Forumda müstear ad kullanımı?
Konu: Forumda müstear ad ve lakap kullanımı?

Bir süredir, forum yönetimi, forumda müstear adların ve lakapların (nick name) kullanımına izin vermektedir. Bu konu hararetli atışmalara yolaçtığından, ayrı bir başlık altında gündeme getirmek istedim.

Bu forumun yöneticiliğini yaptığım kısa dönemde, bu konu yöneticiler arasında tartışılmış ve karara bağlanmıştır. Alınan karar, TSF Forumu örneğini izleyerek olsa gerek, foruma yalnızca gerçek adla kayıt olunabileceği yönündeydi.

Bu tartışmada, kısaca dünyadaki satranç fora ve tartışma ortamlarını örnek göstererek, müstear adla da katılma olanağı sağlanmasını ileri sürdüydüm. Ne yazık ki, o dönem ya bir yönetici beni desteklediydi, ya da sıfır! Şimdi görüyorum ki, onlarca gerçek adını kullanmayan kullanıcıya, foruma kaydolma ve görüşlerini açıklama izni verilmektedir.

Forumda müstear ad ve lakap kullanımı, forum yönetimi adına sevindirici bir gelişmedir. Bu kullanıcılar, gerçek adları ile kaydolma medeni cesaretini gösterebilselerdi daha da sevinirdim. Görülen o ki, "daha katedilecek çoooook mesafe"miz önümüzde duruyor.
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
internette takma ad ile anonim olarak sörf yapmak zaten çok yaygındır . bunda anormal bir durum goremiyorum.
savaşı zenginler çıkartır fakirler ölür.
Ara
Mehmet Nickli Kullanıcıdan Alıntı:internette takma ad ile anonim olarak sörf yapmak zaten çok yaygındır. bunda anormal bir durum goremiyorum.

Basit gibi görünen bu durumun birçok veçhesi var.

Birkaç başlıkta birkaçını yazayım:

Z. Forum Yönetimi, belki de haklı olarak, bilemem, onlarca fora yönettim, bu yöneticilik görevinin ne kadar meşakkatli olduğunun ayırdındayım, foruma yalnız gerçek adla kayıt kuralını koydu.

Ne yapacaksınız?

Ya kurallara uyalım diye bangır bangır yeri göğü inleteceksiniz;
ya da bu forumda özgürlük yok; sansür var, benim konuşmam engelleniyor diyerekten terk-i forum eyleyeceksiniz.
Var mı bir üçüncü seçenek? Belki de vardır. Kimbilir?
Y. Forumda bir üye, üstelik gerçek adıyla, forum yöneticilerini kızdıracak yazılar yazınca üç gün forumdan uzaklaştırma cezası alıyor; diğeri forum yöneticilerini heyecana sevk etmeyecek yazılar yazıyor, diğerinin işlediği "suçu" işliyor, aynı ceza verilmesi gerekirken, sörfünü serbestçe sürdürüyor.
Hans, kabalaştı mı bas cezayı, Helga kabalaştığında ona toz kondurulmuyor.
Sorarım, adalet bunun neresinde?
X. Forumdaki her üyenin eşit hakları olmalıdır. Ve her birine eşit muamele yapılmalıdır.

Peki: var mı? ve yapılıyor mu?
Müstear isim, kimliğini belli etmemek için kullanılan takma isimdir.Takma isim kullanılmasına sıcak bakmıyorum.Bununla birlikte insanımıza takma isim kullanma özgürlüğünü de vermek gerektiğini düşünüyorum.Madem kimliklerini açıklamaktan çekiniyorlar,o zaman söylemek istediklerini takma isimle söyleyebilirler.Ancak bu özgürlüğün kısıtlanması gereken bir durum da vardır.Takma isim kullanan arkadaşımız birilerine hucüm etmeye başlamışsa,insanları küçük görmeye,küçük düşürmeye başlamışsa,insanlara hakaret etmeye başlamışsa onun takma isim kullanmasına izin verilemez.Çünkü bu döğüş eşit koşullarda yapılmayan bir döğüş olur.Benim gözlerimi bezle bağlayacaksın,kulaklarıma pamuk tıkayacaksın ve sonra kullandığın takma isimle beni döğmeye başlayacaksın..Buna izin verilmez.Dolayısıyla takma isim kullanan kişi işin başında kimseye hakaret etmemeyi,kişilere yönelmiş ciddi suçlamalar yapmamayı kabul etmek zorundadır.Öte yandan takma isim kullanılmasına neden sıcak bakmadığımı da söylemek istiyorum.Takma isim kullanmak çoğunlukla Federasyon yönetiminden çekinenlerin tercih ettiği bir yöntemdir.Bu korku başkalarına da "benim de kimliğimi belli etmemem gerekir"düşüncesini öğretmektedir.Satranç zaten bireysel oyun olduğundan satranççı kişisel hesap yapmaya alışkındır."Birgün hak kaybına uğrarım"korkusu satranççıyı doğruyu söylemekten alıkoymaktadır.Ama o söylemekten çekindiği yanlışlar birikmekte ve birgün kendi boynuna da dolanmaktadır.Yönetimle arayı iyi tutmak uğruna yanlışları doğru kabul edenleri çok gördüm.Oysa en güzel seçenek doğruya doğru demenin verdiği rahatlıktır.
Ateş Ülker
Ara
Fikirlere katılıyorum.

Rumuz ya da takma isimle yazmanın da gerekçeleri olduğu düşünülebilir.
Bu da kabul.
Ben şahsıma ait her hangi bir küçümseme ve bunu topluma afişe etme, hakaret, hitapta hakaret ve saygı çerçevesinin dışında yazılmadığı sürece inanın aklıma bile gelmiyordu takma isimle yazıp yazmamış olması.

Hatta hiç söylenemeyenlerin farklı ortamlarda söylenebilme rahatlığı getirdiğini bile düşünürsek olumlu bile olabilir.

Ancak özellikle takma isim kullanan arkadaşların hitap ve söylem tarzları önemlidir.
Ve elbette kendi kararlarıdır.
Tanıdığım ve hiç tanımadığım insanlara eşit saygıyla iletişimden yanayım.
- MATRANÇ -
Ara
Haha ha. Samimiyete gel.

Yahu güldürmeyin, yok anonim hakkıymış, yok saygıymış, yok doğruyu söylemekten korkmaymış. Şunu dürüstçe söylesenize, bal gibi benim kim olduğumu merak ediyorsunuz Big Grin

Şu forumda 7-8 kişi dışında (Erşan bey, Özgür, Oktay, Gökhan Demir, yazarsa Sabri bey ve ismini unuttuğum diğer arkadaşlar kusura bakmasın) fikir üreten kim var?

Oysa eskiden ne güzeldi, piramitin ortası çöktü konusunda 1.547'inci yazıyı koy, Beş taşlı oyun sonu satarım, alan var mı / Antalya'da kamyoncular kontak kapattı gibi derin içerikli başlıklar aç, insanlar içmeden sarhoş olsun. Yahu burada, yazışmalı satrançta büyükusta olmuş bir kişiden para istemek için başlık açıldığını gördüm, über etik, cumartesileri ahlakımın çöktüğü saatlerde girip tekrar tekrar okuyorum.

Aşkın beyciğim. Bırakın mugalatayı. Bakın öneriler potası açtınız, elinize geçen kitaptan 5 özlü söz yazmak dışında birşey üretemiyorsunuz, şurada müstear ad ile yazı yazıyor diye kıvrandığınız adamdan alıntılarla başlığınızı tutmaya çalışıyorsunuz. Çok ayıp. Ben yazmazsam, o yazmazsa, nasıl çıkacaksınız siz aydınlığa?

Ha bu arada bu konuda anonym hakkı nedir, sanal mecrada ne anlam ifade eder, yurtdışında özellikle bu hak nasıl korunur konularında galiba bin kere yazıldı, meraklısı okur da; benim merak ettiğim, ismimi öğrendikten sonra önce UKD sayfasına mı saldıracaksınız, facebook'a mı?

Very truly yours 8)
Ara
Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Müstear isim, kimliğini belli etmemek için kullanılan takma isimdir.Takma isim kullanılmasına sıcak bakmıyorum.Bununla birlikte insanımıza takma isim kullanma özgürlüğünü de vermek gerektiğini düşünüyorum.Madem kimliklerini açıklamaktan çekiniyorlar,o zaman söylemek istediklerini takma isimle söyleyebilirler.Ancak bu özgürlüğün kısıtlanması gereken bir durum da vardır.Takma isim kullanan arkadaşımız birilerine hucüm etmeye başlamışsa,insanları küçük görmeye,küçük düşürmeye başlamışsa,insanlara hakaret etmeye başlamışsa onun takma isim kullanmasına izin verilemez.Çünkü bu döğüş eşit koşullarda yapılmayan bir döğüş olur.Benim gözlerimi bezle bağlayacaksın,kulaklarıma pamuk tıkayacaksın ve sonra kullandığın takma isimle beni döğmeye başlayacaksın..Buna izin verilmez.Dolayısıyla takma isim kullanan kişi işin başında kimseye hakaret etmemeyi,kişilere yönelmiş ciddi suçlamalar yapmamayı kabul etmek zorundadır.Öte yandan takma isim kullanılmasına neden sıcak bakmadığımı da söylemek istiyorum.Takma isim kullanmak çoğunlukla Federasyon yönetiminden çekinenlerin tercih ettiği bir yöntemdir.Bu korku başkalarına da "benim de kimliğimi belli etmemem gerekir"düşüncesini öğretmektedir.Satranç zaten bireysel oyun olduğundan satranççı kişisel hesap yapmaya alışkındır."Birgün hak kaybına uğrarım"korkusu satranççıyı doğruyu söylemekten alıkoymaktadır.Ama o söylemekten çekindiği yanlışlar birikmekte ve birgün kendi boynuna da dolanmaktadır.Yönetimle arayı iyi tutmak uğruna yanlışları doğru kabul edenleri çok gördüm.Oysa en güzel seçenek doğruya doğru demenin verdiği rahatlıktır.

Bu görüşlere katılıyorum.

Federasyonu eleştirecekseniz, açıktan eleştirin, hakaret etmeden, aşağılamadan. Bunun için kimliği gizlemeye gerek yok. Ben hep muhalif kanatta yer aldığımdan, federasyonda daha iktidara gelemedik maalesef, bunu ara sıra yapmış, federasyonu yeri geldiğinde eleştirmişimdir. TSF Forumunda da, üstelik kendi açık kimliğimle de. Türkçe yazdığım tartışma ortamlarında müstear ad ya da sahte ad kullanmamışımdır.

Anladığım kadarını özetleyeyim: Bu forumda, bana her türlü hakaret serbest, sahte adla ya da gerçek adla, farketmiyor.

Forum üyesi olmasa da, başkası olursa, bir uluslararası usta olsun, zinhar, sen nasıl uluslararası ustamıza laf söylersin, seni gidi ELOsu 2222 olmayan kendini bilmez, şaşkın ya da kendi meselesinizi başka yerde halledin söylevleri çekiliyor.

Gene de ben ilk iletimdeki pozisyonumu koruyorum. Eğer forum kuralı, gerçek adla üyeliği gerektiriyorsa buna uyulmalıdır.
Takma isim kullananları merak ediyoruz.Ama illa da öğrenmek zorunda değiliz.
Sayın Jojo'nun saydığı 8 isim dışında fikir üreten olmadığını kabul edebiliriz.Üretilen fikirlerden 2 örnek sayarsak başkalarını da fikir üretmeye teşvik etmiş oluruz.
Piramidin ortasının nasıl çöktüğünü anlatan 1548 nci yazı yakında yazılacaktır.Bugün başlayan bir turnuvanın sonuçlarını bekliyorum.
"İnsanlar içmeden sarhoş olsun"cümlesinin anlamını herkes anlayamaz.Bu cümlenin anlamını açmakta yarar vardır.
Takma isim kullanmak serbesttir.Yasak olan insanlara hakaret etmektir.İnsanları küçük düşürecek ifadelerden uzak durmanızı rica ederim.Bunun sonuçlarını iyi hesaplamak gerekir.
Takma isim kullanan kişi ne kadar çok yazarsa kimliğinin ortaya çıkma ihtimali o kadar artmaktadır.Dolayısıyla takma isimler daha çok fikir üretmeli,daha az dalaş yapmalıdır.Bazı üslup,yöntem ve ifadeler kod isimlerin kimliğini ele verebilir.Naçiz tavsiyelerimin göz önünde bulundurulmasını tensiplerinize arz ederim.
Ateş Ülker
Ara
Bir forum yöneticisi isterse gizli nick kullanan kişinin kim olduğunu tespit edebilir. Tabi isterlerse.. Forumda gizli nick kullanan üyeleri zaman zaman hararetli tartışmalara yol açtığı doğrudur ancak bunların bir çoğuda haklı sebepten dolayıdır. Bu forumda isimlerini gizleyen kullanıcıların isimlerini gizlemeleri açısından bir sakınca göremiyorum. Eğer kişi kim olduğunu söylemek istiyorsa bunu açıkça yazar. Şayet biri gizli nicklerin ardında kimin olduğunu merak ediyorsa deyim yerindeyse birşeylerden rahatsız olmuş demektir. Dediğim gibi ben bunda bir sakınca göremiyorum. Yasaksa eğer bu kullanıcılar forumdan uzaklaştırılırlar yasak değilse de bir problem yok.

saygılarımla..
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Sevgili Dostum,
Takma isim kullanan bir yazar sana haksız suçlamalar yapmış olsa nasıl hareket edersin?Polyanna'nın romanını yeniden yazar mısın?Sadece üsluba ve yöntemlere dikkat edilmesini rica ediyoruz!Düşünce ve öneri yazan kimliğini gizli tutabilir!
Ateş Ülker
Ara
Bir forum yöneticisinin isterse nick kullanan bir kişinin kimliğini tespit edebileceğini sanmıyorum. Ancak eğer yazının içeriği hukuki bir duruma neden olursa, forum yöneticisi savcılığa ilgili kişinin ip adresini verebilir ve savcılık bu adres üzerinden kişinin kullandığı bilgisayara ulaşabilir.

Elbette hukuki yollar hakarete uğrayan veya uğradığını düşünen herkes için açık. Eğer haklı bulunursanız da, hakareti yapan kişi ile ilgili gerekli yaptırımlar olacaktır.

Ateş Ülker burada hukuktan bahsetmemekte. Hukuki yoldan sonuç alamayacağını bildiği, hoşuna gitmeyen, fikir hürriyeti kapsamında olan ancak okuduğunda öfkeden bilgisayar masasında ne yapacağını bilemediği düşünceleri, hukuku atlayarak, ikili ilişkileri ve dilekçeleri aracılığıyla TSF disiplin kurulu üzerinden cezalandırmanın derdine düşmüş.

İşin bir ilginç tarafı da son gönderilerde bununla da yetinilmeyip, 'ayağını denk al' mesajı verilmeye başlanmıştır. Aşağıdaki ifadeler kan dondurucu;

Takma isim kullanmak serbesttir.Yasak olan insanlara hakaret etmektir.İnsanları küçük düşürecek ifadelerden uzak durmanızı rica ederim.Bunun sonuçlarını iyi hesaplamak gerekir.
Takma isim kullanan kişi ne kadar çok yazarsa kimliğinin ortaya çıkma ihtimali o kadar artmaktadır.Dolayısıyla takma isimler daha çok fikir üretmeli,daha az dalaş yapmalıdır.Bazı üslup,yöntem ve ifadeler kod isimlerin kimliğini ele verebilir.Naçiz tavsiyelerimin göz önünde bulundurulmasını tensiplerinize arz ederim.
(AÜ)

Ateş Ülker, hukuk yoluna başvurarak karşısındaki kişinin kimliğine ulaşmaktan bahsetmiyor. Bazı ifadelerden 'kim olduğunun anlaşılabileceği' ve anlaşıldığı takdirde 'bunun bazı sonuçları olacağı' gözdağını vermeye çalışıyor.

Bu forum, Ateş Ülker'in kime ne isterse yazdırıp, hoşuna gitmediklerini de kafasına göre tehdit edip, cezalandırabileceği bir yer değil elbette. Olursa da bu durumu kabul etmeyen kişiler gider kendilerine yeni bir yer bulurlar. Ateş Ülker'in dilekçe ve e-postaları TSF üzerinde sonuç verebilir mi? Neden olmasın? Kimin umurunda olduğu saklı kalmak kaydıyla..
Ara
Erşan Gökerman Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Bir forum yöneticisinin isterse nick kullanan bir kişinin kimliğini tespit edebileceğini sanmıyorum. Ancak eğer yazının içeriği hukuki bir duruma neden olursa, forum yöneticisi savcılığa ilgili kişinin ip adresini verebilir ve savcılık bu adres üzerinden kişinin kullandığı bilgisayara ulaşabilir.

Elbette hukuki yollar hakarete uğrayan veya uğradığını düşünen herkes için açık. Eğer haklı bulunursanız da, hakareti yapan kişi ile ilgili gerekli yaptırımlar olacaktır.

Ateş Ülker burada hukuktan bahsetmemekte. Hukuki yoldan sonuç alamayacağını bildiği, hoşuna gitmeyen, fikir hürriyeti kapsamında olan ancak okuduğunda öfkeden bilgisayar masasında ne yapacağını bilemediği düşünceleri, hukuku atlayarak, ikili ilişkileri ve dilekçeleri aracılığıyla TSF disiplin kurulu üzerinden cezalandırmanın derdine düşmüş.

İşin bir ilginç tarafı da son gönderilerde bununla da yetinilmeyip, 'ayağını denk al' mesajı verilmeye başlanmıştır. Aşağıdaki ifadeler kan dondurucu;

(AÜ)

Ateş Ülker, hukuk yoluna başvurarak karşısındaki kişinin kimliğine ulaşmaktan bahsetmiyor. Bazı ifadelerden 'kim olduğunun anlaşılabileceği' ve anlaşıldığı takdirde 'bunun bazı sonuçları olacağı' gözdağını vermeye çalışıyor.

Bu forum, Ateş Ülker'in kime ne isterse yazdırıp, hoşuna gitmediklerini de kafasına göre tehdit edip, cezalandırabileceği bir yer değil elbette. Olursa da bu durumu kabul etmeyen kişiler gider kendilerine yeni bir yer bulurlar. Ateş Ülker'in dilekçe ve e-postaları TSF üzerinde sonuç verebilir mi? Neden olmasın? Kimin umurunda olduğu saklı kalmak kaydıyla..

Ateş Ülker'in TSF'ye dilekçe vs. ile başvurup bir forum üyesini yazdıkları yüzünden şikayet etme yoluna gideceğini sanmam.Bu konuda bir bilgi ya da şüphe duymanızı sağlayacak bariz bir sebep yoksa söyledikleriniz haksız suçlamaya girer.
Ara
Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı:.Herkes yazdığını düşünerek yazacak.Öte yandan Ceza Kurulunun sadece Federasyon yönetimi başvurduğu zaman toplanan bir organ olmadığı bilinmelidir.Yerli satranççıların manevi kişiliğine hakaret eden yazılar için Ceza Kuruluna başvurulması mümkündür.

Sayın Kuseyri,

Yukarıda gördüğünüz ifade, söylediğim tarz bir başvuru yapılmasının doğru olacağı yolunda bir fikir beyanı. Sayın Ülker bunu yapmış mıdır, yapmamış mıdır bilmiyorum ancak düşüncesi bu yöndedir.

Bakın, hem bu ifadeler, hem de takma isim kullanımı ve kimlik ile ilgili üstü kapalı imalar, belki benim gibi, satranç oynamayı bırakmış kişiler açısından bir şey ifade etmeyebilir. Ancak açıkça ortada ki, şu an aktif olarak satranç oynayan sporcuların, onların ailelerinin, hakem ve antrenörlerin fikirlerini özgürce belirtebilmeleri önünde büyük bir engeldir.

Takma isimlerin bile ortaya çıkarılıp, hukuk önünde değil, federasyon kurullarınca cezalandırılmasının beklenildiği bir ortamda, kim düşüncesini açık bir biçimde yazacak?

Gerçekten satrancın içinde olan ve sorunlar yaşayan bu kişilerin görüşleri ve deneyimleri olmadan, nasıl somut öneriler geliştirebileceğiz?

Yıllarca kendi değer verdiğimiz konularda 'sessiz kalmakla', suçladığımız kişilerin yollarını kendi elimizle kapamayalım. Hakaret ve iftiralara karşı hakkımızı hukuk önünde arayalım, forum yönetimi tedbirler alsın ama kimse 'düşünce ve fikir belirme' özgürlüğünün sınırlarını kendi eliyle, kendi dünyasında istediği gibi çizmesin. Aksi halde yıllar ilerledikçe, 'sessiz çoğunluk', 'sessiz bütün' olmaya mecbur kalacaktır.
Ara
Bay Mojo Jojo,
Ben, sizin "mugalata" diye ifade ettiğiniz şekilde hiç bir kimseyi yanıltmaya çalışmıyorum.
Bu tespitiniz bana çok komik ve tutarsız geldi.
...

Foruma ilk katıldığım günden beri aynı söylemimin ardındayım.
Önceki forumu izledim ve katılmadım. O zaman da TSF nin fahri bir çalışanıydım. Ama forumun düzeyi -belli başlı yazılar dışında - dışarıdan çok kavgacı ve uzlaşılmaz görüntüsüne sahipti. Ayrıca zamanım da yoktu.

ANCAK BU DÖNEM KENDİ KARARIMLA FORUMDAYDIM.

Sizin en başından beri insanları yönlendirmeye, yanlış algıyı oturtmaya çalıştığınız gibi kimse tarafından görevlendirilmedim.
Bu sizin yanılgınız.
Bu sizin mugalatanız.

Fikir üretme konusunda elbette sizler kadar bir iddiam olmadı hiç bir zaman, bunu açıkça ifade edebilirim.
Ayrıca saydığınız isimler içinde Erşan GÖKERMAN, Sabri KOÇAK, Ateş ÜLKER, Özgür AKMAN dışındaki isimlerin TSF arşivlerinde somut ve kayıtlı öz üretimlerine de rastlayamadım.

Burada fikir üretmemin bir anlamı yok. Bunu kurul içi arkadaşlarımla ta
başından beri yapmaya çalışıyoruz, bir ekip anlayışı ile.

"Ortaya ne koydunuz?" derseniz yeni yeni çıkarıyoruz daha. Evet geç kalmış olabiliriz.
Fakat ortaya koyduğumuz şeyler de satranç toplumunun önemli kesimlerini ilgilendiriyor. Sporcuları, sporcu eğitmenlerini, okul öğretmenlerini vb.
Bu kesimden yüzlerce kimliği belli insanla aylardır iletişim halindeyim.
Olumlu geri dönüşleri size yollayabilirim.

Sayın Mojo Jojo,

Kızmayın ama benim görev alanımdaki sizin beğenmeyeceğiniz "öz üretimlerimiz" hayatın içindedir.

Yani insanlarımızın kullanımlarına sunulmuştur.

Yani bir okul öğretmeni iseniz kullanabilirsiniz.
İddialı- mütevazi bir sporcuysanız da kullanabilirsiniz.
Ya da bir antrenörseniz mutlaka kullanmalısınız.

Evet ben fikir üretme konusunda sizinle yarışamam.

Forumdaki ana amacım satranç toplumu içinde köprü görevi kurmak ve yeniden yapılanmaya yönelik adımlar atmaktır.

Bu amaçla açtığım başlığı bile amaçsız ve gereksiz bulacak kadar tekil düşüncedeyseniz eğer, forumda olma amaçlarımız ortada demektir.

Siz yazmaya devam ediniz sn. Mojo Jojo.

iNANIN SİZ YAZDIKÇA YOLUM AYDINLANIYOR!
- MATRANÇ -
Ara
Forumda yazılan tüm yazılar okunurken ya da okunmazda önce dikkat çeken nedir?

Yazı konusu mu?
Yazanın kimliği mi?
Ya da konunun ortaya konuşu, üslup, tartışmanın gerilimi, karşılıklı atışmalar mı?

Hepsinin de etkisi vardır mutlaka.

Ama biraz da insanın ne aradığına bağlı bir durumla da ilgilidir.

Forumdan ne arar ve ne beklersiniz?

Kimisi sadece eleştirmek, kimisi fikir üretmek, kimisi aydınlanmak...
Kimisi ille de gerilim der. Sırf bu yazıları okur, o sayfada yazar.
Nitekim bu konudaki örnekler bu forumun en öndeki özelliklerindendir. Ardı ardası kesilmeyen bireysel atışmalarla dolu sayfalar buna örnektir.
Listeyi uzattığımızda ortaya karmaşık bir durum da çıkabilir.

En doğrusu kişinin kendi amacını samimi bir şekilde ortaya koyması değil midir?
Sorunlara dikkat çekmek, çözüm önerilerini sunmak, dünyadan örneklerle fikrini tezini daha da güçlendirmek uygun değil midir?

Çok olumlu bir yazının yazarı eğer gerçek kimliğini kullanıyorsa onu tanıdığımız ölçüde değerlendirebiliriz. Hiç tanımıyorsak da zamana bırakırız onu tanımayı öyle değil mi?

Aynı şey, rumuzla yazan insanlar için de geçerli olabilir. Sanal bir ortamda sanal kimliklerle yazmak doğal olabilir.

İnsan savunduğu bir fikri her ortamda hem yazabilmeli hem de söyleyebilmelidir!
Hem de gerçek kimliği ile. Çünkü siz o toplumun kişili ile bilinen bir ferdisinizdir.
O toplum içinde sizin fikirlerinizi benimseyip sahip çıkacak olan sizi hiç tanımayan insanların sizi tanıma hakları vardır. Toplumsal birliktelikler böyle birinci elden dayanışmalarla oluşur.

Aksi halde fikirleriniz kullandığınız rumuz gibi sanal kalmaya mahkum olur.

Rumuzla yazmak eğer fikir birlikteliğinden yola çıkan bir toplumsal dayanışma ortaya koyma amacı gütmüyorsa,"siz gidin ben sonradan geleceğim" demek kadar inandırıcıdır.

Toplumumuzda insanlar fikrin arkasındaki kişilikleri ve ortaya koydukları mücadeleye tanık olarak birleşme kararları alıyorlar.

Bu uğurda bir çok değer de göze alınıp çok önemli bedeller de ödenmektedir.

Buna en güzel örnekleri dünyadan ve ülkemizden verebiliriz. Ama bu örneklerin içinde hep gerçek şahsiyetler vardır.

Hayatıyla bedel ödeyen insanlar vardır.
Halk kahramanları, basın mensupları, şairler, akademisyenler, düşünürler, toplum bilimciler hepsi kendi karakterlerini ortaya koyarak yürümüşlerdir.
Sahi neden onların aklına rumuzla yazmak gelmedi ki?
Öyle alacakları ceza 10-12 ay msabakadan men cezası da değilken ?
Elbette kıyaslanamaz ama; ucunda hapis vardı, gurbet vardı, ülke dışında ölmek de vardı.

Tabi o zamanlarda böyle elverişli teknolojik araçlar da yoktu.

İnsan şimdi oturduğu yerden istediğine verip veriştiriyor.
İstediğini istediği şekilde itham ediyor.
İstediği iftirayı da atabiliyor.
Bilgiyi kirletip olmamışı literatüre koyabiliyor.

[b]Bunları,rumuzla yazanların tümüyle özleştirmiyorum elbette.[/b]

Ama nedense rumuzla yazanların bir çoğunda aynı rahatlık, umursamazlık ve bilinmezlik cesareti var.

Kimliğini saklayan insanların büyük bir kısmını hayattan tanıyoruz artık.

ÜSLUP VE BİLGİ BİRİKİMLERİ ONLARI ELE VERİYOR.
GEÇMİŞTEN ANI TRANSFERLERİYLE HATIRLIYORUZ ONLARI.
GEÇMİŞ KAVGALARINDAN YÖNTEMLERİNDEN..
.

SIRF ELEŞTİRİLERİNDEN...
ORTAYA SOMUT ve GERÇEKÇİ ÖNERİ KOYAMAYIŞLARINDAN...
ÜSLUPLARINDAN...
KÜÇÜMSEMELERİNDEN...
YAZI KARAKTERLERİNDEN...
KAVA ÇIKARMALARINDAN...
BİR TÜRLÜ ÖZ ÜRÜN KOYAMAYIŞLARINDAN...
ÇEMBERİN İÇİNİ GÖREMEYİŞLERİNDEN...
TOPLUMSAL UZLAŞIYA OLAN MESAFELERİNDEN...
GERÇEK CESARET GEREKEN ZAMANLARDA ORTALARDA OLMAYIŞLARINDAN...
BİZLERİ YARGILAMA HAKKINI SADECE KENDİLERİNDE GÖRMELERİNDEN...

Bunlar sadece aklıma gelenlerden bazıları.

Bazen düşünüyorum da şartlar tam tersi olsaydı, yani görev alanlarında kendileri, tiyatro koltuklarında da biz...

Umarım o zamanları da görürüz.

Not:
Bay Jojo
Aşağıdaki satırlar size ait...

"Haha ha. Samimiyete gel.

Yahu güldürmeyin, yok anonim hakkıymış, yok saygıymış, yok doğruyu söylemekten korkmaymış. Şunu dürüstçe söylesenize, bal gibi benim kim olduğumu merak ediyorsunuz Very Happy"

Yani sizin kim olduğunuz sizi ilgilendir.
Ben artık sizi hiç merak etmiyorum.
Merak etme gerekçelerim ortadan kalktı artık.

"Anonim, saygı, doğruyu söylemek..."
Bu kelimelerin kullanıldığı satırlarda topluma bir hitap ve davet vardı.
Belli bir amaç vardı.
Bunu anlamaktan geri kalıp, bu masum kelimeleri de kullanarak aynı narsist üsluba aynı cesaretle devam etmişsiniz.

Kutlarım.

Saygı ve selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Satranç oyununun kendisinden başka herşeyin konuşulduğu forum.
Ara
Müstear ad konusunda bence yapılacak şey belli. Şikayetçi olan hukuki yolları kullanıp gerekli işlemleri yapar. Takma isim hakaret etmenin yolunu açmıyor. Sanırım sürekli bir tekrar halindeyiz bu konuda.

Ayhan Mansız'ın tepsiti . Onu da konuştuğumuzda pek ilgi çekmiyor. Tüzükler, idari uygulamalar, kimin satranç emekçisi/satranççı olduğunu tartışmak daha cazip. O kadar cazip ki kime bile hakaret ettiğini belli etmeden büyükusta da yeni bir yazı yazmış geçen haftalardaSmile Demek ki en has hakiki satranççı/satranç emekçisi bile bu satranç dışı konuları takip ediyor. Size katılıyorum ama satranç forumlarının hepsi böyle olageldi. Tartışma, polemiksiz olmuyorSmile

Satrançla ilgili bütün bu uygulamalar, dünya için de geçerli bu, bizi satranç konuşamaz hale getirdi. Ben buraya deney amaçlı yazılar da yazdım. Sonuçları başlıkların okunma sayılarından belli.

Kaldı ki satranç öğrenme/geliştirme yeri olmayı da vaat etmiyor burası. Bu kadar ulvi bir misyon beklentisi içinde olmaya da gerek yok.
Ara
Ulvi misyon beklentisi olmaya neden gerek yoktur da "falanca neden gerçek ismiyle yazmazmış, yazsaymış ya" muhabbetinden vazgeçilemez.

Satranç konulu forumda satrançla ilgili konuşulmasını beklemek "ulvi bir misyon" beklentisi midir? Sözünü ettiğim satranç problemleri, dersleri ya da açılış gelişmeleri değil. Hayır onlar da olur ama daha farklı da düşünülebilir.

Anlaşılan burda birbirine laf bindirmek pek makbul. Eh hal böyle olunca "kimmiş bu densiz" merakı kendiliğinden ortaya çıkıyor sanırım.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi