2013 İstanbul Festivali hakkında
Merhaba Gökmen Bey,
12. İstanbul Festivali turnuvasını başarıyla yönettiğinizi düşünüyorum. Yakında uluslararası hakemliğiniz onaylanacak sanırım. Şimdiden sizi tebrik ederim. Daha nice turnuvalarda başhakem olarak görev yapmanızı dilerim.

Bir turnuvanın uluslararası nitelik kazanmasının kriterleri kişiden kişiye, kurumdan kuruma farklı olabilir. Bunun yazılı bir kuralı olup olmadığını bilmiyorum. Varsa ve bildirirseniz memnun olurum.
Benim kriterlerimden bir tanesi turnuvaya en az 1 yabancı GM nin katılmasıdır. Sizce turnuvayı uluslararası yapan nedir ?

Yönergeler bölümünü yeterince okumadım. Okumayı da düşünmüyorum ihtiyaç duymadığım sürece.
Mevcutla yetinmeyen, mevcudu sorgulamayı seven bir alışkanlığım var. Mevcudun değişken olduğunu veya değişmesi gerektiğini ve daha iyiye doğru gelişmesi gerektiğini düşünüyorum. Sorgulamalarım hep bu yüzden.
İlgilendiğim Konu 12.İstanbul Festivali yönergesinin itiraz maddesinin İngilizce ve Türkçe metinlerinin anlam farklılığıdır. Açıklarmısınız, neden ihtiyaç duyuldu farklılığa ? Başhakem olarak bu maddenin hazırlanışında katkınız oldu mu ?

İstanbul'da ne kadar lisanslı sporcu olduğunu bilmiyorum. Fakat diğer illerle karşılaştırıldığında nüfusa oranla anormal bir düşüklük olduğunu düşünüyorum. Düşüncem doğruysa, sizce sebebi ne olabilir ? Ayrıca lisans sayısıyla aktif sporculuk arasında sizce doğru orantı varmıdır ? Bence değerlendirme kriterleri arasında İstanbul'daki lisanslı ve aktif sporcu sayısı olmamalıdır. Sizce değerlendirme lisans sayısı üzerinden mi, aktif sporcu sayısı üzerinden mi, başka kriterler üzerinden mi yapılmalı ?

Tursev'in (varsa) fiili posta adresine Kocaeli'den yolculuk yaparak gitmem oldukça zor. TSF'nin bildirdiği Tursev'in internet sitesine bir türlü giremedim. Benim bilgisizliğim olabilir. Tursev'i tanımama yardımcı olmak adına doğru internet adresini verebilirmisiniz.

Son sorunuza cevabım "evet" tir. Diğer illerde ve İstanbul'un çeşitli ilçelerinde yapılan turnuvalarda 12. İstanbul festivaline katılanların çok daha fazlası vardır. Nasıl olur da, İstanbul festivaline 244 kişi kayıt yaptırır ve devam eden turlar sonunda 214 kişi turnuvayı tamamlayabilir ? Bu durum organizasyonun beceriksizliğinin ispatıdır. İstanbul'da uzun süre yaşadım. İstanbul aşığıyım."İstanbul" kavramına bu anlamda leke sürülmesine şiddetle karşıyım. İstanbul doğumlu bir kişi olarak sizin olumlu duygularınız benden aşağı olmamalı diye düşünüyorum.

Gökmen Bey,
54 yaşındayım. Turnuvalarda yenmenin ve yenilmenin zevkini hala tadıyorum. Satranç taşlarına dokunmak ve onları hareket ettirmek bana müthiş bir zevk veriyor. Herhangi bir turnuvada sizin de satranç oynamanızı, satranç oyuncularının duygularını daha yakından yaşamanızı içtenlikle isterim.

İyi günler.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
2013 İstanbul Festivali hakkında - Yazar: Feti - 21-10-2013, 19:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: sssarper - 22-10-2013, 10:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 22-10-2013, 15:25
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GkMn - 26-10-2013, 00:15
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: hsdalkiran - 26-10-2013, 01:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 26-10-2013, 21:23
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GkMn - 26-10-2013, 22:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Kasim_Demircin - 27-10-2013, 19:18
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 28-10-2013, 00:35