İlköğretim Dersi Satranç Öğretim Programı ve Kılavuzu
Saygıdeğer arkadaşlar.

31.Mayıs.2014 Günü TSF sitesinden "İlköğretim Dersi Satranç Öğretim Programı ve Kılavuzu" başlıklı bir yazı paylaşıldı.

Yazı aşağıdaki gibi:
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü tarafından, İlköğretim Satranç eğitiminde yararlanılmak üzere hazırlanan İLKÖĞRETİM DERSİ SATRANÇ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU 1-8. SINIFLAR kaynak ders kitabı değerli Öğretmen ve Antrenörlerimizin kullanımına sunulmuştur.

Kullanıma açılan programa ait doküman linki şu şekildedir:
http://www.tsf.org.tr/images/stories/Egi...NIFLAR.pdf

Ben de bir satrançsever olarak satranç eğitimi konusunda ülkemizde yapılan ve yapılacak her girişimin destekçisi olmak isteyenlerdenim. Ben dokümanı okudum. Kendimce bazı düşüncelerim oluştu.

Bilmediğim ayrıntılar nedeniyle yorumlarımı paylaşırsam hata yapabileceğimin farkındayım.

Öncelikle TSF'nin sitesindeki duyuru içeriğinden bu çalışmada TSF'nin katkısını ve materyallerin üretim sürecini öğrenmek isterdim.

Pratik uygulama içeriğini, materyalleri ve çok net olmasa da bahsi geçen bilgisayar yazılımı hakkında bilgi sahibi olmayı da çok arzu ederdim.

Daha fazla ayrıntı bilenlerin paylaşmasını istirham ederim.

Özellikle ve öncelikle Öğretmen ve Antrenör arkadaşlarımız olmak üzere değerli yorumlarınızı mutlaka öğrenmek istiyorum. Vakit ayırırsanız minnettar olurum.

Saygılar...
Sayın abdulkadirbener,

Öncelikle sayfamızdaki son kaynak programı incelemeniz ve bunu paylaşmanız beni sevindirdi.
Belki de bu yazıyı çok daha sonra, bir çok yazıyı, eleştiriyi okuduktan sonra yazmam daha uygun olabilirdi.
Ama bilgilendirmeye yöneliktir, yanlış algılanmasına önlem olarak yazıyorum.
...

Program aslında 2006 yılına ait. Yani okullaşma sürecinin hemen arkasından yapılmış.
Dikkat ettiyseniz eğer programın oluşum komisyonunda MEB bünyesinden değerli alan uzmanları var.
Öyle de olmak zorunda.
Çünkü okulda eğitim alan öğrencilere ve öğretmenlere hitap ediyor.
Tüm derslerin hazırlanış aşaması böyledir, özellikle de o yıllarda.
Zaman içinde elbette değişebilir, günün şartlarına uydurulabilir.

Program hakkında hiç yorum yapmayacağım.
Ülkenin en yüksek makamlarından onay almış bir program.
180 iş günü için hazırlanmış, 24-30 kişilik sınıflara yönelik olmasına dikkat edilmiş ve çeşitli yaş gruplarının; zihinsel bedensel ve ruhsal-heyecansal özelliklerinin yanı sıra ilgi ve ihtiyaçları da dikkate alınarak hazırlanmış.

Sorunuz, "TSF bunun neresinde?"
Tam ortasında içinde ve her yerinde!
Sadece hazırlandığı yılları düşünmeyiniz.
Ülkemizin ilk satranç yıllarından küllenmiş veriler bulacaksınız.
Kişilerin isminin de şu aşamada önemi yok.
Geçmişten bu güne içinde inanılmaz isimler de yer aldı.
Reklam yapmayacağım.
Bir bayrak yarışı gibi...
Bire bir ilgilenen, her şeyine yetişmeye çalışan insanın ismi ön planda yer alabilir.
Biz, kendimizi bu gün, sadece bir görevli olarak görüyor ve nerede faydalı olabiliriz, onu aramaya ve bulup yerine koymaya çalışıyoruz.

sn.abdulkadirbener,
O program bir anonimdir. Eksiklikleri, sorumlulukları bize aittir!
Faydalı olabiliyorsa kullanıma açıktır.
11.000 civarında tıklanma ve indirme gerçekleşmiş, yayınlandığı ilk günden beri.
Ben de şaşırdım. Bana kalırsa bu kadar yıl' a göre azdır. İnsanımız araştırmacı değil. Bir kısmının da ulaşım imkanı yoktur.
Onun için yayınladık!

Hata yapmadığımızı sanıyorum.
Diğer materyalleri de sormuşsunuz.

Önerilen kitaplar sadece bazılarıdır. Yazarı ve basımevini de yazdık. Kitaplar önem sırasına göre yazılmadı. Hatırladıkça yazdık. Ayrım yapmadan...
Elbette yazılmayanlarda vardır.
Eksik kalanları toplumumuzun iletişime geçerek sayfamıza, mail adresimize, bana, kurul üyelerine yazması yeterlidir.
Ben birlikte yapmaktan, üretmekten yanayım.
Sayfamızda birlikte yapabileceğimiz bir çok şey olabilir.
Bu konuda da yakında sizlerle neleri paylaşabileceğimiz konusunda açıklayıcı ve davet edici yazımız olacaktır.

Saygı ve selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Ayrıca,
En kısa sürede bahsedilen ve önerdiğimiz dijital eğitim programlarından ve bilgisayar yazılımından da doyurucu açıklamalı yazılarımızı da yayınlayacağım.
Belki "bu da çok önceden olmalıydı" diyebilirsiniz.
Haklısınız!

Belli bir resmi süreç, etik açıdan beklenmiştir.
Ama,
"SÖZ KONUSU OLAN ÜLKEMİZDEKİ SATRANÇ EĞİTİM KALİTESİNİN ARTTIRILMASI İSE, Kİ BU KONUDA SÖZÜMÜZ VAR."
Yakında paylaşacağımızı umuyorum.

Selamlar...
- MATRANÇ -
Ara
M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Ayrıca,
En kısa sürede bahsedilen ve önerdiğimiz dijital eğitim programlarından ve bilgisayar yazılımından da doyurucu açıklamalı yazılarımızı da yayınlayacağım.

Merakla bekliyorum hocam.
Saygılarımla.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi