41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç)
Merhaba,

Sayın Mojo Mojo'nun çağrısı üzerine uzun süredir takip ettiğim fakat üye olmadığım Özgür Satranç Forum'una üye oldum. Özellikle olimpiyat ile ilgili yorumlarda bulunmak istiyorum.

Öncelikle ben de milli takım kadromuzun çok güçlü olduğunu ve olimpiyatlarda ilk 10 a girmesinin büyük bir sürpriz olmayacağını düşünüyorum. Bugünkü yenilgi biraz morallerimizi bozdu ama bugün kazanmış olmak sadece yarın çok güçlü bir takımla oynamamıza ve bizim de zevkle izlememize sebep olacaktı. Turnuvadaki dereceyi son 2-3 turda alınan puanlar belirleyecektir.

Ivanchuk bence iyi oynadığında Dünya'da herkesi yenebilecek(sadece bir maçta değil seride bile yenebilir) fakat kötü olduğunda da kendisinden çok daha zayıflara kaybeden biri. O yüzden bu performansı beni çok şaşırtmadı.

Bugün Karjakin inanılmaz bir hata yapıp oyunu kaybetti. O hatadan önce de 20.hamlede b5 sürüp rakibin c5 sürmesine izin vermiş ve pozisyon eşitliğe çok yakın bir hale gelmişti. Oysaki 20.c5 sürüp daha sonra b5 sürse birçok üst düzey yorumcuya göre teknik olarak kazanç sayılabilecek bir pozisyon elde edebilirdi. Satrançta her seviyeden oyuncular çok büyük hatalar yapabiliyorlar. Önemli olan uzun vadede bu hataların ne kadar az olduğudur.

Bu turnuvada birçok takımın şampiyonluk şansı bulunuyor. Objektif olarak en büyük favori tabii ki Rusya. Onun dışında Azerbaycan,Ermenistan, Fransa,Ukrayna vs. Benim gönlüm -eğer biz olamazsak- Azerbaycan'dan yana. Hem kardeş ülke hem de Mamedyarov ve Mamedov Beşiktaş'ta takım arkadaşlarım. En büyük problemleri Radjabov'un formsuzluğu. Biliyorsunuz Radjabov 2790 kusur elodan 2720 lere düştü yakın zamanda ve şu anda da çok formda değil. Vugar Gashimov'u yakın bir zamanda kaybettik. Onun da eksikliğini tabii ki hissedecekler.

Bir sonraki Letonya maçı yine çok zor bir maç olacak. Bence herşey olabilir. Barış'ın hastalığının düzelmesi önemliydi. Bu tip uzun turnuvalarda yedeksiz oynamak takımın performansını etkileyebilirdi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç) - Yazar: Umut Atakişi - 07-08-2014, 00:06

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi