41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç)
Dün benim de içimden yazmak gelmedi. Muhtemelen kediler bu kez internet kablolarını haşat ettiğinden internete bir türlü giremedim. Yazı gecikti. O arada Umut Atakişi yazmış. Olimpiyat tecrübesi olan bir ustanın yazı yazması çok önemli. Bu şu açıdan anlamlı. Olimpiyat, Türkiye'de satranç camiasının çok ilgiyle takip ettiği bir turnuva ve önemli bir yayına ihtiyaç var. Dresden'de canlı blog sırasında gelen yorumculara gelen maillere yetişemiyordum. Bunu değerlendirmek gerekirdi. Ana akım medya biraz zor ama en azından satranç camiasını tatmin edecek bir çalışma yapılmalıydı.

İki takımın sonucuna da üzüldük. Totem muhabbetini satranca taşımak ne kadar mantıklı bilmiyorum ama totem olarak maçları başladığı andan itibaren izleyeceğim bugün (en azından işte bir pencere açık duracak bilgisayarda).

Dragan Şolak'ın oynadığı varyantta Fb4'e beyaz önce c3 sonra c4 sürüyor diye biliyorum ama bu varyantı ilk kez gördüm açıkçası ama benim ne kadar ölçü olduğum tartışılır Big Grin

Norveç 1 bugün Ermenistan'a kaybetti ama ben Norveç 2'nin Slovenya galibiyetine dikkat çekeyim. İskandinav ülkelerinin Magnus Carlsen öncesinde aslında bir satranç geleneği var (özellikle İsveç'in) ama demek ki Norveç büyük bir atılım yapıyor şu anda. Olay Magnus'tan ibaret değil. 4.masaları (2450) sanırım 13 yaşında. Ne yalan söyleyeyim anda Norveçli bir gazeteci olmak isterdimSmile

Umut, Karjakin'den bahsetmiş. Ben de Kramnik'in Topalov'a karşı aldığı güzel galibiyete dikkat çekeyim. Kramnik'in böyle "haşin" partilerinin sayısı arttı mı yoksa ben mi algıda seçicilik yapıyorum? Artık mikroskobik nüansları kazanca götürdüğü konumsal partilerinin yanında gayet sert açılıştan agresiflik gösterdiği şeyler de oynuyor sanki.

Ivanchuk'un partisinde acaba zeitnota mı girdi? Siyasi atmosferle ne kadar alakası olur var emin değilim, Ivanchuk'un kariyeri parlak oyunları kadar basit hatalarla dolu, zaten onları yapmasa belki de dünya şampiyonu olurdu. Bu arada Kasımdzhanov'un Lasker Varyantı'nı oynaması ilginç geldi. Sanıyorum Anand-Topalov maçında (Anand son oyunda siyahlar Lasker oynayıp oyunu ve maçı kazanmıştı) Kasımdzhanov, Anand'ın sekondantıydı. Ufak bir not.

Umut Atakişi'nin burada yorumlarını paylaşması anlamlı. Demek ki üst düzey satranççılar için bile Olimpiyat haberlerinin detaylı paylaşıldığı belki canlı yayınla analiz vs. yapılan bir medyaya ihtiyaç var.

----
@MojoJojo

MojoJojo da önemli bir noktaya temas etmiş. Gündüzlerin çok uzun olması bazı düşen performansları açıklamakta çok işe yarayacaktır. Birkaç oyuncunun biraz zorlandığını duydum. Döndüklerinde detaylı sormak lazım. Lakin bildiğim kadarıyla Barış'ın rahatsızlığı iklimden kaynaklanan bir şey değil.

Federasyon Hacettepe Üniversitesiyle egzersiz ve beslenme konusunda bazı çalışmalar yapıyor. Olimpiyattaki kafilede birisi olduğunu sanmıyorum. Teyite muhtaç.

Psikolog meselesini ya Rusya tarafından denendi ya da bir konuşuldu yanlış hatırlamıyorsam. Malum 12 senedir kazanamıyorlar ve işleri hiç kolay değil.

5 oyuncu da sonuçta tüzüğe göre değiştirildi. Belki de federasyonların masraflarını kısmak için bu yönde bir talebi olmuştur. Bunun da etkisiyle güçlü takımlar oyuncuların hangi renkle oynadığını gözeterek bir nevi rotasyon yapıyorlar kadrolarında.

Letonya

Letonya ile sanırım Dresden'de 2-2 berabere kalmıştı takım. İki takım da bugün daha kuvvetli kadrolara sahip. Shirov'a siyah oynamak işleri biraz daha zorlaştırabilir ama Şolak birinci masada kale gibi. Ayrıca Sırbistan ile de 1. masada oynuyordu (mesela Dresden'de Karjakin'i yenmişti). O partinin en az berabere bitip kaybetmeyeceğimizi düşünüyorum. Küba-Kazakistan maçına da dikkat. Küba tahminimce kazanıp ilk iki masada oynayacak.

Günün Maçları

Genelde Azerbaycan-Gürcistan, Sırbistan-Bulgaristan maçları enteresan. Vietnam-Macaristan ve İngiltere-Ermenistan da çok ilgi çekecektir. Norveç-İtalya'nın ilginç tarafı Magnus Carlsen'in en çok zorlandığı rakibi olan Fabiano Caruana ile oynaması olacak. Bu konularda atıp tutmak kolay değil ama Anand, Kramnik gibi isimler biraz düşüyor gibi kendi en üst düzeylerine göre ve Carlsen'in en büyük rakibi Caruana olacak. Zaten dünyanın 3 numarası şu anda. Çok uçmuş olabilirimSmile
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç) - Yazar: Ozgur_Akman - 07-08-2014, 10:28

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi