malatya golden apricot turnuvası ve bana düşündürttükleri
bu konuda düşünürken aniden federasyon sitesine uluslararası çeşme açık turnuvasının yönergesi düşüverdi.
http://cesmeopen2013.tsf.org.tr/tr/regulation

dikkat edilirse orasıda +1800 elo ile -1800 elo yu kategori olarak benimsemiş. bu konuda inatla yazı yazan biri olarak ben , bu gelişmeler konusunda kendime pay çıkarıp sevince boğuldum. sanırım yazdıklarım boşa gitmiyor ve türk satranççıları kendi yollarını bulmaya başladı diyorum.

elbette elo raitingleri esas almak işin doğrusudur . ama ben ukd si olmayan 2300 ve üzeri yabancıların elolarınıda UKD gibi sayıp başlangıç sıralamasının UKD ile yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum . böylece türk satranççılarının elo sunun daha kolay meydana çıkacağını düşünüyorum .UKD si yüksek elosu düşük alt kategoride çok satranççı var..türk satrancına kendiliğinden bir sistem geliyor. sistemsiz bir yapı ile bir yere gidilemez. darısı UKD turnuvalarının başına ...

federasyon yaş gurubu turnuvalarını sadece 23 nisan ve kemer için düşünürse iyi olur . bütün turnuvaları +1800 ve -1800 olarak bölmesi lazım . satrançta yaş değil raiting konuşur. bölgeler kendi karekterlerine göre 1400 ,1500,1600, 1800 üstü ve altı olarak bölünebilir. oyuncuların kategori atlaması teşvik edilmelidir . kategori atlamak satranççıların ideali olmalıdır .

1800 raitingi geçen satranççılarda kendine güven gelmesi sonrada elo turnuvalarına katılma hırsı oluşması lazım .türkiye olarak ilerde 11- 12 yaşlarında sürekli 10- 15 satranççımız bulunacak seviyeye gelmeliyiz.

0-1800 kategorisi yanlış değil eksik. bu kategori 5-7 turluk eleme olmalı ve 3,5- veya 5 puan alanlar hemen +1800 de oynamalıdır . ama zaman konusu olduğu için uygulanmayabilir. hele sistem bir başlasın eksikler zamanla düzeltilir.

3 kategori olması doğru tabii. en üst kategoriyi ben 2200 ve üzeri düşünüyorum ama şimdilik erken .
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 14-06-2013, 18:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 15-06-2013, 13:14
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 16-06-2013, 22:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 16-06-2013, 23:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: mustafaeynalli - 17-06-2013, 14:53

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi