Liglerde Yabancı Sınırlaması ve Satranç
Sevgili Tutku ve Sevgili İbrahim'in bu konuya girmiş olmaları Türk Satrancının geleceğini görebilecek kadar geniş bir ufka sahip olduklarını göstermektedir.Bu konuyu bu aşamada alelacele tartışmak istemiyorum.Ancak aynı konu üzerinde ben de uzun süredir düşünüyorum.Ben daha çok vatandaş olmadığı halde vatandaşlarla aynı haklara sahip olan yabancıların konumu üzerinde duruyorum.Bunların FİDE tarafından ve buna bağlı olarak ülke federasyonları nezdinde "yerli"olarak gösterilmesi bizim ligimizde haksız rekabet yapılmasına yol açabilir.Bütün takımlar 3 yabancı oynatacak denirken bazı takımların 3 den fazla oynatması imkanını ortaya çıkarmaktadır.Özellikle tartışmaya açık olan FİDE nin satranç sporcusunun milliyet değiştirmesini kolaylaştırmış olmasıdır.FİDE bunu neden kolaylaştırdı?Profesyonellere kaynak bulmak ve iş sahası yaratmak istemektedir.Bu kolaylığın Satrançda ilerlemeye çalışan ülkeler için yararı var mıdır?Zararı mı daha çoktur?Yararı mı daha çoktur?Buyrun gelin konuşalım!Ama bu konuşmaya Tutku Dinçer ve İbrahim Ethem Ay dışında başkaları da katılsın!Şu anda devam eden ligler bitene kadar üzerinde düşünelim!Bilahere tartışalım!Uzun yıllar beklememize de gerek yoktur.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Attorney at Law - 30-06-2013, 18:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 02-07-2013, 10:36
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 05-07-2013, 11:03
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 05-07-2013, 14:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 05-07-2013, 23:00

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi