muhteşem bir satranç programı
Arkadaşlar uzun zamandır uğraştığım (4 yıl) satranç programını bitirdim. 4 zorluk derecesi bulunan , kaydetme imkanı bulunan, çeşitli taş renk seçenekleri bulunan, v.b. mükemmel bir satranç programını, milletimize sunuyorum. indirme linki: http://speedy.sh/d6AM4/Prof-Satranc.exe

Arkadaşlar aynı zamanda, puanlama yaparak, zeka ölçme yeteneğine sahip bir program olup, "prof" seçeneğinde yenebilen arkadaşlar, bana bildirsin.
alternatif indirme linki : http://www.dosya.tc/server26/AidAcA/Prof...c.exe.html
PROF YÜCEL
Ara
run time error 75 hatası aldım.
uyumluluk proplemi varsa, üzerine gelip sağ klik yapıp, özelliklerden uyumluluk sekmesinden, service park 2 yi seçerseniz çalışacaktır. (yönetici olarak çalıştırı seçin)
PROF YÜCEL
Ara
Sayın Mete Yücel, programınızı indirdim ve denedim. Ancak naçizane eleştirilerimi de dikkate alırsanız belki daha az saçmalarsınız

(Satranç camiası kusuruma bakmasın bu cümleyi kullanmak istemezdim ama gerçek bu)

1- Taşlar için kullandığınız figürler genel olarak kötü

2- Notasyonda yataylar rakamlarla, dikeyler harflerle gösterilir (tamamen ters yapmışsınız) ve harflerin küçük olması tercih sebebidir.Sağ üstteki bölümde yapılan hamlelerin '' BİLGİSAYAR ER 5-G DEN 5-E YE HAREKET ETTİ.'' şeklinde yazılması çok komik. Üstelik bunu 1.e4 yaptığımda yazıyor olması trajikomik.

3- Ekranın sağ alt köşesindeki resmin içinde Kuran dan ayetler yazılmasının mantığı nedir ? Bunu düşündüğünüze göre Şahların tepesindeki haç işaretini de kesmelisiniz !! (Bu fikrinizi çok itici bulduğumu söylemek zorundayım). Hristiyan ve yahudi programcıların yazılımlarında İncil den ve Tevrat tan ayetler görmüyoruz. İyi ki ateist değilsiniz maazallah neler olurdu o zaman Smile

4- Hiç bir satranç programı puanlama yaparak zeka ölçmez.''Zeka ölçme yeteneği'' kavramını da açıklayabilirseniz memnun olurum. Bu cümleyi kurduğunuza göre bu program sizinkini ölçebilmiş diye düşünüyorum

5- 4 yıl uğraşıp böyle rezalet bir program yaptıktan sonra ''Muhteşem bir satranç programı '' başlıklı bir yazıda ''mükemmel bir satranç programı yaptığınızı iddia ediyor olmanız bu forumun takipçilerinin zekalarına ağır bir hakaret niteliği taşımaktadır.

6- Çok merak ediyorsanız söyleyeyim Prof seviyesi ancak amatörleri yenebilir.

Sonuç : Test edildi, Onaylanmadı.

Saygılarımla
Ara
Programı henüz kurup denemedim. Elbetteki programa yapılacak eleştiriler vardır, arkadaşın programı ücretsiz olarak dağıttığını herhangi bir ticari gelir beklemediğini varsayıyorum, durum böyle olunca ağır, itham edici eleştirilerden ziyade , yapıcı teşvik edici eleştirilerde bulunmak daha doğrudur diye düşünüyorum.
Muhteşem başlıklar atmak elbetteki yanlış, ancak bunu ortaya bir ürün çıkarmanın vermiş olduğu heyecana bağladım. Satranca katkı sunmaya çalışan herkesime ve herkese satrançcılar teşvik edici ve yol gösterici olması gerekir kanaatimce.
Ara
Ortada bir ürün olduğunu düşünmüyorum. Emeğe saygısızlık etmek tabiatıma ters, Ama ayetler eşliğinde karman çorman bir tahtada saçma sapan satranç taşları ile oynanmaz maalesef bu oyun. Beyefendi biraz teknik yardım alsaydı ve dini değerleri spora bulaştırmasaydı o zaman emin olun en güzel övgü yazısını ben yazardım
Ara
Sayın Mete Bey,

İzninizle samimi düşüncelerimi destek amacıyla paylaşmak isterim.

Projenizin başlatma aşamasında gösterdiğiniz gayretinizi ve iyi niyetli girişiminizi yürekten tebrik ediyorum.

Ancak planlama aşamanızda ufak sorunlar var. Tam olarak kapsam bildiriminizde eksikler olduğunu gözledim. Kapsamı gözden geçirmenizi öneririm. Aynı şekilde ürün tanımlaması ve risk planlamanızda da ufak sıkıntılar var bence. Arzu ederseniz ve uygun bulursanız ayrıntı paylaşımında bulunabilirim.

Bir de ön kontrol çok önemli. Ben projemi belli bir aşamaya getirdiğimde genele duyurmadan önce yaklaşık elli kadar kişinin eleştirisini almayı denemiştim. Bu rakam bile çok çok küçük bir değer. Muhtemelen birkaç yüz kişinin eleştirisi daha sağlıklı sonuç verecektir. Siz de bunu yaptınız mı bilmiyorum.

Burada alacağınız ilk eleştiriler kırıcı görünebilir ama şahsi deneyimlerim bana her eleştirinin aslında kazanım olduğunu öğretmiştir.

Ben projenizi gelen eleştiriler doğrultusunda değiştirip devam etmenizi dilerim.

Her büyük proje aslında küçük hayallerle başlar. Önemli olan o hayalin desteklenmesidir. Ben vazgeçmedim; ama destek göremediğim için (maddi anlamda değil) artık eskisi kadar çok vakit ayıramıyorum projeme; ama sizin için daha iyisi olur umarım.

Saygılarımla.
Abdulkadir Bener
Merhaba arkadaşlar, evrensel bilgin arkadaşımız, eleştiride bulunmuş, ancak yazdıkları eleştireden çok hakarete benziyor. Bu programı her yaştaki insanın satranç öğrenmesi ve oynaması için yaptım, harflerin ve sayıların aşağıda veya yukarıda olmasının bir önemi yok, alt köşede bir kaç kuran ayetinin olması sizi niye bu kadar rahatsız etti anlıyamadım, acaba başka sıkıntılarınız mı var, ayrıca satranç düşünce oyunu olduğu için heyecan katmak için bir puanlama getirdim, bunu anlıyacak kadar zekanız vardır sanırım. Her neyse, tabiki eleştiri olacak ama her şey seviyesinde olması lazım, programı beğenen yükler, beğenmeyen yüklemez, yapıcı eleştirilerde bulunan arkadaşlara teşekkürler,
PROF YÜCEL
Ara
Merhaba arkadaşlar, evrensel bilgin arkadaşımız, eleştiride bulunmuş, ancak yazdıkları eleştireden çok hakarete benziyor. Bu programı her yaştaki insanın satranç öğrenmesi ve oynaması için yaptım, harflerin ve sayıların aşağıda veya yukarıda olmasının bir önemi yok, alt köşede bir kaç kuran ayetinin olması sizi niye bu kadar rahatsız etti anlıyamadım, acaba başka sıkıntılarınız mı var, ayrıca satranç düşünce oyunu olduğu için heyecan katmak için bir puanlama getirdim, bunu anlıyacak kadar zekanız vardır sanırım. Her neyse, tabiki eleştiri olacak ama her şey seviyesinde olması lazım, programı beğenen yükler, beğenmeyen yüklemez, yapıcı eleştirilerde bulunan arkadaşlara teşekkürler,
PROF YÜCEL
Ara
Sn meteyucel,

Satranç adına bir çalışma yaptığınızı düşünerek izninizle görüşümü belirtmek isterim.
Her şeyden önce ortada bir emek ve bir iyi niyet olduğunu düşünüyorum.
Programınızı incelemedim aslında merak da ediyordum. Ama bu merakım sizin bir saptamanız üzerine ne yazık ki tamamen geçti.
Diyorsunuz ki;
"...sayıların aşağıda veya yukarıda olmasının bir önemi yok."
Bu söz eğer bir yazım ya da ifade hatası değilse bence sözün bittiği yerdir.

Bu durumda insan kendisini nasıl geliştirebilir ki?

Kuran ayetlerinden rahatsız olmak ayrı bir durumdur.

FAKAT SATRANÇ OYUN ALANINDA BÖYLE KEYFİYETLER BAŞKA KEYFİYETLERE SEBEP OLABİLİR.

OYUN ALANI OYUN KURALLARI İÇİNDE SATRANCA AİT OLMALIDIR.
Oysa ortada ben yaptım oldu anlayışı açıktır!

Bir başka üyemizin de açıklamaya çalıştığı gibi ürününüzü lütfen bir daha gözden geçiriniz.

İnsanlık yanlışını kabul etmek ve düzeltmekle ölçülür.(Einstein)

Selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Merhaba arkadaşlar, M.Aşkın TAŞAN arkadaşımıza, yapıcı eleştirilerinden dolayı teşekkür ederim, tabiki bu eleştirilerden faydalanacağıma emin olabilirsiniz, teşekkürler.
PROF YÜCEL
Ara
Sayın Mete alıntılayarak cevaplayacağım. Tek tek ve en ince detayına kadar.

1-'' Merhaba arkadaşlar, evrensel bilgin arkadaşımız, eleştiride bulunmuş, ancak yazdıkları eleştireden çok hakarete benziyor.'' diye yazmışsınız

Cevap :Bknz: ilk yazımın 5. maddesi. İlk hakareti siz yaptınız.

2- ''Bu programı her yaştaki insanın satranç öğrenmesi ve oynaması için yaptım, harflerin ve sayıların aşağıda veya yukarıda olmasının bir önemi yok''

Cevap: Notasyonun (harflerin ve sayıların) anlamı yok demek satranç seviyenizin sıfırın altında olduğunun göstergesidir. Notasyonun anlamını bu seviyeye düşürebilen birisinin ''her yaştaki'' satranç öğrencisine ve oyuncusuna faydalı olabilecek bir program yapması mantıken mümkün değildir.

3- '' alt köşede bir kaç kuran ayetinin olması sizi niye bu kadar rahatsız etti anlıyamadım, acaba başka sıkıntılarınız mı var, ''

Cevap: Evet bazı sıkıntılarım var. Yaptığınız programa dini alet etmenizin bilinçaltındaki tezahürü nedir? Amacınız satranca faydalı olmak mıdır yoksa satranç bahanesiyle dini propaganda yapmak mıdır ? Emin olun incilden ayetler yazsaydınız tepkim aynı olurdu. Bu ülkede vergi ödeyen bu ülkenin vatandaşı olan ermeni, yahudi, alevi, dinsiz vs. var ve insan olarak sizin onlardan ne farkınız var ki böyle bir şeye gereksinim duydunuz. Bir sonra ki programınız ezanla başlayıp hamle aralarında iki rekat namaz kıl gel şeklinde telkinlerde bulunacak mıdır ? Açıkça art niyetli olduğunuzu düşünüyorum, satranç masası herhangi bir dinin ve siyasi görüşün propaganda aracı değildir, olamaz da. Bunu anlamanızın neredeyse imkansız olduğunu düşündüğümü de açıkça itiraf edeyim

4- ''ayrıca satranç düşünce oyunu olduğu için heyecan katmak için bir puanlama getirdim, bunu anlıyacak kadar zekanız vardır sanırım.

Cevap: Yeni bir şey yaptığınızı düşünüyorsunuz, bu bile satranca aranızda milyonlarca ışık yılı mesafe olduğunu gösteriyor. Bknz: UKD ve ELO (satrançta rating). Neyi ne kadar anlayacak zekam olduğunu konusunda kendinizi çok yormayın devreleriniz yanabilir.

Olumlu eleştiriler öneren ve isteyenler için açıklamamı kendimden alıntıyla bitireyim
'' Beyefendi biraz teknik yardım alsaydı ve dini değerleri spora bulaştırmasaydı o zaman emin olun en güzel övgü yazısını ben yazardım''

Saygılarımla...
Ara
Anlamanız için satır satır yazacağım: (bir daha da yazmıyacağım)
1-) ilk hakareti siz yaptınız, zira bana ilk cavabı yazan sizsiniz, inşallah bunda anlaşılmayacak bir şey yoktur.
2-) Harflerin ve sayıların yerleri farklı olabilir, bunu saygıyla da karşılayabilirim, fakat bunu anlatma biçiminiz, karakterinizi yansıtıyor, ben usluba dikkat çekiyorum.
3-)Memleketimiz benim bildiğim Müslüman bir memleket, içerisinde her türlü inanca sahip insanda olabilir, ama bu geneli Müslüman olan bir memlekette inancımızla ilgili konuları yazmamıza konuşmamıza engel değildir, ne yazıkki bazı insanlarda bazı şeyler alerji yapıyor, onların karakterlerine veriyorum.
4-)Puanlama sistemi tamamen benim kendi insiyatifim, beğenirsin beğenmezsin, hakaretamiz sözleri, sizin karekterinize veriyorum.
PROF YÜCEL
Ara
Beyefendi ne satır satır yazmanıza gerek var anlamam için ne de cevap yazmanıza. Her şey apaçık ortada zaten.

Yaptığınız programın oyuncular tarafından kullanılması bir yana hiç kimseye tavsiye edeceklerini de zannetmiyorum. Çünkü, açık ve anlaşılır dille tekrar yazıyorum programınız ortalama bir oyuncunun seviyesinin çok ama çok altında.(Bu eleştirim sadece programın gücü ile ilgili) Bu bağlamda programın mükemmel ve muhteşem gibi ifadelerle sunulması şahsım tarafımdan hakaret olarak algılanmaktadır.

Ben üsluba dikkat çekmiyorum bayım, ben içeriğe dikkat çekiyorum. İçeriğiniz boş, anlamsız ve işe yaramazsa hangi üslubu kullandığınızın zerre kadar önemi yok benim için. Ki dilimin sivri olduğunu kabul ediyorum, ama kendimi size sevdirmek ve sempatik olma ihtiyacı hissetmiyorum.

Evet bayım yanlış biliyorsunuz; T.C anayasası 2. Maddesinde ''...demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir'' tanımı yazmaktadır. Burası bir şeriat devleti değildir. Çoğunluğun Müslüman olması durumu da sizin programın içine ayetler yerleştirme mantığını açıklamaya yetmiyor.

Merak ediyorsunuzdur söyleyeyim, 10 yaşında hem Türkçe hem Arapça hatim etmiş biri olarak bende alerji yapmaz. Ayrıca inancınızla ilgili her şeyi yazabilir ve söyleyebilirsiniz, buna engel olmak isteyen olursa beni karşınızda değil yanınızda, sizin hakkınızı savunurken bulursunuz. Ancak bunu başka forumlarda paylaşınız, burası ''satranç forumu''. Aynı şekilde satranç programının içine ayetler yazdığınızda da anlayış beklemeyiniz benden. Bir ateist çıksa bir satranç programı yapsa ve içinde sizin inancınızın saçma ve anlamsız olduğuna dair bazı yazılar koysa inanın ona da derdim ki kardeşim ne saçmalıyorsun bu satranç programı mı yoksa propaganda alanın mı ? Biraz empati kurabiliyorsanız bu söylediğimi anlayabilirsiniz.

Bizim görevimiz satrancın bilimselliğini ön plana çıkartırken aynı zamanda dini siyasete alet edenler, sporu siyasete alet edenler ve sporu dine alet edenler gibi insanların üzerimize örtmeye çalıştığı karanlığı yırtmaktır.

Programın tamamı sizin insiyatifiniz zaten. ''zeka ölçme yeteneğine sahip bir program'' sözü de size ait. Öyle olmayan bir şeyi öyleymiş gibi göstermek, bir şeye benzemeyen programınızı muhteşem, mükemmel gibi sözlerle anlatmanız, kusura kalmayın ama en azından benim aklıma yapılmış en büyük hakaret, en hafif tabiriyle yalandır. Ve halka yalan söylemek suçtur. Sizinle olan diyaloğumuz da kullandığım sivri dil de bu suçun karşılığıdır.

Saygılarımla...
Ara
bazı konuların açıklığa kavuşması için cevap yazmam gerekiyor.
birinci konuyla ilgili fazla konuşmıyacağım, zira programı beğenmiyebilirsiniz, ama bu sadece sizin görüşünüz olur, zaten isteyen programı kullanır, istemeyende kullanmaz.
ikinci kon; ne yazık ki bu memlekette bir türlü anlaşılamadı, bir oyun programındaki bir kaç ayeti laikliğe bağlamanız, bunun tezahürü; oysaki batı dünyası yaptığı filmlerde, oyunlarda v.s. kültür le ilgili yerlerde kendi kültür ve inançlarını gizli yada açık bir şekilde insanlara ulaştırıyorlar, kimsenin de bundan şikayetçi olduğunu duymadım, ama iş bizim memlekete gelince kendi inancımız ve kültürümüz ile ilgili en ufak bir ima hemen laiklik karşıtlığına dönüşüyor, bunu anlamak mümkün değil, oysaki belki kendi değerlerimizi olabildiğince gençliğimize aktarmamız gerekiyor, yoksa başka kültür ve inançların etkisinde kalmamaları imkaansızdır. Sözün özü herkes kendi fikrini söylemekte serbest olup, hakaret edilmemelidir, saygılarımla,
PROF YÜCEL
Ara
Sözlerimi geri çekiyorum.
Abdulkadir Bener
Sayın Mete,

Size önerim; Şahların kafasını kesip kavuk takalım, çünkü orjinali böyledir. Bu durumda Vezirlerin de taç takması yanlış olacaktır. Siz hiç fillerin neden gerçek bir file benzemediğini düşündünüz mü ? Bilmiyor olduğunuzu düşünerek açıklayayım fil figürü (ingilizce ismi bishop, anlamı rahip yada din adamıdır) kardinal şapkasından örnek alınmıştır. Sizin bu cevabı araştırdığınızı dahi düşünmüyorum. Eğer inceleseydiniz savunmanızı bu bağlamda yapardınız. Satrancın içine sonradan sokulmuş benzeri başka durumlarda vardır.
SANC_8521.jpg

Felsefe de düşmanına benzemek tabiri kullanılır. Sizin yaptığınız kültürel açıdan batı bize bunları empoze ediyor o zaman biz de bunları empoze edelim. Çok af ederseniz ama yöntem olarak ne farkınız kaldı düşmanınıza benzemedniz mi ?

Oysa şöyle demeliydiniz Satranç uluslar arası bir spor olduğuna göre ve farklı uluslar ve farklı dinler olduğuna göre ben standart haline getirilmiş haçlı şah sembolünü ya da kardinal şapkasıyla temsil edilen bir taşı kabul etmiyorum arkadaş.

Ama değerlerine önem verdiğini söyleyen siz aslında belki de durumdan habersizsiniz. O yüzden neyle uğraştığınızı bilin ona göre mücadele edin. Hiç bir satranç programında ve topluma açık spor müsabakalarında dini öğeler kullanılmaz.
Saygılarımla...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi