Magnus Carlsen En Son Ne Zaman Yenildi?
Merhaba arkadaşlar. Bugün 2013 Candidates sitesinde gezinirken aklıma bir soru takıldı. Carlsen en son ne zaman yenildi?

Ben 2012 bilbao turnuvasında Caruanaya karşı kaybetti diye biliyorum. Kaldı ki o maçtada çok müthiş oynamıştı. Onun dışında yakın tarihlerde aldığı bir MAĞLUBİYET'i hatırlamıyorum. Yenildiği maçlarda bile ibretlik oyun oynuyor.
Bana göre bundan sonraki tarihlerde blitz turnuvaları haricinde kolay kolay maç kaybetmeyecek gibi geliyor.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Hakan bey,

Merhaba dediğiniz 24 saat yaşamıyor Big Grin
Ara
Demek istediğini pek anlayamadım kişisel bir gönderme yapmaya çalışıyorsan bunun yeri özel mesajdır.
Ara
Magnus bu akşam Ivanchuk'a yenildi. Onu kastetmiştim.
Ara
Açıkçası Carlsen'in oyunlarını izlemek bana haz vermiyor.Fischer-Karpov-Kasparov ve formda bir Kramnik'in oyunları daha sürükleyici.Carlsen'in ise belki içinde yaşadığımız çağın pragmatizmini barındıran mekanik bir tarzı var.Eşit ve yalın pozisyonlarda rakibin hatasını kollayarak kazandığı oyunlar çok fazla.Bu özelliği ile ELO rekorunu eline geçirdi ama ikili bir şampiyonluk maçında kazanmaya yetmeyebilir.Sonucun ne olacağını yıllar içinde göreceğiz.
Ara
Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Magnus bu akşam Ivanchuk'a yenildi. Onu kastetmiştim.

adama nazar değdirdik herhalde Big Grin çok büyük bir puan kaybı ve kramnik bu şansı kolay kolay vermez gibime geliyor. bakalım turnuva sonucu ne olacak.
Ara
Bugün turnuvanın son turu oynanacak ve son durumda Carlsen ve Kramnik 8.5 puanda. Aralarındaki 2 maçta beraberlik ve galibiyet sayısı Carlsen 5 Kramnik 4. Kramnik son turda İvanchuk ile oynarken Carlsen Svidler ile karşılaşıyor.

Son turda Carlsenin kaybetmeyeceğini düşünürsek Kramnik kendisine beraberliğin yetmeyeceği mutlak kazanması gereken bir maça çıkacak. Carlsen de Kramnik'in olası galibiyetini hesaba katarak erken bir beraberlikten uzak durarak maçı zamana yaymaya çalışacaktır.
Ara
bende aynı fikirdeyim ancak Carlsen 13.turda Radjabov'u hem süre açısından hemde konum açısından çok zorladı ve Radjabov bu turnuvadaki ikinci süre sıkıntısından mağlubiyet aldı. Kramnik kazanmak için çıkabilir belki ancak Carlsen beyazda oynayacak ve rakiplerini süreden baskı altına almayı çok iyi başardı bu turnuvada. Bakalım yarın ki maçta kim başarılı olacak. Hak eden kazansın.
Ara
Son tur maöları başladı.
Canlı analiz için; http://london2013.fide.com/analysis/index.html
Carlseni canlı izlemek için; http://new.livestream.com/accounts/15044...mute=false
Ara
Son tur maçları tamamlandı... Son dönemin en dramatik turnavalarından biri oldu, Son turda tek bir beraberliğin yeteceği bir durumda hem Carlsen hem kramnik kaybetti. Ve sonuç olarak Carlsen turnuvayı dramatik şekilde birinci bitirip Anand'ın rakibi olmayı başardı. Son tur maçları ile beraber prim yapanlar listesine Svidler ve İvanchuk da eklenmiş oldu...

Kurtlar puslu havaları sever sözünü doğrulayan ivanchuk, son turlarda hem kramnik hem carlseni yenerek her ikisindende 1,5 puan almayı başardı.

Son tura iddiasız girmek zorunda kalan Aronian, aldığı iyi sonuca rağmen turnuvanın kaybedenlerinden biri oldu.

Herşeye rağmen Satranç Severlerin ümit ettiği şekilde Dünya Şampiyonluğu maçlarını oynamayı Carlsen hak kazandı...
Ara
Bu çocuk oyun sonunu oynayamıyor.
Yani turnuvanın son oyununu demek istedim.
Yani zeitnota düşünce ne yapacağını bilmiyor demek istedim.
Stres altında nasıl oynayacağını birisinin ona öğretmesi lazım.
Herhalde en iyi hoca Anand olacak onun için.

Varmısınız ey yönetim ! Çocuğu ve hocasını kapışmadan önce Türkiye’ye getirip şov yapmaya !
İmkansız mı diyorsunuz, yoksa zor mu diyorsunuz ? Efendim ? Duyamadım.
Zor demiyorsanız doğru yoldasınız demektir. Çaba gösteririm diyorsanız yine de yolunuz doğru. Zor, yapamayız diyorsanız yandınız ! Elimden çekeceğiniz var !
Ara
Oyun sonu mu ?
Feti Bey nereden yakaladınız öyle ?

ANAND değil, ama aylardır bir Efsane’nin peşindeyiz şu an Kocaeli’ de Kurtuluş Kupası için.

Ama istenen rakam 400.000 euro olunca, “ o paraya çok daha yararlı işler yapılır” düşüncesi sponsora geri adım attırıyor.
- MATRANÇ -
Ara
Ben oldum olası büyük oyuncuların, standart bir formül gibi 40 kişiye simültane yapmak üzere getirilmesine karşıyım. Bu daha çok orada oynayan 40 kişi ile onların ebeveynlerini mutlu eden birşey, bir de nutuk atmayı seven organizatörlerin.

Elimde olsa Karpov'u getirmek isterdim. Hiç simültane ile vakit kaybetmeden doğrudan 400 kişilik bir konferans salonuna sokup 2 saat soru cevap ile, o deryadan bir kaç damla kapmak isterdim.

Mesela o meşhur ilk maçta genç Kasparov'a 5-0 öne geçtikten sonra niye 6.maçı kazanmanın formülünü bulamadı ve o aralar ne değişti?

Veya dünya şampiyonluğu düzeyinde hala oyun sonu çalışıyor mu? Hala bir ekibi var mı? Elit büyükusta olmak için bir ekip veya bir menejer gerekli mi? Atalık'ın oyun stili hakkında ne düşünüyor?

Bir günü nasıl yaşıyor, kaçta kahvaltı yapıp masanın başına kaçta geçiyor? Turnuva zamanlarında nasıl bir beslenme programı uyguluyor; satranç konsantrasyonu arasında fiziksel bir spor yapıp enerji alışverişi sağlamayı mutlaka gerekli görüyor mu?

Akla gelebilecek yüzlerce soru...

Bu bölümü herkese ve özellikle öğrencilere açık olurdu. Öncesinde (ona da sürpriz olacak şekilde) kısa bir barkovizyon, hem onun gururunu okşayacak bir geçiş; mesela çocukluğundan, pul koleksiyonculuğundan kareler; dünya gençler şampiyonu olduğu turnuvayı yaşamış bir sürpriz kişiden alınmış 2-3 görüntü ve görüş falan...

Sanırım özellikle çocukların bu atmosferden etkilenme katsayısı, okulda derslere girip de geçerken piyon almayı daha tam kavrayamamış yeni nesil öğretmenlerin uykulu seslerle anlatamadığı 1200 dersten daha etkileyici olurdu.

Günün devamında bu sefer sadece Türkiye'nin önde gelen satranç uzmanlarının (hepsinin oyuncu olması şart değil) örneğin bir yazışmalı devinin + uluslararası bir hakemin + üst düzey 5-6 oyuncunun katıldığı bir workshop organize ederdim. Konu 2500 eşiğinin aşılması olabilir, elitler arasına nasıl girilir olur, satrancı tabana yaymak olur, Sovyet sisteminin uyarlanması olur; Rusya'da olimpiyat takımları nasıl oluşturuluyor o bile olur. O kadar çok seçenek var ki.

Günün sonunda da işin PR'ını unutmamak ve boyalı basında bu işi gazlamak üzere çok ünlü biri ile 3-4 kişilik bir boğaz yemeği ayarlardım Suada'da falan. Örneğin Burak Yılmaz, Ali Koç, Manuel Fernandez...

Bu son bölüm (ünlü bir kişinin olaya dahil edilmesi) kişisel ilişkilerle tamamen parasız bile yapılabilir, iyi anlatılırsa, eğitimle ilişkilendirilirse, satranç gibi bir akıl oyununda 7 milyar adamın arasından zirveye çıkıp 1 numara bir insanla beraber olmayı herkes ister.

Veya çok hasta olmasa Spassky. Düşünsenize bir konferans salonunda karşınızda ve size 1972 Rejkavik'te, daha önce hiç yenilmediği bir adamla yaptığı, soğuk savaşın kralını anlatıyor. Üzerinde o rejim baskısı. Sonra Fransa'ya kaçması. Geçen yıllarla birlikte, 1972'de çekiştiği o adamın bu camiada en güvendiği arkadaşlarından biri olması. Bırakın satrancı bu işin muhabbetinden, dramasından 3000 günlük konuşma çıkar.

Haddim değil ama bence özellikle gençlere ve çocuklara yönelik bir iş yapılacaksa Magnus, Anand, Aronian gibi oyuncuları 4-5 saatliğine getirip 40 masaya simültane yaptırmak yerine, bir döneme damga vurmuş insanları daha maliyetsiz olanaklarla getirip, günü doldurmak daha güzel olur gibi geliyor bana.

Yazıyı uzun bulanlar ve kalite arayanlar için özeti de aşağıya yazdım, bu kıyağımı unutmayın Big Grin

----------------

Olay Su Ada'da geçiyor.

İşin içinde Karpov var !
Ara
Açıkçası bende sn. Mojo Jojo'nun dediği gibi satrançta dünyaca klasikleşmiş büyükustaların, yetişmekte olan yeni nesil satranç oyuncuları için vereceği birkaç saatlik soru cevap şeklinde oluşturulan bir konferans daha faydalı olacaktır.
Ara
M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Oyun sonu mu ?
Feti Bey nereden yakaladınız öyle ?

ANAND değil, ama aylardır bir Efsane’nin peşindeyiz şu an Kocaeli’ de Kurtuluş Kupası için.

Ama istenen rakam 400.000 euro olunca, “ o paraya çok daha yararlı işler yapılır” düşüncesi sponsora geri adım attırıyor.

Sponsorlar çok doğru düşünüyor , diğer arkadaşların fikri çok daha yararlı olabilir.
Ara
Reklam boyutu çok önemli ama ben önce altyapı diyenlerdenim.

MJ'nin fikirleri yabana atılmamalı, önemli noktalara değinmiş. Üstelik (görece) kısa yazınca daha anlaşılır buldum yazısını ama özeti tutmadım. Okuldaki özet ödevlerinden kesin kırık not almıştır.Smile

Yeri burası değil ama, simultane fikrine gelince, geçen yıl BJK lig şampiyonu oldu. Mesela 5-6 BJK oyuncusu Beşiktaş meydanında veya İnönü stadında simultane verebilir, basında büyük yer edebilirdi. Hem ucuz, hem etkili. Ne dersiniz? Açalım mı yeni bir başlık?

Carlsen'e başarılar dilerim, gençleşme iyidir. Anand şampiyon olmak için biraz yaşlı sayılmaya başladı gaari.
Ara
Düşüncemiz sadece bir klasik simültaneye dayanmıyordu.

Bir gece konaklamalı iki tam gün program düşüncelerimizde ; turnuva sonrasında panel türünden etkinlik,ödül töreni onurlandırması, kalıcı kayda geçen söyleşi ve röportaj ve bir sürpriz okul , satranç merkezi ziyareti gibi aslında şova yönelik gibi gözükse de gerçek kitleye hitap eden etkinlikler vardı.
Bunu 2002’ de SARAYBAHÇE GRAND-PRİX ‘ te başarıyla uygulamıştık.

Büyük maliyetlerle 30’ un üstünde Grand Master (ki içlerinde bugün 2700 ler kulübünden V.İVANCHUK, MAMEDYAROV, …) katılımları ilgi çekmişti.

Ancak toplumumuza kalıcı etkinlikleri nasıl olmuştu, kamuoyunun taktirindedir.
- MATRANÇ -
Ara
1.Nisan.2013 21:09 zamanlı yazımda, görüşmelerde sponsordan istenen rakamı yanlışlıkla 400.000 Euro yazmıştım.
Yeni fark ettim ve 40.000 Euro
olarak düzeltir, okur kitlemizden özür dilerim.
- MATRANÇ -
Ara
Carlsen 2014 Olimpiyatlarında taze yenildi.

Ama izlemeye değer bir videosu aşağıda:
GM Saric'e kısa bir süre önce yenildi. Üstelik kötü yenildi. Bakalım Anand'a karşı ne yapacak?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi