TSF Satranç Akademi
TSF Satranç Akademi ; yeni başlayanlar için satranç eğitimini online almak ve etkileşimli öğrenme avantajına sahip olmak isteyenler için güzel bir uygulama. Hatta Ulusal Unvanlar dağıtma projesi de bir an önce devreye sokulabilir ve desteklenebilir.

Ancak, kişilere çeşitli sınavlar sonucunda ücret karşılığı UKD verilmesi etik açıdan tartışmaya açıktır. Sistemden anladığım kadarıyla, kişiler 1600 ukd puana kadar, belirli dersler ve eğitimler sonunda ücret karşılığı UKD puanı sahibi olabiliyor.

Oyuncuların turnuvalarda ki Ulusal Kuvvet Derecesini gösteren bir puanlama sisteminin internet üzerinden yapılan bir sınav ile ücret karşılığı dağıtılması bana etik gelmedi. Zaten çevreden gelen tepkilere bakılırsa birçok antrenör öğrencileri adına bu sınavları geçip oyuncularının hak edilmeyen UKD puanlarına sahip olmasını sağlayarak, turnuvalarda birçok turda alttan çekme avantajını kullandırıyor.

Doğru ve Yerinde bir proje olan TSF Satranç Akademinin UKD verme kısmı nın etik açıdan tekrardan gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Ara
Bu konuda nacizane fikirlerimi aktarmak istiyorum.

TSF bu Akademi projesi ile bir iyi bir de kötü işe imza atmıştır. İşin iyi olan yanı derslerin internetten üzerinde takip edilebilmesi ve çalışılabilmesidir. Bu oldukça başarılı bir girişimdir. Bir çok kişinin uzun süredir aradığı bir proje. Açıkçası bu derslerden bende faydalanıyorum. Ancak kötü olan yanıda şudur. Bu derslerin sonunda sözüm ona 'sınav karşılığı başarı alan kişilere' belirli ücret karşılığı UKD puanı veriliyor. Bu oldukça anlamsız bir iş. Bu işin sonunda da insanın aklına şu soru mutlaka geliyor. Bu proje ile iyimi yapıldı kötümü yapıldı? Kötü yapılmadı. Çünkü bu derslerin herkese faydalı olduğunu bundan sonraki süreçtede faydalı olacağını düşünüyorum. Oyuncuların kendilerini geliştirebilmek adına önemli bir proje!

Sporcular bu derslerin sonunda girdikleri sınavda başarılı bir sonuç alırlarsa UKD puanlarını yanlış hatırlamıyorsam 50 TL karşılığında alabiliyorlar. Her adım için de dersleri görebilmek adına yine aynı miktar ödenmesi gerekiyor..

Dersleri alabilmek adına ödeme yapılmasına karşı değilim. Bu doğal bir haktır. Emeğin karşılığını alıyorsunuz. Ancak bu işin sonunda UKD puanı verilmesi biraz abes kaçıyor. UKD puanlarının mesir festivalinde mesir dağıtılır gibi dağıtılmasına anlam veremedim ve halada veremiyorum doğrusu. Eskiden UKD puanı çıkarmak için canla başla çalışılırdı. Azim vardı istek vardı. Heyecanla turnuvalara girilirdi. Aylar sonra elden güncellenen UKD listelerine bakılıp isimler aranırdı. Acaba benim ismim nerede diye? Şimdi ise işler iyice anlamsızlaşıyor. Önüne gelen bilgisayarının başında 2 saat içinde UKD puanı alabiliyor. Hemde hiç turnuvaya GİRMEDEN!

İnsanların bir çoğu dersler için değilde UKD için para verince ortaya nihayetinde tepkiler çıkıyor. Kendimde bu tür olaylara bir çok defa şahit oldum.

Aklıma iki soru geliyor. Acaba bu projeye en başında o ücretler karşılığında derslerimi yoksa UKD puanlarınımı satmak için girildi? Eğerki durum böyle değilse işin sonunda neden UKD puanı veriliyor?

Bu konuda beni aydınlatabilecek büyüklerimin altın açıklamalarını bekliyorum.

Saygılarımla.. İyi forumlar....
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Para karşılığı UKD puanı verilmesi uygulamasının yapılmış olduğuna inanmıyorum.Bu kadar ciddi bir yanlış yapılmamıştır.Yapılmışsa bu imkandan yararlanmamış UKD sahipleri dava bile açabilirler.UKD ancak yarışmaya katılarak kazanabilinecek bir puandır.Böyle bir yoldan UKD dağıtılması mümkün değildir!Bunu tartışmamız bile çok gerilerde olduğumuzu gösterir.Bizim çok geri kaldığımızı yandan keyifle seyredenler için eğlenceli bir haberdir.Türk Satrancının ilerlemesini istemeyenler kıs kıs gülmeye devam edecektir.
Lütfen konu hakkında bilgisi olan birisi varsa bir yanlış anlaşılma olduğunu ve böyle bir uygulamanın olmadığını bildirsin!Aksi halde akıl tutulması yaşayabiliriz!
Bu haber doğru ise kim bu uygulamayı Başkana onaylatmışdır?
Yöneticiler ve bireyler "fırsat eşitliğinin var olması gerektiğini"düşünmedikçe böyle yanlışlar olmaya devam edecektir.Sistem yakında bütünüyle "ne kadar para,o kadar UKD"şekline dönüşeceğe benzemektedir.
Ateş Ülker
Ara
UKD dağıtma yapılmıştır.Defalarca Aydın'da denk geldim böyle oyunculara.Ufak bir kanıt da gösterebilirim.
Mesela:http://ukd.tsf.org.tr/stat.php?sessionid...%DDSTANBUL
Bu linkteki listede sırayla 1100,1400 ve 1600'ü aradığınızda çıkanların %90'ı akademiden almıştır bu ukdleri(öyle olmayanlardan özür dileyerek söylüyorum).Aldıktan sonra turnuvaya girip düşürenler de çoğunlukta.
Benim anladığım kadarıyla önceden hazırlanmış dersler var. Kullanıcı ücret karşılığı bu dersleri alıyor ve ders sonunda konularla ilgili testten aldığı puan kadar UKD alıyor ve bunun da üst sınırı 1600 UKD. Yoksa ver parayı al ukd'yi gibi bir uygulama değil. Hatta bir de sertifika veriliyor.

Bu anlamda birşeyse çok da kızılacak bir durum yok.
Ara
İlk mesajda sistemin işleyişinden bahsetmiştim. Sınav sonucunda alınan puan kadar UKD değil belirlenen barajın üstünü geçince sabit UKD ler verilmekte. Bunlarda 1100 , 1400 ve 1600 şimdilik bu puanlar verilmekte. 1100 ilk bölüm derslerini geçenlere ücretsiz verilirken, 1400 ve 1600 UKD ler için ikinci ve üçüncü bölümler ücretli olarak satın alınması gerekiyor. Dersler sonunda yapılan sınavda barajı geçmiş iseniz 1400 veya 1600 ukd sahibi oluyorsunuz.
Burada ki etik olarak tartışmaya açık olan durum en başta böyle bir uygulama sonunda UKD puanı verilmesidir zaten, çünkü UKD puanı turnuva yarışmaları sonunda elde edilen bir puanlama sistemidir, bu puanın farklı kaynaklardan da elde edilebiliyor olması ve işin içinde bir ücret bulunması haksız rekabeti ve fırsat eşitsizliği tartışmalarını da beraberinde getirir.
İkinci olarak bu uygulamanın denetimden uzak olması, yeni başlayan öğrencileri farklı yollardan da (Antrenör yardımı, Bilgisayar yardımı,UKD puanı yüksek bir arkadaş vb...) sınav barajını geçmeye ve UKD puanına sahip olma imkanı tanıması da ikinci tartışma konusu...
Ara
Değerli arkadaşlar,

Satranç Akademisi'ndeki uygulamaları ve açıklamaları okumadan ve tam olarak anlamadan; o andaki algı durumuna göre ne yazık ki suçlayıcı ve zan altında bırakıcı açıklamalar bu forum sayfalarına servis yapılmaktadır.

Açıklamaları lütfen dikkatlice okuyunuz ve yanlış algılara sebep olmayınız.
UKD satışı yoktur.
Dileyen adaylar sertifikanın orijinalini satın alabilirler.

Her ikisi çok farklı bir durumdur.
...

Sn. mustafaeynalli,

Aksi bir durumu belgeleyip lütfen bana bildiriniz, ben de bileyim böyle gizli bir durum var mıdır?
Gerekeni üzerime düştüğü kadarıyla yaparım.
Ayni durum sizin için de geçerli midir?
Söyledikleriniz ve bize bildirdikleriniz doğru değilse o zaman ne yapacaksınız?
Lütfen bunu da belirtiniz.
- MATRANÇ -
Ara
Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu. Burada tartışmaya açılan konu Satranç akademi uygulaması sonucunda turnuvaya katılmadan oyuncuların UKD puanına sahip olmasıdır. Bu puanın dersler ve sınav sonucunda veriliyor olmasıda, tamamen etik açıdan tartışmaya açılan konu için, yeterli savunma sağlamaz kanaatimce.

Satranç akademide Birinci Adım ücretsiz olup başarılı olanlar 1100 UKD sahibi olmakta sertifikanın orjinalini isteyenler ücret ödemekte. İkinci ve Üçüncü Adımlar yani 1400 ve 1600 Ukd puanları için en baştan dersleri satın almak gerekiyor. Yani İkinci ve Üçüncü Adım için dersleri geçtim sınavı geçtim UKD puanı aldım ama sertifika istemiyorum öyle ise ücret ödemeyem gibi bir durum yok. Ücret en başta peşin alınmakta.

TSF Satranç Akademi Sıkça Sorulan Sorular

4. 1.Adımı bitirdim. Beyaz Piyon oldum. Sertifikayı satın almak istemiyorum. Beyaz Piyona verilen 1100 UKD yi almak istiyorum. Ne yapacağım. Bunun için Ücret ödemem gerekiyor mu?

Hayır. 1. Adımı başarı ile bitirdiyseniz herhangibir ücret ödemeden UKD'ye hak kazanmış sayılırsınız. UKD alabilmenin tek şartı Lisanslı Sporcu olmaktır. Kazandığınız UKD puanı ile turnuvalara girmeye hak kazanırsınız.

Lisanslı sporcu iseniz Üye menüsünden UKD puanınızı güncelleyebilirsiniz.
Lisasnslı sporcu değil iseniz linke tıklayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

UKD(Ulusal Kuvvet Derecesi) Hakkında bilgi almak için tıklayınız.

5. 1.Adımı bitirdim. 2.Adıma geçmek istiyorum Nasıl Geçeceğim.?

Satranç Akademisi 2. ve 3. Adım derslerine girmek için dersleri satın almanız gerekmektedir. Üye menüsü üzerinden Ders Ödemeleri menüsünden dersleri satın alabilirisiniz. 2. ve 3. Adım dersleri her ders için 50YTL dir. Bu ücreti ödeyerek Gümüş Fil ve Gümüş At sertifikalarına ücretsiz sahip olacaksınız.

6. 2.Adım Derslerini Satın Aldım. Sertifikası için Ücret Ödeyecekmiyim?

Hayır. 2. ve 3. Adım derslerini satın aldıysanız sertifikaları için ücret ödemeniz gerekmemektedir.
(Alıntıdır ; http://akademi.satranc.org.tr/content/view/31/46/#B6 )

Yine Satranç Akademiden UKD ve Ünvan İlişkisi Açıklamaları

Beyaz Piyon

Türkiye Satranç Akademisi?nin internet ortamında verdiği derslerden birinci bölümü başarıyla tamamlayan sporcularımız, eğer isterlerse, TSF Başkanı Gülkız Tulay ve 2008 Türkiye Şampiyonu Mikhail Gurevich imzalı, ?Beyaz Piyon? unvanı ile 1100 UKD derecesine ulaştıklarını gösteren özel diplomalarını alabilecekler.

Gümüş At

Satranç Akademisi?nin ikinci bölümünü başarıyla tamamlayarak 1400 UKD derecesine ulaşan sporcularımız ise, eğer isterlerse, ?Gümüş At? unvanını taşıyan özel diplomalarını yine TSF Başkanı Gülkız Tulay ve 2008 Türkiye Şampiyonu Gurevich?in imzaları ile alabilecekler.

Gümüş Fil

Türkiye Satranç Akademisi?nin üçüncü bölümünü başarıyla tamamlayan sporcular da 1600 UKD derecesine ulaştıklarını ve bundan böyle ?Gümüş Fil? unvanı taşımaya hak kazandıklarını gösteren özel diplomalarını yine TSF Başkanı Gülkız Tulay ve Türkiye Şampiyonu Gurevich?in imzaları ile birlikte alabilecekler eğer isterlerse.

Gümüş Kale (Aktif Değildir)

Satranç sporcusunun 1800 UKD derecesine ulaştığını kanıtlayan bu unvan, yarışmalara doğrudan katılan üyelerimiz için geçerli olacak. Bu dereceye ulaşan sporcularımız, istemleri halinde, TSF Başkanı ve 2008 Türkiye Şampiyonu?nun imzalarıyla vurgulanan ?Gümüş Kale? unvanını da taşımaya hak kazandıklarını belirten özel diplomalarını alabilecekler.

Usta Adayı (Aktif Değildir)

Sporcu, eğer 2000 UKD derecesine ulaşırsa, istemesi halinde kendisine, bu düzeyi başarıyla tutturduğunu belirten ?Usta Adayı? unvanını, TSF Başkanı Yazıcı ve 2008 Türkiye Şampiyonu Gurevich?in imzaladıkları özel diploma ile alabilecekler.

Ulusal Usta (Aktif Değildir)

Yarışmalara katılarak 2200 UKD derecesine başarıyla ulaşan satranç sporcusu, istemesi halinde, ömür boyu gururla taşıyabileceği ?Ulusal Usta? unvanına hak kazandığını vurgulayan özel diplomasını yine TSF Başkanı Gülkız Tulay ve 2008 Türkiye Şampiyonu Mikhail Gurevich?in imzalarıyla birlikte alabilecek.

(Alıntı ; http://akademi.satranc.org.tr/content/view/13/32/ )

Herhangi bir yanlışlık olmaması için TSF Satranç Akademinin konu hakkındaki açıklamalarını da yukarıda alıntıladım...

TSF Satranç Akademi projesinin Ulusal Ünvanlar uygulamasının doğru ve yerinde bir uygulama olduğunu ilk mesajda belirtmiş ve hatta desteklenmesi gerektiğinden bahsetmiştim.

Burada tartışmaya açılan konu UKD puanının turnuva dışı uygulamalar ile de alınabiliniyor olmasıdır.

Yine ilk mesajda projenin online yürütülmesinden dolayı suistimale açık olduğundan ve haksız UKD alımlarına imkan tanıdığından bahsetmiştim.
Veli ve öğrenciler zaman zaman bu imkanın suistimal edildiği konusunda sitemlerini turnuvalarda dile getirmektedirler, elbette bu suistimali belgelendirmek söz konusu değil, o yüzden ben mustafaeynalli olarak zan altında kalan antrenör arkadaşlardan özür diliyorum.

Bu tarz toplumu ilgilendiren projelerin forum ortamlarında tartışılarak geliştirilebileceğini ve topluma daha yararlı hale getirilebileceğine inanıyorum. Foruma konu edilmesinin tek amacıda budur.

Tekrar etmekte yarar görüyorum TSF Satranç Akademi Ulusal Ünvanlar ve Satranç derslerinin online verilmesi doğru bir uygulamadır ve desteklenmelidir.

Ancak UKD puanının bu proje içerisine dahil edilmesi etik açıdan tartışmaya açıktır ve tartışılan konuda esas olarak budur.
Ara
Satranç Akademisi' nin kurulma amaçları ilk gün ne ise bu gün de aynı çizgide devam etmektedir. Yanlış ve amaç dışı kullanımlar, işlevi satrancın yaygınlaşması ve turnuvalara katılım köprüsü kurmak olan bu uygulamanın özüne zarar vermez.

Çeşitli kategorilerde hizmet veren bu uygulama, tamamen bir ölçüm sistemi değildir.

Ayrıca sistemin içindeki uygulamalar zorunlu tutulmamış ve her bir basamağı da ücretlendirilmemiştir.

Eğer lisans çıkarmak için ilk basamak zorunlu ve ücretli olsaydı, etik dışı söylemlerini ciddi bir biçimde inceler ve fikrimi de aynı doğrultuda belirtirdim.

Ülkemizde turnuvalara lisans çıkartarak katılım esası vardır.
Sporcu lisansı çıkarmak da son derece kolaylaşmıştır.

Ancak bazı sporcularımız, çeşitli nedenlerle bir an önce UKD lerinin çıkmasını hayal etmektedir. Yaklaşık 3 yıldır turnuvalara katılmasına rağmen henüz UKD si çıkmamış bazı sporcular mevcuttur. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Yeterince UKD li oyuncuyla oynamama, katıldığı turnuvaların hesaplamalara katılmaması vb. sebepler. Bu durum özellikle bazı küçük yaştaki sporcularda motivasyon kaybı ve sıkıntılar yaratmaktadır.
Bu durumda bu yola başvurmalar olmaktadır. Bunu ben de tasvip etmiyorum. Sporcu performansı turnuvalarda ölçülmelidir.

Ancak bu durumun beraberinde getirdiği bazı enteresan sonuçlar da vardır ve bu da tartışılabilir; Örneğin ukd çıkarabilmek için Satranç Akademisine yönelme. Birinci aşamayı kastediyorum.
Oradaki dersleri takip edip, o oranda ölçülebilme.
Bunun olmadığı bir durumda geriye sadece turnuvalara girerek ukd sinin çıkmasını beklemek seçeneği kalıyor ki, bu durumda özellikle küçük sporcular için beklenebilir bir süreç değil.

Tabi bu noktada gözlemlerimi paylaşıyorum, her hangi bir yargılama yapmıyorum.

Ancak ikinci kişi ya da bilgisayarlar ile bu sürecin yaşanmasının amaç dışı = etik dışı olduğunu kesinlikle kabul ederim.

Bu işlevdeki antrenör ve sporcuların en gerçekçi testi de turnuvalarda ortaya çıkmaktadır. Çok büyük bir bölümü düşüş yaşamakta ve gerçek satranç antrenmanının değeri de ortaya çıkmaktadır.

Tartışma konusunu önemli bulduğum için görüşlerimi belirtmeye devam edeceğim.
- MATRANÇ -
Ara
Değerli Aşkın Hocam. UKD puanlarının bu kadar kolay verilmesinin sebebi nedir? Herkesin kolaylıkla bu yöntemle UKD puanına sahip olması ne gibi yarar sağlar?
Bahsettiğiniz küçüklerin UKD düşüncelerini çok iyi biliyorum. Dediklerinizde haklısınız. Ancak ben birde bardağın boş tarafından bir kare belirtmek istiyorum. Bir oyuncu 1600 UKD puanı sözüm ona güncelleyip sürekli turnuvalarda düşürüyor. Rakipleri bu kişiden deyim yerinde ise nasipleniyor. Ancak UKD si azalan sporcu tekrardan 1600'e güncelliyor. Bu durum sürekli tekrarlanıyor. Bu durumda bu oyuncu ile maç yapma fırsatı bulan oyuncular UKD puanlarını geliştiriyorlar ama ne kadar haklı? Belki bu oyuncu 1100-1300 UKD puanı gücünde? Ancak bu sistem sayesinde isminin yanında 1600 yazmasını sağlayabiliyor..
İçeriğindeki derslere kesinlikle karşı değilim. Ancak sonunda verilen UKD puanına sonuna kadar karşıyım. Eğer UKD puanlarının bu kadar kolayca dağıtılmasının mantıklı bir sebebi varsa benimde düşüncelerimi değiştirebilir. Bu sistemle beraber UKD o kadar değersiz bir hal aldıki turnuvalarda 1610 UKD gören kesin parayla almıştır 1 turnuvaya girip 10 puan arttırmıştır; 1450 ile 1599 arasında UKD puanı gören kesin 1600 UKD alıp puanları turnuvalarda yenile yenile düşürmüştür vb. muhabbetler aşırı arttı. Birçok oyuncu 1700 den aşağı UKD puanının gerçekçiliğine artık doğruda olsa pek inanmıyor. Önceden 1100 UKD li bir oyuncunun 1400 civarı ve üzeri birini yenmesi düşük bi ihtimaldi çünkü o puanların her birinde emek yatıyordu. Şu anda ise 1100 UKD puanlıların 1600 UKD puanlıları bir çok kez minyatür galibiyetlere boğduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Bu sistem oyunculardaki düşünceleri ve oynanan maçlardaki durumu bu hale sokmuştur. Ancak bunların yanında faydası oldumu bilemiyorum. Ben göremedim.. Gören varsa söylesin..

Saygılarımla.. İyi forumlar..
Ara
Satranç Akademisi şu anki işleviyle, öncelikle satranç çalışma modelinin küçük bir örneği, oyunculuğa yönelimi teşvik amaçlı durmaktadır.
Elbette revizyona gidilmelidir. Bu konuda bazı öneri düşüncelerimiz de var.
Bunları sizinle paylaşmak en doğru ve en verimli yöntemdir. Tüm üyelerin olumlu katkıya yönelik görüşlerinin önemli değeri vardır.

Şöyle ki;
... Bir gecede ya da bir kaç saatte 1600 lere ulaşım, çok yararlı ve adil değil.
... Bu süreci belli esaslara ve kriterlere dayandırarak sindirilme süreci yaşatmak.
... Şu an 6-7 aşama olan bu süreç örneğin 12 aşamaya çıkarılarak ve her aşamada belli norm uygulamalar eklemek. Örneğin her aşama arası 50 puan, ancak belli hak edişleri uygulamak şartıyla gibi.

... Bu hak edişler; örneğin bir veya iki ukd dönemi en az 2-3 turnuvaya katılım ve o turnuva ortalamasının % 50-60 başarı puanı gibi...

... Ya da makul başka öneriler; mesela antrenörüyle ortaklaşa derslere devam etmek ve bunu raporlamak gibi...

Sonuçta amaç, -etik dışı bile bulsanız- (ki ben aynı düşünceyi tam olarak paylaşmıyorum) işlevi belli olan bir etkinliğe olumlu yönlendirme ve ivme kazandırmak daha esastır.

Olumlu önerileri okumak isterim.

(devam edeceğim)
- MATRANÇ -
Ara
sn. eynalli,
Sizi yanlış anlamadım. Bunda, sadece ilk mesajını okusaydım haklı olabilirdiniz. Ama ikinci mesajınızda biraz daha açarak belirtince, iyi niyetinizi ve toplumsal uyarınızı orada görünce daha net cevap verebiliyorum.
Özünde haklı olduğunuzu belirtmek isterim.

Benim anlatmak istediğim ise, daha çok; uyarıların eşliğinde belli bir düzene çeki düzen vermektir.
Bu anlamda sizin ve toplumumuzun her yapıcı önerisini önemsemekteyim.
Kurulumuzun son 11.Nisan.2014 tarihli toplantısında bu konu öncelikle görüşülmüş ve yeniden ihtiyaca cevap verir biçimde düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

Açmış olduğunuz bu konu aracılığıyla da kamuoyuna saygıyla duyurmak isterim.
- MATRANÇ -
Ara
Sayın Aşkın Taşan'a; göstermiş olduğu duyarlılık ve kurul gündemine konuyu taşımış olmasından dolayı teşekkür ediyorum.

TSF Satranç Akademinin daha verimli çalışması adına sayın Taşan'ında belirttiği gibi eleştirilerin yanında önerilemizide sunarsak tartışma amacına ulaşacaktır.

Ulusal Unvanların veriliyor olması ve derslerin online sunulması durumu sanırım herkes tarafından takdir görmekte ve desteklenmektedir.

Gümüş Kale,Usta Adayı ve Ulusal Usta ünvanlarına oyuncular belirlenen UKD puanına ulaştığı zaman verilmekte, aynı uygulama Beyaz Piyon, Gümüş At, Gümüş Fil ünvanlarında da kullanılabilir. Bu ünvanlarda Derslerin verilmesi ve sınav uygulaması devam edebilir hatta devam etmelidir. Ancak kişi o unvan için sınav da başarılı olmuş ise turnuvalarda kazanacağı UKD ler ile hedef ukd puana ulaşınca sertifika almaya hak kazanmalıdır. Zaten hedef UKD sahibi kişilerde doğrudan muafiyet sınavına girerek unvanı hakedebilir.
Ara
Değerli Arkadaşlar,

Yanlış anlamadıysam, bir lisanslı oyuncu Satranç Akademisinden UKD puanı almış ise, turnuvalara bu puanla katılabilecek. Bunun etik olup olmaması bir yana, bu sistemin en önemli sakıncası şudur. Bir oyuncu güçlü bir satranç programı kullanarak tüm testleri geçebilir ve 1600 UKD'ye kolayca ulaşır. Bu durumu denetlemenin de imkanı yoktur.

Sayın Taşan, ne dersiniz?

Nurkut İnan
Ara
Haklısınız, zaten bu tip uygulamalar olmuyor değil.
Bu yolu seçen sporcuları ve eğer varsa yönlendiren kişilerin yaptıklarını doğru bulmuyoruz.
Kötü örnektir, fırsatçılıktır. Fırsat eşitsizliği yaratır.
Ancak bu durumdaki oyuncular zaten gerçek güçleriyle turnuvalarda yüzleşeceklerdir. Zaten bunun çok örneği de vardır.

Belli ve yararlı amaçlar için hazırlanmış bir programı farklı bireysel çıkarlar doğrultusunda kullanmak yanlıştır. Ama bir yere kadar önleyebiliyorsunuz.

Yakında paylaşacağım taslak bir çalışmam var. Şu an koordinatörümle görüş halindeyim.

Ancak ben camiamızın her türlü uyarısı ve önerilerine açık bir anlayışa sahibim.

Aksayan yerleri görüyor ve düşündüklerimizi de uygulamaya koymaya çalışıyoruz.

Satranç Akademisinde ilk ders ve sınav sonrası hemen ukd çıkmasının yerine, çıkan puanın bir süre sindirilerek ve bir çeşit stajlama yapılarak belli aşamalardan sonra bu puanın resmileşmesi ve gerçek ukd ye zaman içinde dönüştürülme fikrim var. Bunun üzerinde çalışıyor ve toplumla paylaşıyorum.
Ben makul ve yapıcı öneri arıyor ve önemsiyorum.
BANA SORUNLARI GÖSTERİRKEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZİ DE SUNUNUZ.

BEN, BİRLİKTE YAPALIM DİYORUM.

Her şey bizim aklımıza gelmeyebilir. Gerçi kurul içinde güzel önerilerde bulunan arkadaşlarımız da var.
Ancak camiayı önemsiyor ve bu forumu iletişim olarak görüyorum.
Görev elbette bizim. ama iki satır yazı ve öneri bence çok daha önemlidir.

Bana katılır mısınız sn. nurkuti?

Selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara
UKD puanı ancak yarışmalarda oynayarak kazanabilinecek bir puandır.Çok güzel piyano çalanlar,çok güzel resim yapanlar bu yeteneklerinden ötürü UKD sahibi olamazlar.UKD nin çeşitleri vardır.Ağır oyun için hesaplanan UKD,yıldırım oyunu için hesaplanan UKD,hızlı satranç için hesaplanan UKD...Belki Satranç akademisindeki başarılar için hesaplanan ayrı bir UKD çeşidi üretmek isterseniz yararlı olabilir.
Turnuva satranççılığı ayrı bir iştir.Herkes başarılı olamaz.Türkiye'de pek çok oyuncunun UKD sinin veya Elo puanının olması gerekenden ortalama 200 aşağıda olduğunu hemen hepimiz biliyoruz.Yabancılar da bunu hep söylüyorlar.Bu dengesizliğin birçok nedeni vardır.Belki bir nedeni böyle UKD dağıtılmasıdır.
UKD yüksek makamların dağıtabileceği buğday tanesi değildir.Olamaz.UKD ancak sporcunun kendi emeği ile kazanabileceği bir puandır.Ve sadece turnuvalarda oynadığı oyunlarda aldığı sonuçlarla ortaya çıkar.
Yıllardır bu sutünlarda Vatan,Millet,Sakarya lehine yazılar yazıyorum.Bir avuç UKD de ben isteyebilir miyim?Bu kadar çok dağıttığınıza göre bize de 100 gram verir misiniz?Belki şevkimiz yükselir!Bunu tartışmak zaman kaybıdır.Yabancı bir uzmana danışmış olsanız ancak tebessüm eder.Bu konuyu uzatmanın yararı da yoktur.Çünkü yanlışın değişmeyeceğini hepimiz biliyoruz.
Ateş Ülker
Ara
Ateş Bey'in "Turnuva satrançcılığı ayrı bir iştir" saptaması doğrudur.

Ben şu an ki uygulamanın dışında bir yeni öneri-uygulamayı sesli düşündüm, paylaştım.

Dedim ki;
Satranç Akademisinden kazanılan UKD puanı, sadece o takip edilen dersler çerçevesindeki kısmen ölçülebilen değerlendirme puanıdır.

Bu haliyle, adayın hemen resmi ukd kazanarak turnuvalara girmesi hem kendisi hem de katılacağı turnuva sistemleri için sakıncalar taşımaktadır.
Bu uygulamanın yerine düzenlenerek getirilebilecek bir yenilik olabilir.

Bunlardan birisi;
Satranç Akademisinden kazanılan UKD puanının hemen aktifleşmesi-resmileşmesi yerine, bu puana belli bir pişme-olgunlaşma süreci kazandırılsın.
Yani aday, Satranç Akademisinden kazandığı puanını, belirli bir süre içinde katılacağı turnuvalarda bir test etsin.
Eğer S. Akademisi puanı kadar ya da daha yüksek bir puanı, katıldığı turnuvanın performans puanı kadar ya da daha yüksek bir puan alabiliyorsa, o zaman S. Akademisinden aldığı bu ilk puan o zaman aktifleşsin.
Tabi bu durum için yeni bir teknik düzenleme ya da yazılım gereğinin farkındayım. Bu durum, ciddi bir ek yük getirebilir.
Ancak aksama varsa çözüm düşünülmelidir.
Bu arada, söz konusu öneri uygulamamı, S. Akademisinin 1. aşamasından alınan 1100 puan ile sınırlı tutmak gereğini düşündüğümü belirtmek isterim.

Daha yüksek aşama- puanlarının gerçekçilikten uzaklaşacağını düşündüğüm için bu 1. aşamayı özellikle ayrı tutuyorum.

Düşüncemin dayandığı gerekçeler ise şu şekildedir.
1- S. Akademisi, ders takibi ve turnuva hazırlığı için yararlı bir uygulamadır.
2- Sınav sonrası kazandırılan UKD uygulaması teşviktir.
3- Bir çok sporcumuz, ilk turnuvasına ukd kazanmak için girmiş ancak bir hayli uzun süre sonunda ukd puanları çeşitli sebeplerle çıkmamıştır. Bu durum sporcularda motivasyon kaybına sebep olmuştur.
4- İlk UKD puanını S. Akademisinden çıkarma zorunluluğu yoktur.
5- Çünkü, bir sporcu ilk turnuva- ya da turnuvalarında daha yüksek performans göstererek S.A. sinden çıkarabileceği puanın çok üstünde bir puanla şilk UKD sine kavuşabilir. Bunun örnekleri vardır.
6- Sporcu bu her iki durumu da bilerek ve yeterince aydınlatılarak karar noktasında kendi kararını vermelidir.
7- SATRANÇ AKADEMİSİ ya da başka herhangi bir eğitim programıyla eğitim alarak turnuvalara hazırlanma, motive edilme ve teşvik edilmesinin önemi ortadadır.
8- Oysa hiçbir eğitim programı eşliğinde çalışmamış sporcular da ilk kez katıldıkları turnuvalarda UKD beklentisi içindedirler. Ancak S. Akademisi bu durumda turnuvalara olumlu ve somut teşvik( verdiği UKD puanı ile) açısından yegane eğitim programı durumundadır.
9- Günümüzde satranç sporculuk hayatının ilk zamanlarında playchess i satranç turnuvalarına katılmaya tercih eden bir çok sporcu adayı vardır.
Bu elbette kendi kararlarıdır. Bu durumuyla S.A. sinin davetkar bir işlevi de vardır.

Ben uygulama aşamasında düşüncelerimde ısrarcı değilim. Ama yanlış olmadığını düşündüğüm uygulamaları öneri-taslak aşamasında sunmadan, yeterince tartışılmasını da isterim.

Geri dönülmez bir yol değildir, ya da kabul görmeyebilir. Kimseyi düşündüklerime inandırmaya da çalışmıyorum.
"Akademi kaldırılsın", ya da "S. AKADEMİSİ UKD si kaldırılsın", dersiniz olur biter!
Ama küçük de olsa, sporcular açısından bazı küçük teşvikleri ve çözümleri de bitirirsiniz o zaman.
- MATRANÇ -
Ara
Merhaba dostlar. Amacım ortalığı karıştırmak değil ama benim de uzun süre üstünde düşündüğüm bu konu hakkında bazı düşüncelerim var. Öncelikle UKD nin başlıca bir sorun olduğunu düşündüğümü belirtmek isterim.

Önerilerim:
1- Bazılarına çok aykırı gelecek ama 18 yaş üstü tüm sporcuların UKD puanları silinmelidir. UKD ye verdiğimiz önemi ELO ya vermeliyiz aksi takdirde UKD bataklığında debelenir dururuz. Ülkemizde ELO puanına sahip oyuncu sayısı arttırılmalıdır aksi takdirde Ateş Hocamın söylediği gibi yaklaşık 200 puanlık fark sürekli var olacaktır. Bu bağlamda tüm turnuvalar ELO ya dahil edilmelidir. Hatta ELO ya dahil kategori turnuvaları çoğaltılmalıdır. Bu geçiş kademeli yapılabilir.

2- 18 Yaş altı sporcuların ülkemizde UKD yi çok önemsedikleri aşikardır. Aynı zamanda gelişimlerini kontrol etmek ve motivasyon aracı olarak UKD puanının kalmasında mahsur yoktur. Hatta UKD kriterleri yeniden düzenlenerek bir turnuvaya katılan her çocuğun UKD sinin çıkması sağlanmalıdır. Böylelikle kimse pc başında haksız UKD kazanamaz.

Saygılarımla...
Ara
Evet yararları olduğu kesin bunu kimse inkar etmiyordur.

UKD puanı turnuvalarda kazanılır. Bilgisayar başında değil. Eğer oyuncu UKD puanı çıkaramıyorsa, motivasyonu düşeceğine aksine daha azimli çalışmalı. Antrenörleri tarafından bu bir amaç olarak kullanılıp turnuvalara daha iyi hazırlandırılmalı. Neticede bahsettiğimiz sporcu kesimi 7-8 yaş sporcu kesimi. Altını çiziyorum buranın. Ki ben şu anda eğitim verdiğimiz 7-8 gaş gruplarında oyuncularımızın hiçbirisini UKD beklentisi içerisine sokmam. UKD nin bu yaşlarda sadece gösterge olduğunu anlatırım. UKD puanın olmasada turnuvalarda birinci yine olabilirsin derim! Sonuçta bu çocukların eğer yaş gruplarına gitmiyorsa katıldığı turnuvaların çapı ne kadar büyük olabilirki? Oyuncu eğer çok iyi bir oyun gücüne sahip ise zaten bu süreç içerisinde illaki turnuvaların birinde UKD çıkarıyor. Eğer turnuvalarda iyi sonuçlar alamazsa UKD puanı çıkmıyor.

Elbette yararları vardır bu sistemin. Bende olduğunu savunuyorum. Ancak turnuva deneyimini bilmeyen birisinin UKD puanına bu kadar kolay ulaşması anlamsız. Bir hotmail hesabı, bir akademi hesabı ve biraz satranç bilen bir büyük. Daha sonra 1100 UKD.

Benim kişisel düşüncem bu sistemin sonunda oyunculara verilen UKD puanı değilde, bir ünvan, bir başarı belgesi vb. verilmesidir. Bu saatten sonra UKD puanını kazanmayı zorlaştıracak sistemler getirilmesi pek işe yaramayacaktır. Çünkü elmayı ısıran ısırdı. Geriye çöpü kaldı. Ancak dediğim gibi bu vakitten sonra UKD puanı değilde başka bir ödüllendirme yapılırsa daha faydalı olur...

Ayrıca Aşkın Hocam çalışmaların hiçbirisi zararına yapılmaz biliyorum. Ancak bizim insanlarımız faydalı olması için yapılan bir sistemi ne yazıkki her zaman suistimal ediyor. Herkes akademiyi yerinde kullansa aslında hiçbir sorun olmaz.. Ancak biz suistimal edenleri nasıl durdururuz belkide bunu düşünmeliyiz.. Bilemiyorum bu konuda eleştiri getirirken buda aklıma gelmiyor değil..

Saygılarımla iyi forumlar..
Ara
Zaman zaman UKD nin tamamen kaldırılmasını düşündüğümüz olmuştur.Ancak Bilgin'in önerdiği "18 yaşını doldurana kadar UKD hesaplanması" üzerinde düşünülmeye değer bir seçeneğe benzemektedir.
UKD nin tamamen kaldırılması belki ilerde gerçekleşecektir.Bu zaman gelene kadar UKD nin kullanılması gereklidir.Aktif Elo puanı olan oyuncu sayımız 1500 ü geçmiştir.Bu sayının çoğalması ancak Piramidin ortasını canlandırdığımız zaman mümkün olacaktır.Hangi konuyu görüşürsek görüşelim iş sonunda dönüyor dolaşıyor en önemli sorunda kilitleniyor.Piramidin ortası nasıl canlanır?1991 den devam eden uygulamalar Piramidin ortasını ihmal etmiştir.Çoğunluk bu gerçeğin farkında değildir.Veya farkında olsa da yapabileceği bir şey yoktur.
Daha çok sporcunun,daha çok hakemin,daha çok çalıştırıcının Satranca emek vermesi ve aktif olması için neler yapabiliriz?Yerli dinamikleri nasıl teşvik edebiliriz?Bu 2 soru önemlidir.Bu soruların yanıtlarını araması gereken organ Federasyon yönetim kuruludur.Açık turnuvaların düzenleneceği mevsim yaklaşıyor.Yerli sporcuların kaçının katılabileceğini göreceğiz.Yerlilerin yarışmalara katılamaması en önemli sorunumuzdur!
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi