TÜRKİYE'DE SATRANÇ
Değerli kıymetli satranç kulupleri, sporcuları ve velileri Ülkemizde artık satranç sporu kan kaybetmektedir.

Sayın Aşkın bey kendi çabalarıyla bu forma bir şeyler karalamakta ama sorulan sorulara tam anlamıyla cevap verememektedir.

Sayın Aşkın Beyin açımış olduğu İl Temsilcilerine Kısa Kısa başlığına baktığımızda;

İl Temsilcilerine yönelik tavsiyelerle karşılaşmaktayız. Malesef bu tavsiyelere uyacak il temsilcilerini ülkemizde bulmak bir elin beş parmağını geçmez, peki gerisi ne yapıyor dersiniz?

Sizlerle ve federasyon yetkililerine bir kaç sorum olacak?

Ülkemizin değişik yerlerinde turnuvalar yapılıyor peki bu turnuvalara federasyonun ne tür katkısı var? Bence hiç bir katkısı yok.

Sayın Aşkın Bey illere federasyon tarafından madalyaların gönderildiğini söylüyor. Bende merak edip il müdürlüğüne sordum. Malesef il müdürlüğüne satranç federasyonundan madalya ve kupa gelmemiş bu nasıl iş...

Elo Hesaplamalarına dahil edilmeyen turnuvaları merak ediyorum. İlla yarışma yönergesinde elo turnuvasına dahil edilir diye bir ibare mi bulunması gerekiyor. Hayır eğer müsabakalar 90+30 saniye üzerinde oynanıyorsa her turnuva eloya dahil edilmelidir. Eğer böyle bir madde şartsa neden Türkiye Kulüpler Şampiyonası , Türkiye Şampiyonası yönergelerinde yer almıyor?

Şu anda 2013-2014 Sezonuna başlıyalı üç ay oldu. Türkiye Satranç Federasyonu düzenleyeceği yarışmaların yönergelerini neden yayınlamıyor?

Kulüplerin sporcuları Türkiye Satranç Federasyonu Sisteminde gözüküyor neden Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığının Sisteminde gözükmüyor?

Sözde İl Temsilcileri illerde bulunan Kulüpler, Sporcular ve Veliler tarafından seçilecekti bu neden yapılmadı?

İllerde yapılan turnuvalar hiç inceleniyor mu? on kişinin katıldığı turnuvada on hakemin görevlendirildiğinden haberleri var mı?

Türkiye Satranç Federasyonu ülkemizde satranç sporunun geliştirilmesi için neden kulüplere yardımda bulunmuyor veya bulunamıyor?

Türkiye Şampiyonası ve Türkiye Küçükler ve yıldızlar satranç şampiyonasına katılım ne zaman ücretsiz hale gelecek, konaklama ve yemek masrafları yine mi sporculara ve velilere yüklenecek?

Türkiye Satranç liglerine ait yönergeler ne zaman yayınlanacak mı? yoksa her sene olduğu gibi son aylara mı bırakılacak? Kulüpler neye göre hazırlanacak?

İl gezileri yapılırken hangi sıraya göre yapılıyor?

Okul Sporlarının yapıldığı ve bazı illerden sporcuların Türkiye Şampiyonasına katılmadığı hiç mi dikkat çekmedi. Bunlar o ilin il temsilcisine sorulmadı mı? Sizin ilden neden 4-5 yıldır yarışmacı gelmiyor diye yada il müdürlüğüne

Yukarıda sormuş olduğum sorulara aşkın beyin değil, gerçekten federasyondan yetkili bir kişinin cevaplaması bekliyorum. Yok bize mail atın biz sorularınızı oradan cevaplandıralım falan demesinler. Bu konular ülkemizde karşılaştığımız sorunları içermektedir ve herkesin bunları bilmeye hakkı vardır.

Saygılarımla.......
Ara
Sn. ŞAHMAT,

" Bu konular ülkemizde karşılaştığımız sorunları içermektedir ve herkesin bunları bilmeye hakkı vardır."
diye bitirdiğiniz yazınızın kendi alanımı ilgilendiren kısımlarına cevap vermek isterim. Çünkü TSF de benden başka yazacak kimse yok. Yetkili de yok! Bu konuda ben yetkilendirilmedim. Forumda olma sebebim ilk günküyle aynı, değişmedi; camiayı bilgilendirip köprü kurmak. Başka hedeflerim de var elbette, burada yazmıştım.
Cevaplarımı kimseye cevap hakkı doğurmadan yazmaya özen göstererek yazmak istedim. Art niyetli olanlar varsa onlar hariç tabi ki.

? Sayın Aşkın Bey illere federasyon tarafından madalyaların gönderildiğini söylüyor. Bende merak edip il müdürlüğüne sordum. Malesef il müdürlüğüne satranç federasyonundan madalya ve kupa gelmemiş bu nasıl iş...?
Hangi il müdürlüğüne hangi turnuva için madalya gelmemiş?
Ortaya öyle taş atıyorsunuz ki! Sizden başka her yere zarar verecek sanıyorsunuz.
Her turnuva için madalya gönderilmez. Madalyaların gönderileceği turnuvalar bellidir. TSF den çıktı tarihleri ve adetlerine kadar açık adresinize yollayabilirim.

? İlla yarışma yönergesinde elo turnuvasına dahil edilir diye bir ibare bulunması mı gerekiyor. Hayır eğer müsabakalar 90+30 saniye üzerinde oynanıyorsa her turnuva eloya dahil edilmelidir. ?
Elo hesaplamalarına gönderilecek turnuvalar 30 gün öncesinden ELO ya kayıt yapılır. Siz bakmayın bazı bilgiç arkadaşlarımızın bir hafta öncesinden dediğine. TSF? ye bile bir hafta öncesi geç olabiliyor bazen.
Yanlış etkilenip sonra böyle yanlış algıyı yansıtıyorsunuz.
Bakın doğrusu şudur;

İllaki yönergede açık biçimde yazılması gerekmiyor. İl temsilcisinden gerekli bilgiler TSF ye zamanında gelmeli ki FIDE' ye ön kaydını zamanında yapılıp sonrasında gönderilebilsin. Bilgileri zamanında gelen ve şartları uygun olan illerinki gönderildi, FIDE' den görebilirsiniz. Üzerinden 5-6 ay geçen turnuvalar elbette gönderilemiyor.
Sonra oyun süresi her 90 +30? turnuva da ELO hesaplamalarına gönderilir diye bir kural yok. Bazı şartlar oluşmalıdır. Baş hakem ünvanı, ünvanlı oyuncu sayısı, bir günde oyun-tur sayısı,FİDE harcının yatırılması gibi.

?Şu anda 2013-2014 Sezonuna başlıyalı üç ay oldu. Türkiye Satranç Federasyonu düzenleyeceği yarışmaların yönergelerini neden yayınlamıyor??
Yönergelerin hangi tarihlerde yayınlanacağı önceki yıllara göre paralellik içerir.
Mesela Türkiye ikinci satranç ligi 14Aralık 2012 de yayınlanmış.
6. Aralıkta 2012 de Kulüpler il -yöre yönergeleri yayınlanmış.
Sezonun ilk gün ve haftalarından itibaren yayılanmasını mı istiyorsunuz? Bu durum bütçe oluşturulması ve etkinlikler onayı olmadan mümkün müdür sizce? Yarışmaların her yıl yapılan tarihleri sistemi ve programlaması zaten bellidir. Kulüpler de bu programa göre katılırlar. Bu senenin geçen senelerden ne farkı var?

Kulüplerin sporcuları Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığının Sisteminde gözükmüyor, çünkü aynı bakanlık bu işi ilgili federasyonlara zaten devretmiş durumda. Gerektiğinde gönderilebilir de.

?Sözde İl Temsilcileri illerde bulunan Kulüpler, Sporcular ve Veliler tarafından seçilecekti bu neden yapılmadı??
Sayın arkadaşım, bu konu benim düşüncem olarak toplumun gündemine sunuldu. Amacım o süreci il örgütlenmelerinde bir şekilde başlatmaktır. Bu örgütlenme gündeme gelmedikçe ve gerçekleşmedikçe nasıl bir yöntem önerirsiniz? Bunu açıklayabilirsiniz.

?İllerde yapılan turnuvalar hiç inceleniyor mu? on kişinin katıldığı turnuvada on hakemin görevlendirildiğinden haberleri var mı??
Bu bir ihbarsa eğer doğru kabul etmek için açıkça yazmalısınız.
Bu durumda hangi il-iller, temsilciler, hangi hakemler?
Hangi il müdürlükleri?
İl müdürüne madalyalar için sorular sormuştunuz. Bunları da neden sormadınız?
Madem haksızlık yapılıyor, haksız kazançlar var!
Hem de siz tanıksınız! Neden ortaya koymuyorsunuz? Sonuçta hakemlik ücretleri o ilin bütçesinden ödeniyor öyle değil mi? O illeri gerçekten de 9-10 kişilik turnuvalar için böyle hakem atamaları varsa neden gereğini yapmıyorsunuz?
Soruşturmaya hangi illerden başlanmasını istiyorsunuz?
TSF ye böyle illerin kayıtları ulaştı mı? Eğer ulaştıysa o il müdürü ve ilgili tüm personel zan altında ve soruşturmalıktır.

?Türkiye Satranç Federasyonu ülkemizde satranç sporunun geliştirilmesi için neden kulüplere yardımda bulunmuyor veya bulunamıyor? ?
Son yıllarda kulüpler şampiyonalarına katılıp ve finale gelen her kulübe doğrudan nakit yardım, konaklama kolaylıkları, ve malzeme yardımları yapılmaktadır. Bunlardan bilginizin olduğunu tahmin ediyordum.
Başka federasyonlarla karşılaştırırsanız belki yeterli olmayabilir elbette. O zaman şartları da kıyaslamalısınız.

?Türkiye Şampiyonası ve Türkiye Küçükler ve yıldızlar satranç şampiyonasına katılım ne zaman ücretsiz hale gelecek, konaklama ve yemek masrafları yine mi sporculara ve velilere yüklenecek??
Bu konuda ne zaman ücretsiz hale gelecek derken biraz açınız lütfen! Benim de birçok düşüncem var ve açıkça yazdım zamanında.
Ama çözümü ortaya koyunuz! Yakınmak çok kolay ve en kolayını yapmayı tercih ediyorsunuz. Para kaynaklarını, devletin bu konudaki yaklaşımını sponsorlukları da açıklayınız.
Öneriler ayrıdır.
Siz, varsa çözümünüzü sununuz.

?İl gezileri yapılırken hangi sıraya göre yapılıyor? ?
Bu sorunuz benim bilgim dışında. Uygunluk içeren tarihleri işin içindeki arkadaşlarımız planlar. Bu onların karar vereceği bir konudur. Ayrıca bunu neden sorgulamak zorunda hissettiniz anlayamadım.

?Okul Sporlarının yapıldığı ve bazı illerden sporcuların Türkiye Şampiyonasına katılmadığı hiç mi dikkat çekmedi. Bunlar o ilin il temsilcisine sorulmadı mı? Sizin ilden neden 4-5 yıldır yarışmacı gelmiyor diye ??
Sayın ŞAHMAT
Bu konu ta 1982 den beri gündemimde takibimde. O yıllardan beri ağırlık TSF tarafından olmak üzere düzenlenen bu yarışma son yıllarda Okul Sporlar Federasyonu?na devredildi.
Aynı federasyon ise şimdilerde aldığımız duyumlara göre bir daire başkanlığına bağlanacak. Yıllardır finallerinde düzenli olarak yer aldığım bu turnuvanın son yıllarda sadece ilk üç sporcuya kupa verilmesine tanık oldum. Oysa eskiden kategorilerinde ilk on?ar sporculara; kupa, okulunun adının yazdığı katılım-başarı belgesi, madalya ve şilt verilirdi. Ayrılan, daha doğrusu ayrılmayan ödenekle ilgili olarak bu yarışmalar da cazibesini kaybetmenin eşiğindedir.

Varsa başka sorularınız cevaplamaya çalışırım elbette.
Kurumu savunmak için değil. Ben onun için burada değilim.
Ben kendi kapasitem ve omuz verebilme gücüm ve kararlı duruşumla buradayım.
Belki de kapasitesi çok yetenler ortalıkta olmadığı için, açık ve net duruş sergilediğim için buradayım.
Yaptığımın bir meslek olmadığını bilerek, ama asli mesleğimden zaman ayırarak, verebildiğim ölçüde omuz vererek buradayım.
Ben oy kullanmadım hiçbir dönem.
Kimseye oyum yok! Olmayacak da.
Sn. Cengiz KELEŞ ile de çalıştım, sn. Ali Nihat YAZICI ile de... Ve şimdi de
sn. Gülkız TULAY ile.
Yani satrançla, satrancı yönetenler ile...
Onca yıl köşemde oturup, aksayanları bir güzel yazabilirdim. Ben bilmiyor muyum aksayanları?
İçinde olup olabildiğince düzeltmeye çalışabilmek mi, yoksa bu çabanın içinde olanları taşa tutmak, aşağılamak mı?
Bir karar veriniz!

Saygı ve selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Elo hesaplamalarına gönderilecek turnuvalar 30 gün öncesinden ELO ya kayıt yapılır. Siz bakmayın bazı bilgiç arkadaşlarımızın bir hafta öncesinden dediğine.

Forum, her konu başlığının altına cevap yazınca kazanılan bir oyun değildir. Sadece, eğer herhangi bir konu başlığı içinde yöneltilen soruya ilişkin bilgi sahibi isek ve cevaplayacak vaktimiz var ise, sahibi olduğumuz bilgiye nereden ulaştığımızı referans göstererek yanıtlar vermeliyiz.

Referans göstereceğimiz kaynak şayet İngilizce ise İngilizce biliyor olmalıyız ki referans olarak gösterebilelim.

Şimdi bu ön girişten sonra, 1 Temmuz 2013'ten geçerli FIDE rating regulations'a bakalım:

http://www.fide.com/fide/handbook.html?i...ew=article

Burada, O2 maddesi şöyle diyor:

[code]0.2
The tournaments to be rated shall be pre-registered by the federation that will be responsible for the submission of results and rating fees. The tournament and its playing schedule must be registered one week before the tournament starts. The QC Chairman may refuse to register a tournament. He may also allow a tournament to be rated even though it has been registered less than one week before the tournament starts. Tournaments where norms will be available must be registered 30 days in advance.
[/code]

Tercüme edeyim: Rating'e dahil olacak turnuvalar, aynı zamanda sonuçların gönderimi ve rating ücretlerini ödemekle de yükümlü olan federasyon tarafından ön-kayıt ettirilmelidir. Turnuva ve turnuva programı, turnuva başlamadan bir hafta önce kayıt ettirilmelidir. Kalifikasyon komisyon başkanı, bir turnuvanın kayıt ettirilmesini reddedebilir. Öte yandan başlamasına bir haftadan az kalmış olduğu durumda bile turnuvanın ratinge dahil edilmesine izin verebilir. Norm kazanılabilecek turnuvalar 30 gün önceden kayıt ettirilmelidir.

Saygılarımla,
Gökhan Demir
Ara
Başlık kirliliği yapmamak için buraya yazmak istedim, nereye yazacağımı da tam bilemedim.

Galatasaray Spor Kulübünün Satranç Şubesi açmasından sonra TSF tarafından ziyaret edilmesi ve ziyaretin her iki yönde en üst düzeyde gerçekleşmesi çok olumlu. Uzun zamandır TSF düzeyinde gördüğüm en iyi çalışılmış iş bence.

Ziyaret TSF ve Galatasaray Spor Kulübü web sitesinde eş zamanlı verilmiş. Basında da Anadolu Ajansının servisi ile hemen yer almış.

http://www2.galatasaray.org/kulup/haber/18418.php
http://tsf.org.tr/haberler/196-2013-2014...na-kavustu

Çok yönlü bakarsak:

a) Üst düzey satranç açısından, işin içine marka girmesi önemli. GS - BJK ve FB markaları satranca katkı sağlarken, satranç da onlara fayda sağlar çünkü futbol üzerinden kirlenen imajları için satranç harika bir temizleyici. Satranç kadar yediden yetmişyediye geniş bir yaşam dilimini vaat eden başka bir spor yok çünkü.

Büyük kulüpler futbol üzerinden elde ettikleri maddi büyüklük karşısında ciddi yıpranma yaşıyorlar ve genellikle bayan voleybol, bayan basketbol gibi elitist diğer sporlarda imaj tazelemesi yapıyorlar.

Satranç da bunun içine girebilir. Akla hitap ediyor, temiz, maliyeti düşük, gelir seviyesi iyi aileler arasında yaygınlaşan (çocuklara önerilen) çok çok iyi bir reputasyona sahip.

b) Üst düzey oyuncular açısından GS - FB - BJK gibi marka devlerinin işin içine girmesi parasal, manevi ve motivasyon olarak önemli.

Eğer bu kulüpler satrancın getireceği itibara karşılık gelecek makul bütçelere ikna edilirse, yurtdışı kapıları çok daha rahatlıkla açılır.

Unutmayalım Galatasaray'ın 3 yılda 3 maç oynamayan 4. kalecisinin maliyeti bile yıllık 2 milyon Euro'nun üzerinde. Çok makul bütçeler birçok yeteneği Avrupa ve Dünya satranç arenasında gezdirebilir. Açılan kapı bu yüzden çok önemli.

c) Satranç şubeleri ciddi bir oyuncu hacmini sindirebilir. Sadece üst düzey oyuncu için değil alt yapıda yetişecek küçük oyuncular ve onları yetiştirecek doğru çalıştırıcılar için çok ciddi bir başlangıç kapısı olabilir.

d) Galatasaray Kulübü, TSF ziyaretini önemsemiş. Bu kadar sıkıntılı ve sıkışık gündem içinde konunun Ünal Aysal tarafından ele alınması ve kabul görmesi çok iyi.

Ayrıca Aysal'ın konuşmasında satrancı spor olarak gördüğüne ait yaptığı vurgular hoşuma gitti:

''Çok güzel bir şubenin üyelerisiniz. Bugün Federasyon Başkanımız bizlerle beraber. Ben de eski bir satranç oyuncusuyum. Çocukluğumdan beri satranç oynuyoruz. Satranç sadece zihinsel gelişmeyi değil dinlenmeyi de sağlayan bir spordur. Satranç ciddi bir spordur. Bütün sporlar adele ile yapılmıyor. Satranç insanın zihinsel kapasitelerini yükselten, geliştiren bir spordur. Bütün dostlarıma bu sporu özellikle öneriyorum. Sporcularımızın gelişimlerini ve başarılarını alkışlamak istiyoruz. Bugün bunun için buradayız''

Görüşmenin sadece başkanlar düzeyinde değil, oyuncu, antrenörler ve eğitimcilerle, yöneticiler (İş Bankası dahil) düzeyinde gerçekleşmesi başarılı; derse iyi çalışılmış ve güzel resim verilmiş. Nitekim basın da hemen satranç, TSF ve Galatasaray üzerinden konuyu haberleştirmiş http://skorer.milliyet.com.tr/galatasara...efault.htm

Unutmayalım basında daha Anand-Magnus maçı bile doğru dürüst ele alınmadı.

Satrancın gelişmesi, oyuncularının maddi sıkıntılarının çözülmesi gibi basit bir koşulla başlıyor. Elbette marka değeri sağlam yerlerle gitmek formüldeki tek çözüm değil; daha altyapı, okullar, Anadolu satrancı, sigorta ve güvence sistemleri, eğitimci kalitesi, 180 delegenin kral olduğu sağlıksız seçim sistemleri gibi onlarca sorun halının altında bekliyor.

Ama iyi olan birşeye iyi demek gerekli, eğer bu yaklaşım ciddiyetle devam ettirilir ve diğer büyük spor kulüpleri ile ek kanallar açılırsa Türk satranç ekonomisi ve oyuncuları için doğru bir iş yapılmış olacak.

TSF burada başarılı (hayır, şifremi çocuklar falan ele geçirmedi 8) ).
Ara
Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı:... a) Üst düzey satranç açısından, işin içine marka girmesi önemli. GS - BJK ve FB markaları satranca katkı sağlarken ...
Burada üstü kapalı bir "davet" algılıyorum. Bırakın satranç temiz kalsın Wink

Şaka bir yana, mesleki sebeplerle Anand - Carlsen maçını bile doğru düzgün takip edemeyecek kadar satrançtan uzaklaşmışken ve git gide uzaklaşırken benim için "Hayatın anlamı Galatasaray"ın satranç şubesinin "yalandan" değil, GS TV'de canlı yayında başkanın katılımıyla açılış töreninin yapılması beni çok mutlu etti. Emeği geçen herkesi tebrik ederim.

İlk satranç ligi müsabakasında ultrAslan orada olacaktır ve gerekirse takımını 7-8 saat hiç susmadan destekleyecektir Smile
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi