2014 Avrupa Okullar Şampiyonası ve diğer hikayeler...
Ben de bu konuda son bir değerlendirme yapacağım.Özellikle 2012 ve 2013 de kendi kendime Avrupa Okullar Yarışmasına katılmanın verimli olup olmayacağını sordum.Kesin olarak "katılmamız yanlıştır"kanaatına varmadım.Gökerman'ın "Kaç kişi ile katılmalı?"sorusu üzerinde düşünülmelidir.Bu konuda sonunda başarı görünmüş olduğundan ortak bir noktada buluşmak kolaydır.Otobüs mesafesinde bir yere gidilmiş olması ve maliyetin yüksek olmaması açısından katılmış olmamız doğru bir karardır.Rusya'nın 143 sporcu ile katıldığı bir turnuvaya 65 sporcu ile katılmak yerli sporcunun yabancı ile daha çok sayıda oynamasını sağlıyorsa uygundur!!Yazıcı Başkan olsaydı bu başarı için daha görkemli başlıklar atar mıydı?Atabilirdi.(Platon'un mesajından algıladığım bir sorudur!)Başarı geldiğinde yakışıklı başlık atmak da Federasyon yönetimlerinin hakkı olmalıdır.Ben de Geçmişde ben de bazı başlıkların abartılmış olduğunu düşündüm.Ama tersini hissettiğim de olmuştur.Örneğin Solak çok önemli bir turnuvada 2 nciliği paylaşmışsa ben "Eşpuanla İkinciliği paylaştığını"yazmak isterim.Oysa görevli arkadaşımız eşitlik bozma hesabı sonunda ortaya çıkan dereceyi yazmaktadır.Amaç pireyi deve yapmak değildir.Toplumun farkında olmasını sağlamak ve sporcuyu teşvik etmektir.Bu son örnekde de ben şöyle bir başlık bekliyordum:Takım halinde Birinci olduk"Federasyonun sitesini hazırlayan arkadaşımız başka bir başlık atmıştır.Bu noktayı dergi editörü olduğundan Sabri beyin dikkate alacağını düşünüyorum.Bir derginin içeriğinde aynı kişi ile hem derginin ön sayfalarında hem de arka sayfalarında 2 adet söyleşi yaparsınız bu Toplum nezdinde yadırganır.Ama "Takım halinde Birinci olduk.3 altın madalya ve şu kadar gümüş madalya aldık"derseniz bu farkındalık yaratır.Başarıyı abartmak değildir.
Öte yandan 17 ve 18 gibi büyük yaş gruplarında katılımın azaldığını hepimiz biliyoruz.Küçük yaş gruplarındaki kalabalığın Satrançdan uzaklaşmamasını sağlamak için onları Satranca devam etmeye teşvik etmek gereklidir.Teşvik konusunu ise bu bölümde değil başka bir bölümde tartışmak yerinde olacaktır.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 2014 Avrupa Okullar Şampiyonası ve diğer hikayeler... - Yazar: Ateş Ülker - 06-07-2014, 12:01
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Platon - 13-06-2014, 20:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 14-06-2014, 11:16

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi