8 AĞUSTOS ULUSAL SATRANÇ TURNUVASI (BİTLİS)
Sevgili Kasım,
Turnuva yönergesini inceledim.Zamanlama,planlama,ödüllerin dağılımı gibi konular yönünden doğru tercihler yapılmıştır.Zaten Bitlis'de düzenlenmekte olan yarışmaların arttığı haberi verilmesi ve ilgili yöneticilerin yöredeki Satrancı canlandırdıklarının anlaşılması sevindiricidir.Buna karşılık ben bir noktaya takıldım.Yarışmanın adı Ulusal Satranç turnuvası olmakla birlikte yönerge yabancıların katılımından sözeden maddelerle başlamaktadır.Yöneticilerinizin yaptığı plana karışmak hakkım yoktur.Ama ilgili isimleri tanıyorum.Bu isimlerin başarılı olmasını istiyorum.Bu nedenle kanaatımı söylemekte sakınca görmüyorum.Yörenizdeki yarışmalara yabancıları çağırmanız dikey gelişim açısından öncelikli ve vazgeçilmez değildir.Eğer adıgeçen yarışmaya 2100-2300 aralığında katılabilecek olan 8-10 oyuncumuz varsa yabancı ustaların katılmasında yarar olabilir.Bu bakımdan sizin için öncelikli olan bu yarışmayı geleneksel duruma getirmek ve öncelikle yerlilerin ve tabii yerel oyuncuların katıldığı bir yarışma olmasını sağlamak olmalıdır!Diğer bazı yarışmalara baktığımızda Belediyelerin desteklediği etkinliklerde yabancıların katılımına önem verildiğini ve yabancıların katılımının Turizme katkı sağlayacağının düşünüldüğünü sanıyoruz.Sizin örneğinizde böyle bir amaç olmayabilir!
Yörenizdeki ilgili yöneticilerin başarılı olduğunu nasıl anlayacağız?Bitlis'de ve çevresindeki illerde belli bir zaman diliminde yerli usta seviyesinde(örneğin Elo 2000-2300 aralığında)yeni sporcu çıkarmışsak yöneticilerinizin başarılı olduğunu söyleyeceğiz.Anadoluda birçok ilimizde hatta bunların bazılarında sık sık etkinlikler de düzenlendiği halde dikey gelişme(=ustalığın yükselmesi ve usta sayısının artması)olmadığını biliyoruz.Bu kutudaki görüşüm forumda sık yazı yazan arkadaşlarımızın eleştirisine açıktır!Herkesi sonuna kadar dinlemek isterim.
Bu aşamada düzenlediğimiz bazı yarışmalara yabancıların gelmesi çok acil değildir.Onları 2 sene sonra da çağırabiliriz.Başlangıçda sadece Ulusal turnuvalar yaparız.2 sene sonra veya 3 ncü düzenlemede de yarışmayı uluslararası yapmak mümkündür.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 19-07-2013, 00:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Tuna Özateş - 19-07-2013, 08:01
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: chesstime - 20-07-2013, 12:49
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: IhsanKILIC - 23-07-2013, 01:01

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi