41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç)
Benim ilk 2 tur izlenimlerim biraz chessbase ve diğer kaynakların da katkıları ile şöyle:

1) Olimpiyat ortamının neredeyse çok kötü olduğu söyleniyor. İlk turda güvenlik nedeniyle uzun kıuyruklar oluşması sonucunda 30 dakikalık başlangıç gecikmesi oldu. Bunun temel nedeni ilk kez bu olimpiyatta cep telefonu konusunda mutlak yasak olması ve aramalara bunun dahil edilmesi (havaalanına girer gibi dedektörden geçiliyor ve arama yapılıyor).

Bunun yanısıra ışıklandırmanın kötü olduğu, takımların masalarda çok bitişik olduğu, çay-kahve ikramının kötü, tuvaletlerin ise bayağı sorunlu olduğu anlatılıyor. Hatta chessbasedeki fotoğraflara itibar edersek, tuvaletler oyun alanının dışında container tabir edilen yerlerde; ki Türkiye'deki herhangi bir turnuvada bizim eleştirdiğimiz bir güvenlik açığı bu. Tuvaletler oyun sahası dışında olacaksa, girişteki o yüksek güvenlik ne anlama geliyor?

Benim anladığım Norveç bu konuya iyi hazırlanmamış. Türkiye'de 2 olimpiyat oldu, sonuncusuna gidemedim ve yorum yapamam ama 2000 olimpiyatında gönüllü çalıştım, şehrin göbeğinde, ikram, ışıklandırma, masa düzenleri, bülten ve oyun salonundaki canlı yayın akışı açısından (o dönemde internet yayını yoktu) gerçekten aşılması zor düzeyde bir organizasyon olmuştu.

2) Ben bunun sponsor ile ilgili olduğunu da düşünüyorum. Sponsor listesinden gördüğümüz üzere ana sponsorlar KPMG (ki bir dış denetim firmasıdır), yerel bir banka, bir broker yatırım aracı kurumu ile yerel bir üniversite. Yani sponsorlar global değil. Keza yan sponsorlar da Coop gibi muhtemelen lojistik destek veren firmalar (Coop Baltıkların Gima'sı veya daha küçük ölçekli Migros'u gibidir), yerel resmi kurumlar vb. Anlaşıldığı kadarıyla tıpkı ülkemizde olduğu gibi dünyada da bu tür bir etkinlik ve organizasyona HSBC gibi bankalar, atıyorum AUDI, Mercedes gibi otomotivciler, Tag Heuer, Rolex gibi saatçiler, IBM Intel gibi software firmalar çekilemediği sürece gerileme sürecek.

3) Turnuvaya dönersek ilk turda ağır topların hiçbiri oynamadı. Ancak bunun ne kadar faydası oldu çok bilinmez zira bugün ilk turda oynamayan oyunculardardan (Carlsen, Aronian, Ivanchuk, Kramnik, Leko gibi) sadece Kramnik galibiyet aldı. Bu arada Magnus ilk tur trekkinge çıkmış, sanki Norveç bilmediği yer, sırf turist çekmek için yapmıyorsa birşey bilmiyorum Cool.

4) Bu turnuvada Fransa, Çin ve Özbekistan gizli favorimlerimdir; milli takımda da Emre Can ve Mustafa Yılmaz'ın formda olduğunu düşünüyorum. Oyuncu seçimi konusu ve başka konularda mutlaka eleştiri olacaktır ama bunu turnuva sonuna bırakmak doğru olmalı.

5) Son olarak bir satranç olimpiyatının kuzey kutbunda da olsa her zaman en güzel tarafı Muzychuk kardeşlerdir.

Kendilerine takip ettiğim her turnuvalarında olduğu gibi burada da üstün başarılar diliyorum. İyi ki varsınız, o karanlık Tromsö'ye aydınlık katıyorsunuz. Ama ne yazık ki ben orada değilim Rolleyes
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç) - Yazar: Mojo Jojo - 03-08-2014, 23:03

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi