İcraatin İçinden: 1 Yıl
TSF sitesine bir bakayım dedim, derken başkan Gülkız Tulay'ın "Bir Yılın Ardından" başlıklı yazısı gözüme çarptı, merakla okumaya başladım.
Link: http://tsf.org.tr/component/koseyazilari...71&task=yg

İcraatlerle dolu bir yıl geçmiş, haberimiz olmadan:
1. Bir sporcumuz dünya 2.si. (Çocuk emek sarf etmiş, ter dökmüş. TSF icraatiyle alakası ne?)
2. Kitaplar dağıtıldı. (Önceden basılmışlardı, dağıtımı kalmıştı.)
3. Kocaelinde binlerde kitap ve takım dağıtımı (Güzel bir proje. Aşkın Taşan'ın gayretlerinden bahsetmek çok zormuş gelmiş olsa gerek.)
4. Dünya Okullar Şampiyonasında dereceler. (Bir TSF hizmeti daha! Öğrenciler mi oynadı sanki?!)
5. Bakan katılımıyla basın lansmanı. (Bakanın sözleri az aktarılmış, biraz daha eklenebilirdi sanki.)
6. Avrupa Okullar Şampiyonasında dereceler. (TSF yöneticileri durmadan derece kazanıyor, bırakın biraz da gençler oynasın!)
7. Çongçing'deki 16 Yaş Altı Olimpiyatında dereceler. (Eşsiz bir TSF hizmeti daha, anlayana!)
8. Avrupa Yaş Gruplarında dereceler. (TSF durmadan çalışıyor, adeta madalya canavarı!)
9. İl gezileri tüm hızıyla devam ediyor. (O gezilerin dağılımı pek adil değil, ama yoktan iyi.)
10. Bitlis, Malatya ve Maraş turnuvalarının düzenlenmesi. (Güzel icraat, ancak Kocaeli örneğindeki gibi yerel kahramanların en azından bir kez ismi geçseydi...)
11. Satranç merkezlerinin açılması. (Bunların hepsini TSF açtı zaten! Pardon, TSF izin verdiği için teşekkür edecektik.)
12.(bu madde listede yok, ben ekledim) Atalıkların satrançtan tamamen kazınması part 2: Ekaterina Atalık'a 15 ay hak mahrumiyeti. (BRAVO!)

Şakayı bir kenara bırakıyorum.

1 yıl, koca bir yıl. İnsan ömrü için de, kurumlar için de oldukça uzun, değerli bir süredir. 4 yıl sonunda ne olacağı, 1 yıl sonunda ne olduğuna bakarak kolayca anlaşılabilir.
Yeni bir proje? Yok.
Var olanların iyileştirmesi? Yine yok.
Ne var? Madalya!

Başkan bize tam 11 icraat sıralıyor. Bunlardan:
* 5 tanesi genç sporcularımızın başarıları. TSF icraatiyle, yönetimiyle alakasız şeyler. Bu haberlerin icraat diye yutturulmaya çalışılması dramatiktir. Sadece bu rakam bile, icraat bakımından ne kadar eksik kalındığının açık bir kanıtıdır.
* 2 tanesi gerçek icraat. O yükü omuzlayan insanların adı verilse, teşekkür edilse çok daha şık olurdu. Ne var ki başarıyı tek başına yüklenmek her zaman daha caziptir.
* 1 tanesi lansman haberi. Evet, şaşırtıcı olmakla birlikte lansman icraatten sayılmış. Kocaelinde binlerce öğrenciye takım-kitap ulaştıranların, Malatya'da, Maraş'ta ve Bitlis'te uluslararası turnuva düzenlemeyi başaranların isimleri bile geçmezken bakanın cümleleri tek tek aktarılmış. Öncelik meselesi!
* 1 tanesi dağıtım haberi. Eski dönemin üstüne "şu, şu, şu" eserleri kazandırdık diyebilmekti gerçek icraat. Var olanı dağıtmak işten değildir.
* 1 tanesi gezi haberi. Geziler iyidir, ancak adil olurlarsa daha başarılı olurlar. Sürekli belli illerde yoğunlaşma olmaması gerekir.
* 1 tanesi yeni satranç merkezlerinin açılmasıyla ilgili. Bu nasıl oluyor da TSF icraatleri listesinde yer alıyor, anlayan beri gelsin.
* Bunların hemen ardından Ekaterina Atalık'ın cezası geldi. İcraatler kabarık gösterilmeye çalışıldı ki, ceza sırıtmasın.

Ne görmek isterdin? diye soranlara:
* Turkbase'in hayata döndürülmesi.
* Objektif olarak en güçlü milli takımlar.
* Yaz turnuvalarının tamamen rayına oturtulması. (İstanbul Open bu sene olacak mı? İzmir Open ne zaman? Niye olmadı? gibi soruların ortadan kaldırılması.)
* Basınla ilişkilerin güçlendirilmesi, bültenler hazırlanması.
* Antrenörlük sisteminin gözden geçirilmesi. (Yükselme sınavları, periyodik kurslar)
* UKD - ELO standartları hakkında iyileştirmeler, çalışmalar.
* Hakemlere yönelik geliştirme seminerleri.
* İl temsilciliklerine turnuva teşviki, denetlemesi.
* Farklı ve özgün bir yönetim anlayışı.
gibi cevaplar verebilirim.

Bu gibi alanlarda gelişme sağlanmadıkça 50 maddelik icraat listeleri de sunulsa işe yaramazlar.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi