Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı
Ateş beyin tabiri ile piramidin belli bölgesi üzerinden değerlendirme yapıyoruz. Burada temel endişe katılımın az olacağı, birçok yeni heveslinin satrançtan uzaklaşacağı yönünde. Ben de diyorum ki önemli olan kalite; uzaklaşan uzaklaşsın. Zaten uzaklaşıyor. Ben yeni başlayanların veya potansiyelin çok abartıldığı kanısındayım, heveslisi buna gelecektir, insanları satranca çağıran, teşvik eden sıfır ücretli turnuvalar değil. Öyle olsa insanlar çocuklarını ciddi ücretler ödedikleri yüzme derslerine vermezlerdi, ama veriyorlar. Neden? Çünkü yüzme çocuk sağlığı için en iyi spordur algısı var. Biz ise "çocuk aklı ve gelişimi için satranç en sağlıklı spordur" algısını geliştiremedik.

Genel satranç algısı yerlerde sürünüyor. Bunun önemli nedenli kalitesizlik. Kartal'da pazar yerinden artık bir çadırda turnuva yapıldığında, oraya çocuğunu getiren veli 1 yıl sonra zaten sizden kaçıyor. Bizim kaliteyi arttırmamız lazım, bu da kaynakla ilgili.

Şimdi iki konuyu tekrar edeyim.

1) Yeterli turnuva yok. Çünkü kaynak yok. Turnuva adedi optimum düzeye ulaşsa, enerjiyi dağıtacak. Bakırköy'de oturan bir kişi bu ilçede yılda 12 küçük turnuvaya (50 kişi) katılsa, Beylikdüzünde, Gebze'de, Silivri'de turnuva peşinde koşmayacak. İlçesinde 50 TL katılım ücreti vermesi mi ona zarardır; Silivri'de bedava katıldığı turnuva mı? Yol-yemek-zaman israfı olarak bakın.

2) Olaya ödül açısından da bakmalıyız. Ödülsüz bir turnuvanın rate ortalaması genellikle 1500-1600 arası oluyor. Şimdi 10 yaşındaki bir adayın, 2300'lük bir FM ile aynı turnuvada oynaması mı ona yararlıdır, 7 turda 6 tane 1500 oyuncu maç yapması mı? Bakın salon kalitesinden falan söz etmiyorum.

200 kişilik turnuva; katılımcıların en yükseği 2040; ortalama 1590. Bu turnuva mı orta-alt piramit bölgesine faydalıdır; birincinin 4.000 TL, ikincinin 3.000 TL alacağı ve bu ödüller sebebiyle GM veya IM unsurlu olacak ödüllü bir turnuva mı?

Ödülsüz turnuvalar katılım cazibesi yaratmadığından 1400'lük bir oyuncunun örneğin Mustafa Yılmaz ile aynı havayı soluma şansı hatta motive olup onunla oynamayı zorlama şansı hiç olmayacak.

Biz yeni nesli, yeni katılacakları, geleceğin Polgarlarını falan hep idealize ederken, bu işten ekmek yiyecek gerçek değerlerimizi feda ediyoruz. O yüzden Mustafa Yılmaz, Barış Esen ödüllü turnuva bulamıyor ve gereksiz yere eğitim vermek zorunda kalıyorlar; asıl profesyonel alanlarının dışına çıkıyorlar.

Ve son 2 not: Maddi durumu yeterli olmayanlara TSF katkı sağlasın, bu çok basit. Bugün Sarıyer'de kapalı spor salonunda 300 kişi ile yapılan turnuvayı TSF zaten yüzde yüz karşılıyor. Katılım ücreti olsa en fazla % 10 destekleyecek.

Sonuncu not da şu: Katılım ücreti olmaması yüzünden başvuru disiplinsizliği ve laubaliliği o safhada ki, İstanbul İl temsilcisi bile turnuvaya ön kayıt yapıp, sonrasında açılışa gelip (konuşma yapıp) turnuvaya katılmıyor. Katılım listesinde olduğu halde, oraya gelmesine rağmen ve hiçbir sağlık mazereti olmadan. Ne güzel örnek değil mi?
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 15:09
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 16:01
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 21:33
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 10-07-2014, 21:23
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 12-07-2014, 21:52
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 14-07-2014, 08:47
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 14-07-2014, 18:27

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi