Ekaterina Atalık'a 15 ay Hak Mahrumiyeti Cezası
"Birisi bir satranç forumunda sıkça yazı yazıyor. Hukuki yorumlar yapıyor. Galatasaray'lı. Eleştirileri olduğunda açık açık yazıyor. Forumlarda çok vakit geçiriyor. Bu kim?"

Yukarıdaki soruyu bir süre öncesine kadar bana sorsalar, ben bile "Benim" derdim. Ama son zamanlarda Mojo Jojo var. Hal böyle olunca Mojo Jojo yazmaya başladığından beri "O sen misin?" diye direkt yada dolaylı olarak soranların sayısı 100ü buldu. Madde madde yazdığı bir mesajını "10-Hagi" diye bitirdi. "Bak yakaladım, Galatasaray'lı işte, sensin o!" dediler. Mojo Jojo birkaç gün önce Katia konusunda hukuki değerlendirme yapacağını yazınca yine birçok kişi benim Mojo Jojo olup olmadığımı sordu.

Komik bir durum. Ancak, bir çok mesajının altına imza atacağım Mojo Jojo ben değilim. Satranç Okulu forumda yazdığım zamanlarda Selim abi bana "Tutku, yazmaya bir hafta ara ver" demişti. O bir haftayı yine Selim Abinin bilgisi dahilinde başka bir nick ile geçirdim ve birkaç mesaj yazdım. Onun haricinde hiç bir satranç forumunda kendi adımı kullanmadan yazı yazmadım. Bütün yazılarımı kendi adımla yazdım, bütün eleştirilerimi kendi adımla yaptım.

"Mojo Jojo ben değilim" diye bir açıklama yapmayı düşünmüyordum. Ancak, "Tutku artık ne oldu da kendi adıyla yazamıyor?" diyorlarmış. Bu durumda bu açıklamayı yapmam benim açımdan zorunluluk arz etti. Yukarıda belirttiğim bir haftalık istisna haricinde, hiç bir satranç forumunda kendi adımı kullanmadan yazdığım bir yazıyı bulamazsınız, yoktur. Sayısı neredeyse 100ü bulan bir grup, Mojo Jojo'nun ben olup olmadığımı merak edip, bana direkt yada dolaylı olarak soruyorsa, soramayan kaç kişi vardır merak ediyorum. Camia meselesi haline gelen bu konuda forum yönetiminden eğer Mojo Jojo ben isem bunu açıklamalarını samimiyetle rica ediyorum.

Mojo Jojo sözlerimi yanlış anlamasın. Kendisine nick ile yazdığı için bir eleştiride bulunmuyorum. En tabii hakkı. Benim söylemek istediğim, ben hep kendi adımla yazdım ve yazarım.

Katia konusuna gelince;
Bilirsiniz, SatrançTR diye bir forum açmıştım. Seçim öncesi Gülkız Hanım ile bir röportaj ( http://satranctr.com/viewtopic.php?f=3&t=59 ) gerçekleştirdik forum olarak. O röportajda sorular hazırlanırken benim bizzat olmasını istediğim soru ve cevabı şuydu:
Alıntı:Rakipleriniz, eğer siz başkan seçilirseniz sadece vitrin değişikliği olacağı önyargısına sahip. Ali Nihat Yazıcı, tecrübesiyle hep yanınızda olacaktır ama fiilen başkanlığı yürütecek şekilde müdahalelerde bulunursa tutumunuz nasıl olur?

Seçimi kazanmak için herşeyi söyleyebilirler bunu geçmiş deneyimlerimden çok iyi biliyorum. Bazılarının ağzı torba değil ki büzelim. Cengiz Keleş bundan önce de örneğin Ali Nihat Yazıcı için pek çok ihbarda ve açıklamada bulunmuştu. Hangisi doğru çıktı? Şu kadarını söyleyeyim; seçilir ve başkan olursam dinleyeceğim tek şey satranç ailesidir; sporculardır, velilerdir, kulüplerdir, hakemlerdir, antrenörlerdir. Bugüne kadar kendi sorumluluğumda olan işler için kimsenin müdahalesine izin vermedim bundan sonra da Gülkız Tulay?ın hür iradesine kimse müdahale edemez. Bu kadar açık ve net söylüyorum.
Suat ve Katia Atalık'ın Disiplin Kurulu'nun değil, Federasyon Politikasının konusu olduğu düşüncesindeyim. Röportajda yukarıdaki soruyu sordururken asıl öğrenmek istediğim mevcut yönetimde, eski yönetimin iradesinin devam edip etmeyeceğiydi. Katia konusu cevaba yaklaşmama yardımcı oldu.

O röportajda diğer bir soru ve cevabı ise şuydu:
Alıntı:Gülkız Tülay denildiğinde herkes aynı fikirde: İletişimi güçlü ve uzlaşmacı bir kişilik. Bu açıdan baktığımızda sizin başkanlığınızda Suat Atalık, Ekaterina Atalık, Zehra Topel gibi sporcuların durumlarında bir değişiklik olacak mı? Milli takıma çağırmayı, samimi bir şekilde gelmeye teşvik etmeyi düşünüyor musunuz? Sporcuların yine şart koşmaları halinde, bu sefer orta yolu bulmak için çaba sarf edecek misiniz?

Suat Atalık konusu çok abartılan bir konu haline gedi. Kendisi artık eskisi kadar satrançla ilgilenen bir satranççı değildir, çünkü sporculuktan çok başka şeylerle uğraşmaktadır. Kendisinin ratingine ve turnuvalardaki başarılarına bakarak da bunu anlayabiliriz. Antrenör olmak içinse önünde bir engel yok. Kendisi kendi köşesinden federasyon yönetimiyle uğraşmayı bıraksa da şöyle 15 yaşında bir GM, WGM çıkartsa, biz de onu ayakta alkışlasak... Ekaterine Atalık benim kadın olarak, satranç ailesinin bir üyesi olarak en üzüldüğüm konulardan biridir. Maalesef bunun sorumluluğu da eşine aittir. Türk satrancına, ve kadın satranççılara örnek olabilecekken kendi ülkesinin federasyonu hakkında konuşan bir insan haline getirilmiştir. Üzücü... Şunu da herkesin anlaması lazım; Arda Turan A Milli Futbol Takımına girmek için şart koşuyor mu? Siz hiç böyle bir tartışma duydunuz mu? O işin başında birileri var ve onlar seçim yapıyorlar ve seçilenler de Futbol Federasyonu?nun kurallarına ve FİFA?nın kurallarına en uygun şekilde hareket ediyorlar. Şart koşmak ne demek? Neyin şartı? Şartla, pazarlıkla milli sporcu olunmaz, spor da yapılmaz. Kurala uyacaksın ve başarılı olacaksın. Şartlar bunlar...
Altı çizili yerlerin önemli olduğunu düşünüyorum. Ama bir tanesi çok çok önemli. KONUŞMAK! Hükümet Kadın 2 filmini izledim. Karakterlerden bir tanesine yöneltilen suçlama "Kitap Okumak"! O adam okuyormuş, Katia konuşuyormuş. O adam Devleti Yıkmak istemek ile suçlanıyordu, Katia Milli Şerefi İhlal. Bir tanesi komedi filmi, bir tanesi hayatın ta kendisi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Havuç-Sopa - Yazar: Cengiz Keleş - 30-11-2013, 16:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 30-11-2013, 18:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: sssarper - 30-11-2013, 19:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 01-12-2013, 01:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 04-12-2013, 01:10
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 04-12-2013, 01:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 04-12-2013, 08:47
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 04-12-2013, 09:29
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 04-12-2013, 14:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: anand - 04-12-2013, 16:38