1. Eylem Ortası Satranç Turnuvası Sona Erdi !!!
Evet arkadaşlar. Konu tam başlığı attığım gibidir. 1-2 Haziran günleri İzmir Fuar'da 12.Beko Satranç Şöleni turnuvası yapıldı. Ancak bu turnuvayı veliler çocuklar korku içerisinde geçirdik. Tarih 1 Haziran Cumartesi saat 15:30 bir sivil polis yanımıza geldi ve eylemcilerin akşamüstü saatlerinde burada toplanacağını çocukların güvenlik açısından gönderilmesi gerektiğini söyledi. ilk gün 4 tur oynanacaktı ve bu duyurudan sonra bu 3 tura indirildi. Saat 18:00 de yapılması planlanan tur iptal edildi. Ertesi gün. Ortalık savaş alanı gibi. Camlar çerçeveler indirilmiş, ortalık çöplüğe dönmüş, ağaçlardan birkaçı yakılmış, eshot durakları parçalanmış. Bütün bu manzaradan sonra kim tedirgin olmaz? Nitekim akşam yine 15:00 civarında turnuva gözlemcisi Sn. Altun 7 tur değil 6 tur oynanacağını son turun iptal edildiğini açıkladı. Bu açıklamadan 10-15 dk sonra eylemciler kapının önünde hızla toplandı ve yine bağırışlar kopmaya başladı. Bir sivil polis turnuva salonuna daldı ve herkesi boş hole doğru ilerlemesi konusunda uyardı. Oradaki kaçışı görmeliydiniz! Herkes korktu. Az bir süre sonra yine başka bir sivil polis eylemcilerin alsancak tarafında toplandığını ve buraya gelme ihtimallerinin fazla olduğunu söyledi. Güvenliğiniz açısından burayı terkedin diyordu. Bunlar yaşanırken içeride 6. tur oynanıyor unutmayın. Ve içeriden bir haber daha ödül töreni iptal edildi herkes evlerine gitsin web sitesinde duyuru yapacağız dendi. ve salonun karşısında gözlerimizin önünde bir eylemciyi döverek gözaltına aldılar.

Olaylar haddini aşmadı mı sizce? Duyduklarıma göre 2 gün de maçları geç saate kadar süren veliler ve çocuklar maçlarını ağlayarak ve korku içerisinde oynamışlar. Özellikle ilk gün gecesinde bir lise takımı fuarı çok geç saatte polis yardımı ile terkedebilmeyi başarmış. Yorumlar sizlerin. Bu turnuva hayatımda yine unutamayacağım bir yer aldı. Korkuların turnuvası..
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Sevgili Arkadaşlar

Protesto ve gösteri hakkı bütün medeni ülkelerde vardır ama protesto edenler de medeni olduklarını göstermeli, varsa (ki olabilir) içlerindeki öfkeyi kontrol edebilerek tavırlarını, fikirlerini ve seviyelerini ortaya koymalıdır.

Bence bazı protestolar yer yer çığrından çıkmış, maksadı aşmış ve çeşitli yerlerde çok yanlış bir aşamaya varmıştır.

Basın da bu olaylarda iyi bir sınav vermemiştir. Neden?

Bir haftadır televizyonlarda çatışma ve şiddet görüntüleri izliyoruz. Ankara'da da gösteriler ve olaylar oluyor. Haftasonu oturmakta olduğum Batıkent'te gösteriler oldu, dün akşam Kızılay gösterilerinden daha büyük, 4-5.000 kişilik bir kalabalık yaklaşık bir saatlik bir gösteri ve yürüyüş yaptı ama haberlere hiç düşmedi! Neden? Çünkü hiç taşkınlık ve şiddet olmadı. Ne bir çiçek, ne bir dal kırıldı, ne de çimenler çiğnendi. Ama gösteriyi 400.000 nüfuslu Batıkent'in tamamı duydu.

Medeni gösterilere basında yer verilmezse gerçek bir gösteri ve protestocular nasıl amacına ulaşacak? Onlar da mı kırıp döksünler? Medeni bir şekilde tavrını gösterenlere tebrik ve başarı, İzmirli satranççı dostlara da geçmiş olsun diyorum.
Ara
http://www.youtube.com/watch?v=a_48C1JiIgo

Çok sempatik bir eylem biçimi...
Benim gördüğüm kadarıyla fikirlerini seven sevmeyen herkes takdir etti...
Ara
Son toplumsal çıkışlar göstermiştir ki, gençlerimiz bu ülke geleceğinin gerçek sahipleridir!
Ben, gençlerin bu akıl ve cesaret dolu doğal örgütlenmeleri ve haklı çıkışından bu mesajı aldım.
Umudumu yitirmek üzereyken, bu gençlik hareketi, biz yaştakilerin onlara gelecek adına söyleyecek söz hakkımızın pek olmadığını söyledi bana.

Ama onlardan gelecek adına çok şey dinleyebilir, geleceği onlarla görebiliriz.
İçlerindeki enerji ve genç fikirleriyle tüm olumsuzluklara karşı en güçlü engel olabilecekleri gerçeği, onların karar mekanizmalarının içinde olmalarını sonuna kadar haklı kılıyor.
Öyle de olabilmelidir!

Onurlu mücadelelerini ÖSF’ nda ve hayatın içinde sonuna kadar destekliyorum!

Kırıp yıkanları sebebi ne olursa olsun hiç tasvip edemem.

Bir İzmir’ li olarak tüm dost ve satranççılara geçmiş olsun derim.
Saygılarımla…
- MATRANÇ -
Ara
Sayın TAŞAN hocam. 7 tur oynanması gereken turnuva olaylar sebebi ile 6 tur oynandı. Bizim okulumuz ikinci oldu. birinci ile maç yapmadı. 7.turda muhtemelen oynayacaklardı ve yeneceklerdi. veya yenileceklerdi. Ancak gerçek galip o zaman belli olacaktı. Ben bu turnuva için ne yazık ki hayatımdaki en kötü turnuva diyebilirim. Yönetimde suç yok. Onları suçlamıyorum zaten. Benim sitemim bu turu oynamamıza engel olan olaylaradır! İnsanlara değil! Saygılarımla..
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi