"Kasparov ne arar la Kocaeli'de"
Kaynak: http://tsf.org.tr/haberler/196-2013-2014...kocaelinde-

"Kasparov ne arar la Kocaeli'de" demeyin.. Gelmiş.. Getirmişler..

Fotoğraflara bayıldım.. Kasparov, çocuklar, yeşillik, bahçe, satranç takımı, hoş bir konak..

Ne denir? Getiren götüren sağ olsun Smile

Bu ziyaret ülkedeki satranç adına bütün problemleri çözmüş gibi davranıyorum şu anda, farkındaym Big Grin Ama olsun.. Kasparov Kocaeli'ye gitmiş işte, ne güzel..

Yaş grupları yaklaşıyor.. Çocuklar demişken..

Selamlar..
Ara
Kasparov Kocaelinde yapılan şampiyonaya katıldı. Çocuklar ile beraber oyunlar oynayıp beraber fotoğraf çektirdi ve küçük hediyeler dağıttı. Dünya satranç devi Kasparov'un bu sevindirici ve olumlu ziyareti gençlerimize büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Federasyona teşekkürler. Bu tür bir girişim 20 turnuvaya bedeldir.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Herkes satranca siyaset karışmasın diyor, ama bu naifliği bırakalım. İstesek de istemesek de satranç politikası siyasetin içinde. Karışacak. Çok doğal. Zaten bundan şikayet eden taraflar da satranca siyaset karışmasın derken "diğer tarafın siyaseti" karışmasın diyor aslında. Bu konudaki pek çok gelişmeyi böyle okunması naçizane tavsiyemdir. Gelelim hadiseye.

Artık yazdıklarımın sorumluluğu sadece şahsi. Vaktim de yok, bazı detaylar teyide muhtaç, ama konuyla ilgili bildiklerim-düşündüklerim:

Geçtiğimiz dönemde Kasparov ile TSF'nin ilişkileri soğuktu. Bunun sebebi TSF'nin FIDE üzerinden açıkça FIDE Başkanı Ilyumzhinov'un yanında yer alması ve Kasparov,Karpov ve Batı Avrupa ülkelerinin başını çektiği muhalif cepheye karşı agresif sayılabilecek bir tavır almasıydı. Yazıcı'nın Danailov'a kaybettiği ECU seçimleriyle arkasından gelen FIDE Seçimlerinde hangi ülkelerin ve isimlerin kimleri desteklediğine bakın tarafları çok açık bir şekilde görürsünüz. Hiçbiri devlet sırrı değil. Hatta bu proje hakkında Türkiye içindeki girişimler kapsamında Kasparov'un Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ı ziyaret etmesi gündeme gelmişti. Ziyaret sanırım ilk planlanan zamanda gerçekleşmedi. Bu dönemde Kasparov ve ECU Başkanı Danailov'un Avrupa Parlamentosu nezdinde temasları olmuştu.

Bir diğer durak noktası geçtiğimiz yıl Kasparov'un Olimpiyat sırasında İstanbul'daki FIDE Kongresi'ne gelişiydi. Bunun konusunu da şuradan öğrenmek mümkün: http://en.chessbase.com/home/TabId/211/PostId/4008474
Kasparov,burada İstanbul'daki toplantının sonuçlarını "hafifsiyor" (İngilizce olsa "play down" derdim tam aklımdaki). Ne var ki, öz hakiki bir FIDE etkinliğinin kapanışında ortaya çıkması uzun vadede daha farklı bir bireysel strateji izlediğini gösteriyor. O strateji nedir? Bilmiyorum. Birbirinden hazzetmeyen insanların birlikte poz vermesi ortaklaşan çıkarlara işarettir. (Yazıcı'yı kastediyorum eğer açık olmadıysa)

Kocaeli ziyaretinin şekli ve Kasparov'un devamındaki Avrupa programı da bana konuda girişimlerinin devam ettiğini ve/veya yeni bir form olduğunu düşündürdü. Kasparov'un son dönemdeki "okulda satrancın tanıtılması lazım", "satrancın kurtuluşu eğitimdedir" temalı demeçleri de son derece manidarSmile

Bunların Türk satrancına faydası nedir? Aslında etkiye dönüştürülebilir, ama yazı çok uzar. Bence de iyi olmuş, ama Kasparov'un bu aralar nerelere gittiğini ne yaptığını takip edince ziyaretin asıl sebebi ortaya çıkar.
Ara
Aslında girmek de istemedim.
Nereden baktığınızla ilgili bir konu...

Konunun başlığı böyle olunca da insanlar ya gördüklerini ya da görmek, tartışılmak istenen başka konuları davet ettirince olayın özü kirleniyor.

Biz Kocaeli' de okul satrancını ön plana alıp, çocuk gelişiminde satrancın olumlu etkilerini yakalamaya çalışan, iddiasız mütevazi bir kadroyuz.

Şov , gösteriş beklenti ve hedefimiz yok.

2002 SARAYBAHÇE GRAND PRİX' de çok önemli Dünya devlerini getirip, il ve ülke genelindeki satranç severlere sunmuştuk. O günlerden ilimizde bu günlere satranç potansiyeli ve alt yapısı hem gelişti, hem de sayısal olarak arttı.

Bir şeyi yaparken yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.
Çocuklarımıza ufuk, hedef ve canlı örnek göstermeden nereye varabiliriz?

Tartışmaları anlayamıyorum.
Başka hesaplar içinde olan başka Dünya devleri mi getirmeliydik?

Hangi pencereden bakıyorsanız öyle olsun!
- MATRANÇ -
Ara
Sayın Taşan,

Cevabınızın payıma düşen kısmına yönelik diyebilirim ki, çok yanlış anlamışsınız. Ben bir şey "kirletmeye" çalışmıyorum. Açıklayayım. Önceki mesajımın özeti: "Geçmiş dönemde yaşanan sıkıntılar aşılmış. Kasparov'un gelişinin amacı muhtemelen okulda satranç ile ilgili çalışmalarını Türkiye ile uyumlu hale getirmekti. Bu konuda geçmiş girişimleri de vardı. Demek ki bu sefer TSF ile uyumlu çalışıyor, peki ne değişti?"

Şöyle yazmışsınız:

Alıntı: "Biz Kocaeli' de okul satrancını ön plana alıp, çocuk gelişiminde satrancın olumlu etkilerini yakalamaya çalışan, iddiasız mütevazi bir kadroyuz. "

Ne güzel. Şahsen ne itirazım olabilir. Hele bu çocuklar için yapılıyorsa. Şu hariç: Kasparov işin içindeyse artık o iş mütevazilikten çıkmıştır. Kasparov işin içindeyse bizzat kendisinin dahil olduğu bir proje vardır. 2006'dan itibaren Türkiye ziyaretlerinin hepsi de ayrı ayrı bunu kanıtlar. Arzu ederseniz onu da açıklarım, ama konu dışı.

Alıntı:"Tartışmaları anlayamıyorum.
Başka hesaplar içinde olan başka Dünya devleri mi getirmeliydik?"

Ben de hangi dünya devlerinden ve hangi hesaplardan bahsettiğinizi anlayamadım. Tek yaptığım "Neden?" ve "Neden şimdi?" diye sormak. Tekrar kontrol ettim, "Kocaeli Belediyesi neden Kasparov'u çağırdı?" yazmamışım. Aksine Kasparov açısından ne değişti onu anlamaya çalışıyorum. Kasparov'un satranç faaliyetlerini bile çoğu zaman şahsi projeleriyle hatta Rusya siyasetiyle bile ilişkilendirmek mümkün. Bahsettiğimiz kişinin kariyeri dışında etkisi satrancın ötesine geçen birisi.

Üstelik belediyeler nezdinde böyle girişimlerde bulunmak için mükemmel bir zaman çünkü Türkiye'de yerel seçim süreci başladı. Bakın, yine siyaset! Hem de satrancın lehine kullanılabilecek şekilde.

İlla olumlu klişelerse okumak istediğiniz, kişisel bir detay: annemin memleketinde satrancın yeniden canlandığını görmek beni ancak mutlu eder.
Ara
Şimdi Kasparov'un esas niyeti anlaşıldı. Ezop Masalları bitti.
FIDE Başkanlığına adaymış, destek aramaya gelmiş olmalı: http://kasparov2014.com/

Hayır şahsen bu girişimleri ayıpladığımdan değil ama esastaki belirsizlik giderildi. Demek ki bir şey kirlettiğimiz yokmuş. Bakalım Ilyumzhinov yeniden aday olacak mı?

Ekipte FIDE Genel Sekreteri Ignatius Leong ve ABD'de şu an satrancın en büyük sponsoru olan Rex Sinquenfeld var.
Ara
Sayın AKMAN,

Yazılarınızı ve fikirlerinizi asla sabote edici ya da sizin deyiminizle "kirletici" bulmuyorum. Bilakis yazarlığınız süresince de asla tasvip etmediğim -bir yapay cephede de olsa- basından satranç adına ilgiyle takip ediyordum.

Ben hiçbir gereksiz fikre kapılmadan bu ziyaretin sadece ve sadece hedef kitlemize kazanımlarına bakıyorum. Gerçi bu yarışma daha önceden Kocaeli' ne verilseydi ve KASPAROV' un geleceği önceden belli olsaydı bizim için çok daha yararlı olurdu.

Siyaset elbette hayatın çok içinde. Ben hiçbir siyasi hesap içinde olmadan ve siyasi hesaplarla ilgilenmeden bu ziyaretin satranç eğitimi açısından kazanımlarıyla ilgileniyorum.

Sizi yanlış anlamadım.
Ama " Kasparov ne arar la Kocaeli'de " başlığındaki yazıda benim anlayışımdaki bir insan bunları arar, siyasi çıkarlar ve hesaplar, benim ilgimi inanın hiç çekmiyor.

Selam ve saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi