Satrancı Türklerin Yarattığına İki Gösterge
Bu konunu uzaması aslında herkes açısından gereksiz bir durum oldu bence. Ama ısrarla "bilimsel" olduğunu iddia istediğiniz bilgileri bombardıman ederek ne yapmaya çalıştığınızı gerçekten de anlayamıyorum. Zira bilgilerde gerçekten de tutarsızlıklar ve yanıltmalar var. Sizi bu nedenle kınıyorum ve sadece bulduğum ilk tutarsızlığı paylaşıp diğer bilgilerin doğruluğu konusunu okuyucuların incelemesine bırakacağım.

Verdiğiniz bilgilerle kaynaklardan okunan bilgiler tutarsız. Kendi kaynağınızla kendinizi çürütmektesiniz. Üzgünüm ama böyle.

Öncelikle yazınızı dikkatle okuduğumu bilmenizi isterim. Zira bunu hak ediyor her yazı. Ardından ikinci (B) kısmında verdiğiniz bilgileri adım adım verdiğiniz kaynaklardan ve başka kaynaklardan incelemem gerektiğini düşündüm. Sizin MS 100.yıl'da Özbekistan'da Hintlilerden yaklaşık 500 yıl öncesinde bulundu dediğiniz arkeolojik kalıntılarla ilgili garip bir durum var. Şöyle ki:

İskenderAltındiş Nickli Kullanıcıdan Alıntı:B) SATRANCI KİMİN YARATTIĞINA İLİŞKİN GÖSTERGELER
1) KAZIBİLİM BULUNTULARI
Tarihin ilk satranç taşları, Özbekistan'daki Delverzin Tepe kazılarında bulunmuştur. MS 100'lü yıllara tarihlidir. Yani Hintlilerin çaturangasının başlatıldığından 500 yıl öncesine ait bu satranç taşları, Türk coğrafyasında bulunmuştur (http://history.chess.free.fr/images/pers...in%202.jpg ve http://history.chess.free.fr/images/pers...verzin.jpg)

Siz MS 100'lü yıllardan kalma demişsiniz ama verdiğiniz kaynakta aynen şöyle diyor:

history.chess.free.fr Nickli Kullanıcıdan Alıntı:The set is made of ivory and consists of 7 pieces. They are conserved at the State Museum of Samarkand. It is dated from 6th to 8th century. About 700 AD and before 712 AD (because a coin so dated belongs to the same layer) is the most reliable (cf G. Semenov 2007).

Yani 100.yıldan kalma dediğiniz taşların Semerkant müzesindeki teşhir bölümünde "712 yılından sonraki bir tarihe aittir" diye yazıyormuş. Zira aynı kalıntılarda 712 tarihli paralar bulunmuş filan...

İlginç geldi.
Kaynağı mı yanlış verdiniz acaba ya da Özbekler Hintlilerden yüz yıl kadar sonra mı satranç taşı kullanmış?

Siyasilerin sık sık yaptığı bir taktiktir çok fazla kaynak göstermek ve/veya rakam telaffuz etmek. Bilgi bombardımanı yapınca insanların aklı karışır ve söylenenleri doğru kabul etmek zorunda hissederler kendilerini. Yüzdeler veya başka istatistik araştırmalara atıfta bulunan rakamlar telaffuz ederek kalabalık insanları kolayca ikna edebileceklerine inanırlar. Sizi tenzih ederim. Hata yaptığınızı kabul edeceğinizi düşünüyorum. Hatanızı kabul ettiğinizde de ortada arkeolojik bir delilin var olmadığını kabul etmiş olacaksınız maalesef.

Saygılarımla.

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrancı Türklerin Yarattığına İki Gösterge - Yazar: abdulkadirbener - 26-07-2014, 21:19
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 13-06-2014, 18:46
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 14-06-2014, 10:36

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi