Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı
Aşkın bey,

Jirayr Çakır anı turnuvalarına bakın, ikisi Swiss Otel'de, biri Ramada otelde oldu ki bu 2 otel Türkiye'nin en pahalı 10 oteline girerler. İstanbul'un da merkezindeler. Her iki turnuvada katılımcılardan sadece katılım ücreti alındı. Oteller hiçbir ek ücret veya servis bedeli alınmadı.

Antalya örneğinde TSF aklanamaz, bunun için think tank da kursanız insanları yolsuzluk ve suiistimal olmadığına ikna edemezsiniz. Ve komik. Ben turnuvaya katıldığımda günlük 25 TL'den kurabiye yiyeceğimi kim söylüyor? Hizmet veren, verdiği hizmetin bedelini alır; benim alıp almayacağımın belli olmadığı birşeylerin bedelini değil.

ABD'de köpeğin kamu alanına pislemesi suçtur.

Antalya'da da falancanın TSF'den torpilli oteline gitmemek suç galiba.

Bu meyanda tatilim bitmiş durumdadır, bu başlıkla ilgili başka bir ekleme yapmayacağım. Katılımcılara teşekkür ederim, sanırım düzgün izah edebildim.

Amacım satrançseverleri mağdur etmek değil. Bu modelin; ödül kaynağı bulabilmek, kaliteyi attırmak, turnuva adetlerini yükseltmek, insanların çok uzak yerlerdeki turnuvalara masraf etmektense semtlerinde ücret ödeyerek (ama başka masraflara katlanmadan) daha kompakt turnuvalar yapmak gibi faydaları olduğu ve katılım disiplini sağladığını sanıyorum.

Hakan beyin dediği önemli, bu yöntem birgün benimsenirse mutlaka tavan sınırı getirilmelidir.
Ara
SAYIN Aşkın Hocam. Tamam konuyu topluyorum. Tabirim için özür diliyorum. Madem siz federasyon adına açık konuşuyorsunuz bende açık konuşacağım! Federasyon niye farklı otelde kalıyorum diye 150 TL alıyor? Ne yani bize cezamı kesiyor bizim ayarladığımız otelde kalmazsan ödeyeceksin diye? Yada belirttiğiniz gibi otel federasyona cezamı kesiyor benim otelimde kalmıyorlarsa ücreti senden alırım dercesine? Bu organizasyon sayesinde zaten sözü geçen otel yapacağı karı yapıyor. Bide bunun üstünde dışarıdan gelen insanlardan paramı alıyor? Bunun adı nedir? Hak edileni almakmı başka bir şeymi? Otel fiyatları uygunduda biz bile bilemi başka otelde kaldık? Turnuvanın yapıldığı otelin bizim kaldığımız otellerden hiçbir farkı yok. Ne yemek ne de başka bir şey. Çay kek vs. den bahsetmişsiniz. Burası inanın komik. Ne yani otel içerisinde tostları kolaları çayları kekleri bisküvileri parayla satan başka birimiydi? Yoksa otelden içeri kaçak seyyar satıcı mı girdi? Bilekliğime bakıp başka otelden geldiğimi görünce otelin bahçesinden başka birimi çıkardı beni? Sahipleri tur giriş çıkışı hariç içeriye bile almadığı otelinin neyin hizmetinin parasını alıyor benden? Hosteslerin ücretinimi? Şakamı bu? Bu turnuvayı bu denli pahalı hale getiren otellermi? Cevap evet ise niye antalyaya bağlandık kaldık? izmirde istanbulda veya memleketimin herhangi bir köşesinde bu turnuvayı yapacak şaka gibi ücretler ödemeyeceğimiz oteller yokmu? Peki ya bir satrançseverin kafasında bu kadar soru işareti kalıyorsa bunun nedeni nedir? Hiçbirşeyin açık ve net olmaması ya da verilen cevapların tatmin etmemesi mi? Sizden şu soruyu sormanızı istiyorum. Turnuvaya katılan velilere bir sorun bu turnuvada sizce gereğinden fazla ücret talep edilmiyormu? Ücretlerden şikayetçimisiniz? Anketlere bu sorularıda eklerseniz sonucu görürsünüz. Çünkü ben Antalya turnuva süper geçti otel fiyatlarıda çok cazipti ve turnuvaya katılırken 150 tl verdiğimiz için mutluyuz diyen birini bakın bakalm görebilecekmisiniz? Bu sözüm tabi ''turnuva ana konaklama oteli dışındakiler' içindir.

Saygı ve selamlarımla..
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Sayın Hakan AKTAŞ,
Bu konuyu açan üye son sözünü söylemiş ve toparlamış, topluma mesajını vermişti. Üzerine yazmayı da uygun bulmamış ve yazmamıştım.
Ancak, siz de; benim federasyon adına konuştuğumu söyledikten sonra size cevaben yazmam gereken bir şeyler var.
Siz ve tüm üyeler, dışarıdan, yani kendi doğal algınız gereği ve kendi tabirinizle o kadar açık konuşuyorsunuz ki bu cesaretinizi ayakta alkışlayasım geliyor.
Ben, yani TSF nin fahri-gönüllü çalışan bir üyesi TSF tarafından ve ona bağımlı konuşuyorum, öyle mi?

Bakın genç arkadaşım ne diyeceğim: Ben, sizin söylediğiniz gibi dışarıdan değil, TSF içinden ( siz ve sizin gibi düşünenlerce sözcü ??) biri olarak; TSF nin aldığı ve uyguladığı her kararı onaylamak zorunda biri değilim!
Bunu burada bilmem kaçıncı defa, herkesin önünde vurguluyorum.
BU DA YETERİNCE AÇIK VE KOMİK GELDİ Mİ SİZE?

Beni hala ve hala bu sözcü sıfatıyla nitelendirenler şunu çok açık olarak; ya bilmiyorlar ya da üç maymunu oynayıp görmezden bilmezden ve duymazdan gelerek işlerine de geldiği için içi boş ve hükümsüz bir şekilde sözcü olarak nitelendirmeye devam ediyorlar.

Bu benim için komik bile değil artık!

Çünkü; Bir hükümet ya da kurum sözcüsü her toplantıda olur ve alınan kararları topluma anlatır, genellikle de politik geleceği gereği bu kararları savunur.
Zaten alınan kararlardan%90’ından haberdar da değilim. Çünkü o toplantılarda değilim ve olamam.
Benim savunduğum konu, bilerek-bilmeyerek yapılan haksız saldırıları, oturtulmaya çalışılan algıları önlemek.
Her konuda da yazmıyorum artık bu anlamda.
Örneğin sizin anlatmaya çalıştığınız konuda toplanan 150 TL. her katılımcıdan alınmadı! Siz belki de bilmeden, bunun aksini söylemiş ve kabaca bir hesap yapıp binlerce hakem ödemesinden bahseden bir sonuca varmıştınız. Bunun içinde tam bu noktadan size eşlik edildi. Ben canlı bir hedefim ya!
KATILIMCILARDAN KATILIM BEDELİ DIŞINDA 150-250 TL. ALINMASI YANLIŞTIR.
Bu da yeterince açık mı?

“Federasyonun neden 150 TL. aldığını muhatabına sorun.” diyeceğim ama bu miktarı federasyon almıyor. Bakın yine yanlış yönlendirme ve algı oluşturuyorsunuz.
Aksi bir durum varsa ortaya kanıtlarıyla koyun. Kanıtsız konuşmanız ciddi değil ve komik.
Size federasyon ya da otel tarafından bir ceza kesilmiyor.
Ben, uygulamayı savunmuyorum! Bunu çok açık, içeriden biri olarak ortaya koyuyorum.
Ben uygulamanın otelce gerekçelerinden bahsediyorum.
Doğru ya da yanlış, tartışılır.

Benim anket yapmama gerek de yok. O anketlere sporcu velisi olarak yıllarca katıldım. Gördüğüm aksamaları da altına isim yazarak da belirttim. Rumuz kullanmadım. Açıkça yazdım. Veli toplantılarında da eleştirdim. Bu gün de eleştiriyorum. Otel fiyatlarını uygun bulmayabilirsiniz. Nitekim ben de daha önceleri Kemer’den geliş gidiş yaptım. Yol, gidiş dönüş, zaman kaybı, dışarıdan yemek derken sonuçta aşağı yukarı otelde konaklayanla aynı harcamayı yaptım.
Ayrıca “Turnuvanın yapıldığı otelin bizim kaldığımız otellerden hiçbir farkı yok. Ne yemek ne de başka bir şey.” Demişsiniz.
Bir daha düşünün!
O zaman bunu somut olarak, her bir özelliğini kıyaslayıp ortaya koyunuz. Ama otelleri bire bir kıyaslayınız.
Ayrıca, size pahalı gelen şartlar bir başkasına farklı gelebilir. Zaten bir üyemizde “TÜM TURNUVALAR ÜCRETLİ OLSUN” derken içine biraz da bu girmiyor mu?
Ama elbette özünde savunduğum şekliyle bu değil tabi.
Umarım konuyla ilgili yazı ve düşüncelerimi öteden beri okumuşsunuzdur.
Şu kek konusu çok dağıtıldı. Ben sadece bundan bahsetmedim. Ticari bir kuruluşun yüzlerce kişiye hizmet yaptığı bir dönemde ekstra harcamalarını talep etmesi bu gün bizim tartışma konumuz olmuştur.
Konuya geri dönmek istemem, siz ısrarla sadece kek ten bahsedip duracaksınız.
Bana gerçek ekstra harcamaları talep etmek hiç komik gelmiyor. Düşünün bir kez. Siz işletme sahibisiniz ve henüz belirli olmayan katılımcı sayısına salonunuzu tüm ekstralarıyla açacaksınız. “Ben göze alırım" diyebilirsiniz. O zaman sizi takdir ederim.
Ama talep edilen miktarı tartışılabilir.
Bu turnuvayı elbette başka şehirlerimizde de yapabiliriz. Zaten sanırım iş oraya gidiyor.

Son sorunuza gelince…

Velilerin bir kısmının talebi hiç beklemediğiniz şekilde de olabilir. Buna şaşırabilirsiniz.
Ama adında TÜRKİYE KÜÇÜKLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI geçen bir etkinlikte;
Hiçbir ikili ilişkilerimin bozulup bozulmayacağı yönünde bir tereddüt duymaksızın, içeriden bir olarak söylemek isterim ki;
ŞARTLAR DÜZELTİLMELİDİR!!

Bunu ben çok öncesinden beri, ortaya önerilerimi, çözümünü ve taslak çalışmalarımı koyarak 5.KASIM 2012 den beri söylüyorum.
Ben kimseyi içeride-dışarıda görmüyorum.

İçeride gördüğüm tek şey “SATRANÇ CAMİASIDIR.”

Selamlarımla…
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi