Türkiye'de ilk..10. Uluslararası Satranç Problem Çözme Yarış
1536505_666129420100275_696487670_n.jpg

1526228_666130176766866_151123002_n.jpg
Ara
Satranç sporunun en zor ve faydalı dallarından biri hiç şüphesiz, satranç kurgularının çözümüdür. Satranç kurgularını düzenli bir şekilde çözmenin derslere ve zihinsel faaliyetlere olumlu etkileri olduğu gibi aynı zamanda Alzheimer, bunama gibi hastalıklara karşıda koruyucu etkisi vardır.

Ancak bu dalla ilgili ülkemizde geçtiğimiz günlere kadar herhangi bir faaliyet yoktu. Son zamanlarda VAR-SAT başkanı Umut Sayman'ın yoğun kişisel gayretleri sonrasında satranç hayatımıza yeni renk katıldı.

Ülkemizde çözücülük dalındaki ilk organizasyon olan ve Dünya satranç kompozitörleri federasyonu tarafından hazırlanan 10th International Solving Contest (10.Uluslararası Çözme Müsabakası) 26 Ocak saat : 11.00-19.00 saatleri arasında İzmir Atatürk Lisesinde yapılacaktır.

WFCC (World Federation of Chess Composition) düzenlediği bu etkinlik ilk kez Türkiye?de İzmir?de düzenleniyor. Yarışma tüm dünyada WFCC?ye üye olan ülkelerle aynı gün ve saatte başlayıp sonlanacak. Yarışmanın yerel Kontrolcülüğü görevini İzmir Varyant Satranç Gençlik ve Spor külübü başkanı Umut Sayman üstlenirken. Yarışmanın Sponsorluğunu İzmir'de kültürün merkezi haline gelen Konak Belediyesi yapmaktadır. Başkan Tartan, belediye görevlilerine Sayman'a her konuda yardım edin ve ne gerekiyorsa verin diyerek. Spora ve sporcuya, sanata ve sanatçıya verdiği değeri gözler önüne sermiştir.

Ülkemiz WFCC'ye üye olmadığı için ilk başta Yarışmanın merkezi kontrolcüsü Gligor Denkovski bizi geri çevirmiş daha sonra hararetli tartışmalardan sonra WFCC, Başkanı Harry Fougiaxis ve Çözme komitesi başkanı Marko Klasinc gözetiminde, Sayman'ı yerel görevli ilan etmiştir. Bu durumu WFCC Azerbaycan delegesi İlham Aliev, Umut Sayman'a bu yarışmanın ilk defa düzenlenmesiyle Türkiye'de tarih yazıldığını belirtmiştir. Gligor Denkovski ise Sayman'ın hazırladığı tüzüğün yerel yarışmalarda bir ilk olduğunu belirterek, diğer ülkelere örnek teşkil edeceğinizi söylemiştir.

10.Uluslararası Çözme Müsabakasına katılım ÜCRETSİZdir ve 150 kişiyle sınırlıdır.

Yarışma iki saatlik iki turdan oluşmaktadır ve her turda çözücülerin 6 problemi cevaplamaları istenmektedir. Yarışmadaki sorular ?2, ?3, çok hamlede mat, etüt, yardımlı mat ve kendini mat kategorilerinde hazırlanmış olup sonuçlar WFCC'den gönderilecek olan standart bir cevap anahtarıyla değerlendirilecektir.

Yarışma 1. kategori Tecrübeliler ve 2. kategori Tecrübesizler olmak üzere iki kategoride yapılacaktır.

Tecrübeliler kategorisi WFCC rating hesaplarına dahildir ve ELO benzeri uluslararası bir kuvvet derecesi olan WFCC ratingi alabilirsiniz. Gerekli şartlar sağlandığı durumda FM, IM, GM ünvanlar verilmektedir.
Bu kategoride ilk beşe para ödülleri vardır.

1. 500 TL + Kupa
2. 400 TL + Kupa
3. 300 TL + Kupa
4. 200 TL + Madalya
5. 100 TL + Madalya

Tecrübesizler kategorisi daha çok çocuklara ve problem çözme tecrübesi olmayanlara yönelik bir grup olarak hazırlanmış ve soruları daha kolaydır bunun yanında rating hesaplarına dahil değildir.

Bu kategoride ilk beşe para ödülleri vardır.

1. 500 TL + Kupa
2. 400 TL + Kupa
3. 300 TL + Kupa
4. 200 TL + Madalya
5. 100 TL + Madalya

15 yaş altı ödülleri
1. Tablet + Madalya
2. Bisiklet + Madalya
3. Mp3 çalar + Madalya

18 yaş altı ödülleri
1. Tablet + Madalya
2. Satranç saati + Madalya
3. Mp3 çalar + Madalya

Üniversite Öğrencileri
1. Satranç Saati + Madalya
2. Satranç Takımı + Madalya
3. Satranç Kitabı + Madalya

Bayanlar
1. Kahve Takımı + Madalya
2. Kutulu Ayna ve Şal + Madalya
3. Kutulu Ayna ve Şans Fili + Madalya

Yarışmada satranç takımı kullanmak serbesttir.

Yarışmada her tur arasında 1 saatlik boşluk olacaktır. Sponsorumuzun, yarışmacılarılarımıza ücretsiz çay, kahve, tavuklu pilav, meyva suyu gibi ikramları olacaktır.

Ayrıca ödül töreni saat 18:00'da olacak ve çözücülerimiz ödüllerini bizzat Konak belediye başkanı Dr. Hakan Tartan?ın elinden alacaklardır.

Yarışma hakkındaki bilgileri http://www.konak.bel.tr/afis_oku.php?isl=152 adresinden ulaşmak mümkündür

Yarışmanın tüzüğü : http://www.konak.bel.tr/files/afis/2014-01-14045437.pdf

Umuyoruz ki önümüzdeki günlerde kurguculuğun değeri anlaşılacak ve hem çözücülük hem de kurgulama konularında ülkemizde daha pek çok faaliyet olacaktır.

http://e-satranc.com/10-uluslararasi-coz...i-izmirde/
Ara
Sevgili Umut SAYMAN ın bu alandaki kararlı çabalarını dikkatle izliyor ve destekliyorum.
Çok orijinal bir etkinlik ve yepyeni bir soluk katacak, bu çok belli.

Emeği geçen tüm İzmir'li arkadaşlarımı kutlarım.
- MATRANÇ -
Ara
2012 olimpiyatları problem composition yarışmasına
katılan tek türk olarak emeği geçenleri kutluyorum.

Antalya Chess Express e-dergisinde problem chess
alanında yazacak yazarlar aradım durdum. Maalesef
bulamadım.

yazışmak üzere,
Ara
Mustafa bey, çok bilgilendirici ve güzel bir yazı yazmışsınız.

Bildiğim kadarıyla FIDE eskiden (halen var mı bilmiyorum) kurgusal çözümlerle ilgili 2-3 senede bir ayrıca güzellik ödüllerini içeren albüm çıkartır ve kategorik güzellik ödülleri verirdi.

Yurtdışında eski kitapçılarda rastlarsam bu tür kitapları hiç atlamıyorum, elimde bir tane var 1971-73 arası şu kategorilere ödül verilmiş:

- 2 hamlede mat
- 3 hamlede mat
- Çok hamlede mat (3 hamleden fazla)
- Fairy Chess (Self Mate ve Help Mate)
- Endings

Gerçi güzellik ödülleri bu başlıkta geçen hızlı problem çözme konusundan farklı ama bunlar satrancın gülen ve sanatsal yüzleri. Sanki sadece Türkiye'de değil, dünyada da satrancın bu tarafı ihmal ve gerileme içinde. O yüzden bu tür çalışmaları önemsemek ve desteklemek lazım.
Ara
Yazı organizasyona ait. Site olarak sadece tanıtımına destek sunmaya çalıştık.

Kişisel olarak müsabakaya katılmaya çalışacam, orada ki ortamı ve müsabaka sorularını organizasyon sonrası yayınlamaya çalışacaz.

Tekrardan bu güzel organizasyona kişisel gayretleri ile ön ayak olan ve gerçekleşmesini sağlayan Umut Sayman'a teşekkür ederiz.

Bu arada yerel basın ile ilişkisi olan arkadaşlar organizasyon haberinin yayınlanmasına vesile olurlar ise çok iyi olacaktır.
Ara
WFCC www sayfaları:

http://www.saunalahti.fi/~stniekat/pccc/

http://www.wfcc.ch/

yazışmak üzere,
Ara
Değerli forumdaşlar,

El kitabının yeni sürümü çıkmış.

Handbook of Chess Composition
71 pages, size A4, version
6 August 2013, pdf-file (1 Mb).
Editor Hannu Harkola.

http://www.wfcc.ch/wfcc-about/hcc/

Bendeki son versiyon 5 idi.

Bilgilerinize sunmak isterim.

yazışmak üzere,
Ara
Bildiğim kadarıyla müsabakaya ilgi yüksek düzeyde ve katılımlar hala devam etmekte, yaş grupları şampiyonasının olduğu bir haftada bir çok sporcu ve antrenörün Antalyada olacak olmasına rağmen böyle bir organizasyona gösterilen ilgi Türkiye adına sevindirici.

Müsabakalarda 2 Hamlede Mat, Çok hamlede mat(sayısı belirtiliyor) , Helpmate ve Selfmate türlerinde sorular mevcut olacak.

Özellikle Helmate ve Selfmate türleri ülkemizde çok fazla tanınmamakta.

Bu mat türleri ve çözüm teknikleri açısından forum yazarları tecrübe ve bilgilerini paylaşırlarsa yararlı olacaktır.
Ara
Emeği geçenlerin eline sağlık.

İçerik itibariyle Türkiye'de bugüne kadar çıkmış en iyi satranç dergisi olan Satranç ve Hayat'ın bazı sayılarında helpmate'le ilgili yazılar vardı. Benim arşivimde duruyor ama tozlu kutuların arasına yoğun bir dönemde (o yüzden bu kadar çok yazıyorum burada!) dalmak istemememi mazur görünSmile

Daha eskilerden Yunus Emre Özbey'in adını araştırmakta fayda var.
Ara
Eski dostum Umut Sayman' satrancın içinde böyle güzel bir pencere açtığı için teşekkür etmek isterim. Bu tip bireysel çabaların daha çok destekleneceği günler görmek ümidiyle
Ara
Oğuz bey, Turnuva sonuçlandı mı? Haber yazısını okuyabileceğimiz
bir hiper-bağ önerebilir misiniz?

Teşekkürler,
Ara
Açıkçası bu yarışmaya katılmayı gerçekten çok istiyordum. Ancak yarışmanın Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası ile çakışması benim durumumu olumsuz etkiledi. Benim gibi bu yarışmaya Türkiye Şampiyonası yüzünden katılamayan bir çok oyuncunun olduğunu düşünüyorum. Bir dahaki yarışmanın ilanını merak ile beklemeye şimdiden başladım. Umarım herhangi bir turnuva ile çakışmaz. İyi günler..
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi