Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı
(10-07-2014, 21:23)Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...Nirvana'ya çıktım ama hiçbiriniz uyanmadınız...

O zaman hoş geldiniz Angel

(10-07-2014, 21:23)Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...Verdiğim örnekte durumu yetersiz olanlar için TSF kaynak sağlasın diyorum...

Bunun ölçüsü nedir? Durumu müsait olmayanı kim nasıl belirleyecektir? Hatırlıyoruz ki bir "[color=#32CD32]yeşil kart[/color]" garip olayı yaşandı ülkemizde. Sonra bin tane soruya ve soruşturmaya neden oldu.

Ben bu küçük ayrıntı sebebiyle ilk sorularımı sordum esasen. Paralı turnuvaların olası katılımcıları caydıracağı kanaatindeyim hala.

Bir tezimi geri alıyorum ama. Satranç bakımından gelişmiş ülkelerle bizim durumumuzu turnuvaların paralı olması bakımından karşılaştırmak elbette ki kabul edilebilir bir karşılaştırma değil. Şimdi farkındayım ki böyle bir karşılaştırma yapmamalıyım/z. Nitekim yurt dışında bazı yerlerde hastane asansörlerinin paralı olduğunu bile biliyoruz; bu tür şeyler ülke koşullarına göre değişkendir. Mesela Köln'de şehir merkezine arabayla girmek bile paralıdır. Bize göre garip, ama koşullar bazen gerektirir. Bu açıdan bakıp turnuvaların paralı olmasını ülke koşullarına göre makul bulabilirim.

Bu durumda soru şudur: "Bizim ülkemizin koşulları her turnuvanın paralı olmasını kabul eder mi?" Ya da aslında soru şudur: "Turnuvaları devlet eliyle düzenlemeyenlere (dernek vs) daha farklı fırsatlar/izinler sunulsa ve bu kişiler bu işi az da olsa para için yapıyor olsa turnuva sayısı ve kalitesi değişir mi?"

Hürmetler...

(11-07-2014, 16:27)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...eğer bir satır gözden kaçırmadıysam turnuvalar ücretli olmamalı=ücretsiz olmalı sonucunu çıkarıyorum. Doğru mu?

Tam değil aslında. Özel turnuvaların zaten paralı olduğunun/olabildiğinin farkındayım. Sorguladığım şey şu:

Tüm turnuvalar, yani devletin düzenledikleri dahil hepsi paralı olunca turnuva sayısı ya da kalitesi artacak mı? Çare bu mudur?

Bu açıdan şüphelerimi dile getirdim. Bence il müdürlüklerinin düzenlediği turnuvaları paralı yapmak caydırıcı sonuç doğurabilir. Mojo'ya göre sayı azalır ama kalite artar. Onu makul karşıladım. Mantıklı. Sayı azalsa da kalite artar. Peki bizim istediğimiz şey bu mudur? Yani sayının azalmasına razıyız, satranç her köşeye yayılmasa da olur yeter ki kalite artsın; Bu mudur amacımız? Bunu sorguluyorum ve doğru bulmadığımı ifade ediyorum. Ben sayının artması durumunda kalitenin kendiliğinden ve mecburen ortaya çıkacağını söylemeye çalışıyorum.

Dolayısıyla da okulda satranç benzeri akıllı fikirlerle satrancı olabildiğince yaymanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Hürmetlerimle...

Bu Konudaki Yorumlar
Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 15:09
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 16:01
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 21:33
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 10-07-2014, 21:23
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: abdulkadirbener - 11-07-2014, 18:39
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 12-07-2014, 21:52
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 14-07-2014, 08:47
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 14-07-2014, 18:27

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi