41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç)
bu gün her türk satranççısı gibi benimde mutlu günüm .italya türkiye maçını izlerken hayatımın en güzel anlarından birini yaşadığımı belirtmek isterim .4. tur sonunda türkiye 9. sırada . bu müthiş bir şey. maç bittiğinden beri düşünüyorum bu nasıl iş diye ve çözmeye çalışıyorum ve kendimle uğraşıyorum .2. turda kötü bir oyundan sonra 3. turda gürcistan gibi bir devle beraberlik sonra italya yı müthiş bir maç ile 3.5- 0.5 yenmek, her türk satranççısı gibi benide elbette mutlu etti .
ilerlemiş amatör bir eleştirmen olarak fikirlerimi yazma gereği duyuyorum .
her türk satranççısında olan şu kanaat bitmeli artık .türkiyedeki başarılar satranççının kişisel gayreti ile olan başarılardır.
burada görülen şey tamamen antrenör başarısı . antrenör oyuncu ve aile işbirliği bizim federasyonun zihniyetinede uyuyor.bir yetenek keşfedeceksin ısrarla üzerinde duracaksın aile desteği alacaksın ve başarıya ulaşacaksın. benimde başımdan geçen bu olay tam bizim TSF ye göre. dar bir ekiple çalışınca başka bir şey yapmanında imkanı yok .
bu arada erkek ve bayan takım antrenörlerinin ismini bilen kaç kişi var acaba.....

türk satranççılarının genel yapısı olan istikrarsızlık, halen beni korkutuyor ve bu konudada başından sonuna kadar haklıyım .ayrıca şunu belirtmeliyim ki; olimpiyatların sonunda ilk 20 ye giremediğin müddetçe dünyaya da bana da kendini kabul ettirmenin imkanı yok .2 puan alsaydık 22. olurduk 45 . olduk... şu oyunda şah! deseydik kazanacaktık, atı geri çekip müdafaa yapsaydık beraberlikti. şerefli mağlubiyet , şerefli beraberlik gibi şeyler bildiğimiz züğürt tesellisidir.

erkek oyuncularımızın oyunları ilk defa top listelerde yayınlandı . önceki turlarda bayan oyuncularımızın oyunları sadece alternatif oyunlarda yayınlanıyordu, erkek oyuncularımızdan henüz ses yoktu .http://www.chessdom.com/tromso-chess-olympiad-men-live/. bu da sanırım türk satrancı için bir ilktir.
haklı bildiğim eleştirilerime ve tesbitlerime ve kanaatlerime devam edeceğim .

muzaffer şekerli
muğla , datça
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç) - Yazar: MuzafferŞekerli - 06-08-2014, 07:53

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi