkemizde! Ben, bir adım daha öteye gideyim. Hapishanelerde ve cezaevlerinde satranç! Geçmişte bir gönüllü olarak bizzat içinde yer aldığım “Mahkumları Topluma Kazandırma Projesi” kapsamında illerinde bu tip çalışmalar olduğunu bildiren arkadaşlarım var. Konu çok kutsal, karar ise tamamen sizlerindir. Korkmadan çekinmeden, neyi ne amaçla yaptığınızı bilerek! Şu kadarını söylemeliyim ki bu çalışmamdan asla pişmanlık duymadım, bilakis o derslerin mahkumlar için ne ifade ettiğini orada anlıyorsunuz. Ancak yeterli eğitim düzeyine ve turnuva pratiğine sahip eğitimciler olmalı.
• TSF nun çeşitli kurulları ilgili etkinliklerde yurt gezilerine devam ediyor. Onay aldığımızda planlama ve uygulama çalışmalarını yerinde gözlemleyebilmek için Eğitim Kurulumuz da bu çalışmaların içinde yer alacaktır.

En yakın zamanda başka gelişmelerde görüşmek üzere,

SELAM VE SEVGİLERİMLE…
- MATRANÇ -
Ara
Sevgili çalışma arkadaşlarım, değerli il temsilcileri,

TSF eğitim Kurulunun kendisine ait olan bir sayfası yapılandırılana kadar sizlere örnek gelişmeleri ışık tutması, bilgi vermesi, örnek teşkil etmesi amacına yönelik ÖSF nu kullanıyorum.

Aşağıda bazı illerimizden turnuva hazırlıklarını açıklıyorum.

Bunların bir kısmı geleneksel hale geldi. Örneğin Kocaeili ERSAT turnuvası Özel Erkul İlköğretim okullarının 9 yıldır başarıyla sürdürdüğü çok güzel bir turnuvadır. Okulların satranca sahip çıkması son derece yerinde ve olumlu örnek bir gelişmedir.

İl spor bölge müdürlüklerinin satranca verdiği destek ortaya çıkarılmalıdır. Ankara bu zinciri kırarak çok başarılı yepyeni çalışmalara imza atmaktadır.lgili sayfalardan takip ediniz.
23 Nisan TURNUVASI—ANKARA
Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Sınav Koleji'nde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Satranç Turnuvası'nda yarışan minik satranççılar ödüllerini aldı. Sınav Koleji'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Satranç Turnuvası yaş grupları kategorisi final karşılaşmalarıyla sona erdi. Üç gün boyunca süren turnuvaya Ankara'daki farklı okullardan gelen 400'e yakın öğrenci katıldı. Turnuvada yaş kategorilerinde dereceye giren öğrenciler tablet bilgisayar, mp3 çalar, satranç takımı ve Sınav Yayınları kitap seti ile ödüllendirildi.

Derece alan öğrencilere ödülleri Sınav Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Metin Özer, Sınav Koleji Lise Müdürü Caner Koç, İşletme Müdürü İlker Sümer ve Türkiye Satranç Federasyonu Ankara İl Temsilcisi Nilüfer Çınar Çorlulu tarafından verildi.
Not: (M. Aşkın TAŞAN)
Turnuvalardan günler öncesinden turnuva düzeni için, ödüller için büyük bir özveriyle çalışan tüm arkadaşlarımızı ilgili yerel basından, görsel iletişim medyadan, internetten takip ediyoruz. Çalışan tüm arkadaşlarımızın ellerine ayaklarına ve yüreklerine sağlık…
Başka ne diyebilirim ki?
*********************************************************************************
İller ile ilgili bir iletişim ve bilgi paylaşımı için bir web sayfası hazırlanıyor. Böylelikle il temsilcileri bu web sayfasında diğer illeri de izleyecek. Sorunlarını paylaşacak. İl temsilcilerini birbiriyle konuşur,bilgi, deneyim,malzeme,etkinlik paylaşır hale getirmek için gereken çalışmalar yapıyoruz.

Bölge temsilcilikleri büyük oranda yenilendi. İllerinde çalışan illerini başarı ile temsil eden genç yetenekli arkadaşların atamasını yapıldı. Onlara bağlı oldukları illerde etkin bir çalışma alanı sunacağız. Her şeyi Ankara’dan yönetme, yönlendirme yerine yerinden yönetim anlayışını geliştirmek hedefleniyor. İllerin birçok işi kendi başına yapabilir hale gelmesinde bölge temsilcilerine çok iş düşmektedir.
Bölge temsilcilerinin kendisine bağlı illerde her ay bir ilde olmak koşulu ile ziyaretler yapması, bilgi, malzeme, paylaşımı, etkinlikler düzenlenmesi gibi bir çok projeyi yaşama geçireceğiz. Bölge temsilciliklerini ileride bölge müdürlüklerine dönüştürerek daha profesyonel hale getirmekte öncelikli hedefler arasındadır.
-İl temsilcileri hakkında yapılan şikayet yazı vb. durumların tümü titizlikle araştırılıyor.
**********************************************************************************
İl temsilciliklerine yeni bir uygulama planlama aşamasında. İllerimize ait turnuva sayfaları çalışmaları çok yakında olgunlaşacak.
***********************************************************************************
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Satranç Turnuvası Sponsorları -ANKARA

1. Delta Yayıncılık: 45 adet kitap seti
2. e4 Satranç: 45 adet kale kalemlik
3. TSF Yayın Kurulu Başkanı Dr. M. Sabri Koçak: 20 adet Adım Adım Satranç
(Yazar: Dr. M. Sabri Koçak)
4. 1989 Türkiye Şampiyonu Cem Karadağ: 20 adet satranç takımı
5. Ezberbozan Mental Aritmetik ve Akıl Oyunları: 20 adet İngilizce-Türkçe Satranç
Sözlüğü (Yazar: WIM Nilüfer Çınar Çorlulu)
6. Dilek Hacıalioğlu: 20 adet Zeka Oyunları
7. Badminton Federasyonu: 20 adet badminton raketi
8. Ho Math-and-Chess: 30 adet tanıtım çantası
ERSAT IX. KOCAELİ OKUL TAKIMLARI SATRANÇ TURNUVASI
Kocaeli.
Sporcu Ödülleri :
MİNİKLER KATEGORİSİ :
Birinci : Scooter + Madalya
İkinci : Uzaktan Kumandalı Araba + Madalya
Üçüncü : Mp3 Çalar + Madalya
KÜÇÜKLER KATEGORİSİ :
Birinci : Bisiklet + Madalya
İkinci : Uzaktan Kumandalı helikopter + Madalya
Üçüncü : Mp4 Çalar + Madalya
YILDIZLAR KATEGORİSİ :
Birinci : Bisiklet + Madalya
İkinci : Ipod Shuffle + Madalya
Üçüncü : Fotoğraf Makinası + Madalya
B) Her kategorideki, Takım Ödülleri :
Birinci Takım : Laser Yazıcı + Kupa
İkinci Takım : 4+1 ses sistemi + Kupa
Üçüncü Takım : Telsiz telefon + Kupa
C) Her kategoride masasında birinci olacak sporculara madalya verilecek. (Turnuva karması)
İl komisyonları ile ilgili yönetmelik il temsilciliklerine gönderildi. İçlerinde Eğitim Komisyonu, Sağlık komisyonu, Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Komisyonu, Sporcu Velisi Koordinasyon Komisyonu gibi il içinde görev paylaşımı ve yepyeni potansiyeller yaratacak olan görev bölümlerimizi yapabilirsiniz. Görevi elbirliğiyle paylaşan illerimizin çalışma koşulları çok daha rahatlayacaktır.
Tüm değerli çalışma arkadaşlarımıza, il temsilcilerimize başarılar dilerim.
- MATRANÇ -
Ara
Sevgili arkadaşlar,
İl temsilciliklerinin çalışma alanını ve verimliliğini arttıracağını düşündüğümüz yeni yapılanmalar bir çok ilimizde uygulanmaya başlanmıştır.
Bilgi vermesi için şu ana kadar önerilen komisyonlar:
- İl Danışma Komisyonu
- Organizasyon ve Sponsorluk Komisyonu
- İl Teknik Komisyonu (Yönergeler için)
- Eğitim ve Okullar Komisyonu
- Antrenörler Komisyonu
- Sporcular Komisyonu
- Basın-Yayın,Site Haber ve Bilişim Komisyonu
- Sağlık Komisyonu
- Sporcu Velisi Dayanışma Komisyonu
- Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Komisyonu

AMAÇ:
Bu yönergenin amacı, iller düzeyinde oluşturulacak komisyonların görev ve çalışma usulleri ile ilgili usul ve esasları belirlemektir.

KAPSAM VE UYGULAMA ALANI:
Bu yönerge, ülke düzeyinde uygulanmak üzere, Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsü ve Yarışmalar Talimatına dayanılarak hazırlanmıştır.

SORUMLULAR:
İl Temsilcileri

TANIMLAR:
Ana Statü ve ilgili dokümanlarda yer alan tanımlar bu prosedür için de geçerlidir.

YÖNERGE İÇERİĞİ
I- Genel Konular
1. İl komisyonları ilgili dokümanlar, bu yönergede gösterilen amaçlar, kurallar ve esaslar doğrultusunda oluşturularak görev yaparlar.
2. Bireysel çabaların yanı sıra çeşitli iş alanlarında sağlıklı örgütlenerek çalışabilme, bireysel çabalar ile işlerin yürümeyeceği bilincinden hareket ile paylaşımcı ve yetkileri dağıtılmış ama sorumluluğun tamamını üzerinde taşıyan bir temsilcilik yapısı düşünüldüğü için İl Komisyonlarının oluşturulması Federasyon tarafından önerilir ve teşvik edilir.
3. Kurulda yer alacak üyelerde İl Temsilcisi için atamada öngörülen koşullar aranır.
4. Kurulacak komisyonlar ve komisyonlarda bulunacak üyeler, üye sayıları ilin gereksinimine göre İl Temsilcisi tarafından belirlenir. Gerek duyulması durumunda ilçeler de de oluşturulabilir.
5. İl Temsilcisi gerek duyduğunda komisyon üyelerinin tamamını ya da bir kısmını değiştirebilir.
6. Oluşturulan komisyonlar ve üyeleri Federasyona bildirilir.
7. Komisyonlar, İl Düzenleme Kuruluna danışmanlık yapacak birikim ve donanımda olan, satranç bilgi birikimi ve deneyimi, kültürü ile çevrede tanınan, saygın ve donanımlı kişilerden oluşur.
8. Oluşturulan kurullar, konuları itibari ile Federasyonun atama ile göreve gelen kurulları tarafından izlenir ve yönlendirilir.
9. Komisyonlar toplantılarını İl Düzenleme Kurulu ile birlikte yapabilirler.
10. Komisyonlar kendi aralarında yapacakları görüşmelerde başkan, yazman, raportör gibi görevlere gelecek üyeleri seçerek görev bölümü yapılır.
11. Komisyonlar gerektiğinde toplanır, çalışmalarına kendi karar defterlerinde yer verirler.
12. Komisyonlar, yaptıkları çalışmaları raporlaştırarak dosyalarlar. İl Temsilcilerine sunarlar.
13. Komisyonlar hiçbir zaman yetki ve sorumluluk taşımazlar, ancak paylaşabilirler.
14. İl Düzenleme Kurulunun yerine iş göremezler.
15. Komisyonlar çalışmalarını ve etkinliklerini yürütürken; İl Temsilciliği bürosu, kulüplere ait derslik salon veya sosyal tesisler, izin almak koşulu ile kamu tesislerine ait salonlar (Öğretmen Evi, Halk Eğitim Merkezi salonları, Gençlik Merkezleri ile okulların, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün salonları) kullanılmak üzere değerlendirilir.

II- KOMİSYONLAR VE İŞLEVLERİ
1. İl Komisyonları İl Temsilciliği ve İl Düzenleme Kurulu ile uyumlu çalışarak ildeki her türlü satranç eğitimi, organizasyonları, tanıtım ve örgütlenme adına oluşacak etkinlikleri düzenlemek, planlamak ve uygulamaları izlemek amacı ile oluşturulur.
2. İl komisyonları içerisinde, ildeki antrenörler, okullarda satranç seçmeli dersinin öğretmenler, kamu kuruluşlardaki yöneticiler, esnaf ve ticaret erbapları ve veli gibi zümrelerin yer alması yeğlenir.
3. Satranç sporu ile ilgili konularda Federasyonun ilgili kurulları ile sıkı iletişimlerde bulunulur.
4. Görevleri
a. Çalışma programı yapılırken Federasyon ve İl etkinlik programları esas alır. İlgili talimat ve prosedürlerde yer almayan konularda çalışma yapılmaz,
b. İlde düzenlenecek, hakem ve antrenör kursları, sporcu eğitimi, antrenman planlamaları ile eğitici toplantı ve seminerler gibi etkinliklerin yapılacağı yerin sağlanması ve hazırlanması konularında iş görürler,
c. Satrancın okullarda yer alması için tanıtım ve etki çalışmaları yapılır. Kurum ve kuruluşlar ile olumlu ve kalıcı ilişkiler kurulur, bu ilişkilerin sağlıklı bir şekilde devamı sağlanır,
d. Okul satranç kulüpleri ile söyleşi, seminer, simültane gibi ortak etkinlikler düzenlenebilir,
e. Yerel basında satranç köşeleri ve haberlerinin oluşmasına katkı sunulur,
f. Ulusal ve yöresel kutlama ve anma günlerinde satranç topluluğuna yönelik ildeki sporcu, antrenör, hakem ve sporcuların ve ailelerinin katılımı ile sosyal programlar düzenlenir,
g. İl Temsilciliği web sayfasının aktif kullanımına yönelik olarak eğitim etkinliklerine yer verilmesi sağlanır,
h. İlde düzenlenecek etkinliklere yıllık etkinlik programının hazırlık aşaması yürütür,
i. Yıllık programa dayalı olarak etkinliklerin özel yönergelerin hazırlanmasında temsilciliğe danışmanlık yapmak komisyonların temel işlevlerindendir,
j. Yürürlükteki talimat ve prosedürler ile varsa bir üst etkinliğin yönergesine uygunluğu konularında hazırlık çalışmaları yürütülür,
k. Etkinlik programında yer alan etkinlikler için organizasyon altyapısının hazırlanmasında gerekli planlama yapılır,
l. Konuları ile ilgili olarak Federasyonun benzer kurullarının görevlerine uygun misyon üslenilir,

İLGİLİ DOKÜMANLAR:
1. Ana Statü
2. Yarışmalar Talimatı
- MATRANÇ -
Ara
tamamen hantal , aşırı bürokratik, adama iş değil işe adam bulmaya yönelik bir oluşum .satranççı olmayan , eğitimci kafasından çıkmış ,satranç gerçeklerini bilmeyen ezbere yapılmış bir teori . maksat ilerde şimdiki yönetimin devamı için kadro oluşturmaya yönelik bir düşünce.

1980 öncesinden daha katı bir bürokratik oluşum. böyle bir yapıyı 1990 dan sonra hindistan bile terketmişti .

herşeyden önce türkiye satranç federasyonunun bir danışma kuruluna ihtiyacı varken, il temsilcilerine danışma komisyonu kurun deniyor.

böyle şeyler düşünüleceğine şu kahve satranççısı ne demek ;bunun bilimsel bir tarifi uzman bir komisyon tarafından yapılsa türk satrancı için çok daha büyük bir hizmet olur.

hele bir yapılsın kahve satranççısı ne demek!!! hele bir yapılsın.... şimdiki türk satrancını yönetenler kendilerinin bile birer kahve satranççısı olduğunu görüp hayrete düşeceklerdir. neden mi??

bize mi kalmış satrancı yönetmek diye!!!!!!
Ara
Demek okudunuz!

Önce bir kahve molası…

Ben sadece il temsilcisi arkadaşlarımız okur diye düşünürken, merak edip büyük bir sabır ve ilgiyle okumanız beni inanın çok umutlandırdı. Demek ki siz de okuduğunuza göre ilgiyle takip ediliyor. Bunun için ayrıca teşekkür ederim, 15-20 seneye kalmaz fikirleriniz değişecek gibi geliyor bana…

Fakat;
Baştan aşağı hatalı saptamalarız, ayakları yere değmeyen ve ısrarla aynı konuları ilgisiz başlıklara taşıma saplantınız başınıza her yazınızda iş açıyor.

ÇÜNKÜ BU BAŞLIKTAKİ YAZIMIN HER SATIRI GERÇEK HAYATTAN BİR ALINTIDIR.

Komisyonların gönüllülük esasına dayalı çalışmalarının ürünleri önceki yazılardadır.
Tabi zamanla da büyüyüp gelişecek de…
Siirt’ e bakın. Elazığ’a. Fotoğraflarda insanlar var. Umarım kalıcı olurlar.
Bakın,
1- Satranç sizin için bir spor değil!
Ama Azerbaycan’ da, Hindistan’ lı Oyuncular Birliği ve İran’ lı sporcular için satranç milli bir spor. Rusya’ da ki spor akademilerinde satranç eğitimi almış Azeri dostlarımın yaşantısından tanığımdır.
Sizi duymasınlar yoksa kendi geçmişlerini sorgulayacaklardır!
Yıllarca spor zannettikleri yanlış alanlarda yarışmışlar, olimpiyatlarda kazandıkları madalyaları ve FİDE tarafından verilen unvanlarını geri alalım isterseniz!

2- Kurulla komisyon arası farkı karıştırmayın!
Her ikisinde de insan emeği ve gayreti vardır.
Yönerge de komisyonlar adıyla geçen oluşumlar İl Satranç Düzenleme Kurulu tarafından kurulabilir. Amacı da görev paylaşımıdır. İçinde satrancın o ilde işlerliliğine yön verecek ve katkı sunacak, doğru adreslere, kişilere ulaşımı sağlayacak her meslekten insan yer alabilir. Özellikle sponsorluk alanında.
Tabi sizin için böyle bir görev paylaşımına gerek yok!
Çünkü satranç sizin için “ satranç nev-i şahsına münhasır bir branştır”
Aslında öyle, ama…
Sadece spor değil!
Mücadele, sistem, puan, otorite, antrenman, anatomik ve psikolojik hazırlık, rekabet, yarışma, centilmenlik, kazanma ve kaybetme olgunluğu,ulusal ve uluslar arası olma, olimpiyatlaşma özelliklerinin yanında size göre spor değil?!
Paylaşımı kaldırmaz, her şey kendiliğinden oluşur.
Sponsor aranmaz kendi gelir!
Tesislere satranç merkezlerine, derneklere, kulüplere de gerek yok! Kırsal alanda doğada kendiliğinden yetişirler.
Sporculara, lisanslarına, yarışma talimatlarına, hakemlere de hiç gerek yoktur, satranç bir yarışma ya da spor değil ki!
Tüm bunların içinde insan ve insanlar birlikteliğine hiç gerek yok, satranççılar kafidir.
Öyle mi?
SADECE SON BİRKAÇ GÜNLÜK KESİTTEN ÖRNEKLER İÇİN, MALATYA, KAHRAMANMARAŞ, SİİRT’ TEKİ GELİŞMELERİ TAKİP EDİN!
Çok küçümsüyorsunuz onları.
Birçoğu sizin 1800 çıtanızdan çok yüksekteler. Satranca kahvehane ortamında tutulmuş birçok insan vardır. Birçok 1800 üstüne de ders vermiş olabilir.
Aslında kahvehane ortamında başlayıp zamanla gerçek satranç ortamlarıyla tanışıp yeteneklerini geliştirme fırsatı yakalayan insanlar için kahvehaneler bir ilk basamak olmuştur. Sizin gibi “satranççıların” taktir etmesi gereken bir durumdur. Herkes okulundan, merkezinden ya da derneğinden öğrenecek diye bir kural yok.
ÖSF Türkiye Satranç Federasyonu için zaten satranç içi tartışmalarıyla doğal bir kaynaktır.
Sağ olun sayenizde yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda yeterince aydınlanıyorum. Değerli önerileri hep not almışımdır.
Demokratik Genel Kurul için hiçbir öneriniz de yok. Bu konudaki görüşlerinizi bilmiyoruz.
Tabi varsa…
Adana ve Osmaniye’ deki satrançla ilgili gelişmeleri, katkı koyanları sizden dinlemek isterim bu sütunlarda.
Adana’dan en çok yazan kişi siz olduğunuza göre gelişmelerden de haberdarsınızdır.
Aydınlatın bizi. Katkılarınızı bilelim.
M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Demek okudunuz!

Ben sadece il temsilcisi arkadaşlarımız okur diye düşünürken, merak edip büyük bir sabır ve ilgiyle okumanız beni inanın çok umutlandırdı. Demek ki siz de okuduğunuza göre ilgiyle takip ediliyor. Bunun için ayrıca teşekkür ederim, 15-20 seneye kalmaz fikirleriniz değişecek gibi geliyor bana…

Big Grin
Üzgünüm bayım ben okumadım.
Her defasında ilk birkaç paragrafa bakıyorum.
Resmi yazı gibi geliyor,.. ya da haberleri izliyormuşum gibi geliyor,... sonrasını okuyamıyorum.
Zorluyorum ama olmuyor.
Dayanılacak gibi değil.
Sanki desteklemediğim bir siyasi fikrin propagandasını okumaya zorlanmışım gibi hissediyorum.
Bu nedenle üzgünüm.
İnanın zorladım, sizi anlamaya, yapıldığını anlattığınız şeyleri öğrenmeye çalıştım.
Her defasında sizin için garip bir burukluk hissettim.
Sanki bunu size zorla yaptırıyorlarmış gibi hissettim nedense.

Bu alanları resmi ilanlarınız için kullanmanızı (neredeyse) anlayışla karşılamaya başladım: ama bir kısım üyenin (en azından benim) okumuyor olmama kızmazsınız umarım.
Ara
Sn. trueblueturk,

Bu başlıktaki yazı il temsilcilerine haber niteliğindedir. Aynı zamanda örnek teşkil edecek olan uygulamaları uygulamalara dikkat çekmek amacıyla yazılmıştır. Geçici bir süre için tabi. İl temsilcilikleri ve kurullar sayfaları hazırlanana kadar, sonrasında yazılmayacak.
Ben bir TSF görevlisi ve bir kurul üyesiyim. Gelişmelerden haberdar etmem gereken insanlar var . Ama neden bu sayfalarda yer işgal ettiğimi soruyorsanız. Toplumu bilgilendirmek için. Çünkü ÖSF na ilk defa yazarken de bu konuda toplumu bilgilendirmek ve yönetimle taban arasında köprü kurmak gibi niyetlerim vardı.

Kendi kararımla yazıyorum. Düşündüğünüz gibi değil!

Umarım bu sizi rahatsız etmez.

Bu sayfaların uzun ve sıkıcı olduğu konusu doğrudur. Ama bunlar çeşitli illerden haberler olduğunu fark edince biraz hak verirsiniz umarım. Kolay değil elbette. Biraz empati yapınız.

İkinci defadır yazımı okumamakla beni bilgilendiren bir üye olarak size saygılı olduğumu belirtmeliyim. Sizin heryazınızı da dikkatle okuduğumu bilin lütfen . Gayet açık ve net yazıyorsunuz. Herkesin yazamayacağı bir cesarette. Merhum İlhan ONAT gibi bir abidenin hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığınızı içtenlikle belirtme cesaretiniz bile, tepki duyan bir çok insanın aksine, bende takdir duygusu uyandırdı. Bir çok insanın saklayacağı ya da buraya taşımayacağı bir konuydu.

Ama son olarak şunu belirtmeliyim.
Tabi hala okuyorsanız.

Bu sayfalar gerçekten bilgi ve iletişim amaçlı.
Tartışma ya da sataşma amaçlı değil!

Sizi kastetmiyorum ama gördüğünüz gibi sataşanlar ve bu sayfayı amaç dışı kullananlar da var. Bu bir sabotedir, tahriktir, bilinçli olarak yapıldığının farkındayım.

Benim için 81 adet tıklanması da yeterlidir.

Ama insanların alışkanlıklarını değiştirmek zor!
Saygı ve selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
bende okumuyordum ..

aynen treubleuturk gibi başına bakıyordum . birde baktım ki il temsilcilerine 10 tane komisyon kurulması öneriliyor ;dikkkatimi çekti . başındada ''danışma komisyonu'' var..

ben burada en az dört defa federasyona danışma kurulu kurun diye yazdım . kendi kafanızdan bir şey yapmayın diye söyleyip durdum . bu kurulun başınada dünyada satrançta atılım yapmak isteyen ülkelere danışmanlık veren birilerini getirin diye dikkat çekmeye çalıştım . danışma kurulunun kararları tavsiye değil, bağlayıcı olmalı dedim .

kendime güvenim geldi .burada boş şeyler yazmıyorumuşum .federasyonun kendi danışma kurulu yok, il temsilcilerine danışma komisyonu kurun diyor..her yazdığımı defalarca tekrar edeceğim . taa ki iyice anlaşılıncaya kadar..

biz satranççılar tasfiye edildik . yönetime gelirsek, bizim dahi böyle bir danışma kuruluna kesinlikle ihtiyacımız var . çünkü yönetim dışında iken ne bürokrasiyi ne de dünya satrancını layıkı ile yakından tanıma imkanımız kalmamıştır . yönetmelikleri satranca göre yorumlamak ayrı bir beceridir.. bunu ancak yönetime geldikten sonra yapabiliriz. bunun içinde 5- 7 yıl görevde kalmak lazım .

satranççılar şu hataya düşmemelidir. ''yönetim ve herhangibir kurulda görev yapmadı diye kendi adaylarını desteklememek gibi bir yanlışa düşmemelidir.'' ilerde özellikle hiç bir kurulda görev almamış , kendinden olan birini desteklemelidir.

bunlar gelmişler gitmiyorlar. artık, kendilerine göre 20- 25 yıllık hayali programlar yapabiliyorlar .

arkadaşlar... kahve satranççısı kim satranççı kim. bunun bilimsel tarifinin yapılması benim hayalim .türkiye ''kahve satranççısı'' deyimine sahip satrançta büyük bir ülkedir . iş buradan başlamalıdır. kahve satranççısı ile satranççının ''zugzwang'' ta olduğu gibi kesin ve bilimsel tarifi yapılmalıdır . mesela avcılıkta ''avcı ve atıcılık'' vardır , avcılar avcı ve atıcıyı tam bir tarifle, kesin olarak birbirinden ayırmışlardır .elbette bu konuda benimde kesin fikrim vardır. ama bu konuda fikir beyan edecek konumda değilim . bu işi uzman bir komisyon ile federasyonun yapması daha uygundur.

konu dağıtmak ve uzun yazmak prensibim değildir . şimdilik hoşça kalın .

muzaffer şekerli. ADANA
Ara
Bana çok enteresan gelmeye başladı. “
“Okumadım!”

Hem böyle söyleyip, hem de eleştireceksiniz. Okumadığınız bir şeyi mi eleştiriyorsunuz? Yoksa uzun oluş şeklini mi?
E bravo yani…
Haber niteliği taşıyan satırları ben il temsilciliklerine ve ilgilenenlere bilgi amaçlı yazdım. Sözüm ona sabote ediliyor.
Ama aldığım mailler, gelen sorular, beklediğimden de fazla okunduğunu gösteriyor bana.
Katkılarınıza da teşekkür ederim. Tartışma ilgi getirdi.
Forumda sadece kişisel boyutta tartışma yazılarını takip eden arkadaşlarımızda sayenizde okumaya başladılar.
Bu, beklentimin ötesinde bir şeydi!
Bu arada ısrarlı bir soruya şöyle bir yanıt vermeye çalışacağım. Bakalım başarabilir miyim?
Kahve satranççısı deyimi, satranç oynamak için başlangıçtan beri mekan olarak kahvehaneyi seçmiş, o ortamın atmosferinde satranç oynama şeklini ve tekniğini yeterli görmüş ve benimsemiş kişidir. Örnek olarak ülkemizden bazı oyuncuların ismini verebilirim ama onların gıyabında bu haklarını izinsiz kullanmak istemem.
Ama bilimsel bulmayacaksınız bu cevabı.
Çünkü komisyon talebiniz var. Sırf bu deyim için bir komisyon kurulmalı diyorsanız, bu gibi işler için yönetimde olduğunuzu düşünmeye başlıyorum da…
Danışmanlık konusundaki düşünceleriniz ise apayrı bir çelişkidir!
Bir işin yönetimine talip olunca ve yönetime gelince danışma kurulu kurulsun diyorsunuz. Size güvenerek oy vermiş seçicilerden aldığınız yönetim emanetini, başka kişilere danışarak yönetecekseniz YÖNETİM KURULU’ nun işlevi nedir? Zaten camiamız en doğal kaynak değil midir?
Bunu kimse ret etmiyor ki!
İllerdeki danışmanlık komisyonları da satrancın tabanda yayılması, çemberin içine daha çok kişi girmesi amaçlıdır!

Yine sizin deyiminizle;
“…biz satranççılar tasfiye edildik . yönetime gelirsek, bizim dahi böyle bir danışma kuruluna kesinlikle ihtiyacımız var . çünkü yönetim dışında iken ne bürokrasiyi ne de dünya satrancını layıkı ile yakından tanıma imkanımız kalmamıştır …”
Cümleyi aynen aldım.
Fakat başka bir satırlarınız bununla şöyle çelişiyor;
“…1980 öncesinden daha katı bir bürokratik oluşum. böyle bir yapıyı 1990 dan sonra hindistan bile terketmişti …”
Hatırladınız sanırım il komisyonlarındaki yönetmeliklerde vardı.
Hem ret edip, hem destekler durumdasınız. Bu çok açık bir çelişkidir. Bunu bana (öm) ile belirten forum üyeleri var.
Demek yakından ilgiyle takip ediyorlarmış.

Bu, şuna benzer; ülkede genel seçimler yapıldı ama iktidara gelen parti ülke dışından danışmanlar getiriyor! Toplumun buna razı olacağını mı sanıyorsunuz? Dışa bağımlılıktır bu. Gerçi biraz da öyle ya!
Ama TSF yi bu duruma benzetme çabanızı ve böylece toplum nezdinde küçük düşürme amacınızı burada fark etmek çok kolay!
Onun için yapılanları izleyin!
Ama siz TSF sitesini de okumuyorsunuzdur. Sadece başlıklara bakıp bir şeyler yazıyorsunuzdur. Bunu ben değil kendiniz söylüyorsunuz.
Ben ülkedeki tüm gazeteleri ayırmadan okurum. Herkes ne düşünüyor, neyi hedefliyor, karşı düşünce nedir, bunları öğrenmek için.
Bizim bir tane TSF’ muz var. Bir tane de ÖSF.
Her ikisini de gereği gibi kullanalım. Bilgilendirelim, bilgilenelim, eleştirelim, öneri getirelim.
- MATRANÇ -
Ara
Muzaffer beyin söylediklerini tam olarak anlamaya çalışıyorum.Yalnız "yabancı danışman"atanmasını istemişse buna hemen itiraz ediyorum.Yabancıların danışmanlığına asla ihtiyacımız yoktur.Uzun zamandanberi herşeyin "yabancı"olanına karşı çıkmıyor muyuz?Hatta birçok yazımda "yabancı antrenöre evet"ama "yabancı kaptana hayır"dediğim unutulmamalıdır.Daha güzel bir ifade ile "yabancı antrenör yarışma gününe gelene kadar sporcularla çalışır,ama yarışma sırasında takım kaptanı yerlilerden seçilir",diyorum.Mümkünse yabancı antrenör de yabancı dil konusunda anlaşabileceğimiz bir kimse olmalıdır.Türkçe anlaşabildiğimiz veya İngilizce konuşabildiğimiz antrenörler tercih edilmelidir.Bunun dışında yabancı danışmanın Federasyon yönetimine veya Milli sporculara herhangi bir katkısı olacağını düşünmüyorum.Bugün bazı arkadaşlarımız,Gülkız hanımın çok sayıda kurul kurmasını eleştirmeye çalışıyorlar!Tavsiye organı konumundaki kurulların kimseye zararı yoktur.Bunların kayda değer bir külfeti olmayacağı gibi Yönetim Kurulu kararları için bağlayıcı olmaları da söz konusu değildir.Bu kurullar Gülkız hanımın Başkan olması ile ortaya çıkmıştır.Bunların hiçbir yararı olmayacağını söylemek için zaman biraz erkendir.Bu kurullar Muzaffer beyin düşüncelerindeki "danışman"kavramının eşdeğeridir.Bizim Satranç toplumunun eksiği bana göre ne danışmandır ne de kuruldur.Bizim en önemli eksiğimiz sessiz kalmaktır.Yapıcı düşünceleri ortaya koymaktan çekindiğimiz sürece ileriye doğru adım atamayacağız!Yaklaşık 14 sene "Türkiye erişkin yaştaki sporculardan kurulmuş C ve D takımlarını Olimpiyatta oynatmalı"dedim.Hiç kimse "Ateş doğru söylüyor"diyemedi.Acaba Muzeffer beyin tasarladığı danışman var olsaydı benim söylediğimi destekler miydi?
Yabancı danışmana ihtiyacımız yoktur.Sorunlarımızı ve eksiklerimizi biliyoruz.Mümkün olan en kısa zamanda daha çok sayıda oyuncumuzun daha çok sayıda oyun oynaması sağlanmalıdır.Yerli oyuncuların yabancılarla daha sık karşılaşmaları için yeni yollar bulunmalıdır.Açık turnuvaların mevcut yapılanmaları içinde bu mümkün olmamaktadır.Acilen yerli dinamikleri Satranç ile uğraşmaya teşvik edecek önlemler alınmalıdır.
Ateş Ülker
Ara
sayın ateş ülker;

bir türk satranççısı ile konu sonlandırılıncaya kadar burada kaşılıklı tartışmanın sonsuz faydası olduğunu daha önce ifade etmiştim .sizle ve diğer satranççılar ile karşılıklı tartışmanın çok zevkli olduğunu düşünüyorum .

ateş bey, demişsiniz ki; ''yabancı danışman mı istediniz. eğer böyle ise peşinen itiraz ediyorum'' aynen öyle istedim!!.. bir iki yabancı danışman ve diğerleri yerlilerden oluşan bir danışma kurulu . kurulun aldığı kararlarda tavsiye nitelikli olmamalı ve bağlayıcılığı olmalı . neden mi??...

burada daha önce yazdım .''ateş ülker niçin bu kadar mutsuz ve burada yazıyor diye .ben veya başka birisi federasyon başkanı olsa idik, acaba hangimiz için onun söyledikleri bir emir niteliğinde olmazdı!! diye.. acaba sayın gülkız tülay' ın danışmanı kim !.. sizin onayınızdan geçmiş mi!!!..niçin siz gülkız tülay ın baş danışmanı değilsiniz ..

eğer türkiye de bir turnuvanın bile nasıl yapılacağı tartışma konusu ise, +1800-1900-2000 raitingli oyuncular halen 1400- 1500 raitingte çakılmış kalmışlar ise, katılacak turnuva bulamıyorlar ise, federasyonun satranççı yetiştirmek diye bir politikası yok ise, yetişmek o oyuncunun kendi insiyatifine kalmış ise, daha başka bir çok nedenler ile ben buradan ''bu federasyonun bir yabancı danışmana ihtiyacı var'' diye bas bas bağırırım . gülkız tülay ve kimse kusura bakmayın ..

burada kurul sayısının çoğaltılması eleştiriliyor, evet!!!! ama asıl sebebi işlevlikleri değil , genel kurullar için şimdiden delege hazırlama amaçlı olduklerı için eleştiriliyor .

il temsilcilerine 10 tane komisyon kurun deniliyor. 2 tane de tertip ve hakem kurulu var eder 12; bu her ilde en az 50-60 kişi eder. nereden bulacaksın bu kadar gönüllü yü .ondan sonra ''gelsin öğretmenler''. orada boş adam çoookkk. bulunur.... bu uygulamayı bende öğretmenlerden oluşan bir kadronun şimdiden hazırlanması olarak değerlendiriyorum ..

türk satranççıları tasfiye edildi!!! yönetime uzun yıllar satranççı alınmıyor.. bunu hata olarak düşünmek son derece yanlıştır. bunda kasıt aramak lazım . çünkü her satranççı yönetim için potansiyel bir tehlikedir. yönetime gelmek çalışma gerektirir. gelipte gitmemekte bir hesap gerektirir. bu hesapların en iyi yapılabildiği yerde ankara dır.

siyasetin kalbi ankara!!!

muzaffer şekerli ADANA
Ara
Muzaffer bey hayal görüyorsunuz diyeceğim ama artık kabus olmuş gördükleriniz.
Öğretmenlerden neden bu kadar uzak durduğunuzu anlamaya çalışıyorum yıllardır.
İl temsilcilikleri bünyelerindeki gönüllülük esasına dayalı olan görev kabulü hiçbir zorunluluk ve baskı içermiyor. Tam aksine aşağıdaki listeye bakınız ve bana düşüncelerinizi söyleyiniz.
Kocaeli satranç il temsilciliği alt komisyonlarını bilginize sunuyorum.

İçlerinde yıllarca satranca hizmet etmiş bir kadro var. Farklı görüşlere sahip insanlardır. Hangi yönetim gelirse gelsin bu insanlar asli mesleklerinin dışında özveriyle satranca hizmet ederler. Bu onların gönül bağıdır!

(TASLAK LİSTEDİR)
Organizasyon ve Sponsorluk Komisyonu:
1- Murat SEL (İşletme) 2- Gürkan KIPIK ( Hukuk) 3- Bülent BEYAZIT(işletme)
- Eğitim ve Okullar Komisyonu;1- M. Aşkın TAŞAN (Eğitim) 2- Mustafa ÇELİKKOL (Eğitim) 3- Yusuf Ziya KOBYAOĞLU (Eğitim) 4- Aykut İlker METE ( Eğitim) 5- Sedat GEMİCİ (Eğitim)
- Antrenörler Komisyonu : 1- M. Aşkın TAŞAN 2- Metin HATİPOĞLU 3- Mustafa ÇELİKKOL 4- Tarkan KÜÇÜMENLER 5- Aykut İlker METE 6- Yusuf Ziya KOBYAOĞLU
- Sporcular Komisyonu:
( Kocaeli lisanslı sporcular) 1- Özer ÖZAKAY (Mühendis) 2- Savaş KÜÇÜKHASANOĞULLARI (Serbest) 3- Aytaç ŞAHİN (Bilgisayar) 4- Hasan KIRALİ (serbest) 5- Mahir DENİZ (Avukat) 6- Mustafa ÇELİKKOL (Eğitim)
- Basın-Yayın, Site Haber ve Bilişim Komisyonu: 1- Kurtuluş CABBAR (Bilgisayar iletişim)2-Hasan KIRALi (Serbest) 3- Aytaç ŞAHİN ( Bilgisayar) 4- A.İlker METE ( Satranç Hakemi)
- Sağlık Komisyonu:1- Dr. Ferhan DAĞ ( Sağlık) 2- Dr. Ayhan MUTLU ( Sağlık) 3- Dr. Defne Elmas ÇUBUKÇU ( Sağlık) 4- Dr. Fatih ÇETİNKAYA ( Sağlık )
- Sporcu Velisi Dayanışma Komisyonu:1- İbrahim KÖK (Mühendis) 2- Elif ERTİN (Hukuk) 3- Zekeriya ÇILDIR 4- Nurcan ÇETİNKAYA 5- Elena VAROL (Serbest) 6- Hüseyin KIR (Mühendis)
Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Komisyonu:1- Hidayet TAŞAN ( Eğitim) 2- Esra İLTER (Serbest) 3- Nurcan ÇETİNKAYA (Serbest)4- Dr.Elmas ÇUBUKÇU (Sağlık) 5- Dr.Hale KIR ( Sağlık)
Hukuk Komisyonu:1- Mahir DENİZ (Hukuk) 2- Elif ERTİN (Hukuk) 3- Sibel GÖKÇE (Hukuk) 4- Sertif GÖKÇE (Hukuk)
Kulüpler Koordinasyon Kurulu: Kulüplerinden birer temsilci.
Üniversiteler Koordinasyon Kurulu: Üniversite Satranç Topluluğu (öğrencilerden oluşacak)
Görüldüğü gibi çeşitli meslek gruplarından insanlar var ve hepsi de bu görevi isteyerek alıyorlar.
Seçim kadrosu oluşturmaya gelince…
Tüm samimiyetimle söylemek isterim ki tamamen yersiz bir düşüncedir!
Gelin bu konuda kararı camiamıza bırakalım. Böyle kadrolaşarak seçim kazanma öngörünüz o görevi kabul eden insanların yerine, onların nezdinde karar vermek olur ki çok yanlıştır. Ayrıca da hiç etik olmaz!
Ayrıca YENİDEN YAPILANMA VE DEMOKRATİK GENEL KURUL fikrini ortaya atan bir kişi olarak buna camiamızın değerlendirerek sahip çıkmasını arzu ederim.
Fikrimi sadece yönetime sunsaydım size sonuna kadar da hak verirdim.
Dikkat ediniz!
SATRANÇ CAMİAMIZIN TAKDİRİNE sunuyorum.
Ne kadar sahip çıkılacağını zaman gösterecektir!
- MATRANÇ -
Ara
“ Her kategoride ilk üç maç, 36 masa İzmir Satranç İl Temsilciliği sayfasından canlı olarak izlenebilir.”

Bu satırları TSF Sitesinden, İzmir’ deki 12. Beko Satranç Şöleni duyurusundan aldım.

Yönetim Kurulunun bahsettiği TEMSİLCİLİKLER TURNUVA SAYFASI yavaş yavaş hayata geçiyor galiba.

Umarım bu uygulama çok nitelikli olarak yaygınlaşır.
- MATRANÇ -
Ara
afedersiniz , herkesten özür dilerim ama burada muhatabım ateş ülker dir.

her yazıya cevap yazmak biraz ayıp kaçmıyor mu..zaten cevap olmuyor o yazılanlar .
Ara
Muzaffer Bey,
Burada üç kişi yazmıyoruz.

Üye kitlesi önünde fikirlerimizi söylüyoruz.

Haber nitelikli başlığımı tartışmaya çeviriyorsunuz.

Çelişkili fikirleriniz var, isim vererek de isim vermeden de sataşmalarınız var.
Bunlar ayıp olmuyor!

Bir tespit yapıyorsunuz çelişki yakalıyorum ve anlamıyorum ne demek istediğinizi, soruyorum. Örnekleriyle gayet açık il kurulları sunuyorum. Bu ayıp oluyor öyle mi?

Her yazıya cevap vermekten ziyade her sataşmaya cevap hakkı doğuyor!

Bakın;
Yabancı danışman gelsin diyorsunuz, Ateş Bey’ e danışmanlık öneriyorsunuz.
Neresi tutarlı?

Eğitimcilerden oluşmuş TSF YÖNETİM KURULU diyorsunuz, yedeklerle dahil 28 üyeden 6 tanesi eğitimci. Üstelik bunlardan bir tanesi profesör, bir tanesi de öğretim üyesi.
Tutarlı mı?

Satranççı yok dediğiniz federasyonun kurullarına bakınız ve sayınız satranççıları. Kurullar motor görevini üstlenmiş durumda.

Bakın ne yazmışsınız;

“… il temsilcilerine 10 tane komisyon kurun deniliyor. 2 tane de tertip ve hakem kurulu var eder 12; bu her ilde en az 50-60 kişi eder. nereden bulacaksın bu kadar gönüllü yü .ondan sonra ''gelsin öğretmenler''. orada boş adam çoookkk. bulunur.... bu uygulamayı bende öğretmenlerden oluşan bir kadronun şimdiden hazırlanması olarak değerlendiriyorum … “

Böyle bir gücümüz kanunen yok.

Neredeyse satın alınmışlıkla suçlayacaksınız bizleri…
Belki farkında değilsiniz ama ithamlarınızla böyle bir algı yaratmaya gidiyor bu iş!

BÜTÜN BUNLAR AYIP OLMUYOR MU?

Bu konuda sızlanıyorsunuz ama Genel Kurul için, delegasyon sistemi için öneri, fikir yok. Önerisi olanlara destek yok.

Nasıl anlayacağız sizi?

Cevap da yazmamızı istemiyor, okumuyor, ayıplıyorsunuz.
Yazdıklarımızı cevaptan saymıyorsunuz.

Lütfen biraz anlaşılır olun!
- MATRANÇ -
Ara
Fikrimi belirtmek isterim:

Başlık :
"İl Temsilcilerimize kısa kısa..."
yerine
"İl Temsilcilerimize uzun uzun..."

olmalıydı; ve bence haber niteliği filan da yok. (Bence dedim dikkat.)

İkinci olarak M.Aşkın bey hep yaptığı gibi "asıl vurguyu" yazı bombardımanıyla gizlemeyi (unutturmayı, ya da gözden kaçırtmayı) başarmış başaracak, ya da her an başarabilir durumda. Ama eleştirilerdeki vurgunun hedefini kendisi dışında büyük bir çoğunluk anlıyor eminim. Sonuçta okuyucular satranç oynamayı bilen kişiler. Dikkatli olmak hepsinin de en büyük avantajları.

Bye.
Ara
sn. trueblueturk’ e

Kısaca;
18 adet haber. Üşenmeden saydım.

İl yapılanma örnekleri, turnuvalarda sponsor örnekleri, il temsilcilik sayfalarında ilkler ve turnuva sayfaları…
Bunlar sizin için haber değil galiba.

Bana gelen soruları konularına göre ortak cevaplıyorum.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Sevgili arkadaşlar,
İl temsilcilikleri turnuva sayfalarından turnuvalardan canlı yayın gündemde. Teknik alt yapısını kendileri oluşturan illerimiz var. İstanbul’da Mehmet Öney ve İzmir’de de Melih Çiçek gibi canlı yayın yapabilecek değerli arkadaşlarımızın güzel çalışmaları takdir toplayan ürünler verdi.
İl temsilcilerinin talepleriyle bu illerde bazı turnuvalarda canlı yayın yapılabiliyor. Ancak turnuvadan makul bir süre önce bu talebin TSF’ ye iletilmesi gerekli, çünkü teknik hazırlık gerekiyor.
Yaz turnuvalarında bu yenilikleri düşünen arkadaşlarımız şimdiden hazırlıklarına başlamalılar.
Selamlarımla…
- MATRANÇ -
Ara
Değerli il temsilcilerimiz,

İllerimizde düzenlemiş olduğumuz resmi nitelikli ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğünce ONAYLANMIŞ OLAN YILLIK ETKİNLİK PROGRAMINIZ GEREĞİ ilinizi temsil etme hakkı kazanmış sporcularınız için “6245 SAYILI HARCIRAH KANUNU” nda bazı haklarınız saklıdır.

Bu durumdan faydalanabilmeniz için bireysel başvuru hakkınız da bulunduğu gibi il örgütünüzün çeşitli mesleki ilişkiler gücünü de kullanmanız gerekecektir.
Bunun için hukuk komisyonlarınızdan konuyla ilgili bilgi alarak ön hazırlıklarınızı oluşturabilirsiniz.
Bazı bölümleri aşağıya aktarıyorum.

6245 SAYILI HARCIRAH KANUNU

Harcırah kanununun kapsamı ve Cumhurbaşkanına yapılan harcırah ödemelerinin niteliği.

Harcırah kanununun kapsamına dahil kuruluşlar şunlardır.
• Genel bütçeye dahil daireler, özel bütçeli idareler (köy bütçesi hariç) ve bunlara bağlı sabit ve döner sermayeli müesseseler.
• Özel kanunlarla kurulmuş banka ve teşekküller (Denizcilik Bankası Türk Anonim Ortaklığı , Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı, THY Türk Anonim Ortaklığı hariç)
• Yukarıda sayılan kurumların yarısından fazlasına sahip bulundukları teşekkül ve müesseseler.

Kanunda Geçen Tanımlar:

Harcırah: Harcırah kanununa göre ödenmesi gereken yol masrafı, gündelik, aile masrafı, yer değiştirme masrafından birini, birkaçını veya tamamını ifade eder.

Harcırah verilecek kimseler :

Milli ve resmi spor temasları dolayısıyla seyahat edecek sporcu ve idarecilere harcırah verilir.
Haklarımızı bilelim ve kararlılıkla araştıralım.

Selam ve saygılarımla…
- MATRANÇ -
Ara
Muzaffer bey,
Mesaj kalabalığı içinde 17 Mayıs tarihli mesajınızı geç gördüm.Danışman var mı?Yerli mi olmalı?Yabancı mı olmalı?konusunda endişe etmeyiniz!Çok sayıda kurul olması bu kurullara bir görüş,bir öneri,bir hizmet yapmak için fırsat verilmesi anlamına gelir.Bu kurullara biraz zaman tanıyalım!Ve daha sonra hiçbir hizmet yapamadıklarına tanık olursak hep birlikte eleştirelim!Bu kurulların yararlı olması,sürekli konuşma,tartışma ve araştırmalarına bağlıdır.Araştırılacak çok konu vardır.Örneğin bana hergün Almanya'dan tatil önerileri yapan reklamlar gönderiliyor.Bir Alman turistin Almanya'nın kuzeyinden yola çıkarak Side'ye gelmesi -tren+uçak+otel masrafları dahil-ve 1 hafta tatil yapması,750 Euroya mal oluyor.Bir Türk vatandaşı İstanbul'dan Side'ye gitse ve 1 hafta tatil yapsa kaç Euro'ya mal olur?Bütün verileri kıyaslamalıyız.Simetrik olmadığını düşünüyorsak soruna çözüm aramalıyız!Aynı meblağ ile ve erken yer ayırtmak koşulu ile İstanbul'dan yurtdışına gidip bir turnuvaya katılmak mümkün olmaktadır!Sorunları masaya koyup birer birer incelemeliyiz.Somut kavramlar üzerinde ve herkesin anlayabileceği bir dille konuşmalıyız.Sizin için demiyorum ancak bazı yazarlar daha çok soyut kavramlar üzerinde değerlendirme yapıyor.O zaman çözüm bulmak zorlaşıyor.
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi