Gençlerimize Selam!!
GENÇLERİMİZE SELAM OLSUN!

Romanya'da devam eden 2014 Avrupa 18 Yaş Altı Genç Takımlar Şampiyonasında Türkiye şampiyonluğunu ilan etti.

Bu haberle bizleri mutlu eden; Mikhail GUREVİCH antrenörlüğünde yarışan IM Vahap ŞANAL, IM Cemil Can Ali MARANDİ, IM Muhammed Batuhan DAŞTAN, Volkan SEVGİ ve Nezihe Ezgi MENZİ' Yİ en içten duygularımla kutlarım.
- MATRANÇ -
Ara
18 Yaş Altı Milli takımımızı kutlar,başarılarının devam etmesini dilerim.
Ateş Ülker
Ara
Tebrikler!
Bu şampiyonada sonunculuktan yukarısını göremezdi Türkiye 90'larda ki o turnuvaya katılanların önemli bir kısmı 2700'leri gördüğü kadrolardan oluşsa da.
Ara
Gençlerimizi tebrik ediyorum!
Özellikle DAŞTAN bu gelişimini sürdürürse gelecekte Türkiye'nin bir numaralı oyuncusu olmaya aday.
Bunu bir kenara yazın. Wink
Ara
Ayrı bir başlık açmamak için burada belirtmek istedim. Bugün Hürriyet Gazetesinde çok başarılı bir pr çalışması vardı, 4 genç yeteneklerimiz Vahap, Cemil Can, Handenur ve Nezihe olağanüstü güzel röportajlar vermiş. Hürriyet Cumartesi'nin tam orta 2 sayfasını kapatan bu 4 röportaj, para dökseniz binlerce lira tutacak bir satranç reklamına eşdeğer.

Arman röportajı çok güzel kurgulamış. Az soru, hedefe yönelik ve net sorular, harika görseller, Handenur'la birlikte meselenin toplumsal yönüne mükemmel dokunduruş, diğer yeteneklerin de enerjik ve yetenekli cevapları üzerinden nefis bir sunum.

Satranca hiç ilgi duymayan binlerce insan için bu röportaj, bambaşka bir algı oluşturacak nitelikte. "Satranç sıkıcı, bunaltıcı ve içe kapanık zor bir oyundur" genel algısının tam tersine, "kreatif, estetik, keyifli ,gençler için çok havalı, engelliler için hayata bağlayıcı ve renkli bir dünya" mesajları veriyor.

Kim düşünmüş bilmiyorum ama işin içine Arman girdiğine göre belli ki TSF oturup iyi çalışmış.

Daha önce Galatasaray Satranç Kulübü açılması sırasında TSF'ye teşekkür yazmıştım, bu da ayrı bir teşekkür hak ediyor. Çok eleştirdiğim TSF'nin en önemli işlerinden ve başarılarından biri diyebilirim.

Satranç mutlaka üst yapıdan gitmesi gereken bir oyun. Dünyada da bu işin propaganda veya halkla ilişkiler tarafı maalesef rezalet. Kimsenin anlamadığı poker oyunları Eurosport'tan naklen yayınlanırken, satranç hiçbir zaman ekrana, gündeme veya manşetlere giremiyor.

Bence algı yönetimi açısından bu seviyede fırça darbeleri gerekli. Eğer satranç yukarıdan parlatılabilirse, gelir kaynakları da, oyuna katılım çapı da büyüyecek.

TSF yönetimi gerçekten güzel iş yapmış. Zordur biliyorum ama bu halkla ilişkiler ve olumlu propaganda çalışmasının bir plana da bağlı olarak, süreklilik arz etmesini umut ederim.

Ve son not. Toplumsal tarafı bir yana bu röportaj, bu 4 oyuncu için 100 ELO getirecek bir motivasyondur. Herkes kendisini Türkiye'deki en önemli gazetenin orta sayfasını işgal ederken görmek ister. Bu yönüyle de özellikle bu 4 çocuğumuz açısından da bu işin gerçekleşmesine ön ayak olanların aklına sağlık.

Bir kaç harika highlight:

-Satranç senin için ne ifade ediyor?
- Çok şey. Beni hayata bağlıyor. Güç veriyor. Bir de inanılmaz renkli bir dünya. (...)
- Maç öncesi dikkat ettiğin şeyler var mı?
- Uykuma dikkat ederim. Bir de ayran içmem (Handenur Şahin).

- Sence zekilerin oyunu mu bu?
- Bence en önemli kriter zeka değil. Zekadan çok çalışma ve azim. Düzenli çalışmadıkça kimse kimse seni bir adım öteye götüremiyor. Satrancın en önemli kuralı, kendi kendine çalışmayı bileceksin (Nezihe Ezgi Menzi)

- Bu oyunun en çok hangi tarafında iyisin?
- Yaratıcılığımı ön planda tutuyorum. En önemli tarafım bu.Bilmediğim bir pozisyona, yaratıcılığımla farklı bir bakış açısıyla girebiliyorum. Genelde insanlar güvenli suları severler, rahat olmadıkları alanlarda çökerler. Ben asıl orada daha rahat oynuyorum (Cemil Can Ali Marandi)

- Nasıl bir programın var?
10 senedir düzenli çalışıyorum. İki ay çalışmayı bıraktım kafam yavaşladı. Tahta bana eskiden küçücük bir şey gelirdi. Oynamayı bıraktım kontrol edemedim, büyük gibi geldi. Sürekli antrenman yapmak gerekiyor (Vahap Şanal)

Ve en sevdiğim:

- Kızlar çok konsantre olamıyor. Ben mesela tam konsantreyim, aklımdan çok az şey geçiyor ama karşımda saçıyla oynayan bir kız var Big Grin (Vahap Şanal)
Ara
Sanırım İş Bankası'nın yaklaşan eğitim-öğretim yılı öncesi çalışmaları. Her sene bir promosyon yapılıyor, bu sene böyle bir yol seçmişler. Çok da güzel olmuş. İki sayfa arkadaki İş Bankası'nın satranç ilanından anlaşılıyor vaziyet. Olumsuzluk iması yok, çok güzel iş, emeği geçenleri tebrik ederim.

Ayşe Arman'ın kızdığım yönleri var genel olarak, ama çok iyi bir röportajcı olduğunu bir kez daha göstermiş. Satranç bilmeyen birisi için çok zor bir konu bu. Ne kadar vakit geçirdi hepsiyle bilmiyorum, ama hepsini az biraz tanıdığım için hepsini yakaladığını söyleyebilirim. Sayfa da çok güzel yapılmış.

Satrançla ilgili çok kötü sorular sorulabiliyor, çok yanlış bilgiler verilebiliyor ana akım medyada. Ya fikir almış ya da çok iyi hazırlanmış. Ana akımda satrançla ilgili haber yapacak insanlara ders gibi iş yapmış. Çocuklar da güzel konuşmuşlar. Tabii çocukların olgunluğu bizler için şaşırtıcı değil.

Önemli olan bu tarz işlerin artması ve gazetelerde benim geçmişte yaptığım gibi satranç yazıları yazabilen gerekirse gazete için de haber yapabilen insanların artması. Nasıl "gurme yazarları" oluyor, "satranç yazarları" da aynı şekilde olmalı.
Ara
Benim derhal o gazeteyi bulmam lazım..Gecenin 22:00 nda nasıl bulcaksam..
Ara
Haber link;

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/27190511.asp

25917611.jpg
Ara
(13-09-2014, 20:59)yusuf_omur Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Benim derhal o gazeteyi bulmam lazım..Gecenin 22:00 nda nasıl bulcaksam..
Neyse ki bayideki son gazete bana kalmıştı..hemen aldım..Gerçi sağolsun Abidin Bey linki vermiş..Size çok önemli bir tavsiyem olacak..bu linki, hayır sadece bu link adresi kuru bir adres yazısı olarak yetmez, o fotoğrafı da alın..facebook ta mı, nerede ve nerelerde paylaşırsanız paylaşın derim..Akrabalarınıza, arkadaşlarınıza, komşularınıza..herkese ama herkese yayın.. 70 küsür milyonluk bir ülke, İzlandadan 3 gol yemeyi görmek için TV başında çakılı kalmasın artık..Bu ülkenin hatası; başarısızlıklarına odaklanıyor.. başarılarını görmüyor..Çok şey ve başka şeyler de yazasım geliyor.. ama uzun yazmayı pek sevmiyorum..Ben şimdi, hemen bu olayı yaymaya geçiyorum..
Ara
Güzel, çok hoş bir fotoğraf.

Bu girişim umarım ülkemizde satranca olan ilgiyi ve kaliteye yolculuğu tetikler.

GENÇLER HER ŞEYİN EN GÜZELİNİ HAK EDİYORLAR.

Onların ve ardından geleceklerin yolu açık olsun.

Bu haberi ÖSF taşıyan ve paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
2014 Türkiye Gençler İkincisi Ege KÖKSAL 2300 Elo barajını geçerek FM unvanını elde etti.
Genç sporcumuzun bu başarısında öncelikle kendisinin ve ailesinin olmak üzere emeği geçen herkesi kutlar, kendisine başarılar dilerim.
- MATRANÇ -
Ara
Ege Köksal bu unvanı hak eden bir kardeşim zaten buralara geleceği 5-6 yıl öncesinden belli bir genç yeteneğimiz ama ben başka bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bardağın dolu taraflarını görmekten boşların izini kaybediyoruz.

Okullararası turnuvalardaki başarıları abartmaktan Yaş Grupları'nı madalyasız geçtiğimiz (sanırım kaç senedir) unutuyoruz. Dünya Yaş Grupları, Türkiye için esas rekabet alanıdır gençler kategorilerinde ve bu sene bence iyi geçmedi. Nedenleri araştırılmalı.
Ara
2014 Türkiye Yıldızlar Şampiyonası 18 Yaş Genel kategorisinde şampiyon olan Melih Yurtseven 2300 Elo barajını geçerek FM unvanını elde etti.
Sporcumuzu tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.
- MATRANÇ -
Ara
Gürcistan Batum'da düzenlenen Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonasında, Cemil Can Ali Marandi bu sene de 16 Yaş Genel Kategorisinde şampiyonluğu kimseye bırakmadı.

10 Yaş Genel Kategorisinde ise, 2012 Dünya Yaş Grupları ikincisi başarılı sporcumuz Ahmet Utku Üzümcü kategorisinde birinci ile eş puanda şampiyonayı ikinci olarak tamamladı.

Sporcularımızı, antrenör ve değerli velilerini içtenlikle kutlar başarılarının devamını dilerim.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi