Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı
(10-07-2014, 19:06)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sn Mojo Arkadaşım,

Menzile giren ve/veya hareket eden her şeye ateş eden Mojo'yu okumak daha eğlenceliydi, Şu aralar tam bir resmi sözcü modundasınız. Bu halinizi tatil yapıyor olmanıza borçluyuz sanırım. Yoksa şarjör mü boşaldı ondan mı ateşi kestiniz... Wink

Son "Doktor Sallaso" örneğim ile Nirvana'ya çıktım ama hiçbiriniz uyanmadınız. Artık daha anlaşılır dilde şansımı deniyorum Smile

(10-07-2014, 19:06)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ben şahsen tüm turnuvaların paralı olmasının katılımları azaltacağını düşünüyorum. Zaten turnuva az diye dertleniyoruz. Zaten katılımlar yetersiz diye şikayet ediyoruz. Bir de paralı yapıp iyice katılımı düşürme riski ortaya çıkarıyoruz sanki.

Yok öyle değil. İlk akla gelen çeldiricidir. Bir iki açıdan bakalım:

1) Her lokal turnuvada başvuruların en az 1/4'ü köpük. Yani 300 kişi başvuruyor ve salona ilk tur öncesi 220 kişi falan geliyor.

Devamında turnuvalar istisnasız katılımın yine en az 1/4'ünü kaybederek ilerliyor ve sona eriyor. Yani 220 kişi le başlayan turnuvalar kabaca 150 kişi ile sona eriyor. Kısaca ilk ücretsiz başvuru ile sonuç arasında % 50 fark oluşuyor.

Bunun ilk sebebi turnuvanın bedava olması. Bize belki kağıt üstünde 300 başvuru iyi bir potansiyel gibi geliyor ama gerçek öyle değil; keza turnuvadan kaçanlar eşlendirme, sıralama ve ratingler için çok ciddi sorun yaratıyor.

2) Verdiğim örnekte durumu yetersiz olanlar için TSF kaynak sağlasın diyorum, böylece bu ödeneğe rağmen kişi yine turnuvaya sebepsiz gelmezse TSF ödeneği kesilir ve o açıdan da denetlenir.

3) Ucuz her zaman daha pahalıdır. Şimdi İstanbul'da zaten 6 ay turnuva yok. Olunca da 300 kişi ile Beylikdüzünde, Kartal'da, Sarıyer'de yapılıyor. Halbuki ücretli yerel turnuvalar bu yükü dağıtır. Yaz gelince turnuvasızlıktan Malkara'ya, Silivri'ye, Gebze'ye giden birçok kişi biliyorum.

Şimdi Beylikdüzünde 300 kişilik bedava tek bir turnuva yerine Şişli, Bakırköy, Üsküdar, Beşiktaş, Kartal gibi merkezlerde düzenli 50'şer kişilik turnuvalar yapılsa hangisi daha rantabl olur?

Bakırköy'de oturan birinin Beylikdüzü veya Silivri'ye 3 gün üstüste gidip, yeme içme ve yol masraflarını katarsanız; bu kişiye Bakırköy'de sunacağınız ve katılım ücreti 50 TL olan bir turnuvadan daha pahalı geleceğini görürsünüz. Mevcut sistem yükü koca şehre dağıtamadığı için yıl içinde 6-7 adet ve 300'er kişilik turnuvalarla işi götürüyor. Bunlar da Torium AVM, Bosna Sancak, Üsküdar, Kartal gibi dağılıyor.

Şimdi ben Bakırköy'de oturup, yine Bakırköy'de yürüyerek gideceğim bir ilçe turnuvasına 50 TL verirken mi zarar ederim; yoksa Aralık soğuğunda metrobüs tepesinde Üsküdar sırtlarında katıldığım veya Beylikdüzüne gitmek zorunda kaldığım il birinciliklerinde mi?

(10-07-2014, 19:06)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Birçok turnuvada zor bela turnuvaya gelmiş genç çocuklar gördüm. Hevesliler besbelli. Ama zengin olmadıkları da belliydi her hallerinden.

Bir de tersi var, özel okul birinciliklerinde elinde 2014 model i-phone ile tur arasında games of thrones oynayan ve babası tarafından audi quatro ile turnuvaya bırakılan çocuklar gibi. Yazımda söyledim, durumu yeterli olmayanlara TSF kaynak ayırır zaten. Ama bugün hiçbir sporda, bir etkinlikte, bir gösteride bedava hizmet yok; badminton veya masatenisi dahil. Niçin başka spor federasyonlarında "ücret almazsak bu spor biter kaygısı yok" da bizde var.

(10-07-2014, 19:06)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Mesela Moskova'da tüm turnuvalar paralı mıdır? Mesela Londra'da her turnuva paralı mı düzenlenir. Resmi veya özel parasız bir turnuva yok mudur? Bu işin sırrı burada mı yatmaktadır? Bilemiyorum?!

Saygılarımla.

Tesadüf bugün Londra ve Kanada'yı inceledim; evet hepsinde her turnuva ücretli. Zira hiçbirinde İl temsilciliği sistemi yok; hepsinde dernek sistemi var ve dernekler her hafta en az 4 turnuva yapıyorlar, ayda en az 1 ciddi turnuva ve yılda da 6-7 anı turnuvası. 7-10 yaş arası için de turnuva var, yıldırım seven için de, kadınlar için de, ağır oyuncu için de. Hepsi 20 ile 70 dolar arası ücrete tabi.

Dernek (kulüp) sisteminde bu zaten böyle olmak zorunda. Kulüp üyesi olmak zaten o havayı solumaktır; Londra'da Short ile aynı masanın etrafında bir analize tanık olmaktır. Satranç batıda bu modelle tutunuyor.

Bedavacılıkla değil.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 15:09
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 16:01
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 21:33
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 10-07-2014, 21:23
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 12-07-2014, 21:52
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 14-07-2014, 08:47
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 14-07-2014, 18:27

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi