Eğitim Kurulu toplantıları ve yenilikler.
Değerli camiamızın sayın üyeleri,
Federasyonumuzun Eğitim Kurulu ve Antrenörler Kurulu'nun ortaklaşa yapmış olduğu toplantılarda önemli gündem maddeleri görüşülmüş ve çok önemli mesafeler kat edilmiştir. ÖSF da misafir olarak kaldığım süre içinde, toplumumuzun nabzını tutarak bir çok konuya çalışmalarımızda öncelik verdik. Bir kısmında çalışmalarımızı tamamladık sayılır. Özellikle mevzuat konusunda. Artık gerçekten isteyen ve kendisinde o potansiyeli görebilen insanlar önce antrenörlük eğitim kursuna sonra da sınavına katılabileceklerdir.Satranç antrenörlüğü hak ettiği saygınlık aşamasına doğru yolculuğuna başlayacaktır.

Satranç yaşamımızda bazı yeni uygulamalar yakın zaman içinde hayatın içinde yerini alacaktır.
Yapılan çalışmaların hayatın içindeki yansıması da zaman alabilir. Ama önemli olan bu düzenlemenin yapılmasıydı. Bir yerlerden başlandı ve işimiz henüz bitmedi. Aslında bir anlamda da yeni başlıyoruz.

Çalışmalarımızı gerçekçilik ilkesini ön planda tutarak, kolaydan zora, öncelikli olanı fark ederek ve görev alanımızdaki konuları öncelik vererek gerçekleştirdik.

Benden bu çalışmaları paylaşmamı isteyen antrenör arkadaşlarım için
bazılarını aşağıda çok kısaca sunmak isterim.

1- Antrenör kurslarında yaş sınırı 21' den 18'e çekilmesi, kurs sürelerinin ve içeriğinin zenginleştirilerek artırılması,
2- Sezon vizelerinin online aracılığıyla yapılması,
3- Eğitim Kurulu sayfasının günümüzün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde örnek bir şekilde düzenlenmesi,
4-Antrenörlükle ilgili kurs müfredatlarının, eğitim notlarının, kaynaklarının, öğretim dönemi-sezonu örnek planlamalarının sayfada yer alması,
5-İllere göre antrenör bilgi sisteminin sayfada yer alması,
6-Kulüp raiting sistemlerinin, ilkelerinin ilgili mevzuatla yayınlanması, teşviklerin belirlenmesi,
7- Eğiticilerin eğitimi ve Eğitim Kulüpleriyle ilgili akreditasyon tüzüğü hazırlanması, komisyon görevlendirmesi ve donanım-materyal hazırlanması,
8-Antrenörlük sınavı soru bankasının yenilenmesi,
9- Antrenörlük başvurusu için TSF Satranç Akademisi Adım 1' bitirme ve lisanslı sporcu olma şartı aranması,
10- Temel Eğitim konu başlıklarına göre ilgili ders notlarının, kaynaklarının BESYO lar üniversitelerin ilgili bölümlerinden istenmesi,
11-Vizesiz ve belgesiz çalışan okul eğiticileri için MEB ile yapılan yazışmaların takibi.
12- Ulusal takımların alt yapılarındaki sporcuların gelişim takip çalışmaları için ön hazırlıklar yapılması.

Yukarıdaki maddeler kurul olarak öncelikli konular arasına alınarak tartışılan ve karar altına alınan maddelerdir.
Önümüzdeki süreçte bu maddelerin tamamının bitirilme aşamasına gelinmesi hedeflenmektedir. Bu anlamda kurul üyelerimizin toplantı tarihleri arasında elektronik ortamda çalışmaları devam etmektedir.

Toplumumuzca beklenti halinde olan diğer konular da gündemimizdedir. Onlara da sıra gelecektir.
Bilgilerinize saygılarımla sunarım.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi