Satrancı Türklerin Yarattığına İki Gösterge
Yazıyı okudum, bilimsel kanıt sayılabilecek birşeye rastlamadım.

Sonra başka birşey düşündüm: Neyi kanıtlamaya çalışıyoruz?
Yani diyelim ki Türkler buldu, ne değişiyor? Satranç daha önemli bir hale mi geliyor?
Yahut başkalarının bulmuş olması, daha başkalarınınsa kurallarını değiştirmesi değerini mi düşürüyor?
Bana çok tuhaf geldi, bunca emek harcanmış ama ortada bir argüman yok.

Hatta Feti Bey'in dediği gibi, Türkler bulduysa durum çok daha kötü çünkü 42 Avrupa ülkesinin katıldığı yarışmada 35. falan olmuştuk yanlış hatırlamıyorsam.

Şu erlerin geri gitmeme örneği bana çok komik geldi.
En cesurlar bizim erler, o yüzden mi geri gitmezler acaba?
"En büyük asker bizim asker!" dedikleri buymuş meğer, yeni anladım.
Diğer milletlerin erleri korkak mı acaba?
Veya geri adım atmak, belli bir stratejiyle çekilmek "şanımıza" yakışmıyor mu, nedir?
Bunlar ilkokul kitaplarında kalsın isterseniz.

Bir de şu etimoloji meselesine değinmeden geçemeyeceğim:
Falanca kelimenin nereden geldiği, somut birşey değilse genelde varsayımdır.
Bazen ilişki hayal ettiğiniz gibi A'dan b'ye değil, B'den A'ya doğru olabiliyor.
"Burg" kelimesinin "Burç" kelimesinden gelmesi birşey ifade etmez. Gelmiş olsa da etmez, olmasa da.
Ayrıca "Burç" kelimesinin kökeninin Arapça mı, Türkçe mi olduğunun herhangi bir önemi yoktur, belli bir iddia ya da tartışma konusu olmadıkça. O sözcük sokaktaki insan tarafından anlaşılıyorsa mesele yok demektir.
Çeviribilim konusunda yüksek lisans eğitimi almış, tez yazmış birisi olarak söylüyorum bunları.
Belli bir sözcüğün tek kökenden geldiğini varsaymak çok iddialı olduğu gibi insanlığın ortak bir dil algısının bulunduğunu varsaymak diğer kanatta sıkça yapılan bir hatadır.
O çok doğal sandığımız yansıma sözcükler bile Türkçeden İngilizceye nasıl fark gösteriyor:
"tak" - "knock" , "havlamak" - "bark" , "cıvıltı" - "tweet" gibi örnekler verilebilir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrancı Türklerin Yarattığına İki Gösterge - Yazar: Oktay ERTAN - 02-07-2014, 01:31
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 13-06-2014, 18:46
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 14-06-2014, 10:36

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi