Kurallardaki değişiklikler
2014 Temmuz ayından geçerli olmak üzere satranç kurallarında önemli sayılabilecek değişikliklere gidilmiştir. Ayrıntılar için IA Tahsin AKTAR'ın yazısını inceleyebilirsiniz.

http://www.tsf.org.tr/component/koseyazi...76&task=yg
...
Ara
Paylaşım için çok teşekkürler.
Gerçekten ilginç değişiklikler de olmuş. terfisi tamamlanmamış piyon ve Hakemin oyunun içerisinde olduğu konular da devrim niteliğinde.. En azından beraberlik istemeden/istemeyi bilmeden oynanan, 100'lerce hamle süren oyunlardan kurtulabiliriz. Smile

En çok tartışma getirecek konu da tabiki cep telefonu ile ilgili olacak her zamanki gibi. Günümüz şartlarında cep telefonunu bir insanın nasıl yanına almayacağı ya da nereye teslim edeceği konusu sürekli tartışıldı. Amacım yeniden tartışmak değil. Big Grin Big Grin Hiç söylemedim farzedin..
Ara
Değişiklikler önemli yalnız bu telefon işini tartışalım niye tartışmayalım ki? İl turnuvalarında herkes cep telefonunu ne yapacak salona girerken çok merak ediyorum. Niyeti anlıyorum, hileyle mücadele ama acaba işin bu tarafını düşündü mü Kural Komisyonu çok merak ediyorum. Bir cevap alırsam paylaşacağım.
Ara
Tek çare turnuva öncesi cep telefonlarının toplanması. Merkezi sınavlara girişte nasıl insanlar telefonları 1 TL karşılığı kantinciye emanet ediyorlar, herhalde böyle bir uygulama olacak... Olimpiyatta ki gibi kapalı dolaplı salonlar lazım. Turnuva yapmaya zor salon buluyoruz. Ben pili çıkartılmış telefonların masada durmasını da doğru buluyorum.
Ara
Satranç kuralları gene değişmiş, haberimiz yok!

İsterdim ki, bu değişiklikler burada madde madde
ele alınıp tartışılsın. Bir satranç forumunun işlevi de
bu değil midir zaten?

yazışmak üzere,
Ara
Turnuvalara cep telefonu sokulmaması kuralını destekliyorum.

Bu biraz bizim satranca bakış açımız, amatöründen profesyoneline biz satrancı bir spor olarak çok içimize sindiremiyoruz. Çok da saygı duymuyoruz.

Profesyonel oyuncu için, telefonsuz salona girmek zaten olması gerekendir. Hiçbir tıp doktoru profesyonel hayatta, ameliyata elinde cep telefonu ile girmez; hiçbir pilotun uçağı kaldırırken cep telefonu ile gevezelik yapmadığı gibi.

Sportif alanda da hiçbir atlet, basketbolcu, tenisçi, futbolcu maçını oynarken cep telefonuna bakmaz.

Bir tenisçi, 4-5 saat sürecek maçında telefonunundan uzak kalır, servis aralarında telefonuna bakmak veya twittera mesaj göndermek aklına bile gelmez. Üstelik cep telefonu görece olarak hiçbir sporda, doping etkisi yaratmamasına rağmen.

Bu sürede veya bu süreden daha az oyun oynayacak bir satranç oyuncusunun telefonsuz yaşaması niçin düşünülmüyor, anlamıyorum. 4-5 saat yahu alt tarafı. Bu, oynadığınız oyuna, yarattığınız küçük esere, orada bulunma sebebine karşı taşıdığınız saygı.

Bir turnuvaya aracı ile gelen kişiler telefonu araçlarında bırakabilirler, otobüsle veya yürüyerek gelenler bir yakınına bırakabilirler, meslek sebebiyle acil halleri olacak konumdakiler (tıp doktorları veya Hakim - Savcı gibi yüksek memurlar) hakeme sessiz durumda teslim edebilirler. Bu kişilerin de sayısı bir turnuvada 5-6 etmez zaten.

Ne dolaba gerek var, ne başka birşeye.

Mesele bizim satrancın ciddi ve kalifiye bir spor olduğunu içimize sindirmemizde. Kendimize kabul ettirmemizde. 3 saat twit atamamak bize bir turnuva oyunundan daha önemli geliyorsa, hakikaten satranca saygımız yok demektir.
Ara
Değişen kurallar Temmuz 2014'ten sonra uygulamaya başlanacak.
Ara
Değişiklikler çok yerinde olmuş, özellikle telefon uygulaması konusunda yetkililerde hassas davranır kuralları ciddiyetle uygularsa hile konusunda olumlu bir adım atılmış olur.

Sayın Tahsin Aktar'ın yazısından alntıladığım bu bölüm özellikle önemlidir.

''Önemli bir değişiklik de cep telefonu ve benzeri iletişim cihazları için yapıldı. Temmuz 2014 ile oyuncular artık cep telefonu ve benzeri cihazları, oyun alanında, yanlarında bulunduramayacaklar. Yanlarında bulunduğuna ilişkin bir delil olması durumunda oyunu kaybedecekler. Bu maddeye dayalı olarak, hakem, oyuncunun üzerindeki özel eşyaları incelenmek üzere çıkartmasını, gerektiğinde oyuncuların üzerinin aranmasını isteyebilecektir. Bu konuda yardımcı olmayan oyuncuya yaptırım uygulanabileceği de vurgulanıyor.''

Yukarıdaki açıklamadan anlıyoruz ki üstünün aranmasını reddeden oyuncu bu durumdan sorumlu olacaktır. Bu kural işlemeye başladığı andan itibaren seyredin cümbüşü. Cep telefonu ile nefes alıp veren büyük bir oyuncu kitlesi bulunmakta ve eminim ki çok kişinin bu kuralla canı yanacak, yana yana öğrenecekler. Sayın Mojo nun söylediklerine harfi harfine katılıyorum. İnsan önce kendi değerlerine saygı duymalı, satrancın değerli bir şey olmasını istiyorsak önce kendimiz değer vermeliyiz.
Ara
Bu değişikliklerin en azından bazılarının haklı olduğunu kabul ediyorum.Ancak son yıllarda yasakların ve kısıtlamaların giderek arttığı da unutulmamalıdır.Telefonu salona getirmemek seçeneği zor bir uygulama değildir.Ama özellikle son turlarda otel odalarının boşaltıldığı sabah saatlerinde telefonun emanate bırakılması gerekecektir.Son turda hiçbir eşya almadan salona gelmek çok kolay değildir.
Söz kural değişikliklerinden açılmışken daha evvel tartıştığımız bir konuyu da bu bölümde değerlendirebiliriz.Yıldırım oyununda hakemden Vezir istemek için saatin durdurulması imkanı,Yıldırım oyununun mantığına aykırı yanlış bir uygulamadır.Hem oyunculara 3 dakika ve her hamle için 2 saniye hak tanıyacaksın hem de vezir çıkarken saati durdurup düşünme süresini arttırmış olacaksın!Yıldırım oyununun mantığı ile bu uygulama arasında açık bir çelişki vardır.Bu kurala mutlaka FİDE nezdinde itiraz edilmelidir.Benim anlayışıma göre yandaki masadan Vezir getirtmek için saatin durdurulamaması gerekir.Bu gözden kaçırılmış bir yanlış kuraldır.Zaten bu kuralın çok doğru ve çok mantıklı olduğunu savunsak bile başka eksikleri de vardır.Saatin durdurulacağını söyleyen bu kural sonra ne zaman çalıştırılması gerektiğini söylememektedir.Ayrıca Vezir geldiği halde rakibinin saatini yeniden çalıştıran oyuncu veziri hemen oyuna sokmazsa ceza alacak mıdır?Veya vezir çıkmayı saati durdurup çalıştırdığı ilk hamle için değil bir sonraki hamle için gerçekleştirirse ceza alacak mıdır?Bazı arkadaşlarım ceza alacağını öne sürmektedir.Biraz zamanım olsa bu konuda kural değişikliği yapılması için Federasyon kanalı ile FİDE ye dilekçe göndereceğim.Hamle sırası kendisinde olan oyuncunun Vezir çıkmak için saati durdurması kendisine büyük üstünlük sağlaması anlamına gelir.Böyle bir üstünlük de toplam düşünme süresi 3 dakika ve eklenmiş 2 saniyelerden ibaret olan bir oyunda sonuca etki eder. Yedek Vezir masada hazır olmalı,hakem tarafından önceden getirilmeli veya oyuncu kendisi saati durdurmadan terfi edeceği taşı hazırlamalıdır.(Milli maçlarda ve büyük etkinliklerde masada yedek Vezir bulundurulmaktadır)
Ateş Ülker
Ara
Değişen kurallarda salona cep telefonu getirirsen veya halihazırda uygulanmakta olan kurallarda telefon veya benzeri alet ses çıkarırsa ceza veriliyor.Ancak oyuncu, rakibi tarafından telefon taşıdığı hele hele lavobolarda elektronik aletlerden faydalandığı asılsız tezi ile itham edip tezini kanıtlayamazsa durum ne olmalıdır.Konuyu açmak istersek; Hafta sonu ilimizde düzenlenen kulüpler arası müsabakalarda bir takımımızın oyuncuları S.A. ,S.T. ve M.T. isimli oyuncular Kulübümüz oyuncuları H.T ve K.E rahatsızlıkları dolayısıyla (Grip ,Nezle) lovaboya birkaç kere gittiklerinden dolayı olacak FBI baskınlarını aratmayacak şekilde turnuva koordinatörünüde yanlarına alarak tuvalet basmışlar oyuncularımızı 3-4 üncü hamleleri sonrasında elektronik cihazdan destek almakla itham etmişlerdir. Ancak iddialarını kanıtlayamamanın ötesinde bu şekilde hareketleri ile oyuncularımızı küçük düşürmüşler ve psikolojik olarak etkilemişlerdir.Oyun kuralları içerisinde 3 hamle tekrarı iddiasının gerçek olmamasına bile ceza verilirken bu oyunculara nasıl bir ceza verimeliydi diye bayağı düşündüm.Ancak içinden çıkamadım.Bu şekilde ithama ceza olması gerektiği kanaatindeyim ancak kurallar içerisinde varsa bile ben bulamadım.
Ara
Şükrü ŞENER Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Değişen kurallarda salona cep telefonu getirirsen veya halihazırda uygulanmakta olan kurallarda telefon veya benzeri alet ses çıkarırsa ceza veriliyor.Ancak oyuncu, rakibi tarafından telefon taşıdığı hele hele lavobolarda elektronik aletlerden faydalandığı asılsız tezi ile itham edip tezini kanıtlayamazsa durum ne olmalıdır.Konuyu açmak istersek; Hafta sonu ilimizde düzenlenen kulüpler arası müsabakalarda bir takımımızın oyuncuları S.A. ,S.T. ve M.T. isimli oyuncular Kulübümüz oyuncuları H.T ve K.E rahatsızlıkları dolayısıyla (Grip ,Nezle) lovaboya birkaç kere gittiklerinden dolayı olacak FBI baskınlarını aratmayacak şekilde turnuva koordinatörünüde yanlarına alarak tuvalet basmışlar oyuncularımızı 3-4 üncü hamleleri sonrasında elektronik cihazdan destek almakla itham etmişlerdir. Ancak iddialarını kanıtlayamamanın ötesinde bu şekilde hareketleri ile oyuncularımızı küçük düşürmüşler ve psikolojik olarak etkilemişlerdir.Oyun kuralları içerisinde 3 hamle tekrarı iddiasının gerçek olmamasına bile ceza verilirken bu oyunculara nasıl bir ceza verimeliydi diye bayağı düşündüm.Ancak içinden çıkamadım.Bu şekilde ithama ceza olması gerektiği kanaatindeyim ancak kurallar içerisinde varsa bile ben bulamadım.

Bence bu sorunuzu (ingilizceye çevirerek) Geurt Gijssen'e sorunuz. En azından bir yanıt alırsınız.
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi