Katılaşan kural keskin sirkeye benzer.
Kuralların değişebildiği, zaman içinde değiştiği, daha doğruyu ve daha iyiyi bulma çabalarının olduğu bir ortamda mevcut kuralların katılaştırılarak uygulanması anlaşılır bir durum değildir.
Hele hele eksik, hatalı, yanlış yönergelerin hazırlandığı bir ortamda o yönergelerin katılaştırılarak uygulanmak istenmesi doğruyu, iyiyi uygulama düşüncesinin giderek azaldığına işarettir.
Amaç satranç oynayanlara hizmet etmekse, kişilerin haklarını azaltmaksızın ve yok etmeksizin kuralları uygularken bilgiye ve tecrübeye dayanarak esnek olunabilir. Ateş Beyin "Kuralların dışına çıkmadan esneklik göstermek mümkündür." görüşünü destekliyorum ve önemsiyorum. Eğer istenirse, birçok kuralda satranç oynayanları memnun edecek şekilde esnek olunabilir.

Bu konuda bir öneri de benden ! Yönergeye "Kuralların dışına çıkmadan esneklik göstermek mümkündür." kuralı yazılırsa bir kısım hakemimiz bu kuralı seve seve uygularlar !

Kulüpler Koordinasyon Kurulunda öneri getiren 9 kulübün olduğu bildirilmiş. Kurulda kaç kulübün olduğunu bilmediğim için öneri sayısının azmı çok mu olduğununun yorumunu yapamıyorum. Anladığım kadarıyla, kulüpler önerilerini aralarında tartışmaktadırlar. Ancak henüz uzlaşma olmamış. Uzlaşma olmadığından yönergeler yayınlanmamış. Buradaki yönerge kavramını anlayamadım. Uzlaşma sonucu alınan karar metnimidir ? Başka bir kavrammıdır ?

Kulüplerin öneri getirirken kendi üyelerine danışmakta olduklarını ve üyelerinden gelen önerileri bir süzgeçten geçirerek Kurula sunduklarını düşünmekteyim. Çoğulculuğun gereği bu olsa gerek. Aşkın Beyin "Önemli olan doğru ve uygun modelleri tartışıp çoğunlukça uzlaşabilmektir." görüşünü destekliyorum ve önemsiyorum.

Bu noktada başka bir önerim daha var :
Kulüp üyelerinden gelen ve yöneticilerce Kurula sunulan öneriler, satranç ile ilgilenenlerin çoklu iletişimi hususunda önemli bir eksikliği giderme çabasında olan Özgür Satranç Forum'da yayınlanamaz mı ? Böylelikle, öneriler çoğunluğun malı olur. Bu önerilerden haberdar olan birçok kişi bunları uygun bulup desteklerler. Veya bu önerilerden ilham alan birçok kişi bu önerileri geliştirebilir veya farklı öneriler sunabilirler.

Bir önerimde hakemlerimize :
Eminim hakem olmayanlara kapalı olan Hakem Odasında hakemlerimiz bu konuları kendi aralarında tartışıyorlardır. Onun için herkese açık olan İletmek İstedikleriniz kısmında bu tartışmaları tekrarlama ihtiyacı duymuyorlardır. Hakemlerimizin kendi odalarında tartışıp mutabık kaldıkları hususların herkese açıklanması mümkün ve faydalı olmaz mı, çoğulculuğun gereği olarak ?
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 24-09-2013, 23:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 25-09-2013, 20:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 26-09-2013, 08:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 26-09-2013, 08:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 28-09-2013, 15:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Attorney at Law - 01-10-2013, 18:08
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 04-10-2013, 16:51
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Attorney at Law - 30-10-2013, 22:24

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi