ELO HESAPLAMALARI
İlgili yönergenin;
?4.1.1.1. Listede, Federasyon ?Sporcu Lisans Tescil ve Vize Talimatı?
hukumlerine gore tanımlı, en fazla dort yabancı sporcu yer
alabilir. Bu bağlamda; Takım Ana Listeleri?nin duyurulmasından
onceki son FIDE Elo rating listesinde İl Yarısmaları icin (Mart
2013) listesine bakılır,?

Bu madde herkesi yanıltabilir. İşte burada yarışmanın doğal olarak ELO hesaplamalarına gönderileceği şeklinde bir kanı devam etmiş olabilir.

?Turnuvanın kayıt ettirilip ettirilmemesiyle ilgili durumu Gökhan Bey de başından beri dile getiriyor. Burada sorun olan hala konulara vakıf birinden resmi bir yanıt alınamamasıdır.

Sizin yanıtlarınız kusura bakmayın bir çorbadır ve hala inatla oyuncuların bu duruma itiraz etmediği gibi akıl dışı bir önermede bulunmaya devam ediyorsunuz.?
E.G.

Evet, ortada çorbaya dönmüş bir şey var. Basit olarak yazdıklarımı alıntı yaptığım yerleri de göstermeme rağmen sizin anlamak istemediğiniz şey benim böyle bir şey söylememiş olduğumdur.

Anlamamakta ısrarınızı anlayamıyorum.
Ben sporcuların kayıt yaptırılıp yaptırılmamasına itiraz etmelerini söylemedim.
Saptırmanın dik alası işte bu!
ELO hesaplamalarına gönderilecektir maddesinin olmamasının fark edilmediğini ve bunun turnuva aşamasında yazılı ya da sözlü olarak ortaya konmamasını eleştirdim.
Anlayış düzeyiniz bende bazı şeyleri sorgulatmaya başlıyor. Söylemediklerimi aralara sıkıştırmanız yazıyı çorbaya çevirir tabi ki.

?Tüzükte yazmadığı halde elo hesaplamaları için kayıt yapılan onlarca turnuvayı örnek göstermemize rağmen.? E. GÖKERMAN
Kaç defa daha söylemeli ve kaynak göstermeliyim; ?tüzükte yer alması gerekmiyor!!? TSF ye ELO hesaplamaları için ?yasal süresi içinde? zamanında bildirilmesi yeterli olurdu.
?Talimatnamede 'İl temsilciliği turnuva kaydının yapılması için web kanalıyla TSF ye başvuruda bulunur' yazıyor. Bu başvuru yapılmamış. O zaman taimatnemeye göre işlem yapıldığını nasıl iddia edebiliyorsunuz?? E. GÖKERMAN (31.10.2013- 13:01)
Yanlış algı!
Talimatnameye göre yapılan işlem vaktinde FİDE ye kayıt için başvurulmayan bu yarışmanın hesaplamalara gönderilmemesidir.
Benim anlattığım da budur.
Bunu kaçıncı defadır anlatma nezaketinde bulunacağım daha size?
Cevabınız kaydı yapılmamış ise Neden?

Cevabınız İl herşeyi doğru yapmış, TSF uygun görmemiş ise Neden?

E bravo.
TSF? ye zamanında başvurusu yok! Dolayısıyla da ELO hesaplamaları için FİDE ye bildirilmemiş-bildirilememiş.
Sebeplerini bilemem. Ama kasıtlı olarak engellendiğine dair bir bulgu yok. Siz bunu istiyor ve açıklanmasını bekliyorsunuz.
Bu benim alanımda bir iş değil. Ben sadece bu olayın aksama aşamalarında kendimce bir tutum sergiledim.
TSF Eğitim Kurulu? nun ya da bir üyesinin bu işle hiçbir ilgisi yok böyle bir durumu ortaya koymak ne kadar mantıklıdır. Bunu ortaya koyan sizler oldunuz.
Benimle uğraşmak için ayırdığınız vakti ve enerjiyi doğru kanallara ayırsaydınız. Bu iş aynı gün açıklığa kavuşurdu. Ekibiniz mükemmel çalışıyor. İstanbul, elektronik iletişim anlamında çok küçük bir şehir.

?Tüm ortaya çıkanlara rağmen yönetmelikte ne yazılıyorsa o yapılmış diyebilmek için nasıl bir algı dünyasına sahip olmamız gerektiğini bir gün bana öğretirsiniz belki.? E.G.

O kadar da katı değilim.

Ama kuralları uygulamazsanız, kuralsızlıkları nasıl engellersiniz? Bunu kural koyucularla tartışmanız daha yerinde olur. Gerçi FİDE bu konuda kendini yenileyen adımlar atıyor galiba.

? Satranç oynayarak para kazanmanın imkansız olduğu bir ülkede, maaşını, turnuva ücretlerini alan, sadece 5 tane işi doğru yapması beklenen görevliler işlerini doğru yapamıyorsa eğer, en azından bir özür borçludurlar.?
E.G.

Özür?
Bunu bana mı, yoksa ilgilisine mi söylediniz? Ben özür dilenecek bir davranışta bulunmadım!
Benim şahsıma, mesleki onuruma, emeğime söz söyleyen insanlardan da bir özür beklemiyorum bu durumda.

?Ne federasyonunuzu devirmekle, ne de sizlerin yerine geçip birbirimize plaket vermekle ilgilenmiyoruz korkunuz olmasın. Gölge etmeyin yeter...?
E.G.

?Plaket vermek ?demekle niyetinizi açıkladınız. Plaket, hak eden insanlara verilir ve galiba da bu uygulama devam edecek.
Ben bir insanın hayatta başına gelebilecek en büyük korkular ve acılarla yüzleştim. Benim bir korkma nedenim yok.
Hatalı mesaj!

Ama tüm açık yürekliliğimle söylemeliyim ki, ÜLKE SATRANCIMIZIN BU GÜNLERİNİ BİLE ARAYACAĞIMIZ GÜNLERİNDEN ENDİŞE EDERİM.
Bunu TSF kurumu içinden biri olarak söylemek isterim!!

Gördüğüm çözüm bellidir!
Burada sayfalarca yazdım. Gücüne çok inandığım İstanbul? lu çekirdek kadronun da içinde bulunduğu, satrancı yaklaşık yarım asrı aşan bir birliktelikle mücadele ve emek vermiş insanların en azından belli bir fikir platformunda birleşerek GENEL KURUL yapabilmesi benim görebileceğim devrim niteliğinde bir başarı olacaktır.
Bunun en önemli ve güçlü ayağı örgütlenmedir.
Aksini savunan ve ayrımcılığı körükleyen her olay, insan ve her gelişme ülke satrancının sonunu hazırlar.
Size cevap hakkı doğuracak her şeyden yana desteğim sürer. Bu anlamda sizinle irtibatı kesme niyetim yoktur. Cevap haklarınızın savunucusu olmaya devam edeceğim.
Saygılarımla...

?
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
ELO HESAPLAMALARI - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 30-10-2013, 20:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 30-10-2013, 21:20
Re: Sn. Erşan GÖKERMAN - Yazar: GokhanDemir - 30-10-2013, 22:35
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erşan Gökerman - 30-10-2013, 23:10
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 31-10-2013, 12:40
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erşan Gökerman - 31-10-2013, 13:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: canince - 31-10-2013, 14:33