ilhan onat ı kaybettik .
sadece benim değil sanırım her türk satranççısının (olamayan) ama olmuş farzedilen türkiye nin ilk büyük ustası ilhan onat ın vefatını duymuş olmaktan dolayı üzüntülerimi tüm satranç camiası ile paylaşırım .

onun yolu benim ve her türk satranççısının izlediği yol olmalıdır .

hepimizin , tüm satranç camiamızın başı sağolsun .
Ara
İzmir, çocukluk ve gençlik yıllarımı bıraktığım şehir.

O yıllarda hem görüp hem tanıdığım en kuvvetli satranç oyuncusu...

Bir okul!

Oyunlarının derinliğinde saklı hiç vermediği sırlar ve o yılların gençlerine verdiği gizli mesajlar…
Disiplinle izle, konuşmadan!
Ara, bul!

Yıllar sonra çözebildim sanki ancak çalışınca bu işin olabileceğini.

O, benim ilk ve son satranç yüksek okulum.

Kurduğu vakıf ve okullar sonsuza değin yaşamalı.
O şimdi sadece çok istediği arkadaşlarıyla birlikte…
SÜER, GÜMRÜKÇÜOĞLU, BOYSAN, BİLYAP ve daha nice değerlerle birlikte kah milli takımlarda Küba’da, Balkanlar’da, kah dernekte ölmez partilerde.

Haydi, Enis BİLYAP!
Kurduğu vakıf ve okullar sonsuza değin yaşamalı.
Sevgili İlhan Abi’nin sağlığında onurlandırdığın “İLHAN ONAT TURNUVASI” nı adına yakışır bir biçimde büyüt, geliştir.

Bu ONURLU GÖREVİNE KALDIĞIN YERDEN DEVAM!

O, bunu senden beklemese de, biliyorum bunu ancak sen yaparsın!

Değerli ailesine,sevenlerine ve camiamıza başsağlığı dilerim.
- MATRANÇ -
Ara
Türk Satranç Camiası'nın başı sağolsun.
Her ne kadar bir GM olamadıysa da bana göre ilk Büyük Usta'mız olan İlhan ONAT'ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum.
Kendisi ile 1985 yılında İstanbul'daki Türkiye Birinciliğinde de 1 kez oynama onuruna erişmiştim. İlhan ONAT Usta'mıza Tanrı'dan rahmet,kederli ailesine başsağlığı dilerim.
Cemil SABAHİ
Ara
Türk Satrancının başı sağolsun..İlhan beyi yakından tanıma imkanım oldu. Balkan Takım Birinciliklerine ait birçok anım vardır.Sağlığına dikkat eden bir insan olduğunu bildiğimden ölüm haberi de beni biraz şaşırttı.
Mavikale dergisinin kendisi ile Aralık 2011 de yaptığı söyleşiyi okudum.Bütün genç arkadaşlarımızın da okumalarını tavsiye ederim.İlhan bey Türk Satrancının unutulmayacak bir değeridir.Ustalığı yolumuzu aydınlatacak düzeydedir.Söyleşiden,Topluma bir İlköğretim Okulu kazandırmış olduğu anlaşılmaktadır.Toplumun yararı için yapılan böyle bir bağış onun ismini sonsuza dek yaşatacaktır.Ruhu şad olsun....
Ateş Ülker
Ara
Allah rahmet etsin.Satranç camiasının başı sağolsun.
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
Başta ailesi ve sevenleri olmak üzere bütün satranç camiasının başı sağ olsun.. Allah rahmet eylesin..
Ara
Allah rahmet eylesin..

Neden büyükusta saydığınızı bilmiyorum; kendisi hakkında hiç bir fikrim ve bilgim yok zira. Ama eminim mantıklı bir sebebi vardır. Benim gibi oyunları hakkında fikir sahibi olmak isteyenler benim yaptığım gibi şu linkten izleyebilir:

http://www.chessgames.com/perl/chessplayer?pid=20769

Çok fazla değil ama fikir sahibi olmak için yeterli.
Ara
truebleturk ilhan onat ın neden büyük usta saydığımızı merak etmiş .baktım mavikale ilhan onat söyleşişinde böyle bir konu geçmemiş. sanırım bu konuyu açıklamak bana düşüyor .

ilhan onat büyük usta (GM) olma şansını yakalayan ilk satranççımızdı. nevzat süer o şansı yakalayamadı. ama malesef gerek bürokratik nedenler ve gerekse maddi nedenlerden dolayı çağrıldığı büykustalar turnuvasına gidemedi. o zamanın biz gençleri eğer gitse idi GM olabileceğine inanmıştık .

ayrıca bizim ulusal takımımızın daima birinci masa oyuncusu idi ve hep büyükustalar ile oynardı. oyunlarını yorumlayan yabancılar yensede yenilsede oyunlarının daima GM düzeyinde olduğunu yazarlardı. yani deyim yerinde ise taş gibi satranççı idi .

bizim içinde ilhan usta türkiye nin daima GM si oldu.
Ara
Çok değerli ustamız ağabeyimiz İlhan Onat'ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Türk satrancına her yönü ile örnek olmuş başarılı bir kişilikti. Nevzat Süer, Orhan Günsav, Siracettin Bilyap, Ali İpek, Kahraman Olgaç, Demir Büyüközkaya, Mübin Boysan vd. gibi güzel dostları ile umarım gittiği yerde buluşmuştur. Kendisini her zaman sevgi ile hatırlayacağım. Ailesinin ve camiamızın başı sağ olsun .
hsdalkiran

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi