Magnus Carlsen-Vishwanathan Anand DŞ Unvan Maçı
Bu arada, Carlsen'in ünvanı "deplasmanda" elde etmesi ayrı bir güzellikti. Önceki DŞ maçlarını şöyle bir gözden geçireyim, benzer bir şeyler varsa yazı konusu çıkabilir. Wink
Ara
Satranç tarihinde bu deplasman faktörünün bir etkisi olduysa olduysa o da Lasker-Capablanca maçında olmuştur. Lasker'in bu konuda yazdıkları şurada: http://www.chesshistory.com/winter/extra...avana.html

Capablanca'nın reddiyesi de var ama onun yerini şimdi bulamadım.

Tabii bu maçta bir etkisi olduğunu iddia etmek bence komik olur. Ki Capa'ya göre 1921'de bile iddia edilemezdi. Yıl 2013. Beş yıldızlı otel. Özel aşçılar.

-Kasparov'un yayına çıkartılmaması benim de çok kafama yatmıyor, ama sebeplerini anlıyorum. Kasparov'un da spot ışıklarını istediği çok aşikar ve belli bir PR projesinin parçasıydı (Anand'ı rahatsız etmek amaçlı olduğunu iddia eden "bir kısım Hint medyasının aksine").

Not: Bu arada Carlsen'in olay çıkartması çok şaşırtıcı olurdu. Norveçte, hiçbir zaman genel olarak göremeyeceğimiz refah seviyesinde büyümüş bir çocuktan bahsediyoruz.
Ara
Sevgili Özgür,
Benim unuttuğumu dile getirmişsin. Evet böyle yayınlarda yayının aksaklıklarını anında farketip düzeltebilen yayın yönetmenleri gerekli. Burada sanırım öyle bir görevli yoktu. Olsaydı kimi göze batan kusurlar süreç içinde engellenirdi. Örneğin Ertan?ın değindiği gibi yapılan hamlelerin geç farkedilmesi, rahatsiz eden sesler, toplantının yönetilmesinde çıkan sorunlar v.s. Ama bunun da bir bütçe ve uygun kişiyi bulma sorunu olduğunu unutmayalım. Yani katılıyorum iyi bir yayın yönetmeni gerekliydi.
İkinci şans verelimden kastım bir kez daha moderatör olsun değil, hemen bir hatada yerin dibine geçirmeyelim idi.
Ara
eeeee, ne demeli? Kral emekli oldu. Yaşasın yeni kral!

Tebrikler Carlsen. Bakalım zirvede ustan Kasparov kadar
uzun kalabilecek misin?
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi