Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı
Sn Mojo Arkadaşım,

Menzile giren ve/veya hareket eden her şeye ateş eden Mojo'yu okumak daha eğlenceliydi,
Şu aralar tam bir resmi sözcü modundasınız. Bu halinizi tatil yapıyor olmanıza borçluyuz sanırım. Yoksa şarjör mü boşaldı ondan mı ateşi kestiniz... Wink

Ok. Pardon. Konuya döneyim.

Ben şu anda konunun gereksiz veya hatalı olduğunu düşünenler varsa onlardanım.

Ben şahsen tüm turnuvaların paralı olmasının katılımları azaltacağını düşünüyorum. Zaten turnuva az diye dertleniyoruz. Zaten katılımlar yetersiz diye şikayet ediyoruz. Bir de paralı yapıp iyice katılımı düşürme riski ortaya çıkarıyoruz sanki.

Bu nedenle bu başlık yerinde ve gerekli değil bence. Zira; özellikle resmi turnuvalar için katılımın düşeceği neredeyse kesindir. Birçok turnuvada zor bela turnuvaya gelmiş genç çocuklar gördüm. Hevesliler besbelli. Ama zengin olmadıkları da belliydi her hallerinden.
Bu gibi kişileri satrançtan uzaklaştıracağını düşünüyorum.
Bence öncelikle Türkiye'de satrancın yaygın bir spor olmasını sağlamalı, ardından turnuvaların ücretli olup olmaması tartışılmalıdır.
Satranç yaygınlaşırsa kaliteli turnuvalar da kendiliğinden ve mecburen ortaya çıkacaktır. Bu arz talep meselesi bence.
Ücretli turnuva olursa lisanslı oyuncu olup turnuvaya devam eden oyuncu grubunun büyük bir kısmını oluşturan genç oyuncuları turnuvalardan uzaklaştırabilir.

Özel turnuvalar zaten paralı çoğunlukla. Onların durumlarını ve amaçlarını bir kenara koyarak öncelikli problemin turnuvaların paralı olup olmaması değil turnuvaya gelmek isteyen kişilerin sayısı olduğunu düşünüyorum.

Türkiye'de 3 milyon kişi satranç biliyorsa (attım) bunlardan 2.5 milyon kişinin UKD diye bir şeyden haberi bile yok. Bir satranç turnuvasının neden düzenlendiğini bile bilmeyen yüzbinlerce insan var. Bu insanların %3'ü hatta %1'i bile bir şekilde zamanı gelince bu işe ciddi şekilde merak salacaksa bile turnuvaların "tamamını" paralı yaptığınızda bu şans ortadan kalkacaktır.

Turnuvaların paralı olmasının amacı kaliteyi artırmak, hakemleri ve iyi oyuncuları ödüllendirebilmek ise tamamen yanlış bir yöntem bence. Başka yöntemler önerilebilir. Burada haddim olmadığı için o önerileri başka başlığa (belki) taşımayı düşünürüm.

Ateş Bey'in sıklıkla (haklı olarak) bahsettiği o piramidin ortasını ciddi bir hızla tırpanlamaktan başka bir işe yarayacağını sanmıyorum.

Bunları ciddi bir analizin ve araştırmanın sonucu olarak değil sadece tahmin olarak ve ilk anda aklıma gelen düşüncelerimi dile getirmek adına yazdım. Tutarlı bir karşı tez görürsem fikrim elbette ki değişecektir.

Mesela Moskova'da tüm turnuvalar paralı mıdır? Mesela Londra'da her turnuva paralı mı düzenlenir. Resmi veya özel parasız bir turnuva yok mudur? Bu işin sırrı burada mı yatmaktadır? Bilemiyorum?!

Saygılarımla.

Bu Konudaki Yorumlar
Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 15:09
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 16:01
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 21:33
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: abdulkadirbener - 10-07-2014, 19:06
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 10-07-2014, 21:23
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 12-07-2014, 21:52
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 14-07-2014, 08:47
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 14-07-2014, 18:27

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi