Satrancın Değerleri...
Her başlığımda olduğu gibi yine sizlere selamlarımı sunarak konuya giriyorum.

Önceki ay açmış olduğum ''Magnus Carlsen En Son Ne Zaman Yenilgi?'' bkz. - http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?t=3482 ,,, başlığımda Sn. Mojo Jojo oldukça önemli bir konuya değinen yorum yaptı. Ancak bu yorum bana göre gerek ilgiyi görmedi ve bende bu sebeple bu başlığı açmayı düşündüm. Öncelikle yorumun ana teması şuydu. Satrancın değerleri olarak gördüğümüz insanların tecrübelerini yanlış yönde kullanmamızı kapsıyordu.

Tecrübesi tartışılmaz büyükustaları ülkemize çağırıpta 40-50 kişi ile simultane yaptırılmasına bende karşıyım. Bizim tarafımızdan bakarsanız altı üstü 1 maç ve gösteriden ibaret. Başka hiçbir artısı yok. Ha birde belki ben büyük usta ile maç yaptım forsunu kazanırsın. Simultaneci açısından bakarsakta 40-50 kişi ile tek oturumda maç yapma ve günün sonunda bunun verdiği yorgunluk..

Bu tür organizasyonlar yapılabilir ancak tecrübeli büyükustaların tecrübesini sadece bu organizasyonlarda kullanmak, başka organizasyonlarda kullanmamak bence büyük bir kayıp ve ayıp!

Tecrübesinden faydalanmak adına yeteneğinin sırrını, oyun stilinin altında yatan o gizemli stratejiyi, bir oyununda kafama takılan sebebini bir türlü anlayamadığım bir hamleyi sorabilmek istiyorum. Bir büyükusta günlük hayatını nasıl değerlendirir? Turnuva öncesi nasıl davranır? Turnuva öncesi ne yer? Ne içer? Turnuva esnasında neler yapar? Turnuvada maç aralarında neler yapar? O gizemli ve çift ünlem değil 100 ünlem versek bile az gelecek hamleleri nasıl bulabiliyor? Bütün bunların cevaplarını bir büyükustanın yüzüne sormak ve bizzat cevaplarını almak.. Söyleyin bana bir büyükustanın tecrübesi daha yararlı nasıl kullanılabilir?

Mesela Kasparov-Karpov ile sonucu belirlenmeden bitirilen dünya şampiyonluğu. 2 oyuncu bu turnuvada neler yaşadı ve bu karar verildikten sonra tepkileri ne oldu.

Bütün bunların yapılabileceği 2 saatlik bir konferans yapılsa bir çok kişinin satranca bakışı değişir, satranç ufkunu genişletir. Ben bir büyükustanın basit organizasyonlarla yorulup deyim yerinde ise harcanmasına karşıyım. Ve bu konu ile ilgili bence altın bir görüş:

Mojo Jojo: Sanırım özellikle çocukların bu atmosferden etkilenme katsayısı, okulda derslere girip de geçerken piyon almayı daha tam kavrayamamış yeni nesil öğretmenlerin uykulu seslerle anlatamadığı 1200 dersten daha etkileyici olurdu.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi