Satrancı Türklerin Yarattığına İki Gösterge
Tam Mehmet Ali Kuseyri'nin paylaştığı kitabı paylaşacaktım ki gerek kalmamış. Bu kitabı federasyonun edinmesi için ben de girişimlerde bulunacağım Tromso sonrası.

"Historiography" yani "tarihyazımı" ifadesi benim de çok ilgimi çekti. Bana kitabın oldukça akademik bir tarafı olduğunu düşündürdü. Bir şekilde edinip okuyacağım. Newinchess yayınevi olmasından ziyade yazarın Leiden gibi saygın bir üniversiteden olması dikkatimi çekti. Leiden aynı zamanda Erik Jan Zürcher (Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, belli bir paradigmadan da olsa oldukça iyi yazılmış bir Modern Osmanlı-Türkiye Cumhuriyet tarihidir) bir Türk Çalışmaları Bölümü'ne sahiptir.

Murat Uluğtekin son olarak ODTÜ Tarih Bölümü'nde Osmanlıca dersleri veriyordu. Umarım kitap çalışması tamamlanır.

Satrancın Avrupa-merkezci bir tarihyazımı olabilir (newinchess'in yayınladığı kitapta bunu detaylı bir şekilde sunacaktır) ancak bana çok da yanlış gelmiyor. En basitinden Türkler gibi tarihin belli bir dönemine kadar çoğunlukla göçebe kalmış bir kültürün satranç gibi aslında yerleşik yaşama çok uygun bir oyunu keşfetmiş olması hiç kafama yatmıyor. Çin Satrancı ve Shogi gibi oyunlar da var. Bunların satrançla akrabalığı ne ölçüdedir onu da düşünmek lazım. Çin ve Japonya'da yerleşik yaşam Orta Asya'dan daha uzun süredir vardı.

Yine de araştırmak ve bilimsel şekilde refüte etmek gerek. Aksi takdirde bu tartışma herkesin birikimini kustuğu ve birbirine "entelektüel hakaretler" ettiği bir ortama dönüşür.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrancı Türklerin Yarattığına İki Gösterge - Yazar: Ozgur_Akman - 01-08-2014, 15:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 13-06-2014, 18:46
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 14-06-2014, 10:36

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi