41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç)
Yarınki rakiplerimiz: Dünya üç numarası Fabiano Caruana'lı İtalya ve kadınlarda Anna Muzychuk'un yıllar sonra anavatanına geri döndüğü Ukrayna (Lagno'nun Rusya'ya geçişini böyle kompanse etmiş oldular, Lagno olsaydı, favori olabilirlerdi diyeceğim ama şu anda da 3 numaralar Smile ).
Birinci masada muhtemelen Şolak'ın Caruana'ya karşı beyaz oynayacak olması avantaj. Açılış tahmin edemiyorum ama içimden bir ses Şolak'ın 1.e4 oynayacağını söylüyor. Üç sonuç da mümkün.

Özellikle siyasi nedenler ve Lagno krizinden dolayı Ukrayna iyice hırslanmış olabilir. Zaten Olimpiyat'ın favori 4-5 takımından birisi olduğunu düşünürsek(olağan şüpheliler Rusya, Çin ve Gürcistan'la birlikte) Ukrayna tabii ki favori ama bir maçta her şey olabilir.

Olimpiyat ne ilginçtir çok ilgimizi çekiyorSmile Şüphesiz benim deSmile
Hayatımda en çok keyif aldığım dönem de Dresden'deki Satranç Olimpiyatı'nda bulunduğum günlerdi. Buradan web sitesine geçeyim:

Şu an Fatma Koç Öztürk, hem basın sorumlusu hem de milli takımlar menajeri gibi görünüyor. Bunların her biri iki ayrı pozisyon. Federasyonun en kısa sürede bir basın sorumlusu bulması gerekiyor. Bu konuda ben daha fazla konuşmayayım, ama dikkatinizi çekmek istedim.

Oyunlar/Maçlar: Shanava-Ipatov partisini çok da dikkatli incelemedim ama bitişik a-b piyonlarından dolayı kayıp olma olasığı çok yüksekti partinin. Ben en son kapatırken 2.5-1.5 olarak düşünmüştüm, 2-2'ye sevindim açıkçası. Normal bir sonuç ama bu partiden dolayı iyi sayılırSmile Kadınlarda da Bulgaristan'a karşı sonuç aradaki reyting farklarını düşününce güzel.

Carlsen'in ve L'ami'nin (Kamsky'e karşı) kazandığı partiler benim çok hoşuma gitti. Topalov'un partisini yazanlar olmuş zaten. Aronian-Vachier Lagrave partisi de çok ilginç. ChessBase'deki analize bakmanızı öneririm.

Tekrar hatırlatmak lazım şu anda her şey olabilir. Bir maçla ilk 10'a veya 15'e giremeyeceğimiz bir önemi yok. İşler iki takımımız açısından da yolunda ama nasıl başladığı değil nasıl bittiği önemli oluyor her sporda, özellikle de satrançta.

Takım çok zayıf rakipleri rahatça geçti. Bugün denk bir rakiple berabere de normal sonuç. İşler şimdilik yolunda, umarım böyle gider.

Organizasyon İzlenimleri:

Tromso, 2008'den beri hazırlanıyor bu Olimpiyat'a. Hatta 2012 Olimpiyatı'nın tanıtım resepsiyonunda Norveç Satranç Federasyonu Başkanı ile konuşmuştum. Ne kadar istekli oldukları belliydi. Anladığım kadarıyla ortam çok güzel, salon ve doğa oyuncuları fazlasıyla memnun etmiş (özellikle İstanbul bu konuda hayal kırıklığıydı. Sırf yeni rant alanı diye havaalanının dibindeki yerde Olimpiyat yaptık. Lütfi Kırdar o açıdan çok daha istabetliydi- 2000). Tromso için eleştiri: web sitesi bence bir facia. Dresden'in o beğenmediğimiz internet sitesi çok daha iyiydi. Tasarım ve kullanıcı dostluğu açısından olmamış bence, ancak reel organizasyon (sanal olmayan) kısmı anladığım kadarıyla çok iyi.

Info bültene buradan ulaşılabilir: http://blog.tromso2014.no/wp-content/upl...tin_A5.pdf
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç) - Yazar: Ozgur_Akman - 05-08-2014, 01:44

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi