Yanlış tercihler devam ediyor.
Keşan Satranç Turnuvası yönergeleri http://kesanopen.tsf.org.tr/ adresindedir.
Yönergeleri madde sırasına göre yorumlayacağım.

2.ii.madde : İngilizce madde : Players who were born in 2008 or earlier (2009, 2010 etc) may not apply for the tournament. Buradaki ‘earlier’ ve ‘may’ sözcüklerini anlayamadım. 2008 den önce doğanlar mı, sonra doğanlar mı turnuvaya katılmayabilir ? Oyuncu 2008 öncesi veya sonrası doğumlu olursa isterse katılabilir mi ?

4.madde : 3 grubun özellikleri neler olacak ? Detayları şimdiden bileyim ki, boşuna kayıt yaptırıp Keşan’dan hemen geri dönmeyeyim.

5.madde : Eşitlik bozmada belirtilen kura çekimi FIDE Turnuva Kurallarında var mıdır ? Hakemlerimiz eşitlik bozmada yetersizlermi ki, kura çekmek zorunda kalacaklar ?

6.itiraz maddesi : Başhakemin kararlarına itirazımı yine başhakeme mi yapmak zorundayım ? Bu noktada TSF İtiraz Kurulları Prosedürü ne zaman FIDE kurallarına göre güncellenecek ? İlgili prosedürde son karar Başhakemindir deniyor. FIDE kurallarında ise son kararı İtiraz Komitesi verir deniyor. Yanlış mı biliyorum ya da okuyorum acaba ?

7.ödül maddesi : 16 yaş ve alt yaş gruplarında erkek oyunculara ödül verileceği yazılı (!). Kız oyuncularımıza ödül yok mu ? Genel kategoride 6 Türk erkek oyuncuya 3100 TL ödüle karşılık 2 Türk kadın oyuncuya 650 TL ödül verileceği yazılı. Kadınlar için pozitif ayrımcılık yapılması gerekliliğinden vazgeçtim, eşit ödül dağılımı bile çok mu görüldü ? TSF’nin kadın başkanına şikayet ediyorum.

7.ödül maddesi : En iyi emektara para ödülü yok. Sadece en yaşlıya plaket var. Yaşlılara ve özellikle gençlere saygısızlıktır bu. En iyi emektara diğer kategorilerde olduğu gibi para ödülü vermek, bugünün gençlerine “Ben seni şimdi unutmadığım gibi gelecek te de unutmayacağım” diyerek gelecek için anlamlı ve güzel bir mesaj vermek demektir.

8.a : ‘Hükmen yenik sayılma süresi 30 dakika’ymış. Başhakeme saygısızlıktır bu madde. Yeni, güncel kurallara göre hükmen yenilgiyi ancak ve ancak Başhakem onaylar. Yönerge karar veremez. Geç kalan oyuncunun mazeretini uygun bulup oyunu başlatmak ta Başhakemin yetkisindedir. Uluıslararası nice turnuvalarda karar verilip oyun bitirilmesine rağmen itiraz sonucu oyun başlatılmış ve oynatılmıştır. Madde şu şekilde yazılmalıydı : Geç kalma süresi 30 dakikadır.

8.b : ‘FIDE Satranç Kuralları 11.3.b uyarınca sporcu oyun sahası içinde cep telefonu ve/veya herhangi bir elektronik iletişim cihazına sahip olması yasaktır.’ Hayır efendim, yanlış… Oyun sahası içinde değil ‘during play=oyun esnasında’ şeklinde düzeltilmelidir. Çok acil bir operasyon için (sağlık, güvenlik, vb.) oyuncu oyun sahasında ve hakemin yanında dışarıyla irtibat kurabilmeli ve kendisi veya başkası için gerekli müdahaleyi yapabilmelidir.

Yanlış olabilecek yorumlarımı düzeltene şimdiden teşekkür ederim.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Yanlış tercihler devam ediyor. - Yazar: Ateş Ülker - 24-07-2014, 16:01
RE: Yanlış tercihler devam ediyor. - Yazar: Feti - 07-08-2014, 18:01

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi