2014 Avrupa Okullar Şampiyonası ve diğer hikayeler...
Bu sene için abartıldı diyemeyiz ama bu turnuvalar, Dünya/Avrupa Okullararası Şampiyonaları önemsenegeliyor. Sportif açıdan ne kadar üst düzey olduğuna bakmak için de genel olarak yaş gruplarında uluslararası düzeyde olan temsilcilerimizin en kuvvetli rakiplerinin orada olup olmadığını takip etmek yeterli. Bana sorarsanız bu kadar büyük bir kafileyle gidilmiş olması dahi önemsendiğini anlatıyor.

Madem çocuklarımız eğitim sebebiyle belli bir seviyeden sonra zorlanıyorlar, gelişimlerine en uygun olacak turnuvalar seçilmeli. Dünya/Avrupa Okullar Şampiyonası yeterince rekabetçi olmuyor artık uluslararası iddiası olan başarılı gençler/çocuklarımız için.

Bu turnuvada alınan dereceleri motive edici bir başlangıç olabilir. Daha fazlası değil. Belki bu kadar büyük bir kafile yerine daha tecrübesiz ama iddialı olabilecek çocuklarımız buraya katılabilir, sonrasında çıtayı yükseltenler için de başka turnuvalar tercih edilebilir. Mustafa Yılmaz, Batuhan Daştan, Cemil Can Ali Marandi ve Vahap Şanal bu turnuvalarda bence gereğinden fazla oynadılar.

Hindistan gibi kalabalık bir genç oyuncu grubuna sahip bir ülke bile daha alt düzey veya daha tanınmamış oyuncularını Dünya Okullar'a gönderiyordu en son. Okullar Şampiyonası sonuçlarının önemsenmesinde ucuz ve masrafsız olması kadar FIDE'yle yönelik tercihler olduğunu düşünüyorum.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 2014 Avrupa Okullar Şampiyonası ve diğer hikayeler... - Yazar: Ozgur_Akman - 04-07-2014, 14:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Platon - 13-06-2014, 20:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 14-06-2014, 11:16

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi