Çocuklar... Önce ahlak, sonra satranç!
Bu kadar küçük yaşta çocukların hangi uzman rapor verirse versin satranç oynamasına karşıyım. Bütün o bilimsel raporları okuyorum. Evet, çocukların bilinçlenme yaşı vs. değişiyor, beni eski kafalı ,inatçı, muhafazakar, bilim düşmanı vs. olarak niteleyebilirsiniz ama karşıyım.

Bu çabanın temelinde FIDE'nin daha çok para kazanma taktikleri var. Nedenlerini de anlıyorum ama onaylamıyorum. Bu yaşta çocuklar kazanmak, kaybetmek, sorumluluk vs. gibi duygularla baş etmekte zorlanır. Biz yetişkinler zorlanıyoruz satrancın gerektirdiği sorumluluğu, kaybetmeyi hazmetmeyi öğrenmede!

13 yaşından beri satrancın içindeyim. Bir sürü arkadaşımla beraber büyüdük. İçlerinde büyükusta olan da var, şu an satranç taşlarına dokunmayanlar da. Federasyonda çalışırken birçok genç yeteneğin, çocuğun büyümesini bir şekilde izledim. Bilimsel olarak ortaya koyamam ama turnuva satrancına giren herkes kazanmak için oynar ve kazanmak için oynadığı şey, satranç bir şekilde bir zihinsel işkencedir. Erken yaşta satrançta ilerleyip bundan hiç olumsuz etkilenmemiş tek bir insan bile tanımadım. Etkilenmeyen satrançla pek de ilgilenmemiş demektir.

Veliler velinimetimiz diye konuşamayan pek çok antrenör var, halbuki antrenörlerin gerektiğinde velileri de eğitebilmesi gerekiyor. Ne var ki veliler, bir o antrenör bir bu antrenör çocukları gezdirirken çocuklarının hayatlarından ne çaldıklarını çoğu zaman unutuyor. Velinin yapması gereken yetkin bir antrenöre (tabii bunu tespit etmek de zor) çocuğunu emanet etmek ve tek yapması gereken onun yanında olmak. Çok zor ama bu böyledir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 10-12-2013, 11:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 13-12-2013, 13:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 19-12-2013, 00:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Dr Harun Taner - 12-01-2014, 09:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mağara Adamı - 13-01-2014, 22:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 26-01-2014, 01:06
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Halil_Ozmen - 17-02-2014, 11:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 17-02-2014, 14:15
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 24-02-2014, 18:24

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi