malatya golden apricot turnuvası ve bana düşündürttükleri
malatya altın kayısı turnuvasına baktım, turnuvada iki kategori benimsenmiş. +1800 elo ve -1800 elo. dikkatimi çekti ve burada arkadaşlara sordum ; daha önce böyle turnuva duydunuz mu diye . bilen duyan olmamış . araştırdım daha önce yapılan turnuvalarda böyle bir kategori gerçekten yok .

her turnuva organizatörü kendi kafasından kategoriler belirlemiş. 1600 ve üzeri; 1200, 1600 arası; 0,1200 arası veya U12 ,U16,U18 veya2000 elo altı ve üzeri veya başka başka kategoriler.

kendi kendime dedim, +1800 ve -1800 elo, türk satranç yapısına en uygun ve en doğal turnuva ama bu elo olarak değil UKD olarak benimsense daha iyi olmazmı idi diye. zaten baktım bu turnuvayı düzenleyenler benim kafamda kişiler . yani adana satranç kültüründen gelen kişiler . her şeyi güzel düşünmüşlerde elo şartı aramak yanlış olmuş .

inşallah bir daha bu turnuvayı +1800 ve -1800 UKD olarak yaparlar . ayrıca sistem yok diyoruz . türkiye satranç federasyonu bunu benimsemez mi acaba . düzensiz bir turnuva organizasyonu yerine merkezden benimsenmiş +1800 ve -1800 UKD li kategori, bütün elo turnuvalarının aynı şekilde yapılması... her önüne gelen değişik bir kategori benimsemesin . bu turnuva başlangıç olsun .
Ara
Elo olarak yapılması yanlış değildir. Bu kategorilerinde olması gerekli. Ancak dediğiniz gibi UKD de olabilirdi. Ama bu seferde sadece ukd si olan sporcular bu kategorilere yönlenecek ve elo çıkartma, kazanma umutları yüzde olarak azalacaktı. Elo ya dahil bir turnuvada kategoriler ilk önce elo daha sonra ukd olarak sınırlandırılmalı ve bu şekilde yapılmalı. Yani Elo lular ve Ukd liler aynı kategoride oynasın, ancak ilk önce Elo lular veya sadece Elo lular diyerek şartlanma gibi gibi kural koşulmasın. Kategoriler 1800 Elo altı ve üstü olarak sınırlandırılmış. Burası bence baştan başa hata. Güçlü turnuva yapmak istiyorsan kategoriyi OPEN yapacaksın. Ben elo turnuvalarında 3 ve üzeri kategori bekliyorum. Üzeri biraz daha abes olur ancak normali 3 tür diye düşünüyorum. 1500 veya 1600 ELO-UKD altı bir kere kalıp kategori olmalı. 1600-1900 veya 2000 bir kategori olmalı. diğer kategori ise OPEN olmalı. İsteyen katılabilsin. Deneyim kazandırmak isteyen varsa açık kategoriye yazsın. Elo için katılan lar ise 1600 ve altına katılsın. Duruma görede 0-1600, 1600-1800, 1800-2100, 2100+ olarak 4 kategorilik bir turnuva kulağı hoş geliyor. Ancak böyle bir turnuva daha görülmedi. Dediğiniz gibi kategoriler yanlış organize ediliyor ve yanlış demek yanlış olabilir istenen olurda organize edilmiyor. Bence 0-1800 Elo öncelikli bir turnuva sistemi yanlış. Bilmiyorum sizlerin fikirleri nelerdir?
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
bu konuda düşünürken aniden federasyon sitesine uluslararası çeşme açık turnuvasının yönergesi düşüverdi.
http://cesmeopen2013.tsf.org.tr/tr/regulation

dikkat edilirse orasıda +1800 elo ile -1800 elo yu kategori olarak benimsemiş. bu konuda inatla yazı yazan biri olarak ben , bu gelişmeler konusunda kendime pay çıkarıp sevince boğuldum. sanırım yazdıklarım boşa gitmiyor ve türk satranççıları kendi yollarını bulmaya başladı diyorum.

elbette elo raitingleri esas almak işin doğrusudur . ama ben ukd si olmayan 2300 ve üzeri yabancıların elolarınıda UKD gibi sayıp başlangıç sıralamasının UKD ile yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum . böylece türk satranççılarının elo sunun daha kolay meydana çıkacağını düşünüyorum .UKD si yüksek elosu düşük alt kategoride çok satranççı var..türk satrancına kendiliğinden bir sistem geliyor. sistemsiz bir yapı ile bir yere gidilemez. darısı UKD turnuvalarının başına ...

federasyon yaş gurubu turnuvalarını sadece 23 nisan ve kemer için düşünürse iyi olur . bütün turnuvaları +1800 ve -1800 olarak bölmesi lazım . satrançta yaş değil raiting konuşur. bölgeler kendi karekterlerine göre 1400 ,1500,1600, 1800 üstü ve altı olarak bölünebilir. oyuncuların kategori atlaması teşvik edilmelidir . kategori atlamak satranççıların ideali olmalıdır .

1800 raitingi geçen satranççılarda kendine güven gelmesi sonrada elo turnuvalarına katılma hırsı oluşması lazım .türkiye olarak ilerde 11- 12 yaşlarında sürekli 10- 15 satranççımız bulunacak seviyeye gelmeliyiz.

0-1800 kategorisi yanlış değil eksik. bu kategori 5-7 turluk eleme olmalı ve 3,5- veya 5 puan alanlar hemen +1800 de oynamalıdır . ama zaman konusu olduğu için uygulanmayabilir. hele sistem bir başlasın eksikler zamanla düzeltilir.

3 kategori olması doğru tabii. en üst kategoriyi ben 2200 ve üzeri düşünüyorum ama şimdilik erken .
Ara
Hepimiz böyle bir turnuva bekliyoruz. Böylesi bir turnuva kayıtları açıldığı gibi kapanır Smile Federasyondan bekliyoruz.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Sorunumuz sadece kategori sayısının azlığı değildir.Piramidin orta kısmı yarışmalara katılamamaktadır.Daha açık bir ifade ile 58 ünvanlı oyuncumuz varken bu yarışmaya ancak 1 FM ve 1 CM katıldı.1800 üzerinde 505 oyuncumuz olduğu halde bunların ancak 26 sı A grubuna katılabildi.Yabancıların katılmış olması bizim gelişmemiz açısından yararlı oldu mu?Verim olduğunu nasıl anlayabiliriz?Yerli ustanın yabancı ustalarla oynadığı oyun sayısına bakacağız.Yarışmanın bütününde yapılmış olan salon beraberliklerinin sayısına bakacağız.Bu yönleri ile değerlendirdiğimiz zaman -Batı cephesinde yeni bir şey yok-diyoruz.A grubunda Serkan Yeke'nin 7 nciliği sevindiricidir.B grubuna 191 yerli ve yerel oyuncunun katılmış olması B turnuvasının amacına ulaştığını göstermektedir.Yarışmaları gruplara bölmenin bazı yararları vardır.Gruplara bölme daha çok kimsenin oynamaya teşvik edilmesini sağlar ve ayrıca üst grubdaki oyunların daha çekişmeli olmasına neden olur!Bunun tersi kalabalık bir grubu 7 tur oynattığımız zaman böyle bir yarışmanın dikey gelişmeye hiçbir yararı olmaz.Ayrıca böyle bir durumda birden fazla sporcu yarışmayı aynı puanla tamamlar.Bu da İsviçre yönteminin amacından uzaklaşması anlamına gelir!
Ateş Ülker
Ara
Bahsedilen problemlerin yaşanmaması için, daha öncede gündeme gelen, UKD sisteminin tamamen ortadan kaldırılması ve FİDE ile varılacak bir anlaşma neticesinde UKD puanlarının ELO'ya devriyle birlikte ülkemizdede tek kuvvet puanı olarak ELO'nun kullanılmasıyla sorun çözülebilir.

Mevcut durumda, bir kategoriyi belirlerken -1800 elo dediğimiz zaman bu kategoride 1500 elo ve 1400 UKD sahip biri ile 2000 UKD ve 1500 Elo puanlı biri beraber yarışacak. Bilindiği üzere ülkemizde yüksek UKD ve Düşük ELO'lu oyuncu grubu var, ELO dahil turnuvalara fazla katılamadıkları için.

Ancak ülkemizde Yüksek ELO'ya sahip olup düşük UKD'ye sahip olan oyuncu sayısı yok denecek kadar azdır diye düşünüyorum, çünkü eloya dahil her turnuva ukdye de dahil olur iken ukdye dahil her turnuva elo'ya dahil olmamaktadır.

Bu yüzden ülkemiz satrancı tamamen ELO sistemine geçene kadar Turnuva kategorileri belirlenirken ulusal veya uluslararası olduğu belirtilmeden Kuvvet Derecesi terimi kullanılarak kategoriler belirlenebilir ve bir not ile oyuncunun Ulusal ve Uluslararası Kuvvet Derecesinden hangisi yüksek ise o kuvvet derecesinin dikkate alınarak kategoriye yerleştirileceği belirtilebilir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi