Avrupa Dördüncüsü Dragan Solak!
Merhaba,

Belki geç kalınmış bir haber olacak ama, satranca dair iki satır yazabildiğimiz tek yere kayda geçsin istedim.

Dragan Solak, Ermenistan'da yapılan Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonasında çok önemli bir başarıya imza attı. 66. sırada başladığı turnuvayı 8 puan ile yenilgisiz tamamlayan Dragan, bu sonuçla 2.liği paylaşırken averajla 4. oldu.

Sporcuyu bu büyük başarısı nedeniyle kutluyorum.
Ara
Turnuvayı +7 =4 ile ilk sırada tamamlayan Motlyev ile ilk turda berabere yapan genç satranççı Cemil Can'a da bir tebrik göndersek yeridir.
Ara
Elbette böyle önemli bir turnuvaya katılıp emek harcamış her oyuncu tebrik edilmeyi hak eder.

Sayın Şolak'ın performansı kuşkuya yer bırakmayacak bir başarı. GM Esen, Tomashevski, Kovalenko gibi isimlere karşı çok önemli sonuçlara imza attı. Marandi ile yakın yaş grubundan IM Daştan 2500 performans sergiledi.

Ne var ki, sporcularınızı tebrik ederken, onların performanslarını, genel geçer kriterlere göre irdelemek ve adil olmak önemli.

Bir oyunluk performanslar üzerinden değerlendirme yapmaya başladığınızda doğru sonuçlara ulaşmayı ummayalım. Sevgili IM Cemil Can Ali Marandi (2380) turnuvayı 11 turda aldığı 5 puan ve -12.40 elo kaybıyla tamamlamış ve 9 kişilik kafilenin en az puan toplayan ismi. Hiç kuşkusuz hem kendisi hem antrenörleri performansının ayrıntılarını bizden daha iyi değerlendireceklerdir ancak kötü bir turnuva geçirdiği ortada. Genç yaşı dikkate alındığında elbette bu turnuvalarda elde ettiği deneeyimler ileri yaşlarda ona önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Geçmişte, sonuncu olunan turnuvalarda şunu yendik, bununla berabere kaldık denilen örneklerin bizi bir yere taşımadığı aşikar. Ben Carlsen, Kramnik, Anand gibi istisnai isimler olmadığı sürece 'beraberlik' sonucunu önemli bir başarı olarak değerlendiremiyorum. Başarının adresini doğru gösterelim ki, masa başında ter döken sporcular, onları izleyen bizlerin de haklarını teslim ettiğimizi bilsin.
Ara
Dragan Şolak'ın başarısının da kendsinden başka kimseyi bir yere taşımayacağı aşikar. Ben Cemil Can'ı tebrik ederken onun daha küçük yaşta olduğunu düşünüyordum. Satranç söz konusu olduğunda çok da küçük yaş sayılmazmış. Öte yandan Motlyev 6. turda başa geçtiğinde tek puan kaybı Cemil Can'a karşıydı. Dragan'ın başarısının Türk satrancına katkısını (bizi bir yere taşımaktan söz ederken milli referans verdiğinizi düşünüyorum) kavrayamayacak durumdayım bu bakımdan ne kadar yanlış yorumlar yaptığımı da bilemiyorum. Ancak şu kadarını söyleyebilirim keşke bu topraklardan Bacrot, Polgar gibi satranç oyuncuları yetişseler de varsın bu turnuvadan eli boş dönsünler.
Ara
Dragan Şolak'ın başarısı "tarihi" gibi güçlü bir nitelemeyi hakediyor. Umarım bu yükselişi uzun soluklu olur ve kendisini en üst düzey kapalı turnuvalarda da kendisini izleme şansını yakalarız.
Ara
Solak'ın Avrupa İkinciliğini eşpuanla paylaşması çok önemli bir başarıdır.Kendisinin çok çalıştığını ve iyi hazırlandığını göstermektedir.Bu yarışmaya katılan diğer sekiz ustamızın da beklenenin altında bir sonuç almadıklarını düşünüyorum.Bana göre onlar da başarılı olmuştur!
Ayhan Mansız'ın mesajlarındaki bir cümle çok önemlidir."Bu topraklardan da değerli ustalar yetişsinler,eli boş dönmelerine razıyım"anlamında bir ifadesi vardır.Bu dilek de gerçekleşmeye başlamıştır.Biz bunun en kısa zamanda nasıl gerçekleşeceğini tartışıyoruz.Bu kutuda olması şart değil ama "kuvvetli oyuncu yetişmesi için neler yapılabilir?"sorusu tartışılmalıdır.Ben öncelikle iki konuyu vurgulayacağım:
Birbirimizin hevesini kırmayalım!Herkesi kendi imkanları ölçüsünde Satranç ile uğraşmaya ve Satranç oynamaya teşvik edelim!
Hedef kitleyi genişletelim!Kuşkusuz herkese aynı fırsatların sağlanması mümkün değildir.Ama herkese kendi düzeyinde farklı destekler veya kolaylıklar sağlanabilir.
Ara
Dragan SOLAK bu şampiyonada kendi bireysel alt yapısıyla yarışmış ve son derece de başarılı sonuç almıştır.

Ülkemizi temsil eden tüm sporcularımızla birlikte kutlarım.

Başarılı sporcuların, başarıya uzanan yolda öncü olmaları yönündeki beklentim, umarım ki, kendi yetişme ekolüne kendinden de katarak yeni nesillerin yetişmesine de imkan tanıyabilsin.

Bunun daha kalıcı ve değerli bir başarı olduğunu düşünüyorum.
- MATRANÇ -
Ara
Ayhan Mansız Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Dragan Şolak'ın başarısının da kendsinden başka kimseyi bir yere taşımayacağı aşikar. Ben Cemil Can'ı tebrik ederken onun daha küçük yaşta olduğunu düşünüyordum. Satranç söz konusu olduğunda çok da küçük yaş sayılmazmış. Öte yandan Motlyev 6. turda başa geçtiğinde tek puan kaybı Cemil Can'a karşıydı. Dragan'ın başarısının Türk satrancına katkısını (bizi bir yere taşımaktan söz ederken milli referans verdiğinizi düşünüyorum) kavrayamayacak durumdayım bu bakımdan ne kadar yanlış yorumlar yaptığımı da bilemiyorum. Ancak şu kadarını söyleyebilirim keşke bu topraklardan Bacrot, Polgar gibi satranç oyuncuları yetişseler de varsın bu turnuvadan eli boş dönsünler.

Görüşlerini için Ayhan Mansın'a teşekkür ediyorum. Bende benzer bir durumdan yakınacağım..

Dragan Solak'ı başarısından dolayı tebrik ediyorum. Oldukça önemli bir başarıdır. Ancak ben tam olarak bu başarıya sevinemiyorum. Sebebi ise tam anlamıyla Türk satranççı olmamasıdır belki de bilemiyorum. Ülkemiz adına yarışıyor ancak ülkemizde yetişen bir sporcumu?
Ben Ayhan Beyin dediği gibi Dragan'ın başarısının bu denli fazlaca konuşulduğu dönemde Cemil Can'ın adının küçük bir altyazı haberi gibi geçiştirilmesine tepkiliyim. Cemil Can Türkiye'de yetişmiş, bu ülkede eğitim almış ve gerçek anlamda bu ülke adına yarışan bir sporcu. Dragan'ın yakaladığı bu başarı bence en çok kendinedir. Ülkemize de belki bir başarı sağladı ancak onun Sırp olması beni biraz düşündürüyor. Başarısını tabikide tebrik ediyorum ancak ülkemiz bu başarının ne kadarını sahiplenebilir? Biraz daha üstüne düşsek ülkemizde nice oyuncular yetişeceğine eminim. Altyapıya ne zaman önem verilirse, o zaman adaylar turnuvasında Türk oyuncu görürüz.. Kim bilir belkide ünvan maçında! Kim bilebilir! Saygılarımla...
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi