"Kasparov ne arar la Kocaeli'de"
Sayın Taşan,

Cevabınızın payıma düşen kısmına yönelik diyebilirim ki, çok yanlış anlamışsınız. Ben bir şey "kirletmeye" çalışmıyorum. Açıklayayım. Önceki mesajımın özeti: "Geçmiş dönemde yaşanan sıkıntılar aşılmış. Kasparov'un gelişinin amacı muhtemelen okulda satranç ile ilgili çalışmalarını Türkiye ile uyumlu hale getirmekti. Bu konuda geçmiş girişimleri de vardı. Demek ki bu sefer TSF ile uyumlu çalışıyor, peki ne değişti?"

Şöyle yazmışsınız:

Alıntı: "Biz Kocaeli' de okul satrancını ön plana alıp, çocuk gelişiminde satrancın olumlu etkilerini yakalamaya çalışan, iddiasız mütevazi bir kadroyuz. "

Ne güzel. Şahsen ne itirazım olabilir. Hele bu çocuklar için yapılıyorsa. Şu hariç: Kasparov işin içindeyse artık o iş mütevazilikten çıkmıştır. Kasparov işin içindeyse bizzat kendisinin dahil olduğu bir proje vardır. 2006'dan itibaren Türkiye ziyaretlerinin hepsi de ayrı ayrı bunu kanıtlar. Arzu ederseniz onu da açıklarım, ama konu dışı.

Alıntı:"Tartışmaları anlayamıyorum.
Başka hesaplar içinde olan başka Dünya devleri mi getirmeliydik?"

Ben de hangi dünya devlerinden ve hangi hesaplardan bahsettiğinizi anlayamadım. Tek yaptığım "Neden?" ve "Neden şimdi?" diye sormak. Tekrar kontrol ettim, "Kocaeli Belediyesi neden Kasparov'u çağırdı?" yazmamışım. Aksine Kasparov açısından ne değişti onu anlamaya çalışıyorum. Kasparov'un satranç faaliyetlerini bile çoğu zaman şahsi projeleriyle hatta Rusya siyasetiyle bile ilişkilendirmek mümkün. Bahsettiğimiz kişinin kariyeri dışında etkisi satrancın ötesine geçen birisi.

Üstelik belediyeler nezdinde böyle girişimlerde bulunmak için mükemmel bir zaman çünkü Türkiye'de yerel seçim süreci başladı. Bakın, yine siyaset! Hem de satrancın lehine kullanılabilecek şekilde.

İlla olumlu klişelerse okumak istediğiniz, kişisel bir detay: annemin memleketinde satrancın yeniden canlandığını görmek beni ancak mutlu eder.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 30-09-2013, 22:49
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 01-10-2013, 11:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 01-10-2013, 14:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 01-10-2013, 15:34
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 08-10-2013, 00:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 08-10-2013, 08:43

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi