Katılaşan kural keskin sirkeye benzer.
Dinçer'in örneğindeki sıralamanın gerçeği yansıtmaması durumu doğrudur.Birinci olan takım en kuvvetli oyuncusunu 3 ncü masada oynatmıştır.Ancak elimizde kuvvete göre gerçek sıralamayı gösteren bir aygıt yoktur.Birçok sporcunun hem Elo puanı hem de UKD puanı gerçeğin uzağındadır.Çünkü oyun sayıları azdır.Puanı yüksek ama az oyun oynayan puanı düşük ama çok oyun oynayan sporcular vardır.
Bu örnekde Birinci olan takımın 3 ncü masadaki oyuncusu 1 nci masada oynasa sonuç değişir miydi?Değişeceğini kesin söylemek zordur!Diğer masalar da puan almış ki takım Birinci olmuştur!
FİDE mutlaka kuvvet sırasına göre sıralama yapılmasını istemiyor.Öte yandan her ay yeni Elo listesi yayınlandığından bu Elo puanlarına bakarak gerçek sıralamayı bulmak her zaman mümkün değildir!Esasen adıgeçen takım bir oyuncusunu 2 masa aşağı kaydırmakla bir risk de almış olabilir.Belki 3 ncü masadaki oyuncusunu 1 nci masada oynatmış olsa açık puan farkı ile Birinci olacaktı!Bütün bunlar spekülasyondur.Bana göre önemli değildir.Katı kuralların bize çok zarar verdiğine tanık olduk.Belki bazı arkadaşlar hatırlayacaktır.Bu forumda bir olay anlatmıştım.Bir takım 1 nci masaya koymak zorunda olduğu sporcusunu puan almak amacıyla 2 nci masaya koydu.Ana liste 1 nci turdan önce açıklandı.Herkes duvara bakıp görmeliydi!Hakem duvara astığına göre liste kesinleşmişti.Kimse itiraz etmediğine göre herkes ana listeleri kabul etmişti.Sözünü ettiğim takım ilk maçını 4-0 kazandı.Ertesi gün 2 nci tur başladı.İkinci turda da aynı dizilişle bütün masalarda iyi bir konum elde etti.Ancak 2 nci turun ortasında sıralamanın yönergeye aykırı olduğu yine 2 nci masada oynayan olayın kahramanı tarafından farkedildi.Bu defa ne oldu?Türk hakemi affetmedi!Benim Hukuk anlayışıma göre, FİDE kuralları imzalanmış sonuçların tescil edilmiş sayılacağını kabul ettiğinden 1 nci turun sonucu kabul edilmeliydi.Çünkü yönergeye aykırı durumu farketmenin bir sınırı olması gerekir!1 sene sonra yanlış farkedilirse sonuç silinerek ceza verilir mi?Türk hakemi hemen cezalandırdı.O takım iki turda da 4-0 yenik sayılarak turnuvadan çıkarıldı.Hukukçu arkadaşlarımız FİDE kuralları ışığında görüş bildirebilirler.Ben her zaman bir yüksek mahkeme kurulmasını istedim.O takdirde bu mahkemede İstanbul Barosunun temsilcileri de bulunacaktır .Orada yaşadıklarımızı anlatacağız!Hiçbir zaman kurulmayacağını bilsem de ben yine bekleyeceğim!
Önemli olan masa sırası değildir.Önemli olan sporcuların oynatılmasıdır!!Bakınız İstanbul Tabip Odası takımı 2 kuvvetli oyuncusunu oynatamadı!istanbul Barosu(1) takımının da yedek oyuncusu yoktu!Nasıl yapalım da bu eksikleri giderelim!Ortak dileğimiz daha çok sayıda oyuncunun daha çok yarışmada oynayabilmesidir.Kurallar ve kısıtlamalar arttıkça "oynatma ilkesinden"uzaklaşırız!
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 24-09-2013, 23:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 25-09-2013, 20:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 26-09-2013, 08:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 26-09-2013, 08:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 28-09-2013, 15:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Attorney at Law - 01-10-2013, 18:08
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 04-10-2013, 16:51
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Attorney at Law - 30-10-2013, 22:24

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi