Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı
"Düşünce güzel, vuruş kötü." diye tabir edilen durumla karşı karşıyayız.
Satranç turnuvalarındaki standartların artmasını kim istemez ki?

Ne var ki bunun yolu "tüm turnuvaları" ücretli hale getirmek midir?
Başlıkta en önemli tespitin Abdülkadir Bey'e ait olduğunu düşünüyorum:
"Evrensel en iyiyi değil, bize en iyi uyan modeli uygulamaya çalışmalıyız" diyor özetle.

Bizim turnuva ortamına kısaca göz atarsak:
1. Kayıtları şişiren %20-25'lik kesim. Hepimizin ortak şikayeti olan bu arkadaşlar için Mojo Jojo ve Aşkın Bey gerekli saptamaları yaptılar, tekrara düşmeyeyim, katılıyorum.
2. "Ücret - yer - koşul ne olsa oradayım", diyen %20-25'lik kesim.
3. "Turnuvaya katılmayı isterim ama bana uygun yerde, uygun zamanda olursa ve çok masraf olmayacaksa." diyen %40-50'lık kesim. Bu kesim de beğenmediği turnuva sırasında haber falan vermeden çekip giden, turnuvayı bırakabilen bazı oyuncular içeriyor.
4. Cebinde harçlığı olmadığı halde satrançta gelişmeye çalışan, ücretsit turnuvaya hevesli maddi imkansızlıklarla boğuşan %10'luk öğrenci kesimi.

Mojo Jojo'nun önerisine 2. grup satranç oyuncuları çok sıcak bakabilir. Tüm turnuvaların ücretli olması yetmez, tüm turlar için de ayrı para toplansın, diyebilecek oyuncular ve veliler tanıyorum.
1. grup zaten tasnif dışı, öyle bir grup yok çünkü. Wink
3. grupta tür turnuvaların ücretli oluşuna ve katılım bedellerinin yüksek oluşuna itiraz edecek olan, protesto ederek turnuvaya katılmayacak olan çok satranççı bulunur.
4. gruptakiler arada-derede kalıyor. Kaynak bulurlarsa iyi, ancak bulamadıklarında turnuva satrancına olan ilgileri tamamen azalabilir.

Dolayısıyla önerilen ücretli sistem, mevcut turnuva oyuncusu profilinin kaba hesapla %50'sini tatmin eder, diğerlerini etmez.
ABD'de, İngiltere'de, Kanada'da satranç kulüpleri, lokalleri var.
Dolayısıyla adamların kurduğu sistem ideal, itirazım yok.
Ne var ki Türkiye'de satranç henüz bu durumda değil.
Şimdilik tepeden inen, halk arasında tanınırlğı son derece düşük, sunduğu kazanım fırsatlarını bir kenara bırakıyorum, spor olup olmadığı bile tartışmalı bir etkinlik.

Bu forumda genelde satranççılar takıldığından dolayı olayı objektif olarak değerlendirebilecek kişi sayısı az.
Gerçekte satrançla tanıştırılan kitlenin sayısı artmasına rağmen (yatay gelişim) bu alanda ilerlemek isteyen, çaba harcayıp araştıran, merak eden ve oyun gücünü geliştiren (dikey gelişim) satranççı sayısı son derece az.

Az olması gayet doğal çünkü satranç, halkın yaygın olarak uğraştığı bir etkinlik değil.
Böylesi bir etkinliği azar azar reklamla, kamu spotuyla veya haftada iki ders okutarak geliştirmeniz mümkün değil.
Ya topyekün billboardları, TV'leri, radyoları satrançla dolduracaksınız veya lansman işine hiçbir şekilde girmeden, kaynak ziyan etmeden geliştiği kadar gelişmesini bekleyeceksiniz.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 15:09
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 16:01
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 21:33
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 10-07-2014, 21:23
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Oktay ERTAN - 12-07-2014, 00:13
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 12-07-2014, 21:52
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 14-07-2014, 08:47
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 14-07-2014, 18:27

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi