1. Uluslararası Altın Kayısı yorumları
Öncelikle, turnuvayı organize eden sponsorları ve saygıdeğer satrançseverleri tebrik ederim. İlk adım atıldığına göre diğer adımların gelecek yıllarda atılacağını, turnuvanın geleneksel hale geleceğini ümit ederim.

Federasyon tarafından benimsenerek sitesinin ilk sayfasında haftalarca ilan edilen 1.Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası yorumlarımı beğeninize sunarım.

Görüşlerimde teknik ve idari yönden eksiklikler, hatalar olabilir. Turnuva direktörlüğünü, puanlama sistemini, kuralları, sporcuları, vb. yeterince bilmeyip tanımadığımdan yanlışlarım olabilir. Hatalarımı, yanlışlarımı bilmek beni memnun eder. Görüşlerimi yönergedeki bildirim sırasına göre sıralayacağım.

1) Son başvuru tarihi 3 Haziran yazmaktayken ve 7 Haziran’a uzatıldığı bildirilmesine rağmen yönerge düzeltilmedi. Düzeltilmeliydi. Sadece yönergeye odaklanan ve kayıt yaptırmak isteyip de bir şekilde 3 Haziran’a kadar kayıt yaptıramayanlar 7 Haziran’ı yönergede görmeliydiler.

2) A Kategorisi 1800 ELO ile sınırlanmış. Bunun anlamı şudur. ELO’su olmayan 1800-2200-… UKD’li sporcular bu kategoriye katılamazlar. ELO’su olmayan 1800-2200-… UKD’li sporcu varmıdır ? Listeler meydanda. Bu sporcular B Kategorisine katılsaydılar, gelecekte ELO’ları kaç çıkardı acaba ? Bu oyunculara “Buyurun B Kategorisine” demek, aslında turnuvaya katılmayın demektir.

3) Tüm sporcular için katkı payının 60 TL olduğu yazıldıktan sonra Malatyalılar için 40 TL demek çelişkidir, iticidir, misafirperverliğe aykırıdır. Tam tersi olmalıydı. Bu noktada, sponsora “yakışmadı size” diyebilirim.

4) Eşitlikbozmada kura çekiminden bahsedilmekte. Kura da neyin nesi. Eşitlik bozma için satranç yarışma kuralları çerçevesinde çare mi tükendi ? Yoksa hakemler eşitlik bozma kurallarını yeterince uygulayamıyorlar mı ?

5) Eşitlik Bozma başlığı altında ödüllerin eşit dereceler arasında paylaştırılacağı yazmakta. Hem eşitlik bozacaksın ve hem de eşit derece diyeceksin ! Anlayamadım doğrusu.

6) İtiraz güvence bedeli 50 Euro yazılmış. Amaçlandığı gibi, diğer harflerden ayrı olarak kalın puntolarla yazılması gözüme battı açıkçası.

7) İtiraz kurulu olacağı ve itirazların Başhakeme yapılacağı yazılmakta. İtiraz kurulunun fonksiyonu sanki burada zayıflatılmış. Kuralları bilmediğim için soruyorum : İtirazlar İtiraz Kuruluna yapılmaz mı ?

8)Konaklama için (2 yerli, 8 yabancı) sporculara sağlanan kolaylıklar ulaşım için de sağlanabilseydi, belki de turnuvaya daha üst düzey ve daha çok yerli ve yabancı sporcu katılabilirdi. Kısıtlama bilerek mi yapıldı acaba ?

9) 7,8,9,10,11,12 yaş grubundan ilk üçe ödül verileceği yazmakta. Bu yazılırken 7,8,9,10 yaşlarındakilerin hiç ödül alamayacağı zımnen bildirilmiş oluyor. Boşa gelmeyin deniliyor. Sponsora yakışmadı.

Son olarak ) Verilen ödüllerin toplamı (35000TL) oldukça iyi. Fakat B kategorisine A’nın 1/3 ü kadar verilmiş. Ödüllerin yarısından fazlasını da 7-8 yabancı toplayıp götürmüş. Bu, gelecek turnuvalarda yabancılar için teşvik edici yerliler için caydırıcıdır.
Ara
9.madde için sponsordan özür diliyorum.
Aceleyle okuyunca hatalar yapabiliyorum.
Yönergeye göre, para ödülü her yaş grubuna (7,8,9,10,11,12) verilmiş.
Böyle bariz bir hata yapınca yorumlarımın anlamı kalmadı herhalde.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi