ALZHEİM
Geçen gün fide sayfasında Alzheim ile ilgili yazı çıktı ,çağımızın en önemli hastalıklarından birisi olan bu hastalığın halen ilacı bulunamadı , Ben bu hastalıkla ilgili daha önce Japonların vede Almanların yaptıkları araştırmaları okumuştum ,sizlere önerim fidedeki yazıyı okumanız .
Checkmating Alzheimer's Disease. ( http://www.fide.com/component/content/ar...sease.html )

Bu hastalığın beyin sporları yapanlarda daha yavaş ilerlediği söyleniyor , ayrıca Japonların araştırmalarında çocuklarla iletişim en iyi ilaç diye anlatılıyor.
Bizler satrancın içinde olan kişiler olarak bu konuda diğer spor dallarına göre biraz daha avantajlı oluyoruz ,kaldıki diğer sporları yapanlarda bizim hergün satrançta olağan olarak uyguladıklarımızı başarılı olabilmeleri için yapmaları gerekiyor.
Satranç'ta kazanmak, kaybetmek olmadığına inanıyorum çünkü her insan kendisi için oynuyor kendi hayatlarını satranç'a yansıtıyorlar, plan yapabilmeyi , sabırlı olmayı,dikkatli olmayı , değer bilmeyi , kaybedince hafif hüzünlenmeyi, kazanınca sevinebilmeyi . Ama bunlardan önemlisi karşısındaki insanla uyumlu olarak ortak birşeyler yapması ( kendisi oynadıktan sonra rakibine sıra vermesi ) .

Satrancı seviniz,sevdiriniz , kendinize ve çevrenize kesin yarar sağlayacaktır.
Herkese saygılar sunarım .
[/url]

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi